POPULAIR li» 1 3e Jaargang. Maandag 12 October 1885. No. 695. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: AFGEDREVEN? FEUILLETON. VERGETEN. Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en aiyemeene Feestdagen. Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Heofdag enten voor het Buitenland: (.omvagnie Générale de mblicite Etrangère G. L. DA Tl BE Sr Co., JOH. F. JONES. Sitcr., Parijs, 3 Ibit Faubourg Montmartre. ▼an 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cent». Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal muieum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoen. Donateurs en leden der NederlaudBclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op Wtoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap., leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op hef Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateur» tden dor Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs reet gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en racer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zou- en Feestdagen, van 105 nur. Toegang 25 cents per persoon. Doorlooponde toegangskaarten voor een geheel jaar 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10—4 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 1.0—3 nur tegen betaling van 25 cents per pc-soon, alleen op Zondagen koBtelooa vaB 12—4 nar, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in bet geheel niet toegelateu; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan ouder behoorlijk geleide. Jeglers mustrnn in de Damstraat.' Geopend' dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van il3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrydag en Zaterdag i Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 28 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. 14 nur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopsai Nog maar korten tijd geleden scheen het alsof we op den voor avond stonden van een geweldigen oorlog, die tusschen Duitscliland en Spanje ging uitbarsten, maar geluk kig, de onweerswolken, welke zich zoo dreigend lieten aanzien, zijn weggedreven, de politieke hemel is opgeklaard en van die zijde althans schijnt vooreerst geen gevaar meer te vreezen. Toen de eerste opge wondenheid in Spanje bedaard was en de Duitsche bladen allerlei ver klaringen gegeven hadden, waaruit bleek, dat de bezetting van het voornaamste eiland der Carolinen- groep geen uittarting van de Spaan- sche fierheid was, beg'on het zuide lijk bloed wat minder te gisten en werd de toestand beter overzien, zoodat het denkbeeld eener scheids rechterlijke tusschenkomst hoe lan ger hoe meer aanhangers vond en vooral werd dit het geval, toen Bis marck, de ijzeren kanselier, aan Paus Leo het voorstel liet doen, als scheidsrechter in de Carolinen- kwestie op te treden, zeer ten ge- noege van het nog grootendeels katholieke Spanje. De tusschenkomst van den Paus is echter niet noodig geweest, want alvorens die zaak aan zijn oordeel onderworpen werd, zijn de Spaansche en de Duitsche regee ring het met elkander eens gewor den en het gevolg er van is, dat de Carolinen, in naam althans, aan Spanje verblijven en het goed recht van dat land op die koloniën dus erkend is; in werkelijkheid echter zullen de Duitsche landverhuizers, die daar wonen en de Duitsche handelshuizen, welke er mede in betrekking staan, het meeste voor- XX. Nikolai kakin. 46) En is het waar, vroeg Cla- rita snel, wat zij elkander toe fluisteren, dat toen werkelijk de eene broeder den anderen vermoord heeft? Nikolaï knikte: Ik vrees er voor, dat het de waarheid is. Wla- dimir Iwanoïwitsch werd met een dolk doodgestoken. Hoe ontzettend! Wat echter werd er van den jongeren broeder? De eenen verklaren hem eveneens voor dood, de anderen zeggen, dat hij naar Siberië verbannen werd. Wat is de waarheid? Het laatste, wat intusschen deel trekken van die Spaansche be zittingen, daar er tot nog toe bijna geen Spaojaarden op gevonden wor den. De Spaansche koning, die reeds op zijn troon zit te waggelen, kan weer kalm den toestand overzien, het ministerie Canovas, dat in bui tengewoon moeilijke omstandigheden verkeerde en wiens omverwerping door zijn tegenstanders zoozeer ge- wenscht werd, zit weer vast in den zadel, keizer Wilhelm kan zich de eer toeschrijven, dat door zijn beza digdheid de vrede behouden bleef, terwijl de Duitsche kooplieden, die door de al te vurige vaderlands liefde der