op 2 en 3 Januari 1886 een nationaal schermconeours uitschrijven, waarhij op alle wapens zal gestreden worden. Daarbij zullen uitgenoodigd worden alle vereenigingen, die tot het Ne- derlandsche Schermverbondzijn toe getreden, benevens eenige anderen die later zullen toetreden. De heer J. van 't Lindenhout, directeur der Weezeninrichting te Neerbosch, ontving dezer dagen bet verrassende bericht uit Rotterdam, dat de Martha-Vereeniging aldaar op zich heeft genomen, al de be- noodigde gordijnen voor het nieuwe weeshuis geheel kosteloos te ver vaardigen. Daarenboven is nog van iemand, die onbekend wenscht te blijven, de toezegging ontvangen van eene aanzienlijke partij hout voor den aanmaak van 100 ledi kanten. Door de directie der marine te Hellevoetsluis zullen proeven genomen worden met het doel de brandbluschgranaten van Hardens, Hay wards en Schöcberg te verge lijken. Onlangs maakten wij melding van eene aanschrijving van den Duitschen Rijkskanselier aan de amb tenaren, waarbij deze worden ver maand, hunne naamteekeningen dui delijk te schrijven, daar dit zeer dikwijls veel te wenschen overlaat. Het N. v. d. D. herinnert, dat ook hier te lande de regeering wel eens met dit zelfde kwaad te worstelen heeft gehad. Althans in het jaar 1877, den 27en December, zag de toenmalige minister van financiën, de heer Gleichman, zich gedrongen tot het nemen van de volgende re solutie: «Eenige ambtenaren schrijven hunne handteekening zoo onduide lijk en onleesbaar, dat daaruit, vooral met betrekking tot stukken van comptabelen aard, herhaaldelijk bij het departement van financiën moei lijkheden zijn ontstaan. Ik noodig u daarom uit, de ambtenaren in uwe inspectie te bevelen, voortaan hunne handteekeningen volkomen duidelijk en leesbaar te schrijven, opdat ik niet opnieuw er toe zal behoeven over te gaan, de onleesbare hand teekeningen te hunnen koste door de bevoegde autoriteiten te doen le- galiseeren, waartoe ik dezer dagen reeds verplicht ben geweest.» Van Het maandblad, Getuigen en Reddenwaarin de Heer H. Pierson onvermoeid met eenige trouwe medearbeiders den strijd te gen de prostitutie en vooral tegen hare reglementeering voert, is het eerste nommer van den achtsten jaargang verschenen. Het bevat een relaas van een merkwaardig gesprek dat de heer Pierson met den heer Stead voerde. Ten nadeele van den reeder Van der Toorn is door een Engelsche smak op de Noordzee, de geheele vleet van een zijner schuiten afge zeild. De bom liep te LTmuiden binnen en een onderzoek wordt in gesteld. Op de «Badhoeve» te Haarlem mermeer werden Woensdag ver kocht 145 schapen, de herdershond en 6 paarden. Gedurende de ver- kooping onstond begin van brand in den paardenstal, waarbij het paard van P. de Koning staart en onder lijf brandde. Gelukkig evenwel werd het vuur juist bijtijds gebluscht. deze des te sneller hij de gestrenge Tatiana Petrowna; zij was geneigd, de grijze Eudotja de schuld van het geheele ongeluk te geven en zij hield deze meening in 't geheel niet verborgen. Zij kon daar evenwel geen ongelijk in hebben. Het oude moedertje, dat nog van vroeger een sleutel van de kamer van haren heer in het oude gebouw voor zich be houden had, mocht gaarne aan die plaats een nachtelijk bezoek bren gen. Dat was het spook, deDomo- woï, waarvoor de bedienden zulk een angst hadden en waarom zij steeds vreesden een nader onderzoek in te stellen. Ongestoord had daarom ook in dien nacht de oude zich daarheen gesleept, om aan hare, door het on derhoud met Teodoor en Clarita, opgewekte herinnering te beant woorden en de portretten harer over leden gebiedster en hare zonen hij het schijnel