van stof hen geweest; maar uit de aangehaalde feiten zal u, hoop ik, gebleken zijn, dat ik onmogelijk in staat ben «echte» knoopen te zenden, zelfs al haalde ik ze regelrecht uit de oudste stulp der oudste gemeente in het oude Zeeland. Doch wilt ge nagemaakte, die kan ik hier bij elk fatsoenlijk antiquair echt krijgen. De nieuwe postzegels van den Congo-Staat hebben denzelfden vorm en grootte als de Belgische postze gels en bevatten het beeld van Ko ning Leopold met het opschrift «Etat indépecdant du Congo». Aan den onderkant is de waarde van het zegel in centimes uitgedrukt. Johanna D., een meisje van 19 jaar, heeft zich dezer dagen op den openbaren weg in de Corten- berglaan, bij Brussel, door een re volverschot gedood. Omtrent eene maand geleden over leed haar verloofde. Dat was een erge slag voor het meisje. Bijna dagelijks begaf zij zich naar zijn graf op het kerkhof van Evere. Zij had eenige bloemen op het graf van den betreurde nedergelegd en zij was twee uren lang op de plaats geknield blijven zitten. Toen het kerkhof moest gesloten, worden, giDg zij heen. In de Cor- tenberglaan zette de ongelukkige zich neder aan den voet van een boom en schoot zich door het hoofd. Zij werd stervende door voorbij gangers opgenomen en naar het Sint-Jansgasthuis overgebracht, waar zij denzelfden nacht den geest gaf. Tot Zaterdag waren te Parijs 120,000 groote en 300,000 kleine verkiezingsbiljetten op de stadsmu ren aangeplakt. De kosten daarvan beliepen reeds 36,000 fr. Toen moes ten echter nog afgeleverd worden, ten behoeve van de verschillende partijgroepeneen half millioen groote en kleine aanplakbiljetten en 7 millioen strooibriefjes. En dat was nog niet alles. De papierhandelaren wrijven zich in de handen. Iedere candidaat moest zich voor 3 h 4000 fr. borgstellen voor de kosten. De rijken betalen voor de minderver- mogenden. Een reusachtige sterrenkijker, welke als de grootste ter wereld wordt aangekondigd, is dezer dagen bij Howard Grub te Dublin besteld voor de sterrenwacht te Greenwich. De lens van dien kijker is 0.7 m. in middellijn. «Tout Paris» de elegante we reld van Parijs ten minste, heeft den mond vol van het dezer dagen vol trokken huwelijk tusschen de zan geres mej. Nevada, van Calitornië geboortig, met een jeugdigen En- gelschen doctor. Yan den uitzet der zangeres werden fabelen verteld, maar zijn ook wonderen vertoond geworden. De kwantiteit japonnen, hoeden, mantels, schoenen, parasols, zoowel als de kwaliteit en de ver scheidenheid van vorm, grenzen aan het ongelooflijke, zoodat zelfs een keizersdochter er zich niet over zon behoeven te schamen. Vooral een blauwsatijnen japon, met langen sleep en gegarneerd met madelief jes en lange zilverachtige grashal men, plus nog iets, waarvan wij den technischen term niet kennen, maar dat mede bijdroeg om aan het gewaad een maanlicht-effect te ge ven die japon men vergeve ons zulk een alledaagsch woord voor dit meesterstukje van artistieke con fectie! wekte algemeene jaloezie, 't Spreekt van zelf, dat de juweelen der bruid met het overige in har monie waren. Mej. Nevada, thans mevr. Palmer-Nevada, gaat met haar echtgenoot den lOen a. s. scheep, om door de Vereenigde Staten een huwelijksreis te maken, welke het winstgevende met het aangename zal vereenigen, daar de zangeres voornemens is in verschillende ste den op te treden. De bruiloftskoek, die, overeen komstig Engelsch en Amerikaansch gebruik, bij een huwelijk niet ont breken mag, was uit Londen geko men. Zij was 2 yard hoog, woog 150 pond en kostte 3000 frank, be nevens 70 frank aan inkomende rechten. Een der laatste veteranen uit de dagen van het eerste keizerrijk is onlangs op den leeftijd van negen tig jaar gestorven. Hij behoorde tot de schaar oude strijders die het voorrecht hadden om, op den eersten Juni van elk jaar, ter herinnering aan de een maal vergoode keizerin Josephine, in de