voor on- en minvermogenden en van de openbare bewaarscholen, van gemeentewege voedsel te verstrek ken. Maandag is bet testament van mevrouw Kleine geopend. De laat ste wil der kunsteuaresse is ge weest, dat bare erfgenamen slechts het vruchtgebruik zullen hebben van hare geldelijke nalatenschap. De sommen, die telkens vrijvallen, zullen worden gebruikt tot vorming en uitbreiding van een fonds, dat den naam van «Kleine-fonds» draagt, en waaruit aan oude en behoeftige tooneelisten hulp kan worden ver leend. Schenkingen en bijdragen voor het fonds worden gaarne aangeno men. De overledene heeft tot admi nistrateurs van het fonds benoemd de heeren A. C. Wertheim, S. J. Bouberg Wilson en J. L. A. Schut, De koninklijke goedkeuring op de statuten van dit fonds is ge vraagd en reeds verkregen. a in <jeu laatsten tijd is van verschillende zijden gewezen op de wenschelijkheid om voor ons land eene inrichting in het aanzijn te roepen als het te Berlijn bestaande «Central-Verein. für Arbeit-Nach- weiss». Naar de meening van het bestuur der Maatschappij voor den Werken den Stand te Amsterdam lag het op den weg dezer Maatschappij om hiertoe eene poging in het werk te stellen, doch het kwam het bestuur voor, dat het zulks niet meer mocht doen alvorens het advies van des kundigen te hebben gevraagd. Het heeft daarom de zaak in handen eener commissie gesteld en thans het door die commissie uitgebrachte rapport het licht doen zien. Overeenkomstig het advies is tot de oprichting van eene Arbeidsbeurs besloten, met dien verstande echter, dat zij direct nationaal zal gemaakt worden en niet, gelijk door de com missie in overweging werd gege ven, met eene plaatselijke instelling ^ftls proef zal worden begonnen. In de maand September 11 zijn op het Noordzee-Kanaal ge schut Door de Noordzeesluizen. Naar zee 23 fregatten of barken, 5 brikken, 15 schoeners, 1 kofschip, 127 stoom schepen, 112 visschersvaartuigen en 6 andere vaartuigeu, te zamen 289 schepen, inhoudende 321,341 M*. Uit zee20 fregatten of barken, 2 brikken, 6 schoeners, 1 kofschip 113 stoomschepen, 1 tjalk, 97 vis schersvaartuigen en 5 andere vaar tuigen, te zamen 245 schepen, in houdende 280,216 M*. Totaal 534 schepen, inhoudende 601,55 Ms, tegen 532,648 M! in Septem ber 1884. Door de Oranjesluizen: 2 schoe ners, 2 kofschepen, 167 raderstoom- booten, 606 schroefstoombooten, 5018 tjalken of pramen, 5170 vis schersvaartuigen en 131 andere vaartuigen, te zamen 11,097 sche pen, tegen 9815 in September 1884, De meubelmaker Van Raay, die erkend heeft de vervaardiger te zijn van het als beleedigend voor regeeringslichamen opgevat «Stem rechtlied» en deswege vervolgd wordt, ia gisteren in verhoor geweest bij den rechter-commissaris, belast met het onderzoek van strafzaken in den Haag. De Midd. Ct. verneemt dat voor eene firma te Ierseke bij de heeren Smit te Kinderdijk eene schroefstoomboot in aanbouw is. waarbij, ten behoeve van de oester- cultuur, stoom op nieuwe wijze zal worden toegepast. Sedert eenige jaren is bij de firma De Groot en Bolier eene raderstoomboot in ge bruik, die eenige ondiepe bakken op zijde neemt, waarin men oesters kort, doch bij gezegde stoomboot, die op de Schelde en in het Am- steldiep dienst zal doen, zullen die bakken vervallen en het korren zelf met stoom plaats hebben. Zij zal den naam dragen van De Mos sel en werkelijk in vorm veel over eenkomst met een mossel hebben. De proeftocht is voorloopig bepaald op 16 October a. s. De in Nederland reeds welbe kende firma J. H. C. J. van Rijn van de Kaapstad, heeft voor haar Zuid-Afrikaanschen wijn, cognac en braudewiju op de tentoonstelling te Antwerpen de gouden medaille be haald. had. Wie echter