meente, als voorzitter van de afd. Haarlem, de vergadering, door den aanwezigen bet welkom toe te roepen. Na de opening kwam in behan deling eene motie, ingediend door den heer de Haas en gewijzigd op voorstel van den heer Sanders, lui dende: «De Maatschappij ter bevor dering der Bouwkunst, steeds er naar strevende, onze nationale nijverheid in verband met het bouwvak te ondersteunen en aan te moedigen, noodigt hare leden en alle betrok kenen zeer dringend uit, bij de tegen woordige schaarschte van werk, meer dan ooit er op bedacht te zijn, alle werkzaamheden, vatbaa- voor geschikte uitvoering, hier te lande te bevorderen en niet dan na ge bleken dringende noodzakelijkheid door vreemden arbeid en materialen te doen vervangen.» Met algemeene stemmen werd deze motie aangenomen. Het tweede punt, dat aan de orde werd gesteld, was eene verhandeling van den heer E. vo n Sahr, over het Museum en de Teeken- school van Kunstnijverheid, be staande in eene toelichting omtrent de strekking dier inrichtingen. Met onverdeelde aandacht werd deze ver handeling door de aanwezigen ge volgd. Het derde punt: «welke eischen dient men te stellen aan eene goede regeling van het onderwijs, meer bepaald voor de opleiding van bouwopzichters?» is niet in behan deling gekomen, de behandeling daarvan zal in het bouwkundi, weekblad plaats hebben. Na afloop der vergadering ver- eenigden zich de leden aan een ge- meenschappelijken disch. In den loop van den dag brach ten de leden een bezoek aan het Stedelijk Museum, de Groote Kerk, de Vleeschhal, Teylers Stichting, de nieuwe bruggen aan het Spaarne, de kerk v. d. H. Dominicus (arehi tect de heer E. .T. Margry), het Museum en de Teekenschool voor Kunstnijverheid en het Koloniaal Museum. De heer W. N. van Hamel, hoofdcommies bij het Departement van buitenlandsche zaken, is be noemd tot ridder van het Legioen van Eer. Naar wij vernemen heeft de Am- sterdamsche afdeeling van de «Soc. Dem. Vereenigingaan den kerkeraad derNed.Herv. Gem. te Amsterdamge- vraagd een kerkgebouw te mogen gebruiken voor eene vergadering, bij voorkeur de Amstelkerk, de Noor- derkerk of de Kapel. Zij gronden dit verzoek op de scherpe afkeuring, door dr. A. Kuy- per uitgesproken over de houding van den Haagsche kerkeraad. die wei gerde een gebouw af te staan ten behoeve van den bidstond der Vrije Universiteit. Dit besluit de be strijding eener meening door de weigering van een gebouw werd door dr. Kuyper «kleinzielig» ge noemd. De verzoekers vertrouwen dat dr. Kuyper, die deel uitmaakt van den kerkeraad, dit college zal willen voorgaan door zijn raad, om het te bewaren voor de fout, door den Haagschen kerkeraad begaan. (V. v. N.) De eerste uitvoering voor den te Breda te houden tooneelwedstrijd zal op 4 October niet plaats hebben, daar de Vereeniging «DeMorgend- star» te Brussel in de onmogelijk heid verkeert om te komen. De eerste uitvoering is nu op 18 Oct. bepaald, als wanneer de Vereeniging «.I. J. Cretner» uit Haarlem zal op treden. Den Ned. Spectator vloeien de volgende scherpe woorden uit de pen: In het proces van Lorette komt bij het ongepaste der gereserveerde plaatsen nog het schaamtelooze van ze te bezetten met dames, vrouwen uit de eerste standen te onder stellen eerbare moeders met niet minder eerbare dochters: Een stuitend en beschamend schouwspel leverde in de vorige en deze week de zaal van het gerechts hof te 's-IIage op. Niet van de bank der beschul digden. Daar zat eene verdoolde, maar een slachtoffer, zij het ook van eigen verkeerdheid, maar meer dan toch van anderer ondeugd. Maar van de bankeu gevuld met zoogenaamde fatsoenlijke dames oudere en jongere,geurend en schoon- gekleed