POPULAIR NIEUWS-1 Jaar; Zaterdag 3 October 1885. 688. FEUILLETON. VERGETEN. ABONNEMENTSPRIJS: Yoor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijn} Ongelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. ll&ofdtujenten voor het Buitenland-, (omjjagnie Générale de xublicite Etranyère G. L. DAUB F 8f Co., JOH. F. J ON/CS, Snor., Bar ijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks vau 16 tot 4 uur. Toegang 25 eer rertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, lodet; met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen, eden der Nederlandache Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met ?an Nederland en meer bijzonder van het Haariemsche Bisdom, Kruisweg No,. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April toe 14 October alle werkdagen van 104 uur, kosteloos van 12—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen vau 11—8 uur. Teylers bibliotheek. en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang its per persoon. Donateurs en ledeu der Nederlaudsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs qb gezelschap, leden mot 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar vau 15 October tot 14 April op die dageu van 108 uur tegen betaling van 25 cents por persoon, alleen op jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag 011 Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend (deur Oudegroenmarkt) vrij. AMïKMKK.X OVmiCHi. Ter Londensehe beurze was gis- ;eren de stemming flauw; men ducht ferdere verwikkelingen in de Bal- Lord Shaftesbury is gisteren twee uur in den namiddag over- .eden. In het strafgeding tegen den heer president van het Deensche en twee andere leden Linkerzijde, welke beschul- werden, in Juli jl. bij gele eener politieke bijeenkomst ;e Holstebro den commissaris van Dolitie met geweld van de tribune Ie hebben verwijderd, is Woensdag iet vonnis uitgesproken. Alle drie werden veroordeeld eene gevangenisstraf van niet dan zes maanden, en in de ten bedrage van 730 kronen. De heer Von Giers heeft zich laar den Czaar hegeven, die nog \e Fredensborg vertoeft. Hij brengt belangrijke mededeelingen van Bis- narek en van vorst Alexander van over. Het buitengewoon gezantschap Bulgarije aan den Czaar gezon- Woensdag teKopenhagen. De Fransche minister van oor- og heeft eene dépêche van gene- ■aal de Courcy ontvangen, waarin leze het door generaal Brière de ,'Isle ingediende verzoek on dersteunt, >m naar Frankrijk te mogen terug- teeren. De minister heeft het ge vraagde verlof reeds verleend, zoo- lat generaal Brière de l'Isle met le eerstvolgende mail van October sal vertrekken. In de ontstane vaca ture zal spoedig worden voorzien. XVII. Uit kindermond. 39) Maar Teodoor, wees toch niet kinderachtig. Zeker is het treurig, dat uw broeder zoo spoedig en in den bloei zijns levens stierf, maar waarom gij er niet aan denken en niet van spreken wilt, dat is.... O, Clarita, gij weet alles niet, zoo verdedigde Teodoor zich. Als gij wist, wat hier gebeurd is, daar, eenige kamers verder in dit stille, sombere huis, dan zoudt gij ver schrikken. Ik beu niet zoo vreesachtig. Vertel het verschrikkelijkste maar moedig op. Ter herinnering aan de Spaansche revolutie van 1868 werd door een aantal Spaansche repu blikeinen te Parijs Woensdag een diner gegeven, waarbij de revolu tionairen van vele andere lauden, ook Duitschers, genoodigd waren. Tengevolge dezer demonstratie werd aan een Spanjaard en een Duitseher het verblijf in Frankrijk verboden. De Times verneemt uit Madrid dat de Engelsche legatie aldaar be- leedigd is geworden door het Spaan sche ministerie van financiën, het welk een ambtenaar heeft gezonden om beslag te leggen op het meubi lair in het gezantschapsgebouw, daar de legatie weigerde de ge- eischte betaling der huisbelasting te, voldoen, op grond dat zij, naar in ternationaal gebruik, daarvan vrij gesteld is. De bedoelde ambtenaar drong het legatiegebouw binnen, doch werd er uit geworpen. De Engelsche regeering eischt voldoening voor de beleediging der vlag. De berichtgever der Times