BINNENLAND. We hebben nu zeker ons weer voor te bereiden op de invoering van nieuwe belastingen, maar welke? De middelstand heeft tegenwoordig genoeg -op te brengen; de arme heeft niet; zal nu de rijke aan de beurt komen? We weten het niet, dit is zeker, als men eens een belasting ging heffen op de weelde en alle weeldeartikelen, zij het ook laag, belastte, dau zou jaarlijks daardoor een groote som gelds ontvangen worden, die slechts door degenen werd opgebracht, welke er het best toe in staat zijn. Sw. AU.KMUliN OVKIMCIIT. In plaats van Koning Humbert zal thans de hertog van Aosta uaar Palermo gaan om de choleralijders te bezoeken. Op vier Engelsche schepen in de haven van Napels zijn choleragevallen voorgekomen. Dépêches uit Weenen, te Londen ontvangen, verzekeren dat de jongste financieele operatie van Servië te Weenen slechts de voorbode is van eene grootere leening, welke de ban- kiersgroep geneigd zoude ziin te contracteeren, nadat gebleken is dat de Oostenrijksche regeering geen be zwaar daartegen heeft. In diploma tieke kringen ziet men hierin de bevestiging dat Oostenrijk de ei- schen van Servië steunt. Die ei- schen zouden enkel betreffen het Turksche gebied dat onmiddellijk aan Servië grenst. Rusland maakt echter bezwaar tegen elke vergroot- ting van Servië. Zes duizend man Servische troepen staan op de grenzen gereed om in het Turksche gebied binnen te dringen. Uit Philippopel verneemt de Stan dard dat de regeering eene delega tie naar Constantinopel heeft ge zonden, om met de Turksche re geering en de gezanten der mogend heden te confereeren. De ministerieele Oostenrijksche Presse verneemt uit Belgrado dat de Skuptschina koning Milan zal uitroepen tot «Koning van Oud- Servië en Macedonië», en de bezet ting van deze beide provinciën zal vorderen. Bij het ontvangen der eerste tij ding van den opstand in Roemeüë schijnt de Czaar voornemens geweest te zijn om onmiddellijk naar St Pe tersburg terug te keeren. Hij heeft echter dit plau opgegeven, omdat hij meende, dat uit zijn onverwacht vertrek verkeerde gevolgtrekkingen zeuden kunnen worden gemaakt. Volgens Poolsche bladen wordt aan Russische hoofdofficieren geen verlof meer verleend, tenzij zij zich schriftelijk verplichten, om bij de eerste oproeping binnen 48 uren op ban post terug te keeren. Toen de Bulgaarsche deputatie te Fredensborg aankwam, bevond de Czaar zich aldaar niet. De depu tatie had gedurende één uur een onderhoud met den minister Giers, waarna zij Fredensborg weder ver laten heeft. Telegrammen uit Kopenhagen, te Londen ontvangen, melden dat de Russische Keizer geweigerd heeft de Bulgaarsche deputatie te ontvangen. Vele Duitsche officieren op nonactiviteit bieden Vorst Alexander hunne diensten aan. Een gedeelte van de bezetting van Widdin zal weldra naar Sofia eens het bestaan van Eudotja giste, maar ik wil haar gaarne bezoeken. Zeker, de arme Clarita wilde Eu dotja gaarne bezoeken. In weerwil, der zooeven ondervonden gemoeds beweging, had zij aandachtig toe geluisterd, zoodra zij hoorde, dat de vroegere verzorgster van Alexis en Dimitri's moeder in de nabijheid leefde. Laat ons dan maar dadelijk naar boven naar de oude matuschka gaan! sloeg Teodoor voor. Dat zal haar het eerst verzoenen en tevreden stellen. Clarita stemde dadelijk toe. Hare tranen drogend, trok zij voorzichtig de gordijnen weer dicht, en, het be zoek der volgende kamers tot later uitstellende, verlieten beiden het ver trek, dat tot zulk een aangrijpend gesprek aaaleiding had gegeven. komen. Dit bewijst de verstandhou ding ttisschen Servië en Bulgarije. - Onafgebroken