van haar flikkerend Een kloeke daad is Woensdag verricht door den Volendammer vis- scher Cornelis Plooijer. De tjalk De vroum Evaschipper Roelof Brouwer uit Amsterdam, ver liet Woensdagmorgen vroeg de ha ven te Hoorn. De zee was toen zéér hol, doch de schipper waagde het toch nog te gaan. Voor hij Urk had bereikt, nam het weer echter zoo toe, dat het schip in nood geraakte. De tjalk werd lek en was met pom pen bijna niet hoven water te houden. Reeds was de noodvlag geheschen, en eene plank in den mast gemaakt waarop de schipper en zijn knecht het lijf wilden bergen, toen Cornelis Plooijer ter hulpe kwam en hen met groote moeite redde. Dit is reeds de derde maal, dat Plooijer zich zoo kloek heeft gehou den. Voor een paar jaren redde hij visschers die in het Krabbersgat bij Enkhuizen op een wrak gestooten hadden, en reeds vroeger deed hij hetzelfde „nder Stavoren. Gisterennacht omstreeks half twee brak te Zaandam in een der loodsen van den stads-reinigingsdienst een brand uit, die zich in den aanvang vrij er.'Stig liet aanzien. Door het snel en krachtig optreden der brand weer was men den brand echter spoedig meester, en bleef deze be perkt tot het aangetaste gebouw. Omtrent de oorzaak van den brand is nog niets met zekerheid bekend. Het lijk van den directeur der stads-reiniging, den heer v. S., die uit deze betrekking ontslag had ge vraagd is gisterenmorgen in het water tusschen de vletten in het schuiten huis gevonden. De geneeskundige inspecteur voor Zuid-Holland heeft het roodvonk te Leiden epidemisch heerschend ver klaard. Dinsdag sloeg te Katwijk aan Zee, bij het beproeven, de reddingboot om, tusschen de buitenste en breede bank; dientengevolge zag men 9 man in zee ronddrijven, terwijl de boot zich niet vanzelf omkeerde, wat. men toch mocht verwachten. Zeven man wisten zich op de omgekeerde boot te redden en werden door de golven naar het strand gedreven. De twee anderen, elk op eene roei spaan en hunne kurken gordingen vertrouwendekonden ook gered worden een er van werd meer dood dan levend naar huis vervoerd. Het eerst van de omstanders ging te water de heer Wesseling. Men schrijft het ongeluk toe aan de minder goede keuze van het roei- personeel, terwijl ook gebleken is dat de boot niet aan de te stellen eischen voldoet. Bij een kastelein aan de Kruis berg nabij Deutichem broeide een hen den 29sten Maart jl. negen kuikens uit, waarvan twee reeds op 6 Juni twee eieren begonnen te leg gen en dit nu nog blijven doen. De twee jonge kippen hebben nu al te zamen ruim 200 eieren gelegd. Een schaap van den landbouwer D. Klopper in de Beemster heeft binnen één jaar tijds tweemaal twee lammeren ter wereld gebracht, die zich alle in goeden welstand be vinden. Onder Beilen heeft gisterennacht hij gelegenheid der jaarmarkt eene ernstige mishandeling plaats gehad olielampje te aanschouwen. Terwijl zij zich daarmede vergenoegde, kon licht een vonkje, een klein stukje van de gloeiende pit op het ver gane tapijt gevallen zijn, waar het ongezien glimmend en gloeiend om zich heen vrat, totdat eindelijk, na dat de sidderende oude reeds lang weer in hare kamer geslopen was, een der reeds opspringende, gloeiende vonkjes het gordijn trof, het lichte weefsel aanstak en dit snel in vlam zette. Deze verklaring lag dicht voor de hand, er werd ten minste geen andere gevonden; als men niet die van de geestenhand wilde aanne men, waarvan de steppenbewoners evenals de mindere bedienden mom pelden, als zij, het teeken des krui- ses makend, schuw de puinhopen van Ornatoffsko aanschouwden. Intusschen lag de laatste Orna- toff, de jonge harin, in de kamer, die nog eenigermate