voegt er bij, dat hij bedreigd is met uitzetting wegens zijne mededeelin gen nopens de knoeierijen bij het posterijbestuur en het schenden van het bnevengeheim. De Koning van Servië werd gisteren met veel geestdrift te Nisch ontvangen. Woensdagavond hadden volksdemonstratiën voor het paleis plaats. De Koning zeide, in antwoord op een adres van den Gemeenteraad, dat de tegenwoordige omstandighe den vóór alles eene groote mate van standvastigheid, beleid en voor zichtigheid vereischen. Het volk kan er echter op rekenen, dat de Regee ring de belangen van Servië zal we ten te handhaven. Ik mag niet, het is mij ver boden, en toch, voegde de knaap er plotseling aarzelend hij, daar Clarita zweeg en hem slechts vor- schend aanzag, zou ik het u zoo graag zeggen, amiga; want ik denk er dikwijls en veel aan en mag er met mama nooit van spreken. Het drukt mij menigmaal ter neer. Ik heb Alexis zoo iief gehad. Ziet gij daar achter in de gang, daar wa ren zijne kamers, en hier, hier woonde de arme Wladimir! De hand van den knaap beefde; hij kon de kamerdeur niet openen, Clarita deed het voor hem. Zij tra den een groot, half duister vertrek binnen. Een dompige lucht kwam hun tegemoet; want de vensters, die in de voormalige kinderkamer nog geopend waren, waren hier her metisch gesloten en de gordijnen stijf dichtgeschoven. Sedert lang scheen niemand meer deze ruimte betreden te hebben. Het was er muf De koning moet verklaard hebben dat de oorlog onvermijdelijk is. Telegrammen uit Philippopel melden, dat Turksche Bachi-bozoeks ettelijke Oostroemelische dorpen heb ben geplunderd. Uit Belgrado wordt geseind, dat de Skuptschina zal aan dringen op onmiddellijke bezetting van Zuidelijk Servië. De heer Bratiano, eerste minister in Roemelië heeft Weenen ver laten, en gaat aan Bismarck en den Czaar bezoeken brengen. De gezanten der groote mogend heden zijn te Constantinopel bij graaf Corti, als den oudsten in jaren onder de gezanten, bijeengekomen. Onjuist is het echter, dat zij reeds instructiëu zouden hebben ontvan gen tot deelneming aan de confe rentie. De uitvoer van graan uit de provincie Adrianopel, met inbegrip van Dedeagatz, is verboden. De Times verneemt uit Con stantinopel, dat de Porte eene vloot uitrust om Burgas en Varna te blokkeeren. De Grieksche vloot concentreert zich bij Salamis. In Algerië is een magistraats persoon, de heer Cahen te Mosta- ganem, door een persoon, die hem op straat een akte ter teekening bood, met dolksteken levensgevaar lijk gewond. llliNINKNUM).. Haarlem, 2 October 1885. Na het gehouden vergelijkend examen voor hoofd der school te Waal op Texel is een drietal opge- en de stof lag er rondom in dikke lagen. De meubels waren als met een grijzen sluier overtrokken; niet tegenstaande dat alles, was de in richting wel is waar oud, maar niet zonder smaak. Zij verried een be dreven hand en een beschaafden geest. Clarita was snel binnengetreden; als van zelve ging zij naar het ven ster en schoof de gordijnen wat terug. Er stroomde licht naar binnen en onwillekeurig aderrdeu beiden iets vrijer in de doodstille kamer. In weerwil van zijnen angst staarde Teodoor nieuwsgierig in 't rond. Het is niets veranderd, zeide hij zacht, alles is nog juist zooals ik het 't laatst zagDaar staan nog alle boeken van Alexis! voegde hij er verheugd bij, naar eene groote hoe kenkast snellende, die de helft van den muur besloeg. Nieuwsgierig doorsnuffelde hij ze. Zijne gezellin lette ditmaal niet maakt waarbij o. a. voorkomt de heer Kempers alhier. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 50 per sonen vervolgd wegens dronken schap op straat. In de maand Sep tember van het vorige jaar was dit getal 39 dus 11 minder A. van Waveren, die de vorige week alhier terechtstond wegens het werpen met steenen bij de opstootjes van de vorige maand, is gisteren door de arrond.