Hedenmorgen is een wagen heiaden met riet, gebonden aan een anderen wagen bespannen met een paard, door onvoorzichtigheid van den voerman in aanraking geko men met de gaslantaarn bevestigd aan de woning van den winkelier Jung in de Barteljoriestraat, de lantaarn is daarbij met kracht te rechtgekomen tegen een spiegelruit van dien winkel die geheel is ver brijzeld. Door den Commissaris des Konings in Gelderland is aan den heer D. G. v. Hulst te Lobit verlof verleend om van buitenlands in drie overdekte zeilschepen eene hoeveel heid van 1350 kisten dynamiet, we gende te zamen 40,000 kilo, langs Rijn, Waal, Nieuwe Merwede enz. naar Maassluis te vervoeren, terwijl de hoofden van gemeenten, waar deze vaartuigen zullen vertoeven of passeeren, ingevolge de wet van 26 Januari 1815, no. 6, zijn uitgenoo- digd de noodige maatregelen van voorzorg te nemen, tot het afwen den van gevaar. Het nieuwe muntbiljet van 50 gulden, dat binnenkort is omloop wordt gebracht, is, naar het Hdll. mededeelt, gegraveerd door den hoogleeraar Rud. Stang te Amster dam. De rand is het werk van den heer Steelink. Aan het plan der hh. Buma en Van Diggelen tot afsluiting en droogmaking der Zuiderzee is, naar de Zn. Ct. verneemt, mede adhaesie betuigd door Ged. Staten van U- trecht en van Drente. Beide colleges zullen afgevaardigden naar de bijeen te roepen vergadering zenden. De raad van Oldebroek heeftden burgemeester dier gemeente, den heer P. H. C. Heitenga, tot afge vaardigde gekozen. Het gemeente bestuur heeft voorts besloten als blijk van belangstelling in de grootsche onderneming, die bij welslagen een nieuwe bron van welvaart voor ge heel Nederland zal openen, onder nadere goedkeuring van Ged. Sta ten, een bedrag van f 50 t^e te zeggen voor het op te maken avant- project. Uit Harlingen schrijft men aan het N. v. d. D., dat de benoeming van een afgevaardigde door den Gemeen teraad, tot het bijwonen van de ver gadering in zake de Zuiderzee, geens zins moet worden opgevat als eene betuiging van instemming met het plan. waartegen bij den Raad even als bij de Kamer van Koophandel ernstig-e bezwaren bestaan. Het zen den van een afgevaardigde geschiedde juist met het doel om op de ver gadering de bestaande bezwaren duidelijk ia het licht te stellen. De heer E. P. A. van Hee keren, concessionaris voor de tram van Nijmegen naar BeekBerg en Dal, heeft zich tot den Raad van Nijmegen gewend, met het verzoek, dat hem zoo de concessie der heeren Wolff en Van Nieuwstadt, concessionarissen voor St. Anna eD Heesch-Neerbosch met 1 Oct. g-een voortgang mocht hebben ook voor de stoomtramlijnen Nijmegen St. Anna en NijmegenHeesch Neerbosch concessie zal worden ver leend. Indien deze verbindingen tot stand komen, zal dit niet weinig bijdragen om het bezoek aan dit prachtig ge deelte van Gelderland te bevorderen. De bevindingen ten aanzien van het gebruik van driewielers voor postboden komen bij de ge- Clarita glimlachte. Waarom rijdt gij niet met den heer Golusch- kin, Teodoor Iwanoïwitsch? Omdat gij er ook bij moet zijn, mi Clarita, mi alma (mijne ziel). Hij bezigde vol gevoel de Spaan- sche woorden, die hij van haar ge leerd had. Het trof haar tot in de ziel. Zeker, ik zal komen, maar het is lang geleden, dat ik te paard ge reden heb. OIwas zal mijn eigen rijpaard voor u zadelen; ik neem dan mijn vroegeren kameraad, mijn kleinen Wjatka, weer. En mijnheer Goluschkin rijdt toch mede? Zeker, hij wacht reedsik heb hem gezegd, dat gij zoudt komen. Clarita streek den knaap de weer spannige lokken uit het gelaat, ter wijl zij vriendelijk zeide: Maar, vriendje, wij hebben het gewichtig