gemakkelijk van een rijksveldwachter die ten gevolge van het op hem gepleegd geweld naar zijne woning moest worden weggedragen. De dader is bekend. Bij een vechtpartij tusschen infan teristen en artilleristen te Breda is Dinsdagavond een artillerist zooda nig aan het hoofd en aangezicht verwond, dat hij onmiddellijk naar het hospitaal moest vervoerd wor den. Daar soortgelijke vechtpartijen meermalen plaats grijpen, hebben de militaire autoriteiten thans maatre gelen genomen ter voorkoming van zulke tooneelen. Opmerkelijk is het, hoe in den laatsten tijd de zoutsmokkelarij in Noord-Brabant aan de grenzen toe neemt. Geheele benden maken er zich aan schuldig en de veroordee lingen deswege door de rechtbank te Breda zijn dan ook legio. Niet tegenstaande de waakzaamheid der rijkspolitie en kommiezen, dringen de smokkelaars soms tot diep in de provincie door en kleeden zich slechts met het hoog noodige, om, wanneer de nood aan den man komt, zoo spoedig mogelijk, des noods met achterlating van hunnen last, het hazenpad te kunnen kiezen. De heenen zijn doorgaans tot de knie geheel bloot, evenals de borst en het hoofd. Vóór men de grenzen oversteekt, worden er eerst de noo dige posten uitgezet en daarna wordt de tocht en corps ondernomen. In de afgeloopen week had aan het station Zwaluwe een ongeluk plaats, dat vreeselijke gevolgen had kunnen hebben. Eene vreemde da me, van coupé willende verwisselen, werd door eene rangeerende machine aangegrepen en een eindweegs me- degesleurd. Alles liep echter met eenige onbeduidende schrammen af, zoodat de dame den volgenden dag hare reis kon voortzetten. Dinsdagnacht jl. hebben dieven door middel van buitenbraak en inklimming zich toegang verschaft tot de R. K. kerk te Epen (Lim burg), en de aanwezige offerbussen opengebroken en geledigd. De poli tie heeft tot heden hun spoor nog niet ontdekt. Karlinaki, de kerkdief die te Maastricht gearresteerd is, heeft ook bekend de dader te zijn van den kerkdiefstal in de Munsterkerk te Roermond. Door de rijksambtenaren te Ven- loo, is tegen een smokkelaar eene bekeuring ingesteld wegens het binnensmokkelen van een anker ge distilleerd uit Pruisen. Later volgde eene tweede bekeuring tegen een bekend persoon, die op het nazen den van een schot bleef staan, doch de in zijn bezit zijnde flesschen stuk wierp, die ook met gedistilleerd ge vuld waren geweest. Aan het station te Venloo liep Woensdagavond een exprestrein van Leeuwarden binnen met 180 stuks fokvee, bestemd voor Italië. Bij het afzenden van dit bericht, was ge melde trein van daar nog niet ver trokken, omdat Pruisen den in- en doorvoor verbiedt. Men stond met verschillende autoriteiten reeds den geheelen dag in verbinding, doch had nog geen resultaat. was, beneden hij de warande. Hij klaagde niet, hij wilde zelfs niet toegevendat hij gekwetst was, maar zijn bleek, lijdend gelaat weer sprak die bewering; hij gevoelde zich slechts zwak en de pijn aan zijn rechter been was wel te dra gen. Maar toch had hij bij het in eenzinken onder het gewicht van den brandenden balk zulk een letsel bekomen, dat de uit het naaste stadje gehaalde arts een verband legde en rust en kalmte beval. Dit werd door de noodzakelijkheid van zelf gebo den. De onmogelijkheid om zich vrij te kunnen bewegen, ketende Teodoor op de sofa. Clarita stond een onuitsprekelijke onrust om zij nentwille uit.De geneeskundige hulp scheen haar zeer onvoldoende toe en de terugreis naar Petersburg on eindig ver. De anderen drongen hierop ech ter aan en maakten in haast toe bereidselen voor de reis. Slechts een Hield mevr. Bulkley na hare ar restatie eerst, met