vermogend en in welstand, in weelde. En wat kwamen zij, nieuwsgierig, geprikkeld, hunkerend bekijken, be gluren, genieten? De marteling van een jonge vrouw, gepijnigd tusschen misdaad, schuld besef en de wereldsche gerechtig heid. Wat het hart van een man, een rechter zelfs smartelijk aandoet, kwa men zij hunkerend bezien, evenals de horden die voorheen popelden bij het schavot waar halsrecht werd uitgeoefend. Hare kuische ooren schuwden de woorden en de onthullingen niet, die bij het ontblootend onderzoek ge openbaard werden. En zij krompen niet ineen van wee en deernis om eene genoote van haar geslacht, maar kwamen door de uitstalling van haar weelde haar vrijheid, haar stand, hare sexe de pijniging der arme verscherpen. De tranen der gevallene zullen haar smet kunnen uitwisschen, maar het elegante kleed der toeschouw sters bevlekken. Moge de openbare meening deze schaamteloosheid brandmerken. Aan de Mewse wordt gemeld dat de straf van Jeanne Lorette zou worden gewijzigd in anderhalf jaar celstraf en dat zij morgen aan het gewone gevangenisrégime zal wor den onderworpen. Niet alleen de door mr. Haas, haar verdediger, ge dane stappen, door den procureur- generaal mr. Van den Bergh ge steund, maar ook een adres van onderscheidene Haagsche dames aan H. M. de Koningin gericht, zouden den Minister van justitie de belofte hebben doen geven in dien geest te handelen. Ook ons (zegt het Vaderland) kwam een gerucht ter oore als het bovenstaande bericht. Daarbij was intusschen sprake van een adres aan Z. M. den Koning om wijziging van straf of gratie, en het heette dat de Minister van justitie, door boven- staanden aandrang er toe bewogen, en ook nog door een adres van eenige aanzienlijke dames te Mo lenbeek St. Jean en Mechelen, zijn steun had toegezegd in den vorm van voorspraak en advies aan den Koning tot wijziging der straf. Het blad durft nochthans voor de juist heid niet instaan. De begrafenis van mevr. Kleine zal waarschijnlijk Zaterdag plaats hebben en worden geregeld door de Maatschappij «Apollo». De stadsschouwburg zal dien dag gesloten zijn. Bij den goud-en zilversmid C. wonende op de Nieuwendijk te Am sterdam vervoegde zich een paar malen een man omeenkleineinkoopte doen. Hij was steeds vergezeld van een vrouw en gaf op te heeten H., wonende in de Bloemstraat 49 en te zijn koopman in petten. Onlangs vervoegde hij zich weer in den win kel van den heer C. en vroeg om een gouden horlogeketting en me daillon te zien. Hij kocht deze voor de som van 27,50, doch had zoo veel geld niet bij zich, daar hij juist groote partij petten had ge kocht. Hij vroeg daarop, na verloop een paar dagen te mogen be zien voorbijglijden. Maar Teodoor, gij zult toch aan zulk een bijgeloof, waarvan na het schijnt de menschen hier overal vervuld zijn, geen geloof schenken? Gij zijt nu bijna een man en gij zoudt bang zijn als een onverstan dig kind? Daar zie ik u niet voor aan. Laat ons dadelijk den tocht on dernemen, gij noch ik vreezen den Domowoi, of gij wel? Clarita lachte bij de laatste vraag en over het voorhoofd van den knaap vloog het rood der schaamte. Wat hem tot nu toe bevreesd gemaakt had verdween voor Clarita's bemoe digende woorden en de in hem slui merende jongensachtige lust naar avonturen gaf spoedig aan den voor slag eene eigenaardige bekoring. Met Clarita vreesde hij niets en zoo spoedig slechts eenmaal nieuwsgie righeid en lust voor de onderneming bij hem opgewekt waren, scheen zij hem zelfs interessant toe. Ja, talen, hetgeen hem werd toegestaan. Doch de betaling moet nog volgen, en er is in de Bloemstraat geen pettenkoopman bekend, noch heeft iemand van dien naam er gewoond. Men