Spaansche handelaars reeds groote schade leden, weer de toekomst blijde tegemoet kunnen gaan. Nauwelijks evenwel was de eene bui van de lucht, of aan den anderen kant betrok de staatkundige horizont opnieuw en kwam er een onweer opsteken met zulk een snel heid, dat men zich afvroeg, vanwaar het zoo spoedig gekomen was. De beurs, de politieke barometer, had niets voorspeld, geen stipje, waaruit een onweer kon ontstaan, was te bespeuren en toch, plotseling klonk een donderslag, zoo geweldig, dat het geheele Turksche staatsgebouw er van daverde en op zijn grond vesten schudde. Wat was er ge beurd? Onverwacht, terwijl niets het voorspelde, werd voor nauwe lijks veertien dagen de omwenteling geproclameerd in Oost-Roemelië, tot dien tijd een deel van het Turksche rijk. Sinds jaren was dit plan in stilte voorbereid, maar alles was zoo geheimzinnig geschied, dat niemand, zelfs niet de wantrouwende Turken, er iets van bemerkt of vermoed hadden. Geheel Europa werd dan ook plotseling voor een voldongen feit geplaatst en die provincie, groo tendeels door Bulgaarsche christenen bijna gelijk staat met het eerste; want de arme is dood voor de maat schappij. Arme, ongelukkige Alexis! ging Karin weemoedig voort, hij boet de overijling van een onge lukkig oogenblik zeer zwaar. Zijn lot is beklagenswaardig! Waarheen is hij verbannen? En, voor hoe lang? fluisterde Claritanauwelijks hare stem meester. Dat weet ik niet. Het von nis viel snel en bleef verborgen voor het publiek; zoovael ik echter daarvan begrijp, zal mijn arme, jonge vriend nooit weer uit Siberië terugkeeren. Gij waart nader met Alexis Ornatoff bekend? Zeker, in zijne jeugd gingen wij veel met elkander om, later ech ter vervreemdde hij van mij, even als van iedereen hier, zoodat zijn lot dan ook onverschillig werd op genomen. En deed zijne familie niets bevolkt, had het Turksche bestuur de gehoorzaamheid opgezegd en riep vorst Alexander vou Battenbergh, het hoofd van Noordelijk Bulgarije, ook tot zijn gebieder uit. In de eerste verwondering meende ieder in dien staatgreep het werk der Rus sen te zien, die op het gebied van kuiperijen en listen volieerde mees ters zijn en wien het te doen is, de Turken uit Europa te verdrijven en Constantinopei, eenmaal de zetel der Oost-Romeinsche keizers, in hun macht te krijgen. Ieder vroeg zich dan ook af, wat het gevolg zou zijn van de onbloedige revolutie, die met zooveel beleid tot stand gekomen was en menigeen vreesde, dat een groote Europeesche oorlog er door ontstaan zou, want zoo ergens, dan hebben in de staatkunde kleine oor zaken groote gevolgen. Niemand toch kan aannemen, dat het Turk sche bewind lijdelijk den opstand tegen zijn gezag zou aanzien, en het zich een zijner beste provinciën zoo goedschiks zou laten ontfutselen. Doch zoo het dit niet deed, zou Rusland dan den opgestanen Bul garen niet te hulp komen en zou den de mogendheden, die de eerste viool spelen bij de gebeurtenissen, dan zwijgen? Allerlei gissingen werden alreeds gemaakt en inmiddels trachtten de opgestane Bulgaren zich in Rusland een machtigen bondgenoot te ver werven; van alle kanten trokken vrijwilligers naar de grenzen en ook vorst Alexander, die zich de keuze had laten welgevallen, trok naar Philippopel, de hoofdstad van Oost- Roemelië, om de noodige maatrege len te nemen, en te dien einde trok ook het leger van Noordelijk Bul garije eveneens naar de Turksche grenzen, om, zoo de Sultan tot krachtige maatregelen overging, bij om het vreeselijke vonnis af te wen den? Zeker, maar er was niets tegen te doen. Zooals Wera Sergewna mij zelve zeide, verkreeg zij, in weerwil van hare hooge vriendin aan het hof, niets dan verschooning voor den naam, welken haar zoon draagt. En.... en.... zal vrouwe van Ornatoff geen verdere poging meer in de zaak ondernemen? Wat kon zij na de weigering harer beden nog doen Reeds door zijne voortdurende afwezigheid uit Rusland, evenals door onverstandig geuite sympathie vuor Polen, was Alexis Ornatoff al niet meer be mind. Zoo sprak niets voor hem, alles tegen hem. Geen verder ver zoek om genade had toen een gun stig vooruitzichtNiets kon hem redden dan... de volledige bewijzen zijner onschuld en die zouden niet te leveren zijn. Dus heeft hij de daad niet de hand te kunnen zijn. Rusland hield zich alsof het van niets wist, en werkelijk schijnt ook de revo lutie en de uitroeping van Alex ander tot vorst van Oost Roemelië of Zuidelijk Bulgarije niet op liet programma van Rusland te zijn