kon haar geholpe hebben? Weder dwarrelden de gedachte] verward door Clarita's brein, totdat zich voor haar geest plotseling, diep verschrikkend, een naam vertoonde. Nikolaï Karin 1 Was deze niet da delijk na den dood van den ouden hofmaarschalk overgekomen? Had vrouwe Wera hem niet geroepen? Zeker maar wanneer? Op het tijdstip kwam het veel aan enCla- rita besloot, dit voorzichtig uit te vorschen. Met dit voornemen intus schen scheen ook hare kracht uit geput. De laatste wending harer gedachten deed haar inderdaad ze nuwachtig beven. Karin! zij schudde smartelijk het hoofd, ter wijl hare lippen zacht herhaalden: Nikolaï Karin, hij ziet er zoo goed, zoo edel uit, het schijnt mij een schande toe, hem slechts tot eene slechte, verraderlijke handel wijze in staat te achten! O, Vader Zondag 20 Sept. jl. werd een fourier vau het 7e reg. inf., te Am sterdam in garnizoen, door de poli tie in bewaring genomen, wegens vechterij met burgers en het daarbij gebruik maken van zijn sabel. Na een grondig onderzoek voor officieren-commissarissen, waarbij een vijftiental getuigen, allen bur gers en agenten van politie, waar onder de hoofdagent Drent, zijn ge hoord, is overtuigend gebleken en wettig bewezen, dat deze onderof ficier in gezelschap van een serg.- majoor, door drie burgers, hoogst beleedigend zijn uitgescholden en gesard en daarna beiden beurtelings zijn geduwd en aangegrepen. Door de steeds aangroeiende menigte werd de fourier, op wien men het vooral gemunt had, zoodanig opgedrongen en in het nauw gebracht, dat hij ten einde raad met zijn sabel zwaai ende, ruimte heeft gemaakt en in een huis is binnengegaan, om zoo doende aan de menigte te ontkomen Het toen ontstane gerucht, als zou een der aanvallers ernstig getroffen zijn, is geheel bezijden de waarheid gebleken. Blijkbaar was er pijn voorgewend, om die onderofficieren te doen de- gradeeren. Dit opzet is echter niet gelukt. Men had niet gerekend op een zoo nauwgezet onderzoek en de behulpzaamheid van een aantal burgers en politieagenten, die zich geheel vrijwillig hebben aangemeld om in deze zaak te getuigen. Thans verneemt het N. v. d. D. dat deze onderofficieren door den kolonel plaatselijk commandant van alle rechtsvervolging en straf zijn ont slagen. Hun is in overweging ge geven bij den officier van justitie een aanklacht tegen twee der aan vallers in te dienen, van wien het bewezen is, dat zij den sergeant majoor en den fourier hebben mis handeld en beleedigd. Of zij van dit, hun recht, gebruik zullen ma ken, is nog niet bekend. Het Engelsche stoomjacht «Cecile: kapt. Hayman, door Kloppers voor mevrouw Bulkley afgehuurd om de gestolen kinderen naar Engeland weg te voeren, is gisterenmorgeu van Amsterdam weggestoomd naar Shoreham. In de Kerkstraat, te Hilversum, had gisterennamiddag een ongeva plaats, dat ernstiger gevolgen had kuunen hebben. Een heer bemerkte dat het een der vertrekken van zijn huis naar gas riekte. Om de oorzaak er van op te sporen, streek hij een lucifer aan, waarop onmiddellijk het gas ontbrandde. De uitwerking wa9 aevig. Met een geweldigen slag werden de glasruiten verbrijzeld en de vlam sloeg uaar buiten. Het deurkozijn werd uit zijn verband gerukt, terwij de kamerdeur en een der wandeu scheurden. Door spoe dig aangebrachte hulp werd een onheil voorkomen. De heer bekwam gelukkig slechts weinig letsel. In den afgeloopen week hadden enkele zeelieden van Terschelling weder de gelegenheid te toonen, dat zij met de golven vertrouwd zijn, en dat zij niet aarzelen, wan neer er sprake is, de zee hare prooi te ontrukken, 't Is de geheele week itormachtig geweest, en dat het dan op de Zuiderzee flink kan spoken, weet ieder. Eene