daar een bezoek aan de tentoon stelling te brengen. Bovendien zullen een 40tal werk lieden, die, om geldige redenen ver hinderd zijn die reis mede te ma ken, van de milde geefster het be drag der kosten van die reis in eet waren ontvangen. Jeanne Lorette heeft aan Z. M. den Koning vermindering van straftijd gevraagd, in cellulaire op sluiting te ondergaan. Zondag bad te Rotterdam in het Vereenigingsgebouw van de aid. Rotterdam van het Algemeen Ne- derlandsch Werkliedenverbond, de jaarvergadering plaats. Des middags te 121/» uur werd de bijeenkomst met eene toespraak door den voor zitter, den heer Th. de Rot, geopend, waarin hij wees op al hetgeen door de vereeniging gesteund of tot stand gebracht was, om voorts nadrukke lijk te doen uitkomen, dat eene scherpe lijn in den laatsten tijd was getrokken tusschen het Werklieden verbond en de Sociaal-Democratische partij. Het Werkliedenverbond in het algemeen en de Rotterdamsche af- deeling in het bijzonder zoeken en verwachten alleen verbetering van samenwerking tusschen alle standen, alsmede van orde en eendracht, die als hoofdfactoren worden erkend voor de zekere en blijvende verbe tering van den handwerksstand. Verschillende huishoudelijke aan gelegenheden werden in deze zitting geregeld. De penningmeester bracht verslag uit omtrent den staat der geldmiddelen, waaruit bleek, dat de kas in gunstige omstandigheden verkeert. Des avonds te 7 uren werd de vergadering hervat, waartoe ook de vrouwen der leden waren uitgenoo- digd. Vele leden waren verplicht weder huiswaarts te keeren, omdat het gebouw allen niet kon bevat ten; het was er stampvol. De heer Joost van Vollenhoven, oud-burgemeester, en de heer mr. M. Mees, beiden leden van verdienste dezer afdeeling, woonden deze ver gadering bij. Door den heer Van Vollenhoven werd eene toespraak gehouden, waarbij hij het streven dezer Vereeni ging en den weg, dien zij bewan delt om tot lotsverbetering voor den werkman te geraken, prees. De heer H. C. P. de Groot, se cretaris der afdeeling, bracht het jaarverslag uit omtrent den toestand der vereeniging in het afgeloopen boekjaar, waaruit bleek, dat de af deeling- zich in bloeienden toestand bevindt, en het ledental voortdurend toeneemt. Na afloop der werkzaamheden gaf het Rotterdamsche fanfaren-gezel schap geheel belangeloos eene mu ziekuitvoering ten beste, waarna door de tooneelvereeniging «Kunst na den Arbeid» met veel bijval een tooneelstukje werd opgevoerd. Hoewel de leden en hunne vrou wen letterlijk op elkander gepakt waren, bleef er de beste geest heer- schen, en keerde men eerst te mid dernacht tevreden huiswaarts. Men schrijft uit Zutfen: Mevrouw Bulkley logeert tegen woordig bij den heer Engelberts alhier. Op verzoek van den heer Schlingemans moet de officier van justitie deze beleefdheid aan me vrouw Bulkley bewezen hebben. Of de heer Kloppers ook eenigen tijd de gast zal zijn van den heer E. is ons onbekend. den waswant wij wisten tot dien tijd niet eens, dat Dimitri rekruut was. Hij was slechts met den barin verdwenen. En Alexis Ornatoff smacht nu werkelijk in Siberieschuldeloos verbannen? Hoe is dat mogelijk, alleen op eene verdenking? Waarom redt men hem niet? Waarom zoekt men den werkelijken moordenaar niet? O, Eudotja! Gij weet er meer vanl Misschien weet ik het, ant woordde de grijze afbrekend, maar wat zouden mijne woorden helpen, men zou mij toch niet ge- looven! Waarom niet? -Misschien omdat men den schul dige niet vinden wil! Clarita wendde hare oogen niet van de oude vrouw af. O, Eudotja, zoo slecht kan hier toch niemand zijn? Er is reeds zoo menigeen