blijft in Bulga rije en in Oost-Roemelië volledige rust heerschen. Aan Gavril-pacha is verlof gegeven, Sofia te verlaten Lij is gisterenochtend naar Constan tinopel vertrokken. De Morning Post verneemt uit Athene dat de Macedonische ko lonie een legioen organiseert, waar voor de vrijwilligers in grooten ge tale toestroomen. De bewoners van Creta worden opgeroepen om het Turksche juk af te schudden. De regeering koopt op groote schaal paarden op. De Kamer komt den 17en dezer hijeen. Nog wordt uit Athene gemeld, dar Griekenland zich ernstig op oorlog voorbereidt, en niet iu de vergrooting van Bulgarije zal be rusten. Thans staan reeds 23,000 man aan de grens gereed; met ex- prestreinen wordt daarenboven de reserve naar Larissa en Arta ver voerd. Admiraal Kanaris neemt het opperbevel der vloot op zich. Wan neer de Kamers weer bijeenkomen, zal tot de mobilisatie van de twee andere klassen der reserve overge gaan worden. De gezanten rieden in een gemeenschappelijk onderhoud den heer Delyannis gematigdheid en voorzichtighei aan. In den Piraeus verwacht men twee pantserschepen om het eska der in het Oosten te versterken. Het stoomschip Dolma Bagche heeft Donderdagavond Smyrna verlaten om troepen voor Saloniki in te schepen. Haarlem3 October 1885. Door B. en W. alhier zijn aanbe steed de werken voor de rioleering van de Leidsche straat, welke wer ken zijn toegewezen aan den heer H. London alhier, voor f 1987. (Ra- ming f 2060). Nog 4 inschrijvingen waren bovendien ingekomen. B. en W. dezer gemeente dee- len mede dat ingevolge de inschrij vingen op 24 Sept. voor de levering van fourages ten dienste van de paarden der gemeentereiniging van 1 Nov. 1885 tot uit. October 1886, de levering van haver en paardenboo- nen is gegund aan R. A. M. Grip- peling voor resp. f8.15 per 100 KG. en f6.50 per H. L.het hooi voor f 17.75 en stroo voor f9.75 per 500 K.G. aan van Dort en Co. Door B. en W. is aan A. Me- rens C.Jz. vergunning' verleend tot de uitbreiding zijner fabriek aan het Z. B. Spaarne en aan de Wed. S. van Thijn, geb. Berg, tot het op richten van eene rookerij in perc. no. 40 van de Schagcbelstraat. Voor de aanbesteding van een café met eetzaal door den heer J. J. P. C. Sckrederhof in de Kruis straat alhier, waren 14 biljetten in gekomen. Hoogste inschr. was J. Verkoren, voor f27.900 de laagste J. J. van Scbeyndel voor f21.851. Benoemd tot hoofd der school voor Waal op Tessel, de heer G. Kempers, onderwijzer alhier. De Minister van Justitie heeft zijne bijzondere tevredenheid betuigd aan de rijksveldwachters der 2e klasse(brigadiers-majoor-titulair) W. G. Kromhout van der Meer te En schedé en W. Arends te Amelo, XVIII. Een tkoüwe ziel. Clarita was nog geheel onder den indruk van het zoo even gevoerde noodlottige gesprek, Teodoor echter kwam nauwelijks in eene andere omgeving of zijne gedachten namen ook eene andere richting. Ik ben nieuwsgierig hoe Eudotja u ont vangt, sprak hij levendig; ik geloof, dat zij al iets van onze komst weet. Werkelijk, voegde hij er fluisterend hij, werkelijk, daar boven staat zij aan de trapLuide riep hij toeu uit: Wij komen u bezoeken, matuschka ("moeder) ik breng u visite I Veel eer voor de arme oude Eudotja Ossipownal antwoordde de sidderende stem eener oude vrouw, die boven aan de trap stond om de bezoekers af te wachten. Zij was geheel grijs, liep eenigszins ge bogen en steunde licht op een stok, zoomede aan den veldwachter, tevens onbezoldigd rijksveldwachter der gemeente Hengelo, W. Nijland, we gens hun verdienstelijk gedrag bij het aansluiten van den Geldersch- Overijselschen