tuinen van het kasteel Mal- maison, aan de voeten der godin Hebe, een bladerkrans neerteleggen. Zeventig jaar achtereen verscheen de dappere schaar op de plek, maar telkenjare waren de rijen der dap peren gedund; in 1882 kwamen nog slechts drie helden en in 1883 slechts twee die elkander weenend begroetten. In dit jaar leefde nog slechts een enkele van de meer dan twee hon derd getrouwen der Keizerin. Hij legde zijn krans, dien hij met moeite torschte, neder, zuchtte, bad en zag treurig in het rond alsof hij voor de laatste maal afscheid nam. Wanneer de eerste Junidag we derom met zonnestralen en rozen geuren in de tuinen van Malmai- son aanbreekt, zal hij wel de eeu wig jeugdige godiu Hebe, maar niet den ouden soldaat van het Keizerrijk aanschouwen, want de laatste hunner, Jean Baptiste Guil- laume Mangeat, geboren te Reuil den 29sten Pluvióse van het jaar drie (17 Februari 1795) is Maandag 28 September in zijne geboorte plaats overleden. Men heeft hem zwaard en kolbak in het graf medegegeven en een salvo boven de groeve gelost. De replublikeinen hebben ver achting voor het tweede keizerrijk, le bas empire, maar zij koesteren eerbied voor de traditiën die met den eersten keizer in verband staan. Het laatste nr. van het goed ingelichte, in zoo menig opzicht uitnemende weekblad Landm. Thier- mcht behelst de mededeeling, dat in het noord-westen van de Ame- rikaansche Unie de varkens-cholera zich op zeer verontrustende wijs vertoonde. Op de groote slachtplaat sen van Chicago, het middelpunt van denNoord-Amerikaanschen han del in varkens, is de ziekte ook reeds voorgekomen. Deze omstan digheid geeft aan gewetenlooze handelaren gelegenheid om voor lagen prijs ziek vee te koopen en het te slachten, zonder te denken aan het gevaar, dat zij veroorzaken voor de gezondheid der consumen ten van dit vleesch. Zieke dieren zegt het aangehaalde weekblad kan men koopen voor slechts 2 D. per 100 p. Naar door deskundigen geschat wordt, zijn van de Chicago aankomende dieren er 10 pet. door de varkens-cholera aangtast. En omdat derwaarts uit alle deelen van het westen en het noordwesten der Unie varkens aangevoerd worden, zijn de markten te Chicago groote en gevaarlijke brandpunten. (Ldb. Ct.) Twee weezen, een meisje van 11 en een jongetje van 9 jaren, hebben onlangs te zamen, zonder eenig geleidde, de reis van Kreuz- nach, in Pruisen, naar Port-Wa shington in de Vereenigde Staten van Amerika gemaakt. Aldaar woont namelijk een oom van de kleinen, een schoenenfabrikant, die, toen hij den dood van de ouders vernomen had, aan de voogden mededeelde, dat hij de kinderen tot zich wilde nemen en tegelijk reisgeld overzond. Dezen werden nu, behoorlijk voor zien van een adres, dat aan hunne kleederen was vastgenaaid, eerst per scheepsgelegenheid naar New- York en verder per spoor naar hun eindbestemming geëxpedieerd. Het landverhuizers-bureau te New-York voorzag de kleinen, vóór zij de verre reis per spoor ondernamen, vaneen groot paK met levensmiddelen en lekkernijen, dat onmiddellijk door het meisje, een echt moedertje, in beslag werd genomen met de naïve opmerking«Ik zal er voor zorgen, dat broertje zich niet dadelijk ziek eet.» Een paar jaren geleden trokken twee knapen van 11 en 14 jaren, op dezelfde wijze naar Rio Grande do Sul in Brazilië. Zij waren door hun ouders, die, toen hun vaderland geen brood meer voor hen opleverde, moedig hun fortuin in den vreemde beproefd hadden, voorloopig bij een grootmoeder achtergelaten. Het oude, stokdoove mensch maakte later zelf ook de reis, doch had daarbij met vele moeilijkheden te kampen. De Crefelder Zeitung meldt het volgende gruwel uit Bochum. Twee 12-jarige jongens van den adsist. bouwmeester G. aldaar, lok ten een 9-jarigen knaap in een in aanbouw zijnd huis, bonden hem daar handen en voeten en vulden den mond, neus en ooren met zand, waarna zij hem een messteek achter