ste vergeten... ik heb geen rijkleed. houden proef, volgens de Pr. Over. en Zn. Ct., op het volgende neer: Een besteller heeft er verschil lende dagen achtereen van Zwolle tochten mede gemaakt naar nabu rige plaatsen. Op straat-en grint wegen, bij meer of minder goeden weg en meer of minder hevigen wind, heeft hij gereden, en trots de medegevoerde pakketten, die ge woonlijk ca. 50 kg. wogen, werd de rit zonder bijzondere vermoeienis en in betrekkelijk korten tijd afge legd. De persoon, die den wieier be- reed, was met dit middel van ver voer geheel onbekend, zoodat de proef werkelijk in elk opzicht dien naam mocht dragen. Bij gunstigen wind en weg kan gereden worden in iets meer dan de helft van den tijd dien men al loopende noodig heeft; bij vrij sterken tegenwind moet men op drie vierde van dien tijd rekenen. Blijkt, dat het voer tuig op den duur voldoet, dan kan er voor het vervoer der pakketten ten plattelande met veel vrucht ge bruik van worden gemaakt en zal er ongetwijfeld eene niet onbe langrijke bezuiniging door verkregen worden, De wieier is thans te Assen. In den omtrek aldaar zullen de proeven worden voortgezet. In de onderaardsche gangen der fortificatiën aan de stelling Helder heeft men, naar de N. R. Ct. ver neemt, eene sterke echo ontdekt. Vooral die, welke in het fort Erf prins wordt gehoord, moet zoo krachtig en verrassend zijn, dat zij de vermaarde echo van Muiderberg zelfs overtreft. Naar aanleiding van de ongere geldheden onder de arbeiders aan de waterleiding te Weesper-Carspel, zijn, blijkens het N. v. d. D., te Amsterdam sterke detachementen militairen beschikbaar gemaakt, om op de eerste oproeping daarheen te vertrekken, ten einde de orde te handhaven. Men meldt uit 's-Hage: De ontsnapte gevangene Van Rijs- selbergh schijnt zich nog alhier op te houden. Vrijdagavond moet hij door een spoorwachter gezien zijn nabij den Schenkweg in den omtrek van de Rijnspoor, en Zaterdagoch tend opnieuw, gekleed in een ge vangenisbroek, nauwsluitend grijs jasje en pet. Aan de politie is hier van aangifte gedaan, en zij door zoekt nu den geheelen omtrek in de richting van Voorburg. De milicien der artillerie D. uit 's Hage, vermoedelijke dader van den aanslag op den jachtop ziener des Koning te Baarn, is naar het huis van arrest in 's Hage over gebracht. De Haagsche Ct. verhaalt het volgende als «historisch»: In een der politiebureau's te 's Hage werd dezer dagen een dronkaard aangebracht die, op de vraag wat hij van zijn beroep was, met het leukste gezicht ter wereld ant woordde: «ik ben bij 't Opperwe zen». De man was.... opperman. Volgens telegraphisch bericht, te Scheveningen ontvangen, is het grootste gedeelte der vleet (haring netten) van de verongelukte schuit «Vrouw Jacoba» door een Engel- schen visscher op zee gevonden en in Engeland aangebracht. Door den winkelhouder van - Teodoor verstomde een oogen- blik, dan riep hij gevatTatiana Petrowna moet ons dan maar hel pen, er zijn zeker hier nog wel rij- kleeren van mama. Eu Tatiaua Petrowna, de alver mogende huisbestierster, hielp inder daad. Zij wist geen ander redmiddel tegen de onstuimigheid van haren kleinen barin, dan er zich naar te schikken. Nadat zij zich toen eenige oogenblikken bedacht had, opende zij in eene afgelegen kamer eene oude kast en bracht een donker amazonenkleed te voorschijn. Het was goed onderhouden, doch niet naar den nieuwsten smaak. Aan Wera Sergewna had het zeker nooit toebehoord, doch Tatiana zweeg daar over wijselijk. Zij schudde slechts bedenkelijk het hoofd over de vreugde van den jongen barin, toen Clarita in het rijkleed verscheen. Toevallig