POPULAIR NIEUWS- AOVKRTEiHTICBLAD. VERGETEN. 3e Jaargang. Donderdag 1 October 1885. FË U ILL ETON. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en aigemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseer en aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Koof diagenten voor het Buitenland,-, (compagnie Générale de ±ublicite Etrangère G. L. DAUB F. Co., JOH. F. JON FF. Sucr., Fa-rijs, 3 If/is Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlaudsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebbou op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met i dame. Museum van kunstnijverheid op her Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en eden der Ncderlai 1 1 van Nederland en 1 gulden. - dé liametraat'. Geoji.nd'kag.iijka uitgenomen 'Zaterdag, Zon- en Keostilagen van J 1—uur. Tet/lere biiliatheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. titaiMliatheek l'rintenku/. Geopend Woensdag en Zaterdag van 2—4 unr. Orgel-tespeling in ie Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (dour Oudogrocnmnrkt) vrij. ALIiEMN OVERZICHT. De Engelsche Kabinetsraad is ntgesteld tot den 6den October. Lord Salisbury heeft zich Maandag naar Hatfield begeven. Het IJslandsehe parlement, het Althing, heeft thans een adres tot den Koning gericht, waarin de on- angs besproken wijzigingen in de jonstitutie gevraagd worden. Zij itreklcen tot niet minder, dan tot ilgeheele eigen administratie en po rtiek bestuur. IJsland wil, als Noor wegen, een eigen vlag hebben en :en zelfstandig land vormen. Het [Jslandscb Lagerhuis nam dit be- duit met 19 tegen 15, het Hooger- luis met 7 tegen 1 stem. In de zaak van den luitenant kolonel Herbinger, op wien gene raal Brière de l'Isle al de schuld van de nederlaag van Lang-Son ge worpen had, is door den opperbe velhebber in Tonkin, generaal de Oourcy, uitspraak gedaan. De Courcy telegrapheert nu uit Hanoi, dat volgens het rapport van ien krijgsraad, luitenant-kolonel Herbinger het kommando had over genomen in buitengewoon moeielijke omstandigheden, waartoe al de er varing en al het gezag van gene raal de Négrier noodig zouden ge weest zijn, en dus tegen hem geen rechtsingang' verleend was. Het ge- heele dossier zal naar Frankrijk op gezonden worden: ook Herbinger zelf keert naar het moederland terug. De couranten hebben allen ver schillende commentaren over het geval. De Justice concludeert geheel buiten de kwestie om, daar deze het gedrag van Herbinger, na de ver- XVI. De eerste ontdekking. 37) Dit wekte eerst de opmerkzaam heid der soldatka. Nadat deze te vo ren het gezelschap had nagekeken, was zij juist de hut binnengekomen, was over de lage kachel gaan han gen, met den rug naar den zolder gekeerd, het hoofd in de handen, den blik vast op den muur geves tigd. Toen zij zich nu uit die lie velingshouding plotseling naar de deur wendde, zag men hare oogen rood van het weenen, hare wangen heet, maar haren geheelen aanblik een zekeren trots verraden. Bij het gezicht van Teodoor en de vreemde wonding van de Négrier gold dat «het bevel om zich onvoorzich tig op Chineesch gebied te wagen, dus niet door Brière de l'Isle, maar door de Négrier (een vriend van Ferry) gegeven is en deze de schul dige is.» Figaro merkt op, dat Herbinger niet op uitspraak van een krijgs raad, maar op die van den opper bevelhebber is ontheven van ver volging; dat het mogelijk is, dat nu de dossiers der zaak nog langer geheim blijven, en dus het offici eel verhaal van de nederlaag van Laug-Son, dat op deze dossiers wachtte, niet tijdig zal komen om invloed uit te oefeDen op de ver kiezingen en aan te toonen, hoeveel schuld Ferry Co. wel hebben. Figaro laat ook de dapperheid van Herbinger buiten de kwestie en meent dat nu zou blijken hoe Ferry ondanks Brière de l'Isle en Négrier de expeditie gewild heeft, hoe gene raal Campenon onvoldoende troepen heeft gezonden en generaal Lewai als «Generaal Telegraaf», van Parijs uit, moeielijke expedition heeft ge- kommandeerd, waarvan hij geen verstand had. De oorlogstoerustingen in Bul garije worden ijverig voortgezet. Binnen