het oor toebrachten tot in den mond. Zoo lieten zij hun slachtoffer lig gen tot hij een paar uren later al daar gevonden werd en den vol gen den dag overleed. Een algemeen «ach» van be wondering ging op in het stamp volle Concordia-theater in Berlijn, toen dezer dagen daar het nieuwe wonder, de reus Franzl ten tooneele verscheen en zich in zijne buiten sporige lengte acht voet zes duim voor het publiek opstelde. De moderne Goliath had de berg- kleeding van zijne landstreek, het Tyroler gewaad, aangetrokken en bewoog zich gemakkelijk op de planken. Een artist uit het orkest, die hem van daar de hand toestak, begroette hij hartelijk, zonder zijn arm merkbaar uit te strekken, met een vriendelijken handdruk. Welke armen, welke handen! Armen als molenwieken, handen als wafelijzers. Het gezicht van den reus is niet onaangenaam; bijna meisjesachtig kijkt de Enakszoon met zijne vrien delijke oogen op de onder hem wandelende menschheid neêr. De twintigjarige heeft nog geen baardgroei en, naar het oordeel van geneeskundige specialiteiten, heeft hij nog eene aanmerkelijke vermeer dering in groei te wachten, Men kan zich van de ontzettende licha melijke verhoudingen van dit men- schenkind ongeveer een begrip ma ken, wanneer men verneemt uit de opgaven van den costumier van het Walhalla-theater, die den reus in allerijl in een passend kleed stak, dat de hoopvolle joDge man juist 6 meter stof voor zijn pak noodig had en de lengte van den broekspijp 1.67 m. bedroeg. De indruk, dien dit natuurwonder maakte bij een rondgang door het gebouw, was overweldigend. Het is te begrijpen, dat de verschijning van dit «ventje» veel menschen naar het theater doet stroomen. Gistermorgen heeft te Londen een geweldige brand gewoed in de wijk Clerkenwell. Meer dan 10 groote winkels, bekend onder den naam van Charterhouse-buildings, en 4 huizen zijn verwoest. Zes win kels en 10 huizen zijn beschadigd. Er zijn bij den brand, waarvan de oorzaak onbekend is, geen perso nen omgekomen. Een nader bericht meldt nog dat de vlammen oversloegen naar ver scheidene straten. De schade wordt geraamd op vier entwintig millioen gulden. Veertig perceelen werden beschadigd. Toen eenige maanden geleden, vertelt de Polit. Corresp., de In dische vorst Hoekar, den onderko ning van Engelsch Indië, Lord Duf- ferin, een bezoek bracht, vond hij zijne Lordschap bezig met het open snijden van tijdschriften. Hoekar verzocht het ivoren vouw been als aandenken te mogen be waren en beloofde er een ander voor in de plaats te zullen brengen. Onlangs bracht de vorst wederom een bezoek in het paleis van den onderkoning en hij bracht ditmaal een jongen olifant mede. De slag tanden van het dier waren op de wijze van vouwbeenen plat gemaakt en gescherpt en men had het eenige bezigheden, die een secretaris ver richt, geleerd. Toen de olifant voor Lord Duf- ferin werd gebracht,greep het dier met zijn tromp eenige tijdschriften, sneed ze open en legde ze in behoorlijke orde op tafel neder. Uit Athene komt het bericht van een ernstig spoorwegongeluk, dat Maandag op de onlangs ge opende lijn KorintheKiata is voor gevallen. Ongeveer 50 personen wer den gedood of gewond. Uit Warschau is het bericht ontvangen, dat de afdeelings-direc- teur der Poolsche bank te Wlolaw- keck met 80,000 roebel gevlucht is. Men meldt uit Palermo: De cholera is te Palermo aan het afnemen. Eene aanwakkering van de ziekte in de jongste dagen was aan den Sirocco toe te schrij ven. Doch sedert de noordenwind weder de overhand heeft gekregen, is het aantal ziektegevallen belang rijk geslonken. Twee vragen rijzen hier, die ik beide meen te kunnen beantwoor- antwoorden Vooreerst: hoe de cho lera in de SiciliaanBche hoofdstad werd ingevoerd. Ten tweede, hoe het kwam dat zij er terstond zulk eenen graad van hevigheid bereikte. De cholera werd te Palermo in gevoerd door eenen zeeman, die uit Marseille een