schuit, behoorende bij den stoomschelpeuzuiger De Tijd kwam met hare volle lading schel pen op de Vliereede, zoowel door opdringend water, als door water wat er oversloeg, in zinkenden toe stand, wat werd opgemerkt door de bemanning op den uitlegger en door die van den loodsafhaalder, schipper Molenaar. Een der opvarenden van De Looperde gezonken schuit, dreef eenigen tijd op een stuk hout, de ander trachtte zwemmende bo ven te blijven. Niettegenstaande het holle water bemande Molenaar da delijk zijne sloep, en zijne knechten hadden het geluk de tweee mannen van een wissen dood te redden. De gezonken schuit is later door De Tijd gelicht en naar het Sop bij Makkum gesleept. in den Hemelzuchtte zij nu uit het diepst harer ziel, erbarm U mijner, ontferm U over Uw hulpe loos kind, bescherm mij tegen mij- zelve, laat mij geen valschen arg waan vatten juist in het oogenblik, dat ik tot U roep om gerechtigheid God, mijn God, geef mij kracht en volharding om den schuldige te ont dekken! Red Alexis, help mij zijne onschuld aan den dag brengen! Met deze overwegingen vloog een uur om, ook een tweede en een derde, Clarita merkte in 't geheel niet hoe snel de tijd voortging. Het matteduistere schijnseldat de olielamp in het vertrek verspreidde, was verdwenen, toen deze uitging, maar buiten had de maan haar cir kelvormig licht aan den horizon ontstoken, om den nacht wat vrien delijker te doen verschijnen. De eenzame vrouw was opge staan, aan het venster getreden en blikte naar buiten. Hare oogen zoch- Alfen aan de Maas, om gerechtelijk geschouwd te worden. Twee genees- heeren werden daartoe aangewezen. Men vermoedt, dat er eene vergifti ging heeft plaats gehad. De vrouw van den overledene wordt ervan verdacht en is reeds naar de gevangenis te Tiel vervoerd. Te Groesen werden vijf koeien op één morgen dood in de weide gevonden, zij waren aan miltvuur gestorven. Een jager te Gasselternijveen, die Maandag in het Drouwenerveld ioeg, schoot bij ongeluk een wild- drager in de beenen. Twee en dertig hagels zijn in het vleesch en been doorgedrongen. In de Veen onder Lunteren over leed dezer dagen een alleen wonend 76 jarig man, die zeer sober leefde en door de diaconie onderhouden werd. Toen na de teraardebestelling de diaconie het huisje onderzocht, werd niets van eenige waarde ge vonden, maar een buurman, die den volgenden dag het stroo uit de bed stede verwijderde, vond, daaronder verborgen, 4 gouden tientjes, 11 rijksdaalders en eenige guldens. Men schrijft uit SliedrechtOnze gemeente met eene bevolking van bijna 10,000 zieleu, die zich een maal kon beroemen op twee flinke gasfabrieken, is goed op weg om tot den olie- en vetkaarsentijd terug te keeren. De petroleumgasfabriek bestaat sedert lang niet meer; de andere, die het gas uit steenkolen fabriceert, is stervende. De een voor. de ander na laat zijn meter weg halen en de leiding afsluiten. En geen wonder. Het gas hier is bui tengewoon slecht en daarbij zeer duur, 14 ct. de kubieke meter. Men zegt dat het fabriceeren niet gaat, zooals dat behoort te geschieden, maar dit daargelaten, is het van algemeene bekendheid, dat de groote toevoerbuizen, die in den dijk lig gen, zoo slecht zijn, dat er veel meer gas ontsnapt dan er verbruikt wordt. Eeu en ander is oorzaak, dat we hier menigen avond zoo goed als in 't duister zitten. De man, die zich door in een ruit te vallen te Utrecht verwondde, is reeds aan de gevolgen daarvan over leden. Te Arnhem is een valsch tien- stuiverstukje in omloop gebracht en in beslag genomen. Bij een tapper te Arnhem werd Maandag een bezoeker zoo onzacht uit het lokaal verwijderd, dat hi met het hoofd tegen een wagenrat. viel en eene belangrijke