BINNENLAND. dat zijn legerscharen voor een goed deel slechts op het papier bestonden, dat hij een cavallerie zonder paar den, infanterie zonder wapenen, artillerie zonder geschut en een vloot zonder geoefende matrozen had en hij dus de Mogendheden nog dank moet weten, dat zij bui ten zijn wil den strijd voorkomen hebben. Voor het oogenblik dus is de bui, die zoo plotseling opstak, afgedreven; de politieke atmosfeer schijnt gezuiverd, maar de nauw lettende toeschouwer zegt in stilte: Wie weet, wat er nog broeit! Sw. immmkkn ovmioirr. De gisteren gehouden Raad van het Engelsch Kabinet heeft twee en een halt uur geduurd. Naar men verzekert, werd daarin het rapport van den Engelschen gezant te Con- stantinopel, Sir William White, om trent de gezanten-conferentie bespro ken. Het Engelsche kabinet zou hun aanbeveling tot het erkennen der vereeniging van Bulgarije en Oost-Roemelië, gunstig ontvangen hebben. Dépêches uit Sofia aan de Times melden, dat er aanhoudend tele grammen gewisseld worden tusscheu den Sultan en den vorst vau Bul garije. Laatstgenoemde is den Sul tan erkentelijk voor de toezegging dat hij hem zal erkennen als vorst van het vereenigd Bulgarije, maar. prins Alexander wijst op eenige be zwaren, die de oplossing der kwes tie, zooals de Porte die heeft voor gesteld, tot een halven maatregel zouden maken. Vooreerst zou de Oost-Roemelische grondwet geheel omgewerkt moeten worden, terwijl de eenvoudige personeele unie tus- schen Bulgarije en Oost-Roemelië de eischen des volks onbevredigd zou laten. Aan de Daily Nems wordt uit' Parijs gemeld, dat Rusland de groote mogendheden gepolst heeft over het plan om den hertog van Cumber land op den Bulgaarschen troon te plaatsen. Bismarck zou diens can- didatuur steunen, teneinde op die wijze de dynastische kwestie ten opzichte van Brunswijk en Hanno ver uit den weg te ruimen. Uit Weenen wordt, omtrent de houding van Roemelië in het Bal kanconflict, aan de Kölniscke ge meld, dat deze Staat eerst dan zal heslissen, of het zijne wenschen for meel aan de mogendheden zal on derwerpen, wanneer gebleken zal zijn in hoeverre de drie keizerrijken zullen slagen in hun streven om den nieuwen staat van zaken in den geest van het tractaat van Berlijn tot een oplossing te brengen. De gedachte, neutralisatie van Roemelië aan te vragen, is eenvou dig opgegeven. De mogendheden schenen niet gunstig gestemd voor het vestigen van een nieuwen neu tralen Staat, terwijl toch ook de practische waarde van dergelijke neutralisatiën betwijfeld wordt. Volgens de Novosti zou de Porte tot de mogendheden het verzoek ge richt hebben, toch de beraadsla gingen omtrent de Balkan-kwestie wat te bespoedigen daar Turkije met het oog op de gebeurtenissen, vooral op de krijgstoerustingen van Servië en Griekenland onmogelijk De innerlijke gemoedsbeweging maakte haar hartstochtelijk. Ver schrikt over hare opgewondenheid en nog meer over hare woorden, herhaalde Nikolaï werktuigelijk: Nooit! Waarom? Spreekt er in uwe ziel niets voor mij, die u toch bemin met eene liefde, die Stil! stil! smeekte zij haas tig, ik acht, ik schat n en uwe edelmoedigheid hoog, maar mijne liefde, mijn hart behoort reeds lang een ander, behoort hem voor im mer. Nikolai werd doodsbleek. Dan dan verdwijnt waarlijk alle hoop voor mij! fluisterde hij met een gebroken stem. Clarila gevoelde zich diep ge troffen. Haren redder, den man, die de arme verlatene zoo moedig door de vlammen gedragen haddien beloonde zij met smart. Nikolai Powlowitsch!smeekte zij innig, ik mag u die liefde lang