pak vuil linnen had meegebracht, afkomstig van eenen aldaar aan de ziekte overleden mak ker. En dat zij er zich zoo schro melijk snel kon uitbreiden, dat kwam doordien zij er in de onzin delijkheid, en meer nog in het ver regaande bijgeloof of onverstand der bevolking de allergunstigste om standigheden trof voor hare voort planting. Verbeeld u eene stad, wier slop pen en achterbuurten in vervuiling aan de beruchte Fondaci van Napels niets gewonnen gevenen verbeeld u daarbij eene bevolking, die ge loof hecht aan het volgende sprookje, dat van mond tot mond is gegaan en overal onder de lagere klassen grifweg werd aangenomen De cholera dan, moet men weten, is een oud man met eenen witten baard, een onheilspellend aangezicht en buitengewoon lange armen. Kort vóór het uitbreken der ziekte werd die oude man te Palermo gezien: door tal van personen met vleesche- lijke oogen gezien. Alle kinderen en jongelieden namen voor hem de vlucht. Maar ach! hij lokte hen tot zich door middel van de lekkerste zoetigheden, die hij bij handenvol met zijne lange armen uit zijne diepe zakken haalde. De arme jeugd kon deze verzoeking niet weerstaan. Zij at, zij snoepte en zie! allen die gesnoept en gegeten hadden, waren binnen weinige dagen des doods Nu, elkander spookjes op de mouw spelden, is een onschuldig tijdverdrijf; en indien de goede Pa- lermitanen het daarbij gelaten had den, dan zou het misschien nog zoo erg niet zijn geweest. Doch zij gin gen verder. Zij warmden vlijtig de oude fabel op van eene regeering die het volk wil decimeeren door cholera-gif te strooien in het water en in de lucht, en van geneeshee- ren die zich hierbij laten gebruiken als handlangers. Van deze waarheden innig doordrongen, liepen zij te hoop, maakten oproer, weigerden alle geneesmiddelen, sloegen eiken maatregel om de ziekte te beperken opzettelijk in den wind, joegen de dokters, die hen kwamen helpen, met stokslagen ensteenworpenhunne straten uit. Hoe treurig de aanleiding er toe ook zij, het is moeilijk, van zulke dingen niet op eenen toon van bit terheid te gewagen. Op welk een peil van ontwikkeling zijn deze men schen nog blijven staanNiets van alles, wat eeuwen van studie en er varing het menschdom geleerd heb ben, is er tot hen doorgedrongen. Zelfs de gewone menschelijke rede schijnt hun ontzegd. Zij doen mij denken aan eene kudde schapen in eenen brandenden stal. De herder komt, en opent de deur, en tracht hen naar buiten te drijven. Doch in stee van hem te volgen, stooten zij naar hem, verzetten zich tegen zijne leiding, en springen in waanzinni gen doodsangst de vlammen tege moet, die hen zullen verteren. (jV. R. Ct.) Bij de toenemende uitbreiding van groote steden wordt het doelmatig aanwenden van bouwruimte meer en meer van belang en zal het vraagstuk om op de meest practi- sche wijze in de hoogte te winnen, wat in het horizontale ontbreekt gaandeweg grootere beteekenis ver krijgen. Schijnt men in Europa in het al gemeen met de oplossing het bouwen van zeer hooge huizen nog eenigszins te aarzelen, in Ame rika, en met name te New-York wordt zonder eenige angstvalligheid ins Blaii Mnein gebouwd. Sinds eenige jaren worden in deze stad hui zen van zes, acht, ja zelfs van 13 en 14 verdiepingen hoog gebouwd. Het is duidelijk dat het verkeer in dergelijke «torenhuizen» met het gebruik van trappen weinig meer gebaat kan worden. Reeds lang bezigt men dan ook de zoogenaamde lifts verticale spoorwegen waarvan in de meeste gebouwen twee, soms vier of zes in gebruik zijn om in die behoefte te voorzien. Daardoor is het mogelijk niet alleen, maar ook meer of minder verkieselijk, om woonhuis of kantoor op zulk eene hoogte te betrekken. Op de bovenste verdiepingen toch kan de lucht frisscher zijn, en is het gedruisch van de straat minder hinderlijk. Het feit, dat in de 520 liften, die, in New-York alleen, door de Ame rican Elevator Company