slecht Gisterenavond, omstreeks fP/a uur, brak te Raasdorp, gemeente Sloten, een hevige brand uit in een perceel geheel van hout opgetrokken. On danks de brandweer kon men niet verhinderen dat de vlammen, gehol pen door een feilen wind, het ge bouw geheel verteerden. Ofschoon de brand tijdens een kort doch he vig onweder ontstond, schijnt de oorzaak niet daaraan te zijn toe te schrijven. Dat de tijden slecht zijn is al voor de zooveelste maal gezegd doch dat de malaise zoo groot is, dat voor puik best land zich geen enkele kooper opdoet, dat is zeker sterk. En toch bleek dit laatste bij de openbare veiling van eenige per- ceelen land in den Gr. IJpolder, Zaandammer- en Amsterdammer pulder, 1.1. Vrijdag te Houtrijk en Polanen gehouden. Het land in den Amst. polder werd ingezet op f 300 per H.A. en dat in den IJpolder op f1000, doch geen enkel bod werd gehoord; de eigenaars boden zelf en hielden ten slotte alle perceelen op. Bij de begrafenis van mevrouw Kleine te Amsterdam werd gisteren een oogenblik de orde verstoord. Het verzamelde volk drong, bij de Muiderpoort, tusschen het muziek korps dat den stoet vergezelde, met zoo kwaadwillige bedoeling, dat de politie van hare wapens moest ge bruik maken om den doorgang vrij te houden. Er was op en bij de be graafplaats eene zeer aanzienlijke politiemacht aanwezig. Blijkens eene advertentie in de Amsterdammer heeft zich te Am sterdam gevestigd een «Maat schappij tot Huwelijksverzekering», die zich ten doel stelt uitkeeringen te verstrekken bij het aangaan van een huwelijk en bij de geboorte van kinderen. Het hoofdkantoor is ge vestigd op de Reguliersgracht 58. Een commissionnair in plaats vervangers en nummerverwisselaars, zekere B. te Amsterdam heeft zich dezer dagen uit de voeten gemaakt, zeer ten nadeele van een aantal milicien-plaatsvervangers der lich ting 1884, die in September met onbepaald verlof zijn vertrokken en thans hunne afbetaling wachten. Deze manschappen, zoo schande lijk bedrogen, hebben zich thans tot de ouders der lotelingen, voor wie zij gediend hebben, gewend om vergoeding. Zondagnacht hebben twee re chercheurs op den Zeedijk te Am sterdam in hechtenis genomen een der ontvluchten uit de rijks gestich ten voor bedelaars, tegen wien door de arrondissements rechtbanK te Zwolle rechtsingang met bevel tot dagvaarding in persoon verleend was. Toen de meid van een veehouder te Eikhuizen, Zaterdagmorgen de koeien in het land zou melken, be vond ze, dat het vergeefsche moeite zou zijn. Een onbekende was haar vóór geweest. Gisteren was het 50 jaar geleden, dat G. de Ruijter benoemd is ge worden tot veldwachter der gemeen te Wijde-Wormer. Gisterenochtend ontstond op de Voldersgracht te 's-Hage om eene nietige reden twist tusschen twee jongens, die voor een der daarin betrokkenen noodlottig werd. Het bleef niet bij woorden, maar 'tkwam tot daden. De twist ein- geworden, zoodra zijn eigenbelang in het spel was. Dios de mi alma I Wie zou er dan belang bij hebben, den schul dige te beschermen. Ditmaal bleef een geheimzinnig antwoord uit; de grijze staarde zwij gend voor zich. Hoe! - herhaalde Clarita, zich over het gloeiende voorhoofd strij kende, want voor haren geest ging er plotseling een helder licht op. De oude Eudotja hielp haar op een spoor, waarvoor zij toch nog terug- beefde. Wie kon er belang bij Alexis' verbanning hebben? Zij, wie zij nut en voerdeel aanbracht En wien brengt die voordeel Teodoor Iwanoïwitsch! Hij is daardoor de eenige erfgenaam zijns vaders, den barin van Ornatoffsko! Teodoordie knaapriep Cia- rita buiten zichzelve. O, zijn hart