schedel- wonde bekwan. Terstond moest geneeskundig-e hulp worden ingeroepen. Te Tiel is Maandag het lijk aan gebracht van zekere H. V. O. uit ten onwillekeurig de vensters dier kamer, waar de moord gepleegd was geworden maar, almachtige Hemel, wat was dat? Wat zag zij? Hare knieën knikten, hare oogen spalkten zich wijd open en bleven vol afwachting in dezelfde richting staren. Werkelijk drong een felle gloed door die omsluierde vensters van het oude gebouw binnen in de kamer was licht! Was daar in derdaad een rustelooze geest het spook de Domowoï, zooals de lieden zeiden Ja, een rustelooze geest was daar binnengekomen spoedig zou Clarita zijn waren naam vernemen. Helderder en schitteren der werd daar boven het licht, een schril gekletter van gebroken gla: en in hetzelfde oogenblik drong ook een dichte, zwarte rookwolk naar buiten; hier tusschen, den binnen dringenden luchtstroom te gemoet, schoot uit den vuurgloed de helle vlam te voorschijn; nu vatte zij het Bij het afbreken van een huis te Noordbroek (Gr.) heeft de heer J. Buurke een oude munt gevonden ter grootte van een rijksdaalder. De voorzijde vertoont een krijgs man in wapenrok, gezeten op een geharnast paard en het randschrift MON. ARG. MI. DOMI. DE. M ANST. («Zilveren munt van mijnheer Van Mansfeld») en in Gothische letters Q. C. N De keerzijde draagt het wapen van graaf Albert Van Mansfeld (1 en 4 Querford, 2 en 3 Mansfeld) gedekt door een aanzienden helm Het randschrift luidtEI. IG. GEB- HAR. ALBER. («Eeuwig ik, Geb- hard Albert»!. De munt is afkomstig van Albert Van Mansfeld, die leefde in de eer ste helft der 16e eeuw. GEMENGD NIEUWS. In de «Brieven uit Japan» van den heer P. G. Van Scherm beek, in een der vorige afleveringen van den Spectatorkomt o. a. het volgend voor: «De Japansche pers, die, tusschen twee haakjes, streng onder den duim gehouden wordt, heeft aangaande den dood van den heer Sakurada eene zeer gereserveerde houding aangenomen en alleen vermeld, dat hij overleden was. Eergister, 15 Juni, heb ik den heer Nakamura, den nieuw be noemden minister in Nederland, een bezoek gebracht. Hij maakt een aan- genamen indruk en spreekt Fransch hij was vroeger chargé d'affaires in Italië en laatstelijk le secretaris of referendaris aan het departement van buitenlandsche zaken. Naar ik hoor, is zijne vrouw een der erkende Japansche schoonheden; wellicht vergezelt zij hem naar Nederland «De Hollanders in Tokio bieden hem en zijne echtgenoote dezer da gen een diner aan, waarop alle rok- dragende landgenooten (ook de da mes) van Yokohama uitgenoodigd zijn. Wij vonden, dat eene derge lijke in het oog vallende beleefd heid, na het voorgevallene met Sa kurada, niet misplaatst zou zijn; de heer Nakamura stelde haar blijk baar zeer op prijs. Voor het hof te Brussel stond terecht zekere Spitz, wiens uitleve ring door Duitschland was gevraagd wegens diefstal. Toen de zitting was geëindigd zeide de president tot een gendarme, op Spitz wijzen de «Recouduisez monsieur» (breng dien heer weg naar zijn cel); de gendarme meende dat dit betee- rende dat hij Spitz tot de deur van het gerechtshof uitgeleide moest doen; ja hij wees Spitz den kort- sten weg naar bet station du Nordl Spitz volgde die aanwijzing natuur lijk dankbaar en ondanks alle na sporingen is hij niet meer te vinden. Het in Frankrijk verschijnende Journal des Roses zegt, dat er thans 6340 verscheidenheden van rozen bestaan, waarvan de meest uitge breide variëteit constante-hybri- den 1946 soorten telt, terwijl de theeroos in 579 soorten voorkomt. Toen de sneltrein van Calais naar Parijs dezer dagen in de na bijheid van Boulogne was, kwam een conducteur aan het portier van een der coupé's met bet