zeer korten tijd zal een le gerkorps aan de grens worden sa mengetrokken. In Roemelië is alles rustigom zelfs den schijn van eenige agitatie te vermijden, zijn de gewone herfst- manoeuvres der troepen voor dit jaar afgecommandeerd. De koning zal alleen de verschillende garnizoenen bezoeken. Opstandelingen in Albanië heb ben zich meester gemaakt van 200 paarden, levensmiddelen en ammu- barischni, sprong zij op, viel hun te voet en kuste den zoom van hunne kleederen. Hare vriendinnen wilden dat voor beeld volgen, hetgeen, gevoegd bij den walm in de kamer, Clarita tot een spoedigen terugtocht nooptezij nam echter Nina met zich naar bui ten. Vriendelijk, liefderijk sprak zij haar toe, maar bekwam slechts ver warde antwoorden en hoorde op iedere vraag naar Dimitri slechts het ongelukkige: Ik weet niets! Ontzettend! zuchtte Clarita weder uit het diepst harer ziel, en de ongelukkige vrouw eenen roebel in de hand drukkend, keerde zij zich smartelijk aangedaan van deze arm zalige plaats af. Noch zij, noch Teo door, die insgelijks eenige medelij dende woorden voor Nina over had, behoefden daar te blijven. Waar om hebt gij geweend, Nina? vroeg hij vorschend. Zij zag hem schuw aan, maar nitie, bestemd voor de Turksehe troepen. Aan het Journal de St.-Péters- bourg wordt uit Constantinopel geschreven, dat er niet eene for- meele conferentie, maar eene bijeen komst van gezanten zal plaats heb ben, teneinde aau het diplomatieke optreden der groote mogendheden een karakter vau eenheid te geven. Te oordeelen naar de verzoenende en vredelievende stemming der groote mogendheden, zal de crisis geene uitbreiding verkrijgen en spoedig tot rust gebracht worden. III.WKNLWi). Haarlem, 30 September 1885. Het Koloniaal Museum op het Paviljoen alhier heeft sedert Aug. de volgende bijdragen ontvaDgen: van de Deli-maatschappij 3 monsters Rameh-vezels, volgens de nieuwste methode bewerkt op de Smith en Roquet machines; van den directeur van 's Lands Plantentuin te Buiten zorg op Java een herbarium, be vattende 30 soorten getha-pertja leverende boomsoorten, verzameld en beschreven door dr. Burck, on der-directeur van gemelde inrichting, en het belangrijk geschrift «les Sa- patacées des Indes Néerlandaises et les origines botaniques de la Gutta percha» van de heeren N. en A. W. Haas, fabrikanten te Rotterdam, 20 handelsmonsters vezelstof van de kokosboomen afkomstig; van den heer J. C. Bernelot Moens, eerelid der Maatschappij van Nijverheid alhier: kop en huid van den rhino ceros en voorwerp van d e huid ver vaardigd van den heer J. van Breda de Haan, phil. stud, te Leiden, bassou-gom van Aruba; van den heer antwoordde half trotsch, half kla gend Ik ben bij Eudotja Kar- powna geweest, zij heeft met mij getwist Bezoekt gij haar dikwijls? vroeg de knaap verder. Neen, stotterde de soldatka verlegen, zij knort altijd. Dan heeft Eudotja zeker reden om zoo te knorren, besliste de kleine rechter ernstig. Wilt gij dat matuschka (moeder) goed voor u zal zijn, blijf dan niet zoo lang weg er schik u zoo niet op. Vroe ger zaagt ge er veel liever uit, Nina! Nu, kom spoedig weer naar Ornatoffsko, ik zal aan Eudotja zeg gen, dat zij u vriendelijk behande len moet. Hij knikte de bedremmelde zeer verstandig toe en ging bedachtzaam heen, van top tot teen een kleine barin. Clarita had intusschen haar paard weer bestegen. Zij hoorde nauwelijks M. Hoefnagel te Amsterdam, West- Indische getah-pertja (Balata); vau den heer J. H. Brinkman alhier, een sierlijtt bewerkt Ceylonsch pi nangschaartje; van Dr. Hulst te Amsterdam, S. van Brakel Jr alhier en mr. F. Th. Pahud de Mortanges, raadslid van het museum te Maar- sen, voorwerpen van Indische kunst vlijt. Van den Minister van kolo niën ontving het museum, behalve andere boekwerken, een exemplaar van het belangrijke werk getiteld Krahataudoor R. D. M. Verbeek, toegelicht door een aantal platen en kaarten. Volgens de nieuwe regeling van het Museum zal deze instelling thans meer zelfstandig optreden onder een Raad van bestuur, samengesteld uit aanzienlijke en vermogende be gunstigers en eene commissie, op