heeft dus met een geslepen oplichter te doen gehad. Bij het straatoploopje te Am sterdam is, zooals wij dezer dagen meldden, een pistool afgeschoten, waardoor een toeschouwer werd ge wond. Dit zal waarschijnlijk een heil- zamen invloed uitoefenen op de pu blieke belangstelling in die straat- kabalen zegt de Arnh. Cl. Zoo lang het nog bij roode doeken, phrygische mutsen en valbijlen bleef, kon men op zekeren afstand getuige zijn van de betoogiugeumaar wan neer nu ook, om kracht aan de be tooging te geven, pistolen worden afgeschoten, dan wordt het voor hen, die louter nieuwsgierigen zijn, zaak om uit het gedrang te blijven. Het achtjarige meisje dat Dins dag te Amsterdam door een goe derenwagen werd overreden, is in het gasthuis overleden. Eene dienstbode te Amsterdam ontvreemdde dezer dagen, in het huisgezin waar zij diende, een bank biljet van f 25, althans naar zij meende. Dinsdag bij het koopen van een paar schoenen, werd het gestolenbankb. door haar uitgegeven, en reeds in het bezit van het haar ter wisseling gegeven geld, ontdek te de winkelier eerst dat zij hem een der bekende sigarenbons in han den gespeeld had. De politie hield de bedrogen dievegge aan. Het gerucht liep dat Dinsdag door eenige lieden, van een complot, bij een winkelier te Amsterdam vuurwapenen waren aangekocht. Het nader onderzoek, door de politie ingesteld, bevestigde dit gerucht. Aan het station te Weesp hebben Dinsdag-middag eenige beschonken soldaten ongeregeldheden gepleegd. Eenige glasruiten van een spoorweg- waggon werden door een artillerist stuk geslagen, die daarop naar Am sterdam vertrok. Per telegraaf verwittigd, nam de politie, bij aankomst van den trein te Amsterdam, hem en een korpo raal in arrest. De artillerist bleek zoo ernstig aan de hand gewond te zijn, dat hij naar het Rijkshospitaal moest gebracht worden. Ook uit Schiedam zijn Zaterdag jl. twee werklieden naar Spanje ver trokken, om aldaar werkzaam te zijn bij de baggerwerken van de heeren Volker en Bos. In het begin van November zal te Leiden worden geopend eene kin derbewaarplaats, (crèche) en wel in een perceel in de Scheistraat bij den Oudeu Singel, dat door zijne luch tige vertrekken en rondom een grooten tuin voor dit doel bij uitstek ge schikt is. Clarita, bekrachtigde hij moedig, uw idéé is goed; ik zal u het oude gebouw laten zien, doch eerst moet ik daarvoor van Tatiana Pe- trowna de sleutels aftraonen. Maar breng Tatiana zelve niet mee, verzocht Clarita; wij beiden kunnen den weg best vinden, wij hebben er niemand bij noodig, laat ons ook de anderen aan hun spel laten. De anderen lieten zich daarin ook niet storen. Lisavetta was verdiept in de muziek, die het gesprek in de naaste kamer evenals de verwijde ring der beide personen van daar onhoorbaar maakte,terwijl de schaak spelers er evenmin op gelet hadden, met zulk een ijver kampte madame Duflois tegen het dreigende «mat». Teodoor bereikte het benedenste, door de bedienden bewoonde, ge deelte. In hare eigene kamer, waar alle draden van het weefsel der huishouding te zamen kwamen Zr. Ms. Tamschip Buffel is heden in aanvaring geweest met eene stoomkanonneerboot. Het bekwam dientengevolge eenige averij aan den boeg, welke aan 's Rijks werf te Nieuwediep wordt hersteld. Als een in onzen tijd niet dag-e- lijks vookomend gevai wordt uit Alk maar gemeld, dat het heden eene halve eeuw was geleden, dat L. P. van der Waal in dienst trad op de boek-en courant-drukkerij der firma Herm. Coster Zoon aldaar, waar hij nu reeds sedert jaren als mees terknecht werkzaam is. Dat patroons en knechts dezen dag niet onge merkt lieten voorbijgaan, is te be grijpen. troonde Tatiana, in het volle be