digde daarmede, dat de een den ander met de punt van een dicht gevouwen mes een hevig aanko menden steek in de zijde toebracht. De dader kon ijlings ontkomen en is tot dusver niet bekend. De ge wonde werd onmiddellijk naar het politiebureel aan de Nieuwe Haven overgebracht, waar hem de eerste heelkundige hulp is verleend. Uit 's-Hage wordt gemeld: Een hoop kinderen en opgescho ten kwajongens wilden de Zondag avondrust eergisteren eens gebrui ken om op hunne manier optochtje te spelen- Met gekleurde ballons en met gekleurd, zelfs met rood be plakt bordpapier als vaandels, lie pen zij eenige grachten al schreeu wende langs en trokken langzamer hand wat volk. Op 't Wagenplein begonnen zij zelfs vuurwerk af te steken, maar nu kwam de politie tusschen beide. Een paar agenten dreven de jongens uiteen en ontna men hun de roode papieren. Den heer A. M. van den Abeele te KraliDgen, die gedurende 50 jaren aan het etablissement «Feijenoord» is werkzaam geweest, is vanwege de directie een prachtige pendule vereerd. Zaterdag koelde een schilder te Kralingen zijn woede aan het door hem eenige dagen geleden beschil derde uurbord der Rijkstelegraaf in de Waterloostraat, door bedoeld bord met verf te besmeren en onleesbaar te maken. Door de politie moest hij met geweld verwijderd worden en hij voegde haar bij die gelegenheid beleedigende uitdrukkingen toe. Te gen hem is procesverbaal opgemaakt wegens beschadiging van 's Rijks materieel en beleediging der politie Uit Rotterdam meldt men aan het Hdbl.: De uit 's-Hage ontsnapte gevan gene, Van Rijsselberghe, schijnt een wonderman te zijn. Men ziet hem overal, maar vindt hem nergens. In de laatste dagen heeft de politie van Delftshaven jacht op hem ge maakt, nadat men de zekerheid meende verkregen te hebben, dat hij aldaar zich ophield. De man verborg zich zoo weinig dat ver scheidene personen verklaarden hem gezien te hebben; maar zoodra de Delftshavensche politie in de aan geduide richting ging zoeken, was de man spoorloos verdwenen. Zooals ik u meldde, onderstelde men ten slotte, dat Van Rijsselberghe aan boord had weten te komen van den voor Spanje bestemden en naar zeevertrekkendenstoombaggermolen. De bemanning van dat vaartuig be stond uit vier koppen maar het was nu gebleken, dat er zich een vijfde man aan boord bevond, die eerst voor den dag kwam nadat het vaartuig uit Delftshaven vertrokken was. Het gerucht, in den Haag ver spreid, waarvan Het Vad. melding maakt, dat de vluchteling zich schuil houdt ineen molen in het Westland, schijnt te zijn voortgevloeid uit een misverstaan der Delftshavensche ge ruchten. Van den baggermolen heeft men een molen gemaakt. Ofschoon er terstond maatrege len zijn genomen om te beletten, dat Van Rijsselberghe zoo hij wer kelijk aan boord is, met het vaar tuig naar zee vertrekke, heeft men tot heden nog niets vernomen. Vóór dat de baggermolen het zeegat uit- zijne ziel kent geen valschheid! - Gij hebt gelijk, barischni, zijne ziel is onschuldig, zijn hart arge loos, hij denkt niet aan zijn voor deel. Anderen kunnen het echter voor hem doen en gedaan hebben, maar laat ons daarvan zwijgen, ba rischni Ik zou mij nog aan de galg praten; geen woord komt er meer over mijne lippen. Daarbij bleef de oude. Geen po ging om het gesprek voort te zetten gelukte en Clarita moest er voor- loopig van af zien. De oude vrouw zag er vermoeid en van de hevige opgewondenheid geschokt uit. In hare oogen schitterde een eigen aardige glans; zij kon zich, bij het vurig verlaagde genot van vrij uit te kunnen spreken, verder hebben laten leiden, dan zij zelve had ge