paste het haar uitste kend, en daar zij vroeger eene harts_ het in de Kurhaus-galerij te Sche veningen bestolen magazijn is f200 uitgeloofd voor de aanwijzing der schuldigen of het verstrekken van inlichtingen, die de aanhouding ten gevolge hebben. Volgens het Vadert- bestaat bij curatoren van den faillieten boedel Verschuur het voornemen, den be waarder aansprakelijk te stellen voor de schade, veroorzaakt door den diefstal van juweelen en gouden sie raden, te Scheveningen gepleegd. Tusschen de ekwip. van Sches veningsche schuiten onstond Vrijdag avond ruzie. Bij die gelegenheid werd een kabel van eene der schui ten doorgehakt. De politie maakte een einde aan het gevecht. Door een inspecteur en een agent van politie te Delftshaven zijn al daar Zaterdagavond op den Ouden Binnenweg op heeterdaad aange houden twee beruchte personen, als verdacht van roof met geweldple ging op een zeeman, die de ver dachten vooraf op sterken drank en bier had getrakteerd. De roof be stond in het uit de zakken van den zeeman stelen van omstreeks f 8. De verdachten zijn overbekenden der politie en justitie. Ook uit de gem. Delftshaven vertrekken verscheidene werklieden met hunne gezinnen naar Spanje, om aldaar werkzaam te zijn bij de baggerwerken van de heeren Vol- ker en Bos. Volgens mededeeling van eene der vrouwen uit die ge zinnen zal haar man als machinist bankwerker aldaar f 27, en haar zoon als stoker f 18 's weeks ver dienen. Vrijdag, aldus meldt de Goudsche Cl., had in het chemische labora torium van de Stearine-Kaarsenfa- briek alhier een treffend ongeval plaats. Bij het nemen van een zekere chemische proef sprong een flesch uiteen, waarvan de kokende inhoud den heer A. Geitel, sinds geruimen tijd als scheikundige aan die fabriek verbonden, in het gelaat vloog en gedeeltelijk in zijne oogen terecht kwam. Behalve de vreeselijke pijn daardoor ontstaan, maakte de vrees, dat de heer Geitel het gezicht ge heel of gedeeltelijk zou verliezen, dit ongeval tot een dat algemeene deelneming wekt. De ongelukkige is onmiddellijk naar Utrecht vervoerd om door de beroemde deskundigen aldaar ge holpen te worden. Ten gevolge der oploopen die eenige avonden te Tilburg heb ben plaats gehad en die aanleiding gaven tot ergelijke baldadigheden, o. a. het inslaan van een ruit bij den burgemeester, is gisteren door het gemeentebestuur eene publica tie uitgevaardigd, waarin de inge zetenen uitgenoodigd worden hun invloed op hun kinderen on onder geschikten uit te oefenen, ten einde mede te werken tot het doen op houden der straatschandalen. De fabrikanten hebben hun werk lieden gedreigd, indien zij aan de oploopen deelnemen, dezen onmid- delijk hun ontslag te zullen geven. Tusschen Grafhorst en Genemui- den is Vrijdagavond een koopman door vier personen aangevallen. De man werd op den grond geworpen en beroofd van zijn pak met manu facturen, ter waarde van meer dan tochtelijke paardrijdster was, gevoel de zij er zich geheel op haar gemak in. Het nauwsluitende, eenvoudige donkerblauwe kleed stond haar voor treffelijk met echt Spaansche be valligheid droeg zij den langen sleep die Muschi, Teodoors prachtig rij paard, niet eens scheen te hinderen, liet edele dier scheen eer trotsch op zijne schoone berijdster, die met eene vaste hand den teugel wist te hou den. Eenmaal in den zadel, kwam bij Clarita oogenblikkelijk het vroe gere talent weer boven, en vroolijk draafde zij met hare beide cavaliers de poort uit naar buiten in de vrije steppe. Óp eenigen afstand echter bij de staldeur stond Kyrill een stok oude rijknecht; met wijd openge spalkte oogen staarde hij de