wust- zijn harer onontbeerlijkheid en waar digheid. Niemand was zoo overtuigd van het gewicht harer persoonlijk heid als zij zelve, zelfs haar man niet, de intendant. Deze was in het geheel niet voorkomend, eer norsch in ieder geval zeer stilzwijgend. Zijne vrouw sprak derhalve voor hem, doch slechts wat zij wilde. Zij behoorde tot die slimme vrouwen, die zichzelven nooit vergeten. Zij verstond uitstekend de kunst om met hare lieden om te gaan, en zelfs bij de trotsche gebiedster Wera Sergewna had zij nog al iets te zeg gen. De barinitschi vertrouwde haar volkomen en liet haar ten volle het bestuur over de talrijke bedienden over. Zoo gevoelde Tatiana zich als gebiedster in het klein, en als zoo danig bezat zij ook hare kleine lief hebberijen. Daartoe behoorden voor eerst hare partijtjes, waarop zij naar hartelust babbelen kon. Ook heden De toestand van G. Schouten, die Zondagavond 11. te Zwijndrecht zoo deerlijk aan het hoofd werd ge wond was Dinsdag volgens de Dordr. Ct. naar omstandigheden zeer wel. Te Renkum heeft men Dinsdag nacht een paard van den landbou wer B., loopende in een der weiden van Zr. Ms. landgoed Oranje Nas- sau's-oord, doodelijk verwond. Men heeft het arme dier met een mes de borst geheel opengesneden. Toen de landbouwer het paard des mor gens uit de weide wilde halen, vond hij het badende in zijn bloed. De daders zijn tot heden niet ontdekt. Dinsdagavond is bij den heer H. te Apeldoorn een poging gedaan tot ontvoering' van twee kinderen. Een achttal, als sjouwerlieden gekleede personen, naar men zegt uit Am sterdam, bestormden de woning van genoemden heer, terwijl een van hen op een afstand op de kleinen stond te wachten. De heer H. maak te door zijn hnlpgeroep de logés van het tegenoverstaand hotel opmerk zaam, en dezen schoten toe om hulp te bieden. De poging tot ontvoering is mis lukt;- de onbekenden, die grof voor hunne diensten moeten betaald zijn, vluchtten in allerijl. Te IJmuiden, zegt men, lag een jacht onder stoom om de kinderen onmiddellijk naar Engeland te voeren. De hoofdschuldige van de bende is te Arhem gearresteerd. Nader meldt men omtrent deze gebeurtenis uit Apeldoorn: Een tragisch voorval had Dinsdag alhier plaats, zijnde eene mislukte repetitie van het destijds voorge vallene bij 's Gravenhage. Het be treft de ontvoering van het kind van den heer Hoek alhier. De ge schiedenis is als volgt: Voor enkele weken werden drie personen zonder werk te Amsterdam aangesproken door iemand, die hen aanbood veel geld te kunnen verdienen als zij een krankzinnige wilden ontvoeren. Zij namen het baantje aan, doch wensch- ten daarbij nog meer hulp, waarop het gezelschap met twee personen werd vermeerderd. Een dezer laat- sten meende echter dat de zaak niet pluis was en ging aangifte doen bij de politie, dat tot resultaat had, dat een rechercheur en een rijksveld wachter als gewoon burger gekleed zich bij het gezelschap voegden en telegrammen tusschen Amsterdam en hier zoomede omliggende plaat sen gewisseld werden, daar de ont voering elk oogenblik kon plaats hebben. Eindelijk zoude zulks Dins dagavond gebeuren en het achttal met hun aanvoerder J. B. Kloppers, die van den prins geen kwaad wist, begaf zich per rijtuig van Amers foort naar hier. Omstreeks ter hoogte der Soeren- sche bosschen werd uitgestegen en de reis te voet vervolgd tot in den speeltuin van mevr. de wed. Bulk- ley de grootmoederwaar deze het gezelschap opwachtte en hun touw verschafte om den heer Hoek, de huishoudster en de meid te bin den, zoomede zout en peper voor ander gebruik. Het gezelschap wilde echter het heldenstuk niet volvoe ren voordat er betaald werd. Uit de gereedliggende couverten, elk