gewone verzoek: «Kaartjes heeren!» Alle reizigers zochten, maar tever geefs, in hunne zakken, want nie mand vond een biljet. De conduc teur werd ongeduldig, er werd druk over en weêr gepraat en de be ambte dreigde procesverbaal op te maken. Eensklaps stond een passagier op, die in een hoekje zat en voegde den conducteur toe: «welke kaartjes heb je daareven aan de voorzijde van je pet vastgehecht?» Men kan zich denken welk een gezicht de man zette, toen hij zijn pet afnemende, er al de kaartjes, die behoorlijk in orde waren, aan vastgehecht vond. Het bleek, dat de goochelaar Herr mann, die zich op reis naar Parijs bevond om er voorstellingen tegeven, dit grapje had uitgehaald. In een hótel te Keulen had onlangs het volgeud geval plaats, dat werkelijk historisch is. Een En- gelschman, die wat al te copieus gedineerd had, kreeg des avonds zulke pijnen, dat hij om een dokter zond. De portier van het hótel ging persoonlijk er op uit, maar kon geen dokter zoo laat mede krijgen, en kwam onverrichterzake in de kamer van den Brit terug. Deze lag reeds, op den arts wachtend, tot over zijne ooren in de dekens, en meenende dat de binnenkomende bediende de lang verbeide geneeskundige was, begroette hij dezen met een «goe den avond dokter!» Deze, eerst wel wat verrast met dien titel, voegde zich aanstonds in zijne nieuwe waar digheid, liep op het ziekbed toe, greep den arm van den zieke en telde met het horloge in de hand ernstig zijne polsslagen, betastte en beklopte de pijnlijke plaatsen, en beval daarop eene inwrijving met eau-de-cologne aan, waarvan hij de behandeling zelf op zich nam, en wel met zooveel tact, dat de pa tient weldra meende, dat hij al be ter werd. Vervolgens moest de zoon Albions nog een glas warme grog gebruiken, en zie toen was hij genezen! Dankbaar vroeg hij wat hij schuldig was, doch de pseudo- dokter antwoordde zeer gevat«niets mijnheer, dat is onder 't logies be grepen.» Zoo sprak hij, en ver dween, om weder zijne nederige plaats als dorpelwachter in te nemen. Een oplichter, die zich onder den naam van dr. J. Brouwer als onder-bibliothecaris der Leidsche uni versiteit in verscheidene plaatsen gordijn en evenals een vuurzuil ver lichtte zij knetterend de duisternis daar buiten. Dat alles was het werk van wei nige seconden. Brandbrandriep Clarita uit. Brand, ja, dat was het, dat zag de eenzaam wakende in het groote gebouw. Op hetzelfde oogenblik was zij zich ook het dreigende gevaar bewust het oude gebouw met het vermolmde houtwerk bood den vlammen verschrikkelijk veel voed sel. Eenmaal ontboeid, moesten deze met bliksemsnelheid om zich grijpen en zelfs het hoofdgebouw aantasten Clarita ijlde naar buiten in den gang, haar angstvolle, waarschu wende kreet klonk schel door het geheele huis. Overal ontwaakten de slapenden, verschrikt sprongen zij uit bed. De gloeiende schijn van den brand, de brandlucht, die reeds tot in de kamers doordrong, was de verklaring voor den kreet, die in de gang weerklonk. Clarita vloog daardoor; haar eer ste gedachte gold het haar toever trouwde kind, dat moest zij eerst in zekerheid brengen. Zoo bereikte zij ademloos Teo- door's gesloten kamer. Met eene kracht, die de angst verleend, ram melde zij aan het slot, daarbij luide den knaap roepende. Deze ontwaakte uit een gezonden, diepen slaap, even als zijn mentor, die in de naaste ka mer sliep. Sneller dan deze was Teodoor op de been, vluchtig kwam hij de weer naar hem uitziende Clarita tegen, die zich intusschen haastig overtuigd had, dat Lisavetta en madame Duflois reeds op eigen redding bedacht waren, in de ver warring, die de meesten het hoofd deed verliezen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2