een afwachtende houding kan aannemen. Naar men verneemt zijn naar Adrianopel 18000 Redifs en 6 batal jons Nizams onderweg, benevens eene Syrische divisie. Ook bij Salo- niki worden talrijke Turksche troe pen saamgetrokken. Aan de Passandava-baai op Ma dagascar heeft tusscben Franschen en Hovas een gevecht plaatsgehad zonder beslissenden uitslag. Het ver lies der Franschen bedroeg 21 man, dat der Hovas 200 aan dooden en gewonden. Haarlem10 October 1885. Liefhebbers van lach en luim kunnen morgenavond profiteeren in de zaal der sociëteit «de Kroon», waar het talrijk personeel van de keeren A. van Zuijlen Co. op treedt met het alleraardigst klucht spel met zang: «Naar Zandvoort, een pleizierreisje met eigen rijtuig.» Dit stuk is te Amsterdam herhaalde malen met buitengewoon succes op gevoerd, waartoe niet weinig bij droegen de kluchtige scènes, bij dat reisje per rijtuig van Zeist naar Zandvoort voorgevallen. JfDoor de Koninklijke fabriek van rijtuigen van den Heer J. J. Beynes alhier zijn sedert 1876 af geleverd 787 tramwegrijtuigen, aan 27 Nederlandsche, Franscbe, Indi sche en Duitsche Maatschappijen. Het verslag van het chemisch onderzoek naar de melk der «Haar- lemsche Melkinrichting,» onder toe zicht der vereeniging voor volks gezondheid, door den controleur, den heer N. van den Sleen, luidt als volgt: Soortelijk y Vaste gewicht. stoffen. Minim. 1.0292 3.2 pc. 11.6 pc. Maxim. 1.0325 3.8 12.6 Gemid. 1.03006 3.46 12.14 Met de Haarl-.Zandvoort Spoor- •weg Mij. zijn inde maand Aug. 1885 vervoerd: 53244 passagiers waarvan de opbrengst was f 13975.55 van goederen - 924.36 van diversen - 857.571/» Totaal f 15757.48Va Uitmakende per dag en per kilo meter f59.80. H. M. de Koningin is gisteren middag te kwart voor 1 uur te Baarn aangekomen om een bezoek te brengen aan Soestdijk. Te 5 u. 15 m. zou H. M. naar het Loo te- rugkeeren. Dank zij de ijverige nasporingen van een stadgenoot zegt het Dagblad, is een vrij belangrijk stuk van de Dinsdagavond op het Plein te 's-Hage uit de lucht ge vallen gloeiende materie behouden gebleven en zal thans het voorwerp van een scheikundig onderzoek uit maken. Het stuk door smelting vast gepakte luchtstof vertoont wel de sporen van mineralen, maar eerst bij een chemisch onderzoek zal blijken, of men hier met een aeroliet dan met een meteoorsteen te doen heeft gehad. Door den Minister van Fi nanciën zijn de ontvangers der re gistratie aangeschreven, om nauw lettend toe te zien, dat bij wissels en kwitantiën, van plakzegel voor zien, de dag, de maand en het jaar worden gesteld niet over het plak zegel heen, maar geheel en al op het plakzegel. niet schenken, die gij wenscht. zij is reeds met onverbreekbare banden gebonden, die zelfs de dood niet losrukken kanmaar Nikolai, ik gevoel eeuwige dankbaarheid, ware hoogachting voor u wees mijn vriend! Hij zag baar aan met omfloers- den blik. Toen keerde hij zich haas tig om. Later! later misschien, Clarita Nog bemin ik u te zeer, om uw vriend te kunnen zijn. Laat mij eerst rust vinden, na hetgeen gij mij toe vertrouwd hebt, nu kan ik u slechts vaarwel zeggen, Vaarwel dan, Nikolai Karin, het uur zal komen, dat gij rustiger leert denken en gevoelen, herinner u dan, dat Clarita steeds met trouwe dankbaarheid haren grootmoedigen redder zal gedenken. Zij zag den heftigen strijd, dien de sterke man innerlijk streed. Kiesch trok zij zich terug, nadat zij elkan Bij niet nauwkeurige naleving wordt het stuk beschouwd als on- gezeld, en wordt eene boete van f 25 verbeurd. Eenige jonge dames te Leeuwar