wild, het zou haar nu misschien lief zijn als hare bezoekster heen ging, hetwelk echter niet verhin derde, dat beiden als vriendinnen gaat, zullen nog eenige dagen ver- loopen; en het is niet waarschijn lijk dat de vluchteling al dien tijd rustig aan boord blijft. Men onder stelt, dat hij reeds de gelegenheid gevonden heeft om uit het vaartuig te ontsnappen, nog vóórdat de po litie er aan boord kwam. Het komt er nu maar op aan, te beletten dat hij niet weer aan boord sluipe op het oogenblik dat het vaartuig zee kiest. Gisterenochtend is een 25-jarig timmerman, werkzaam op het dak van een in aanbouw zijnd pand te Rotterdam daar afgevallen en met het hoofd terechtgekoman op een hoop steenen waardoor hij zeer ern stig werd verwond. Hij is per draag mand naar het ziekenhuis overge bracht. Zijn toestandiszorgwekkend. Nadat reeds herhaaldelijk de be woners van den Diergaardensingel te Rotterdam des nachts verontrust waren geworden door kloppen op de ramen en geringel aan de voordeur, werd in den vorigen nacht door een paar rijksveldwachters aldaar de wacht gehouden, waarvan het ge volg was, dat een verver uit Delfts haven, te ongeveer 1 uur door hen betrapt werd, terwijl hij weder daar mede bezig was. De man werd in hechtenis genomen. Wat hij met die rustverstoring voorhad, zal uit het ondersoek der politie moeten blijken. Een man die Zaterdag 11. in Abstede te Utrecht in eene glasruit is gevallen, waardoor hij aan het hoofd verwond geraakte, is aan de bekomen wond overleden. Te Utrecht werd Zondagavond een burger door een genie-soldaat zoodanig met een mes aan hals en pols verwond, dat zijn opneming in het ziekenhuis noodzakelijk werd geacht. Gisterenmorgen geraakte te Bos koop door den harden wind een schipper, die eene schuit met cement- stukken vervoerde, zoodanig onder de brug over de Gouwe beklemd, dat hij bijna onmiddellijk een lijk was. Een der werklieden van de stoom- houtzagerij te Roosendaal heeft, in een twist met zijn patroon, die hem op den grond geworpen had, zijn heer bij den baard gegrepen en dezen met een gedeelte der wang uitge trokken. De knecht is naar België gevlucht. Zekere H. K., uit Stratum, die in de cellulaire gevangenis te Rotter dam 10 maanden straf ondergaat, waartoe hij door het gerechtshof te 's-Bosch veroordeeld werd, wegens aanranding der eerbaarheid, heeft er nog vier maanden celstraf bijge- kregen van de rechtbank te Rotter dam, omdat hij twee gevangenbe waarders had geslagen. Deze persoon, die in de gevan genis voortdurend zeer weerbarstig was, weigerde te werken en ging midden op den dag op zijn bed liggen, en toen de bewaarders hem er uit wilden halen en dwingen aan het werk te gaan, had hij hun bloe scheidden. Het liefst had Clarita de grijze vrouw omhelsd, met zulk een innig genot had haar dit vaste ver trouwen in Alexis' onschuld ver vuld. Er lag een onuitsprekelijk ge not, eene stille zaligheid in voor de jonge, eenzame, angstige vrouw, tot zich zelve te kunnen zeggen en te mogen herhalenZoo is dan on der de zijnen Alexis nog eene trouwe ziel gebleven, eene, die zijn aan denken onbevlekt houdt. Het ver trouwen en de aanhankelijkheid der oude matuschka roerden haar diep, evenwel bevreemde het haar, hoe in vergelijking daarvan de oude van haar eigen, verloren zoon sprak. Hoogstens noemde zij hem den «armen Dimitri» en had daarmede ten volle genoeg gezegd, terwijl zij geen lieve namen genoeg wist uit te denken voor het vreemde kind, welks verpleegster zij in lang ver- vlogem tijd geweest was en dat haar veel dierbaarder scheen dan haar eigen kind. Zij hing met hart en ziel aan den jongen barin. 