locaal-spoorweg aan den Staats-spoorweg te Hengelo, waartegen verzet werd gepleegd. Aan beide eerstgenoemde beamb ten is eene belooning van f 50 en aan den laatste eene van f 30 toegekend, terwijl van bovengenoemde tevre denheidsbetuiging eervolle vermel ding in het Algemeen Politieblad is geschied. Ter oefening zooals in den laatsten tijd ook in andere garnizoe nen plaats had werden gisteren ochtend drie bataljons van het re giment grenadiers en jagers mobiel verklaard, en ontvingen de opdracht zich zoo spoedig mogelijk volkomen marschvaardig te maken. Binnen den daarvoor aangegeven tijd ston den de compagnieskarren en zieken wagens gepakt en was de troep ten afmarsch gereed. Na eene inspectie door den regi ments-commandant was de mobili satie afgeloopen. Waarschijnlijk heeft deze tijdelijke oefeningsmobilisatie aanleiding ge geven tot de gisteren te 's-Hage loopende geruchten omtrent het ver trek van troepen naar de hoofdstad, in verband met nieuwe ongeregeldhe den, die daar zouden hebben plaats gehad. Gedurende den afgeloopen cur sus aan de Kou. Milit. Academie te Breda werden de lessen van een naar elders beroemden leeraar, bijna het geheele jaar lang, gegeven door twee andere leeraren dier inrichting een burgerleeraar en een officier. Eenige dagen geleden, zoo meldt het U. D., ontving de burger-docent eene gratificatie met dankbetuiging van den minister van Oorlog, wegens buitengewone diensten door hem bewezen tijdens bedoelde vacature; de officier werd vergeten. De heer Herman Barendsen, die ook verleden jaar te Haarlem een lezing hield, heeft Vrijdag avond in Maison Strouckeu te Amsterdam eene voorlezing gehouden over de «drooglegging der Zuiderzee.» Dit «werk des vredes» is het middel, volgens hem, om te komen tot be tere maatschappelijke toestanden, in het bijzonder voor den werkman. De heer Barendsen gaf een schets van de verschillende voorstellen, die reeds zijn gedaan tot het droogma ken der Zuiderzee. Indien er nu geld is, dan moet volgens zijne mee ning, het Rijk eenvoudig «een wis sel trekken op het komende ge slacht» dit zou gerechtvaardigd zijn wijl door de uitvoering van dit werk er nieuwe levenskracht zal stroomen door onze maatschappij. In het gebrek aan arbeid zal wor den voorzien; algemeene herleving zal het gevolg zijn. Men kan ook door eene openbare inschrijving trachten de gelden bij een te krijgen. De heer Barendsen toonde zich een voorstander vol geestdrift. Amsterdammer De aanmaak van nieuwe loten de Staatsloterij zal f4700 kosten. Zooals men weet, is er een vervolging ingesteld tegen den druk ker van een socialistisch algemeen stemrecht-lied. Volgens het Vad. heeft de heer Van Raay zich thans als de vervaardiger van dat lied op gegeven. doch haar gezicht scheen niet zoo oud en hare oogen in 't geheel niet zwak of flauw. Vlug en levendig zagen zij veeleer de vreemde aan. De oude boog voor haar en Teodoor, maar zij kuste den zoom hunner kleederen niet. Clarita sprak haar vriendelijk aan; bij den weiluiden den toon harer sttm, die den woor den zulk een eigenaardigen klank verleende, glimlachte de oude. Gij bewijst eener oude vrouw veel goedheid en eer om tot haar te komen en het niet te versmaden, het nederige vertrek binnen te ko men, dat de genadige barinitschi Wera Sergewna nooit betreedt. Gij weet toch, Eudotja Ossi- powna, viel Teodoor snel in, dat mama immers niet meegekomen is naar Ornatoffsko! Ja, ik heb het gehoord; onze waardige gebiedster bevindt zich toch wel? Zeer wel; maar hoe gaat het Het blijkt nader, dat het be richt omtrent den aankoop van wa