VERGETEN. 3e Jaargang. Vrijdag 2 October 1885. No. 687. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en aigemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN: AhfiEMEN OVKlt/JCHT. FEUILLI3TON. Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-, (oitipaynie Générale de x tiblicite Etranghe G. L ])A US tl Go., JOU. 7. JON GS. SucrParijs, 3'lbis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Draefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met" gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Douateu: eden dor Nederlandsche Maatschappij ter bevorderiug vaB Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, v nd en meer hiizonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel Donateurs es vooral van Nederland en meer bijzonder Van het Haarlemsche Bisdom, KruiBweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar i 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen vau 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op ïondagen kosteloos van 124 uur. de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kindereu beneden de 8 jaren worden iu het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet ilan onder behoorlijk geleide. Tevlers museum in de Damstraat'. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen vau 11—8 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopssd Woensdag en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—8 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. Sir Charles Hicks Beach, giste ren a v >11 d te Salisbury iu eeue staatkuudige vereeniging* het woord voerende, besprak de Roeinelische kwestie en zeide 0. a.dat het schen den der verpichtiugeu, door alle Mogendheden opgelegd, niet geoor loofd moest zijn zonder de toestem ming der Mogendheden. De Regeering zou trachten den omvang der wanordelijkheden te beperken en een oplossing te vinden, in overeenstemming met het recht en de handhaving van den Euro- peeschen vrede. De gezondheidstoestand van den heer Gladstone is zooveel ver beterd, dat hij zijne oude liefheb berij, het vellen vau boomen iu het park vau Hawarden, weder ter hand kon nemen. De Bulgaarsche commissie aan den Czaar is gisteren te Kopenha gen aangekomen. De heer Giers, de Russische mi nister van buitenlandsche zaken, werd gisterenavond aldaar verwacht. De Times meldt uit St.-Peters- burg, dat wegens de toenemende straatrooverijeu de Russische Re geering troepen versterking gezon den heeft om de Transkaukasische spoorweglijn te beveiligeu. De Italiaansche Unione deelt mede, dat paus Leo XIII, nadat hij de uitnoodiging had aangenomen om als bemiddelaar tusschenDuitsch- land en Spanje op te treden, het onderzoek der kwestie heeft opge dragen aan eene commissie, samen gesteld uit de kardinalen Jacobini, Laurenzi, Czacki, Ledochowski,Bian- XVII. Uit kindermond. Gij zult het pianospel niet goed kunnen verdragen bij uwe hoofdpijn? Zeker! Probeer het slechts met Haydn, die werkt bedarend op de zenuwen. Maar, waar is madame Duflois? Nog in de eetzaalzij wil den heer Goluschkin hierheen lokken, om schaak met haar te spelen. Nauwelijks had zij dit gezegd, of die beiden verschenen met het schaakbord; Lisavetta. nu nog meer verzekerd, dat ook vau deze zijde voor haar geen conversatie te hopen chi, Parochi en Monaco la Valetta. Als secretaris zal Mgr.Mocenni werk zaam zijn. Vorst Alexander van Bulgarije heeft bij dagorder aan de militaire autoriteiten last gegeven, om ieder conflict te vermijden, voor de vei ligheid der bevolking te waken, en te zorgen, dat geen gewapende per sonen over de grenzen trekken. Zij die deze bevelen overtreden, zullen met de meeste gestrengheid gestraft worden. Op de doorreis naar Constan- tinopel werd de Duitsche gezant v. Radowitz te Bucharest «geïuter- vieuwd,» Hij zeide: Ware Turkije dadelij k Oost-Roemelië binnengerukt, dan zon de toestand zich te zijnen gunste gekeerd hebben. Thans is het moeilijk den vroegereu toestand te herstellen. Waarschijnlijk trekken eenige Balkan-staten eenige oogeu- blikkelijke voordeelen uit de crisis. Turkije zal in elk geval het gelag moeten betalen. Europa wil den vrede en zal dien wel weten te be waren. De heer v. Radowitz moest on verwachts