toestemming van de bevoegde macht, haar verblijf bij den heer S. te Zutfen, thans bevindt zij zich in de gevangenis aldaar. De instructie ter zake van de po ging tot kinderroof is aangevangen; gisteren zijn de heeren Hoek en Ender, directeur van den speeltuin van mevr. Bulkley, gehoord. Te Gieten heeft gisteren zekere K. een ander met een scheermes ernstig in het gelaat verwoDd. De toestand van den gewonde was zeer bedenkelijk. Een paard en rijtuig uit Drie- bruggen raakte Dinsdagmiddag te Stolwijk op hol, en kwam steeds hollende in het een uur verder lig gende Berg-Ambacht, alwaar het paard, met het rijtuig achter zich, over het rasterwerk om de kerk sprong. Nu sloeg het rijtuig om, werd verbrijzeld, en het paard ge raakte los, maar werd spoedig ge grepen. De bestuurder kon met moeite zijn rijtuig verlaten, en zette met hetzelfde paard, in eene geleen de kar, zijn reis voort. Een postbode, als naar gewoonte op weg van Woudsend naar Bak huizen, werd Dinsdagmorgen door een geducht onweer overvallen. In zijne onmiddellijke nabijheid sloeg de bliksem neer. Ofschoon hij staande kon blijven, was hij toch bedwelmd en ontdekte eerst later, dat de ko peren plaat op zijn horst door de hitte gezengd en blauw geworden was. Bij Valom (Fr.) is een jongeling onder de paardentram geraakt en daardoor overreden. Zwaar aan beide beenen gekneusd werd hij opge nomen. GEMENGD NIEUWS. Op niet onaardige wijze hekelt «Kas» in het Handelsbladde An tiquiteitenmanie. In een brief aan zijn nichtjes, die op een buiten wonen en hem, den Amsterdammer, om twee paar echte Zeeuwsche knoopen, gelijk de dames tegen woordig als mantelsluiting dragen, gevraagd hebben, schrijft hij o. a.: «Rien n'est beau que le vieux, le vieux seul est aimabie.» Antiek is tegenwoordig een aan beveling voor alles, erftantes niet uitgezonderd. Hoe ouder hoe liever. De nijverheid heeft zich die modegril ten nutte gemaakt en le vert alle mogelijke en onmoge lijke spiksplinternieuwe antiquitei ten. "Weet ge wel, lieve nichtjes, dat uit den matter stoel, waarop Napoleon I in een boerenhut bij Waterloo gezeten zou hebben, alléén aan Engelsche liefhebbers naar matige berekening, reeds eenige duizenden sporten zijn verkocht? Herinnert ge u wel, dat op de Delftsche tentoonstellingen van oud heden indertijd drie kisten te zien waren, waarin Huig de Groot uit Loevestein zou zijn ontsnapt? Is het niet algemeen bekend dat een Engelsch verzamelaar in het bezit is van twee schedels van Shakes peare één toen de dichter nog kind was en de tweede bij zijn overlij den achtergelaten? en dank zij der redactie van Oud-Holland zal eerlang een palet van Rembrandt met het van de «Nachtwacht» over geschoten licht en bruin aan het zag die niet gaarne - mijnheer van Karin. Hij zou om Clarita's wille het liefst het geheele gezelschap naar zijn landgoed gebracht heb ben. Zooals hij reed gezegd had, had hij alleen om harentwille Pe tersburg voor de steppe geruild en nu zou hij juist slechts aangekomen zijn, om haar te zien vertrekken! Neen, hij wilde zijne reis niet te vergeefs gemaakt hebben. Het plan, dat hem daarbij geleid had, moest alleen door de gebeurtenis van gis teren een des te spoediger uitvoe ring verkrijgen. Daar hij eenmaal, voortgesleept door de macht van het oogenblik, zijn gevoel verraden had, mocht Clarita niet in het on zekere omtrent zijne bedoeling blij ven, mocht hij met zijn aanzoek niet dralen. Even volhardend als zij hem op dien morgen vermeed, even volhar dend zocht hij haar op. Zijn geduld zegevierde. Hij verraste haar in het Rijk ten geschenke worden ge zonden. Eenige jaren geleden ontving een Londensch antiquair