penen door eene vereeniging van lieden te Amsterdam op goede gron den berustte. Inderdaad zijn aldaar bij verschil lende winkeliers wapenen tot een belangrijk bedrag aangekocht. De politie zet haar onderzoek voort. Het spoor van den uit de gevan genis te 's Hage voortvluchtigen Van Rijsselberghe is nog altijd niet ontdekt. De politie ontvangt nog dagelijks aanwijzingen en brieven uitalle oorden, waar men hemmeentte hebben ontmoet. Bij onderzoek blijkt echter telkens dat die aanwijzingen op dwaling berusten. Het vermoeden wordt allengs sterker dat Van R. onze grenzen heeft weten te over schrijden. De zaak van den diamanten-dief stal te Scheveningen is thans bij de justitie aanhangig gemaakt, zonder dat men noch thans nader tot de ont dekking van den dader of daders is. (Fiid). Een sergeant van het regiment grenadiers en jagers, beschuldigd van het mishandelen van een bur ger, zoodat deze een been heeft ge broken, omtrent wien is bericht dat hij voor dit feit voor den krijgsraad zou terechtstaan, en Donderdag naar het huis van arrest op de Prinsen gracht werd overgebracht, is gister weder daaruit ontslagen, en zal di sciplinair gestraft worden. De officier van justitie te Utrecht verzoekt opsporing, aanhouding en bericht van jonkheer Bernard Mat- theus Frans Junius van Hemert 26 jaar, geboren te Batavia, laatst wo nende te Marseille en verblijvend te Utrecht, wegens rebellie waarom hij door de arondissements-recht- bank te Utrecht is veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van zes dagen. Hij houdt zich vermoe delijk te Amsterdam of in de om streken op. Donderdagnamiddag te 4 uur ontstond in de drogerij, verbon den aan de stoom-tabaks- en sigarenfabriek der firma's Ter Marsch Ten Bruggecaten te Ilen- geloo, brand; dikke rookkolommen en eene gloeiende massa smeulende tabak deden elk oogenblik eene uit barsting der vlammen verwachten, totdat door de inmiddels aangerukte en even snelle als afdoende hulp der spuiten, de brand spoedig werd gebluscht. De waterschade, veroor zaakt aan den grooten voorraad ta bak, moet aanzienlijk zijn; alles was geassureerd. Door eenige dames te Nijmegen worden pogingen aaDgewend om voor meisjes, die hetzij met, hetzij zondere bare schuld, tijdelijk buiten dienst of betrekking zijn geraakt, en dan niet zelden in zeer moeielij- ke omstandigheden verkeeren of zelfs geheel zonder dak zijn, een tijdelijk Tehuis in te richten, ten einde te voorkomen, dat zoodanige meisjes, die soms gedachtenloos of radeloos daarhenen slenteren, op den verkeerden weg geraken en eindelijk reddeloos verloren gaan. Zijmeenen toch, dat menig verlaten meisje, die nu is afgedwaald van het pad der zeden en ten laatste in den afgrond is gestort, gered en behouden zou zijn geworden, wanneer zij een dus- u vandaag, matuschka? Gij waart gisteren ongeduldig. Waarom hebt gij met die arme Nina getwist? Zij heeft zich de oogen rood geweend. Bah! Nina is een onnoozel, lichtzinnig meisje, Teodoor Iwanoï- witsch; ik heb het Dimitri altijd gezegd, nu, hij wilde het nooit ge- looven, daardoor zal hij nu spoedig vergeten zijn, besloot de oude morrend. Uwe zoon Dimitri moest sol daat worden, moedertje? mengde Clarita zich met vriendelijke deel neming in het gesprek. Hoe ver drietig voor u, hem zoovele jaren te moeten missen; maar misschien wordt zijn diensttijd wel verkort? Is hij uw eenige zoon Mijn eenige, en zijn diensttijd duurt vijftien jarenmij vindt de jongen niet meer, als hij nog terug keert. Ik zie hem niet meer terug O, hoe hard, arme moeder! ontsnapte Clarita onwillekeurig. danig Tehuis hadde