-rechtbank veroor deeld tot 3 dageu principale gevan genisstraf en eene geldboete van f 5 of 3 dagen subs, gevangenisstraf. De ritmeester J. van Son, bij het 2e escadron van het 2e regiment huzaren te Veuloo, is tegen 1 Nov. a. s. overgeplaatst bij het depot-es- cadron van dit wapen alhier. Bij kon. besl. van 30 Sept. is benoemd tot lid der commissie van administratie over het vereenigd huis van arrest en van provoost te dezer stede mr. A. W. Thöne, au diteur-militair in het vierde mili taire arrondissement alhier. De commissie uit de Tweede Kamer der Stateu-Generaal, met den voorzitter aan het hoofd, heeft Woensdag-avond omstreeks 8 uren het adres van antwoord op de Troon rede Z. M. den KoniDgaangeboden. Zij werd op de gebruikelijke wijze in rijtuigen van de vergaderzaal naar het paleis geleid. De hoofd wacht bracht haar op het Buiten hof het gebruikelijk eerbetoon, en in de vestibule van het koninklijk paleis was eene eerewackt van gre nadiers aanwezig, die hij de intrede en het vertrek der commissie het eeresignaal liet hooren. HH. MM. de Koning en de Koningin hebben gisterenochtend te op hem: door het naar binnenval lende licht was hare opmerkzaamheid op een ander voorwerp gevestigd, op een groote schilderij die boven de sofa hing. Het was het portret eener schoone ernstige vrouw met lijdende gelaats trekken en groote sprekende oogen. Deze laatste schenen iemand overal te vervolgen. Bepaald getroffen daardoor, riep Clarita haastig uit: Teodoor, wie is dat? ik meen de dame op dat portret! De knaap keek op. Dat is de moeder van Wladimir en Alexis. Ahl ik dacht het al, en dit, hoe sprekend gelijkt het nog, had zij bijna uitgeroepen, doch her stelde zich nog intijds en ging voort Dit, die beide knapen, dat zijn uwe broeders als kinderen, niet waar amigo? Zij was daarbij snel op een klein schilderijtje toegetreden, dat onder het groote portret hing, en 9 ure 15 min. de hofstad verlaten ten einde tot het laatst van dit jaar op het buitenverblijf Het Loo te vertoe"en. De Koning geleidde het Prinsesje aan de hand in den salonwageu. Aan hetRijustation werdHH.MIVL uitgeleide gedaan door graaf Schim- melpenninck van Nijenhuis, Groot meester en Opper-kamerheer; den adjudant-generaal Jhr. Verspijck; den Minister van Binnenlandsche Zaken; den Commissaris des KouiDgs in Zuid-Holland; den burgemeester van 's-Hage en den generaal-majoor, waarnemend goeverneur der resi dentie, met alle welke autoriteiten HH. MM. zich eenige oogenblikken in de wachtkamer onderhieldeu. Tot het gevolg van het Koninklijk gezin behoorden jonkvrouwe Van de Pol, hofdame; kapitein ter zee jhr. Roëll, en kapitein de Ranitz, adju danten alsmede H. baron Taets van AmeroDgen, kamerheer. De trein stond onder leiding van den heer Ameshoff', president-direc teur der Ned. Rijnspoorweg Maat schappij. De Minister van Financiën, overwegende dat de sedert jaren gej volgde wijze van zegeling' der at testen voor kinder-, school-en acade- miegelden, door de zorg van het De partement, nadat die stukken door belanghebbenden ingevuld en onder teekend zijn, niet is overeen te bren gen met de wet op het recht van zegel, zooals zij thans luidt, heeft blijkens de N. R. Ui. goedgevonden te bepalen, dat voortaan geene at testen zullen worden aangenomen, die niet vooraf van den zegelstem pel zijn voorzien. De GoudscJie Cldeelt mede, dat de toestand van den heer Geitel van bevredigenden aard is. Een zij ner oogen kan reeds nu als behou- beschouwde met warmen blik de beide lieve knapen, waarvan de klein ste, een bekoorlijk blond kopje, trotsch op een hobbelpaard zat, en het linker armpje om zijn broeders hals geslagen had, die als een trouwe wachter naast hem stond. Diens ernstig door zwart haar omge ven gezichtje vertooude dezelfde bijna weemoedige uitdrukking als het schoone, stille gelaat zijner moeder. Dat is zeker Wladimir? vroeg Clarita zacht; want hare stem beefde in tranen, heete tranen vulden hare oogen. Ja, dat is Wladimir en de blonde is Alexis, maar, wat scheelt u, Cla rita, gij weent? Ja, zij kon hare tranen niet lan ger weerhouden; ze met moeite in houdend, zeide zij met inspanning: Het lot uwer beide broeders grijpt mij aan, dier vroolijke kna pen, die beiden, zooals gij zegt, zoo vroeg stierven!

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1