gebouwd zijn, dagelijks meer dan 400,000 personen op en neer vervoerd wor den, moge vreemd klinken; het is er niet minder waar om. Zooals men weet, worden de liften meestal door hydraulische kracht bewogen, en is de aanleg vrij eenvoudig. Een te New-York verschij nend blad, vertelt dat in die stad plekken zijn waar evenveel geiten gevonden worden als in de dorpen in Spanje, en menigeen die deze dieren ziet rondhuppelen, vraagt zich verbaasd af, wat men toch met al die beesten te New-York uitvoert. Het laat zich hooren, dat arme menschen, die er geen koe op na kunnen houden, geitenmelk drinken, maar waartoe dient het groot aan tal bokken? Een dagblad-verslaggever was zoo gelukkig de oplossing van het raadsel te vinden. In New-York wordt namelijk in den laatsteu tijd zeer veel geitenvleesch gegeten en wel hoofdzakelijk door het Itali- aansche deel der bevolking, dat steeds toeneemt. Er zijn onderscheidene slachters, die iederen dag geitenvleesch aan den man brengen dat gebraden of gekookt wordt en, niettegenstaande dat het wat droog en vezelig is, eene voedzame en goedsmakende spijze wordt genoemd. De Spaansche mode om ook een bok met kastanjes te vullen en aan een braadspit te braden, zal nu wellicht binnenkort ook wel ingang vinden. Het Amerikaansche blad la Science, geeft een vernuftig uitge dacht middel aan de hand om in den nieuwen Congo-staat den han del met de inboorlingen gemakke lijk te maken en dezen tegelijk een tintje van beschaving te geven. Dit middel nu bestaat in het over brengen van Amerikaansche negers naar de Westkust van Afrika, van waar hunne vaderen vroeger bij wijze van levende koopwaar geëx porteerd werden. De Amerikaansche zwarten zouden dan als tusschen- persoon kunnen dienen om den han del van de Europeanen met hunne Afrikaansche verwanten gemakke lijk te maken. Tegelijk zouden zij door hunne meerdere beschaving en werkzaam heid een nuttig voorbeeld kunnen geven aan het nog geheel in zijn natuurstaat verkeerende en bijzonder luie Afrikaansche negerras. Hoe verleidelijk het denkbeeld ook moge zijn, is het zeer te vree zen, dat de geciviliseerde negers niet bijzonder vriendelijk door hun stamgenooten zouden ontvangen worden. Men denkt hier toch on willekeurig aan den gedresseerden beer uit de bekende fabel, die, aan zijn geleider ontsnapt en in de schoot van zijne famie teruggekeerd, juist om zijn aangeleerde kundigheden gehaat en vermeden werd. MAKKTBIBICHTEH. AMSTERDAM, 9 Oct. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: Eriesche Dokkummer Jammen fl.80 a 2. dito Eraneker fl.90 a 190; dito Engelsche fl.20 a 1.25; Zeeuwscke Blauwe f 1.60 a 1.75 Geld. Blauwe 1.20 a 1.40; dito Kralen f0. a 0.Katwijker Zand f2.— a 3.dito klei f0.a0.—Noordwijker zand f2.50 a 4.dito Sassenbeimer f 0.a 0.—dito Hillegommer f 1.50 a 3.50; Haarlemmer Zand f0.a 0.Zeeuwscke Elakkeesche fl.90 a 2.10; dito Spuische Jammen 2.a 2.25; dito Pooters fl.10 a 1.25; Pruisische Ham burgers f 2.50 a 2.60. Aangevoerd 9 versche ladingen. Suiker stil. Katoen. Loco onveranderd, termijn flauw. Eebr./Mrt. 283/4 ct. koopbaar. Tin. Goeden handel. Billiton loco f54l/4 bij partij gedaan, termijn lusteloos. Petroleum vast. Loco f97s a974E.Nov./ Dec. f97< E. Jan. Eebr. f 93/fi E. Tarwe op levering onveranderd. Nov. f 215, Maart f226. Noteering van de Commissie voor den Graanhandel. Kogge op levering iets kooger. Oct.^fl32, 133. Maart f143. Noteering van Mesne Thole. Koolzaad en Raapolie zonder handel. Lijnolie vast. lo. Nov. Dec. f 263 's. Zaandam, 7 Oct. Heden waren alhier ter markt aangevoerd 18 stapels kleine Kaas en stapels middelbare. Hoogste prijs der Gras kaas f 26.50, en middelbare f beiden per 50 kilogr. Sohledam, 9 Oct. Moutwijn f 9.Jene ver f 14.50, A mat. Proef f 15.25, Spoeling f 0.80, idem door de Schiodamsche Spoeling- Vereeniging f 0 90.

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 3