kunnen vin den. Men schrijft uit Apeldoorn: Toen J. B. Kloppers, de hoofd persoon bij de poging tot kinder roof, gearresteerd werd, vond men bij hem eene geladen revolver, een dolk, en een stok met looden knop. Kloppers en mevrouw Bulkley zijn gevankelijk naar Zutfen overge bracht. De gezelschapsjuffrouw S. is wederom op vrije voeten gesteld. Het rijtuig, waarmede de ontvoering zoude plaats hebben, was als het ware een magazijn van onder-en boven-kinderkleedingstukken. Alles is in beslag genomen. Donderdag avond is onder de ge meente Heilo de bliksem ingeslagen in de boerenwoning van Pieter Groot, waardoor het huis geheel iu de asch is gelegd. Persoonlijke onge lukken zijn niet voorgevallen. Naar men zegt, was alles tegen brand schade verzekerd. Een spoorwegarbeider te Weert werd Dinsdag, door een der treinen van den Grand Central Beige, de voet afgereden. Nog denzelfden dag is hij aan de gevolgen overleden. De brugwachter aan de Zuidwil lemsvaart te Weert sprong Dinsdag jl. op een in beweging zijuden trein van den G. C. B., met het nood lottig gevolg dat hij van de loop plank viel en overreden werd. Hij is aan de bekomen kneuzingen over leden. Het aantal ongelukken die door het onvoorzichtig gebruik van pe troleum veroorzaakt worden werd te Joure Donderdag met een ver meerderd. De jonge machinist van de stoomboot op Echten, welke ge reed lag tot vei trek, goot, om spoe dig de stoomkracht te versterken, nog een aanzienlijke hoeveelheid petro leum in zijn vuur, met dit gevolg, dat door de geweldig naar buiten- slaande vlammen zijne kleeren wer den aangetast en hij in een oogen blik in lichte laaie stond. Wel was er gelukkig spoedig hulp en het vuur werd gedoofd door dat men den ongelukkige in het water wierp, maar intusschen was hij al, vooral aan het hoofd, handen en armen, deerlijk gewond.Al het hoofd haar was afgebrand en gelaat en handen geheel ontveld, maar de ge- geneesheer, die de eerste hulp ver leende, fieeft toch hoop op zijn herstel. Een beschonken bakker in de Friesche gemeente F. kreeg dezer dagen op den publiekeu weg twist met.... zijn kruiwagen, dien hij er barmelijk sloeg en schopte. Einde lijk moede geslagen, bekoelde zijn drift, hij nam zijn vijand op en bracht hem thuis. Het gevecht bad natuurlijk veel toeschouwers gelokt. Naar wij vernemen zegt ieN.R. Ct. zullen den 8en dezer, onder de leiding' van een ingenieur bij den waterstaat, voor rekening der firma Van Hattum te Sliedrecht, verschei dene werklieden naar Panama gaan. Ook heeft genoemde firma dezer dagen een chef van het kampement der werklieden in Panama benoemd. Daar de voeding der arbeiders voor rekening der aannemers geschiedt, was de benoeming van een chef ge- wenscht. Deze zal dan ook op ge- melden datum van Rotterdam gaan. De glazenbrekers Reinard Gar- relds en Gerrit Jans werden Don derdag door de rechtbank te Gro ningen, overeenkomstig den eisch van het openbaar ministerie, veroor deeld tot eene gevangenisstraf, re spectievelijk van 9 maanden en 183 dagen in eenzame opsluiting te onder- Ja, het is hard, nam de oude het woord weer, terwijl zij er bitter bijvoegde: maar wij'moe ten ons in het leven aan veel harde dingen gewennen. Ik moet het toch ook dragen, dat mijn zieltje, mijn lieveling, mijn lieve barin Alexis weg is! Wat wil daarbij al het an dere leed zeggen! Clarita's hart beefde. Voor de eerste maal klonk zonder haar toedoen die geliefde naam haar in het oor;jzoo was hij dan toch niet geheei ver geten binnen deze muren; er was nog iemand, die hem gaarne noemde. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2