voorgekomen, zoodat de Czaar open lijk zijn ontevredenheid betoonde en zijn officieren, die de Bulgaren bewerkt hadden, terugriep. Bij wijze van protest liet de Sultan een paar dorpen in de opgestane provincie bezetten, maar hield zich overigens zeer kalm, daar hij vooraf den raad der groote mogendheden inwinnen wilde. Zoo stonden de zaken toen zich ook in Macedonië en Albanië, even eens Turksche provinciën, maar voor het meerendeel door christenen be woond, oproerige bewegingen ver toonden, terwijl Griekenland en Creta ten zuiden, Servië ten Noorden, Montenegro ten Westen en Oos tenrijk in het Noordwesten met be langstelling zagen, of de tijd om in troebel water te visschen niet voor hen gekomen was, onvermin derd Rusland, dat de Sultan gaarne uit Europa wilde verjagen. Vorst Alexander, die bemerkte dat hij voor Rusland niet de gewenschte persoon was, daar hij zich bij som mige gelegenheden te onafhanke lijk betoonde, trad met den Sultan in onderhandeling, beloofde, dat hij zijn rechten wilde erkennen en verklaarde alleen te willen, dat Noord- en Zuid-Bulgarije onder hem vereenigd bleven en hij overigens voor het betalen van de vereischte schatting, ook in de toekomst, zorg zou dragen. Natuurlijk zou de Sul tan veel liever ten spoedigste een groot leger naar de opgestane pro vincie gezonden hebben om de op standelingen te tuchtigen en tot bekend? Clarita's oogen schoten vlammen hij deze vraag, die Nikolaï Karin ernstig beantwoordde: Zoover ik weet loochende hij ze. Dan viel het verschrikkelijke vonnis alleen op eene verdenking? Die helaas maar al te bezwa. rend was, de onverstandige vlucht bevestigde ze ten volle; zelfs de weinige vrienden van Alexis moes ten dit toestemmen? En gij? houdt ook gij Alexis voor schuldig? Hoewel het mij leed doet, kan ik niet anders, antwoordde Ni kolaï Karin, maar wat scheelt u, dierbaarste Clarita, gij verbleekt 1 gij siddert! Met geweld trachtte de arme vrouw zich te herstellen. Kan het u verwonderen, zeide zij bevend, als ik, een kind van het Zuiden, ineenkrimp hij de reden te brengen, maar het ging hem ais met ons land in 1713. «Wij zullen onderhandelen bij u, over u en zonder u,» werd ons toen door den Franscben [gezant toe gevoegd, en hoezeer het niet gezegd is, toch heeft dezelfde handeling ten opzichte van Turkije plaats gehad. Waren ook al de voor naamste raadslieden van den Sul tan op de conferentie van de vreemde gezanten te Constantino- pel tegenwoordig, hun stem, die om recht voor hun gebieder vroeg, werd niet gehoord en eerst daar, later te Friedrichsruhe, is door de kopstukken der Europeesche staat kunde bepaald, dat Oost-Roemelië bij Bulgarije zal ingelijfd blijven en vorst Alexander het hoofd dezer vereenigde landen zal zijn onder schatplichtigheid aan Turkije. De Sultan kan niet anders dan toege ven, want de naam van «Zieke Man» is in dezen tijd vooral op hem van toepassing. Zou hij in het besluit der mogendheden niet berusten, en zijn legers zenden om erkenning van zijn gezag te eischen, dan zou Rusland snel toeschieten, om hem den genadeslag te geven, en zelfs zonder dien bijstand van den Czaar zouden de Turken het hard te verantwoorden hebben, want zoowel de Grieken als de Serviërs en de Montenegrijnen zou den van de gelegenheid gebruik maken om, terwijl Turkije de han den vol had met Bulgarije, stukken van het Turksche rijk, waarnaar zij reeds lang smachtend uitzien, in bezit te nemen. Wat er toch nog gebeuren zal, moet de toekomst leeren; de verwikkelingen hebben echter klaarblijkelijk aang-etoond, dat de «Zieke man» op sterven ligt. Evenals Napoleon III in 1870, moest Turkije's gebieder heden ervaren, gedachte aan uw ontzettend ijsgraf Siberië? Bovendien heeft de gebeur tenis van gisteren mijne zenuwen inderdaad aangedaan; ik gevoel mij zeer zwak 1 Ja, gij ziet er zeer lijdend uit, liefste Clarita 1 Mijn gansche ziel is van zorg voor u vervuld! En voor Clarita het begreep of vatten kon, hoe het geschiedde, had Nikolaï Karin met eerlijke, eenvou dige woorden hare hand gevraagd, haar gebeden zijne gade te worden, die hij beschermen en behoeden mocht met zorgvuldige liefde. Het valt moeilijk te zeggen, wat Clarita gevoelde bij de snel gespro ken woorden zijner warme liefde. Zij had nauwelijks de beteekenis er van begrepen, toen zij hem heftig in de rede viel: O, mijnheer van Karin, niet verder, spreek niet verder 1 Het kan niet zijn, ik kan nooit, nooit uwe vrouw worden, nooit!

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1