paard- rijdster na, als eene verschijning uit eene andere wereld, bij welk gezicht hij een kruis sloeg. Bij onze heiligen van Kiew f500. Om hem het schreeuwen te beletten, drukten de boosdoenders hem de keel toe. De politie heeft wel de ledige mars aan den Kam perzeedijk teruggevonden, doch is de dieven nog niet op het spoor. Men verneemt dat aan den per soon, die in der tijd der justitie te Arnhem mededeeling heeft gedaan, dat hij was de kooper van het hor loge, hetwelk W. Regeling door moord te Wageningen had bemach tigd, vanwege den Minister van ju stitie f 25 is uitgereikt geworden als erkenning voor zijn dienst, der ju stitie bewezen. Als een bewijs, dat op het sta tion Winterswijk een zeer druk ver keer is diene, dat Vrijdagavond van half negen tot des nachts half twee vijf goederentreinen, waaronder twee extra-treinen, zijn vertrokken naar Amsterdam; drie treinen telden 50 wagens, de twee andere 60, allen beladen. Woensdagmorgen jl. is te Yerse- ke een vuurbol gezien, die schijn baar de grootte der zon had. Hij kwam ongeveer in het zenith te voorschijn en bewoog zich in ooste lijke richting voort, een blauwachtig licht verspreidende. Kort bij den horizon spatte hij uiteen. Ook te Assen heeft een opstootje plaats gehad. Vrijdagavond tegen acht uur ver zamelden zich een menigte jongens die reeds een paar dagen te voren daartoe waren aangespoord, op den hoek van de Bolder- en Groninger straat. Van hieruit ging het in op tocht al zingende en joelende door verschillende straten en steeds slo ten zich meerderen aan. De politie hield zich in den be ginne kalm, maar heeft dit niet kunnen volhouden, daar men tegen half tien met baldadigheden, name lijk Set verbrijzelen van ruiten, be gon. Dit had voornamelijk plaats aan de Beilerstraat en het Van der Eeltzpark, waar, bij verschillende bewoners met fijn grint spiegel- en andere ruiten, nagenoeg huis aan huis, werden stuk gegooid. Toen trad men handelend op, ook met de militaire wacht, die in het geweer werd geroepen; vervolgens werd eene waarschuwing gedaan om naar huis te gaan. Nadat een der belhamels in arrest was genomen, is de stoet zonder verder verzet uiteen gegaan. Te Fochteloo (Fr.) heeft een stroo- per een anderen, Zaterdagnacht doo- delijk getroffen. Hij loste een schot in de meening, dat zich een haas in de nabijheid bevond en trof zijn kameraad. De toestand van dezen is hopeloos. Een niet alledaagsc'n jubilé werd Vrijdag te Leeuwarden gevierd. Het betrof een 41-jarig manspersoon, blind en doof, genaamd Christiaan Vermeulen, die gedurende 25 jaren onafgebroken werkzaam was ge weest op de papierfabriek van den heer J. Nauta Andreae Jz., en, on danks het gemis van de twee voor naamste zintuigen, zijndagelijkschen arbeid, het plakken van zakken, tot de meeste tevredenheid van zijn patroon verricht. Deze vereerde zijn trouwen en ijverigen dienstknecht met eene zilveren zaktabaksdoos, wat scheelt u, vader? zeide Was- silli, een kleine staljongen, verwon derd. Gij zijt als versteend! Stil, Wassilli, antwoordde de grijsaard behoedzaam, let wel op, op Ornatoffsko zal de Domowoi (huisgeest) weder regeeren. De doo- den staan op! Waarachtig, bij den heiligen Tychou, den grooten vas ter, ik zag zoo even onze gestorven barinitschi Vallinka Miehaïlowna daar in levenden lijve de poort uit rijden Hier maakte de oude nog een kruis, terwijl hij zachtjes en angstig verder mompeldeZeker, zeker, zij heeft geen rust in het graf! Let maar op, wij zullen van onzen vergeten barin hooren! Mis schien is hij gestorven! En het grijze hoofd daarbij treurig heen en weer schuddend, ging de oude pro feet naar