van een Am- sterdamsch handelsvriend de ge heimzinnig ingekleede mededeeling, •dat eene deftige familie van den ouden stempel, door zware verlie zen aan de beurs geteisterd, haar kabinet van oud-Hoïlandsche kunst in alle stilte van de hand wilde doenhij was met den verkoop be last en zou gaarne met een of meer liefhebbers onder stipte geheim houding in onderhandeling treden. De Londenaar kwam over met een schatrijk Amerikaan en werd naar een voornaam huis aan de Heeren gracht geleid. De zware eiken meu belen, de ouderwetsche vloer- en wandtapijten, de koperen luchters enz. bewezen duidelijk, dat men zich in de woning eener patricische familie bevond. De Amerikaan en zijn leidsman waren verrukt. Men werd het eens over den prijs en, zonder dat er een haan naar kraaide, verliet alweer eene heerlijke ver zameling oude schilderijen ons on dankbaar vaderland. Onherstelbaar verlies. Ieder kunstvriend zou over dat feit in gloeiende verontwaardi ging ontstoken en de naam des verkoopers voor goed gebrandmerkt zijn. Maar wat was het geval? Onze oolijke antiquair had zich eenvou dig tijdelijk meester weten te maken van een aanzienlijk, onbewoond huis. Hij had een paar kamers in ouderwet- schen trant rijk gestoffeerd endaar een twintig, dertig stuks behoorlijk in stijl omlijste, oude schilderijen van weinig of geen kunstwaarde neergehangen. De Amerikaan liep er in en twee antiquairs hadden «een schuitje gemaakt», de geijkte term zooals die voor dergelijke kunst bewerking onder de mannen van het vak luidt. Als ge in de krant leest, dat een mangel te koop wordt gevraagd, kunt ge in negen van de tien ge vallen zeker zijn dat die doodon schuldige aanvrage niet voor eene hulpbehoevende weduwe, maar door een antiquair wordt gedaan, die het oude eikenhout laat verwerken tot antieke kasten met «naïef» leelijk snijwerk, waarvoor belachelijke prij zen worden betaald. Dergelijke meu bels worden in een magazijn opge slagen of op het platteland in dag- loonersstulpen neergezet, waardoor de ware liefhebber, die niet over één nacht ijs gaat, er des te stel liger inloopt. En weet ge nu, wat de beden kelijke zijde van die onbegrensde, ziekelijke liefde voor oudheden is? Dat de hedendaagsche kunst en kunstvlijt er door gedrukt worden. Met de fabelachtige som, die voor één oud voorwerp wordt betaald, zou men een dozijn levende mees ters, die niet minder fraai werk scheppen, het doornig levenspad kunen vergemakkelijken. Ik doe dus niet mee aan die oudheidwoede. Bij kunstvoortbrengselen komt het er slechts op aan, of iets inderdaad schoon mag heeten; oud of nieuw is bijzaak, met dien verstande dat het nieuwe, indien het even mooi is, de voorkeur verdient. Vergeeft mij, lieve Nichtjes, dat ik ditmaal een beetje erg antiek park. Hij had haar verscholen groen plekje, waarheen de verkwikkende morgenkoelte haar gelokt had, uit gevonden. Zij kon hem niet meer ontgaan, maar met alle tegenwoor digheid van geest zocht zij snel het gesprek een bepaalde richting te geven. Dadelijk na de eerste be groeting sprak zij, naar de puin- hoopen van den ouden vleugel wij zend: Slechts puin en asch dat gebouw, dat zoo lang den tand des tijds getrotseerd heeft, geslacht op geslacht gehuisvestHoe verschrik kelijk ziet het er uit! Demenschen maken er uit vrees een kruis voor. Wat fluisteren en mompelen zij toch van vloek en vertoornde geesten? O, zeide Nikolai Karin na denkend ons Russisch volk is over het algemeen reeds ontzettend bijgeloovig, het ongelukkige voor val na den dood van den ouden Ornatoff heeft hun volkomen het hoofd op hol gebracht. 'Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2