met 300, werd toen aan ieder voor- loopig een bankje van 60 gege ven en de zaak was in orde. Het juiste uur was echter nog niet aan gebroken en daar mevr. Bulkley de lieden liever niet langer dan noodig in huis hieldwerd besloten om dan maar dadelijk naar de woning van den heer Hoek te gaan, die hoewel door den kantonrechter ge waarschuwd, de handteekening niet vertrouwende, op het zien der man nen moord begon te schreeuwen, waarop eenige personen uit het te genovergelegen logement kwamen toeschieten en de voorgenomen han delingen der politie werden verij deld. De aanvoerder Kloppers en mevr. Bulkley ontvluchtten daarop zoo snel ze konden met het gereed staande rijtuig. Beide personen als mede de heer Slingeman, schoon zoon van mevr. Bulkley zijn Dins dagmorgen te Arnhem gearresteerd. De andere personen logeerden Woensdagnacht alhier. had zij een gewenschte gast. De popadja, de vrouw van den pope, uit het naaste dorp had haar bezocht en de beide dames gevoelden zich bij den schuimenden kwas (eene soort bier) en het versch gebakken blini (gebak) recht op haar gemak Geen van beiden versmaadde den geliefden drank, waarbij het gesprek over een nieuwen kaloschnik (hoofd sieraad) in vollen gang was. Aan deze omstandigheid was het wel te danken, dat Clarita's wensch vervuld werd en Teodoor zonder omslag de noodige sleutels verkreeg. Tatiana vernam noch iets van hem, noch iets van zijn verlangen, daar Dunia, eene flinke, jonge dienstmaagd, zich gemakkelijk door den jongen barin overreden liet, hem het gewenschte te overhandigen. Hij was immers de barin en als hij de sleutels ver langde, kon zelfs Tatiana Petrowna ze hem niet weigeren. Daarvan over tuigd, haastte de vlugge Dunia zich Bij Nijland is een 17jarige dame door twee personen onverhoeds aan gevallen en mishandeld. Wie zich tegenwoordig op de kade te Veere beweegt, en den blik naar de overzijde slaat, ziet met deernis het tooneel van verwoesting, dat sloopers aanrichten in de kolossale rijksgebouwen, onlangs in 't open baar verkocht. Het voormalige arse naal met bijbehoorende magazijn meesters- en conducteurswoningen, alsook het kruitmagazijn, zij staan daar beroofd van daken, deuren en vensters en vertoonen nog slechts wat onregelmatig af- en uitgebro ken muurwerk, dat vooral 's avonds bij maanlicht een spookachtig gezicht oplevert en wel eenige overeenkomst heeft met de opgegraven overblijf selen van Pompeji. 'Binnen kort zul len alzoo de reusachtige gebouwen, op last van Philips II vóór drie eeuwen opgericht, verdwenen zijn, en daarmede weder eenige sporen van het vroeger militaire aanzien dezer aloude vestedie gedoemd schijnt tot den rang van een onbe duidend dorp af te dalen. (N.R.Ct.) hem van dienst te zijn, en Teodoor knikte haar goedig toe, terwijl hij gezwind wegsprong. Clarita wachtte hem in heftige gemoedsbeweging; nu schreden zij beiden, zacht met elkander sprekend, de lange gang door naar het oude gebouw. Om op de eerste verdieping daarvan te ko men, moesten zij eenige treden af dalen, waardoor men tot het nieuwe, hooger gebouwde huis toegang ver kreeg. Nauwelijks waren zij die af gegaan, toen zij zich op nieuw in een lange duistere gang bevonden. Er heerschte zulk eene doodsche stilte, dat het Teodoor angstig om 't hart werd; zijne stem ging ten minste in fluisteren over, toen hij, de eerste kamerdeur ontsluitende, zijne gezellin verklaardeZiet gij, Ciarita, dit hier was mijne kinder kamer. Hier lag ik ziek ter neer, toen, nu ik meen in dien verschrik- kelijken nacht. In welken nacht? Toen uw broeder Wladimir stierf? Stil Clarita! laat ons daarvan niet spreken! Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2