denzelfden voet als hij het Museum van kunstnijverheid. Tot den Kolonialen Raad zijn reeds 15 leden toegetreden, uit wier bijdragen een bijzonder fonds voor het Museum wordt gevormd. De raad heeft tot zijn voorzitter benoemd den heer J. T. Cremer, lid der Tweede Kamer van de Staten-Ge- neraal en directeur der Deli-spoor- wegmaatschappij. De commissie be staat uit de heerenJ. T. Cremer voorzitter, dr. D. de Haan alhier 2e voorzitter en penningmeester, P. J. van Houten te 's Hage, Mr. F. Th. Pahud de Mortanges, te Maar- sen, S. J. graaf van Limburg Stirum alhier, en F. W. van Eeden, secre taris, directeur van het museum. De eerste vergadering der com missie heeft plaats gehad op 18 September. De Vereeniging voor Lijkver branding heeft verleden Zaterdag, onder voorzitterschap van mr. B. H. Pekelharing uit Delft, in «Felix dat de heer Goluschkin zich met Iwaz over paarden en rijkunst on derhield; zij wenkte Teodoor en met hem snel vooruitrijdend, trachtte zij zoo rustig mogelijk te zeggen: Vertel mij nu, bid ik u, van den armen Dimitri. Waar waren wij ook gebleven Juist, Dimitri kwam met uwen broeder uit het buitenland terug. Neen, hij kwam alleen, ver scheidene weken voor Alexis. Ik herinner mij hem nog zeer goed, vervolgde de knaap, onwillekeurig den opgewekten gedachtengang vol gend, want papa leefde toen nog en was zeer boos, dat Alexis slechts zijnen bediende gezonden had, in- plaats van zelf te komen. Maar uw broeder kwam toch zelf? Ja, slechts te laat, luidde het diepdenkend gegeven antwoord, waarna Teodoor snel afbrekend, er hij voegdeWat Dimitri betreft, Favore» alhier hare tiende jaarlijk- sche aigemeene vergadering gehou den. Zij was uitsluitend gewijd aan zaken van huishoudelijken aard. O. a. is bepaald, dat ook zij, die zich in 1886 daartoe aanmelden, eene som van f 200 in liet fonds voor lijkovens zullen hebben te storten, opdat na overlijden de kosten van verbranding van hun lijk uit dat fonds worden gekweten. Tot leden van het hoofdbestuur ziju beuoemd of herbenoemd de lieeren jhr. Ilarco Hora Siccama, Joh. J. Perk, beiden te 's-Hagedr. D. de Loos, prof. dr. A. P. N. Franchimont, beiden te Leiden; dr. F. Dupout, te Rot terdam; prof. W. Stoeder, te Am sterdam, en jhr. mr. D. W. van An- dringa de Kempenaer, te Zutphen. Aan dr. J. E. de Vrij is het diploma van eerelid der Vereenigiug uitge reikt. Als plaats voor de eerstvol gende aigemeene vergadering is Dordrecht aangewezen. De rekening over het afgeloopen dienstjaar sluit met een batig slot van f 339, dat in het fonds voor lijkovens is gestort. Het kapitaal van dit fonds bedraagt thans f17,500 nominaal. De begroo ting voor het volgende jaar is vast gesteld op f 951 in ontvangst en in uitgaaf. Het getal ledeu bedroeg in het vorige jaar 684, zijnde 28 min der dan het daaraan voorafgaande. Gelijk hekend is kan, sedert eenige jaren reeds, in de Rijkspost spaarbank, ten behoeve van derden worden ingelegd. Met betrekking tot deze zaak is onlangs door de Regeering bepaald, dat hij of zi;', die ten behoeve van een en ander inlegt, verlangen kan, dat alle mededeelingen betreffende het boekje, waarop die inlagen ge schieden, (b.v. de kennisgevingen hij was blij weer naar huis terug te keeren en meende, daar nu te kunnen blijven, wijl zijn heer naar Rusland terugkeeren zou. Maar de arme Alexis bleef slechts weinige dagen in Ornatoffsko. Na den dood van papa en van Wladimir ijlde hij naar het buitenland terug. Alles giug toen verschrikkelijk snel in zijn werk. Ik zelf was ziek en was blij Alexis aan mijn bed te zien. Ik had hem lief, hij was vriendelijk en goed voor mij, niet ernstig en somber, zooals Wladimir, die nauwelijks acht op mij sloeg. Alexis had ook mij lief, hij weende met mij om papa, hij beloofde met mij te gaan rijden, zoo spoedig ik weer uit mocht gaan, maar o wee! Wladimir stierf, en toen ik voor de eerste maal uit de kamer mocht, was Alexis heenge gaan. Doch wat praat ik, ik zou immers van Dimitri vertellen. Hij was met Alexis meegegaan, maar werd, zooals ik later vernam, in

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1