een einde maken aan zijn verlof om de conferentie der gezan ten te Constautinopel over de Bul gaarsche kwestie bij te wonen. De Mos&aucr Zeitung ver klaart zich tegen de wederopheffing der vereeniging van Bulgarije en Oost- Roemelië, en voor eene reorganisa tie van de binnenlandsche betrek kingen dezer beide lauden. Dit zou, volgens het blad, zonder gewapende tusschenkomst mogelijk zijn, wan neer aan het hoofd van het ver- eeuigd Bulgarije geen avonturier, maar een man vau de daad werd geplaatst. Het blad verklaart zich tegen een eenvoudige wederinvoe ring van den vurigeu toestand ten was, zette zich aan de piano neer en was spoedig iu eene compositie van Haydn verdiept. Het jonge meisje was van een zeer gevoelige natuur waardoor haar het verstand voor zulke muziek niet ontbrak, daarbij speelde zij gaarne en goed. Toen verdween haar verveling. Claritahad zich stil teruggetrokken en staarde naar buiten. Haar blik richtte zich naar den verlaten of ten minste schijnbaar onbewoonden zijvleugel, naar het oude gebouw. Enkele ven sters in de lange rij van de eerste verdieping waren heden geopend om wat frissche lucht in de dompige kamers te brengen, voor het overige zag het geheel er verschrikkelijk treurig en duister, ja onheilspellend uitslechts boven bij den zolder scheen een levend wezen verblijf te houden, want aan het kleine ven ster tusschen de bruine, vergane balken kwam somtijds een oud rim pelig gezicht te voorschijn. Bijna opzichte van het buitenland, maar voor eene verbetering der fouten in het traktaat van Berlijn. Dépêelies uit Belgrado melden dat de toestand zeer gespannen is en dat groote bedrijvigheid heerscht tot voorbereiding van een oorlog. De Servische koning keurde de recruteering van alle achttienjari gen g-oed. Russische agenten werven openlijk voor het vreemdenlegioen. Alle onderdanen der Porte zijn aan geschreven, zich bij het leger aan te sluiten of Servië te verlaten. Ko ning Milan, tot enkele leden der Skuptschina het woord voerende, verklaarde, dat de unie van Bul garije een voldongen feit is, daarom moest Servië niet langer aarzelen, de rechten van oud Servië te doen gelden. De Standard verneemt van den 29en uit Constantinopel, dat in gevolge eeue «Iradé» des Sultaus, welke het samentrekken van troepen aan de grens van Oost-Roemelië en in het district van Salonika beveelt, het bestuur van den Oostersclien spoorweg aanschrijving heeft ont vangen, een zeker aantal waggons voor troepen vervoerin gereedheid te houden. Sedert den val van den Turk- schen minister Ghazi 0=man-pacha is gebleken, dat het leger te Adri- anopel, in plaats van 15,000 man, slechts 7000 man sterk is. Unifor men en schoeisel ontbreken. De cavalerie is niet marschvaardig voor de 2000 man zijn er slechts 490 paarden. Bij gebrek aan steenkolen kunnen de pautserschepen niets uit voeren. De Sultan is woedend over den elleudigen toestand, die thans aan het licht is gekomen. - Naar men zegt, is er uit Con- tot aan het dak toe omringden de oude, hooge boomen geheimzinnig het eenzame gebouw. Clarita gevoelde een onuitspreke lijk verlangen om dit te doorkruisen. Zij kon daaraan geen weerstand bieden. Teodoor, riep zij daarom opgewekt den juist binnentredenden knaap toe, gij komt juist van pas, ik krijg daar een goeden inval, die ons een voortreffelijk middel aan de hand geeft tegen de verveling van dezen regenaebtigen dag. O, Clarita! Dat zou gelukkig zijn! stemde Teodoor vrooüjk toe, want het is verschrikkelijk, dat wij niet naar het park kunnen! Ook mij zijn de kamers heden te benauwd, voegde Clarita er bij, laat ons den tijd besteden met het geheele huis te doorloopen. Het is ouderwetsch genoeg om be lang in te boezemen en ge hebt mij beloofd er alle merkwaardigheden stantinopel bericht ontvangen, dat al de gezanten, uitgezonderd die van Oostenrijk, bevel hebben gekregen om deel te nemen aan de beraad slagingen over Oost-Rjemelië, die vermoedelijk heden zouden worden geopend. Aan de Times wordt nit Durban gemeld, dat de Transvaal Adver tiser herdrukt en handhaaft zijne beschuldigingen tegen den staatsse cretaris Bok; deze heeft een laster- proces gesteld tegeu den uitgever van den Advertiser. Het Boerenblad Republikein sommeert het Traus- vaalsch bestuur Bok te schorsen tijdens de enquête. Boeren uit Kaap land en den Vrijstaat trekken Stel- laland binnen, waar Robinson ver wacht wordt. Haarlem, 1 October 1885. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad werden voor ken nisgeving aangenomen een tweetal missives van Ged. Staten en wel: eene tot goedkeuring der le suppl. begrootiDg en eene met besluit tot verkoop van grond aan den heer J. H. Huel. Een bedrag van f2100 werd beschikbaar gesteld voor B. en W. tot bestrating enz. van het Nas- sauplein, alsmede een bedrag van f 226 tot aanschaffing van meubelen voor het bureau van politie. Aan den onderwijzer J. N. Smoo- lenaars werd ontslag verleend als onderwijzer aan school C. Een voor stel van B. en W. tot vernieuwing van de Melkbrug, werd uitgesteld. Er werd besloten om de rekeningen van den heer J. P. Strijbos, waar van gebleken is dat zij bijtijds door dezen zijn ingeleverd, alsnog te vol doen. van te toonen. De knaap lachte: Maar Cla rita, Tatiana Petrowna heeft u al haar gansche rijk getoond, en u door alle kamers vau het huis gevoerd. Niet in alle, daarboven in den zijvleugel zijn wij nog niet geweest. Teodoor verstomde. O, gij meent het oude gebouw? Dat is on bewoond en afgesloten. De kamers zijn verlaten en treurig, eindigde hij aarzelend, zij lokken niet tot een bezoek uit. Waarom niet? Hoe ouderwet- scher, hoe beter. Mij schijnt het een tijdverdrijf, dat der moeite waard is, om die stille ruimte eens te door snuffelen. De knaap aarzelde. Eenigszins onzeker blikte hij de spreekster aan. Tatiana zal het niet gaarne zien, dat wij daar binnendringen, en, ik zelf, voegde hij er zacht bij, ik wil er niet heen. Vriendelijk zag Clarita haar jon Een verzoek van J. E. v. d. Arend tot aankoop van grond, werd gesteld in handen der Comm. van financiën. Een verzoek van het bestuur der afd. Haarlem der Ned. Mpij tot be vordering van Nijverheid om sub sidie, ter gelegenheid van het alhier de maand Juli 1886 te houden congres en daaraan verhonden fees telijkheden, werd gesteld iu handen van B. en W. om advies. Ook de schouwburgzaak kreeg eindelijk baar beslag. Er werd nl. besloten, B. en W. te machtigen, aan bet comité tot oprichting van een nieuwen schouwburg,te berichten,dat de Raad bezwaar maakt, aan baar verzoek om eene jaarlijksche rente van f5000 als subsidie toe te staan, te voldoen. Het rapport van B. en W. betr. het voorber. onderw. werd aangenomen. Het voorstel van den lieer de Kan ter tot wijziging der verordening op het schoolgeld van bet Gymna sium en de scholen voor lag'er en middelbaar onderwijs werd in han den van B. en W. gesteld. Tot lid der commissie voor de Stads-Apo- theek werd de heer Sneltjes be noemd. Het stedelijk museum van schilderijen en oudbeden op het Raadhuis alhier is in de afgeloopen maand bezocht door 604 personen tegen betaling en 469 zonder beta ling (op Zondag). Dinsdag j.l. werd hier ter stede in de bovenzaal van bet café der Gebs. Brinkmann de 25ste alge meene vergadering gehouden van de Maatschappij ter Bevordering der Bouwkunst. De heer C. Muys- ken, te Amsterdam, nam het voor zitterschap waar. Zestig leden, af gevaardigd uit verschillende oorden des lands, waren tegenwoordig. Om tien ure opende de heer Jacques Leyh, architect dezer ge- gen vriend aan. Zijt ook gij be vreesd, Teodoor Iwanoïwitscb? Ge looft ook gij aan de spoken, waar mede het bijgeloof der bedienden het oude gebouw bevolkt? Schuw, verlegen ontweek Teodoor Clarita's blik, terwijl hij fluisterde: Daar is Wladimir gestorven! O Clarita, het was toen zoo treurig. Sedert zijn in bet oude gebouw alle kamers afgesloten, zelfs mama heeft ze nooit meer betreden en weet gij, Clarita, dat is ook de reden, waarom mama alle liefde voor Ornatoffsko verloren beeft. De herinnering is haar te pijnlijk; zij haat bet gepraat der bedienden en zij heeft streng verboden van den Domowoi (huis geest) te spreken. De lieden doen het echter toch, en gisteren nog ver telde de grijze Iwaz, dat te midder nacht een rustelooze geest door het oude gebouw dwaalde, en dat hij zelf soms een helder licht als een dwaallicht achter de vensters heeft

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1