den stal terug. Intusschèn ging het kleine gezel schap vergenoegd zijns weegs. Teo door reed op den kleinen Wjatka, voorzien van een toepasselijk in schrift. Nabij Groningen, te Exloërmond, wilde Vrijdag een jager zijn geweer afschieten, doch het sprong uit el kander. Zijn arm werd geheel ver brijzeld, zoodat hij onmiddellijk in het academisch ziekenhuis te Gro ningen moest worden opgenomen; de man zal het gemis van zijn arm te betreuren hebben. Een ernstig ongeluk had Vrijdag plaats te Wedde bij Winschoten. Een aanzienlijk en geacht ingeze tenen uit Finsterwolde was op de jacht, vergezeld van een 17jarigen zoon en een trouwen knecht. De vader schiet op een patrijs, doch mist. De zoon legt hierop aan, doch op hetzelfde oogenblik rijst vóór hem uit de knecht ongezien uit een bosckje omhoog en bekomt het volle schot in het aangezicht. Jammerlijk gewond wordt de knecht naar Groningen vervoerd, waar hij in een hótel van den eer sten rang onder geneeskundige be handeling is gesteld, en door de familie van zijn meester zelve met alle teederheid wordt verpleegd. Naar men beweert, bevindt de lij der zich in bedenkelijken toestand en zal hij zeker ten deele zijn ge zicht moeten missen. Gisteren woedde over de gemeente Zevenbergen een hevig onweder; een drietal paarden die voor een ploeg waren gespannen en toebehoor den aan den landbouwer C. Barel, werden door den bliksem getroffen en gedood. De ploeger werd be wusteloos gevonden. Dezer dagen is gemeld, dat uit de gerechtelijke schouwing van het lijk van den te Maastricht overle den karreman niet is gebleken, dat hij een gewelddadigen dood zou zijn gestorven. Thans verneemt men, dat tegen den persoon, met wien de overledene eenige dagen vóór zijn dood was slaags geweest, eene ge rechtelijke vervolging wegens mis handeling is ingesteld. GEMENGD NIEUWS. Te Mülheim aan den Rijn zijn eenige leden eener volslagen dieven bende gevat, bestaande uit jongens tusschen 12 en 15 jaar, die met groote behendigheid winkels wis ten te plunderen en hun roof in de droge bedding van een kanaal be neden de stad in veiligheid brach ten. Wat ze niet konden gebruiken smeten zij in de rivier, o. a. honderd doozen pommade. Edammer kaasjes gebruikten zij om te kegelen. Onder de vreemdelingen, die in de afgeloopen week, krachtens de vreemdelingenwet, over de gren zen van het rijk werden gebracht, bevond zich een Duitsch student. Reeds is gemeld dat Jumbo, de ongelukkige olifant, die op zoo treurige wijze om het leven kwam, zal worden opgezet. Thans verneemt men dathetTuffs- college te Massachusetts, de eer zal genieten de huid van den overledene te herbergen. Het geraamte zal vermoedelijk in den makker zijner kinderjaren, steeds vroolijk vooruit. Zijn snel stroomend bloed kon zich nauwelijks rustig houden, vooral nu niet, nu hij zijn lievelingswensch, om met Clarita te rijden, vervuld zag; hij lachte eeht kinderlijk en zijn blik schitterde van overmoed: Ik ben zoo blij, mi Clarita, dat ik Wjatka gedurig zou kunnen laten dansen! Clarita was meer weemoedig dan vroolijk gestemd; slechts ter wille van den knaap toonde zij zich opgeruimd en verrukt over den snel len rit door de eindelooze, groene steppenvlakten. Het kind van het zuiden kon niet genoeg op die noord- sche heerlijkheid staren. Telkens moest zij herhalen: Hoe schoon! Heerlijk was zij inderdaad, deze verkwikkende koelte, zooals alleen de Russische bodem ze in het leven roept, dat hooge, wiegelende gras en daar tusschen de blauwe, gele en roode bloemenmassa's, die zich schitterend uit die groene zee ver hieven. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2