'Wordt vervolgd dende wonden toegebracht met een klomp, dien hij onder zijn bed ver borgen had. Zekere Van den Dolder, vermoe delijk dezelfde, die vroeger lid was van de beruchte firma Van Does burg Co. handelende in alles wat zij maar machtig kon worden, is thans te Antwerpen, werwaarts hij de wijk had genomen, in den val geloopen en gearresteerd, om uitge leverd te worden wegens door hem gepleegde oplichting ten nadeele van een handelaar in naaimachi nes te Roosendaal. Een meisje, werkzaam op de cap- sulenfabriek te Loosdrecht, heeft het ongeluk gehad, met duim en vinger onder de machine te geraken met het treurig gevolg dat deze lichaams- deelen bijna geheel verbrijzeld wer den. Te Deventer viel Zaterdagmiddag eene dienstbode uit een dakvenster ter hoogte van ruim dertig meter, waardoor zij inwendige gevaarlijke kneuzingen bekwam. Onder Dalen (Dr.) zijn dezer da gen twee witte patrijzen met roode oogen en dito pooten geschoten. Te Joure heeft op den eersten kermisdag eene hevige vechtpartij plaats gehad tusschen de aanzien lijkste burgers van dit dorp. GEMENGD NIEUWS. Te Rome wordt een zeer zon derling voorval druk bespruken, De zoon van den millionair Bellar staat op het punt een reis om de wereld te aanvaarden, en de moeder, die zeer bezorgd is voor haar eenig kind, was er op uit om haar zoon een vertrouwden reisgenoot mede te geven. In verschillende dagbladen kwa men dan ook advertentiën voor, waarin jongelieden, die het postje begeerden, werden uitgenoodigd zich aan een opgegeven adres te vervoegen. Uit het groot aantal sollicitanten werden drie personen uitgekozen, die door mevrouw Bellar den 25en der vorige maand op een diner werden genoodigd teneinde, zoo het heette, de zaken nader te bespreken. Toen men na een zeer opgewekt diner het dessert gebruikte viel mevrouw Bellar eensklaps voor haar echtgenoot op de knieën en riep: «Ik ben eene ellendige, de vertwijfeling maakte mij tot moor denares: de ananas-crëme was ver giftigd. Gij moet allen sterven!» Een der jonge mannen begon dadelijk op jammerlijke wijze te weenen, de tweede bleef, door schrik verstijfd, onbeweeglijk op zijn stoel zitten, maar de derde snelde naar de deur en riep«voor ieder vergift bestaat een tegengift; ik loop naar een docter.» Aan de deur hield de dame hem tegen en voegde hem toe«Het was slechts een verzinsel; ik zie dat gij tegenwoordigheid van geest bezit en gij zult dus de begeleider van mijn dierbaar kind zijn.» Het verhaal doet aan dat van de jonge dame denken, wie op eene zeereis door drie jongelieden het hof werd gemaakt, die allen haar hand vroegen. Aangezien zij geen bepaalde voorkeur had, vroeg zij den kapitein om raad en deze zeide «Spring morgen ten tien uur in zee, ik zal zorgen dat sloepen in ge reedheid zijn en geen ongelukken kunnen gebeuren.» Aldus geschiedde: de dame sprong, twee harer aanbidders sprongen haar na en allen kwamen met een nat pak vrij, daar de sloepen hen dadelijk opnamen. Thans was Holland weder in last, want wien der beide galante red ders moest de jonge dame thans kiezen? «Ik nam ze geen van bei den» sprak de ervaren kapitein, «maar den derden man die rustig aan boord bleef; hij kon evenmin als de beide anderen zwemmen, en waagde zijn leven niet volkomen nutteloos, het blijkt dus dat hij een practisch en denkend man is.» De dame volgde het advies en had er, naar het verhaal zegt, nim mer berouw over. Een tragische geschiedenis wordt uit Chester gemeld. De 18- jarige eenige dochter van den grond eigenaar Jeoman was verliefd op

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2