den hebben het voornemen, zich ge durende den aanstaanden winter te oefenen in Lawn-Tennis, waartoe zij aan het gemeente-bestuur hebben verzocht van het ruime beurslokaal gebruik te mogen maken. Van den voortvluchtigen ge vangene Van Rijsselbergh is thans een portret verspreid onder politie en justitie hier te land. Aan den Ringdijk nabij Halfweg heeft men uit een groentewagen, die voor de deur van een herberg stond, alwaar de eigenaar een partijtje bil jart speelde, een paar manden vruch ten gestolen. De politie doet onder zoek. In eene Donderdagavond te Am sterdam gehouden vergadering is eene Timmerlieden-vereeniging op gericht die zich de bevordering van het volgende ten doel stelt: opheffing der loonslavernij, eene wet op den arbeid, ook op den kin derarbeid, toezicht van staatswege op de werkplaatsen. Er werd be toogd, dat de machines, die een ze gen konden ziju, thans, nu zij in handen zijn van de kapitalisten een vloek zijn geworden. Tot de vereeniging traden 160 leden toe. Het gezwollen water in den Diem sloeg Donderdaggedreven door geweldigen wind, een gat in de kade van den Diemerpolder. Hetinstroo- mende water deed een onheil duch ten. Door krachtige hulp slaagde het polderbestuur er in het gat te stoppen en grooter gevaar af te wenden. Te Vlaardingen heeft een tien jarige knaap een eikel dien bij toe vallig gevonden en in den mond gestoken bad, in de luchtpijp ge kregen. Niettegenstaande terstond geneeskundige hulp werd ingeroe pen, mocht men er niet in slagen het belemmerende voorwerp te ver wijderen. Binnen een half uur tijds was de knaap reeds overleden. Gisterennacht is een beschonken Engelsch matroos aan Terwenakker te Rotterdam te water geraakt, doch op zijn hulpg-eroep werd hij door een tweetal schippersknechts gerat». Tot dank voor hunne hulp gaf de Eogelschman aan een hunner een klap in 't gezicht. Uit Loosdrecht wordt aan het U. D. gemeld De volgende historische staaltjes doen zien, op welke wijze sommige «handelaars», die men hier tegen woordig nog al aantreft, voorzien van een kistje, dat, zoo min in het oog vallend mogelijk, op den rug gedragen wordt, de centen besteden, die zij uit de zakken der goedgeef- sche lieden in de hunne zagen over gaan. Een dezer lui kwam onlangs bij een koffiehuishouder alhier. Op zijne aanbieding van lucifers werd geantwoord: «Ik geef niet.» De buurt werd verder rond gecol lecteerd, en niet lang daarna was de grossier terug, «'k Zal je toch laten zien da'k niet haatdragend ben», aldus de man, «voort wou je me geen cent geven, non der nog stom, sprakeloos, zwijgend de hand gedruk hadden. Zoo was ook dit voorhij. Met kloppend hart bereikte Clarita haar eigen kamer. Zij was tot in het diepst harer ziel bewogen. Hoe open, hoe ridderlijk had Karin hare hand ge vraagd; zijn oude, hooge naam, zijn schoon ICarskow, beide verguld door de stralen van ware, edele liefde, legde bij aan hare voeten, haar, de afhankelijke onbekende vreemde, die hij, onbekommerd over de mee ning der wereld, tot barinitschi op het landgoed zijner vaderen wilde maken. Welk een schaduw viel daar door op dien vroegeren, haar gedanen aanzoek tot een geheim huwelijk, tot een roekelooze vlucht. Niet naar een veilig vaderhuis had Alexis haar gevoerd, en toch had hij haar lief, zooals zij hem, den dierbaren, eens zoo vroolijken, nu zoo zwaar gestraften man! O! als zij hem slechts redden kon?Als slechts iemand gun ik je toch de klandisie, geef me voor aehttien centjes.» De nog in het fleschje aanwezige klare werd verorberd, en 't fleschje op nieuw gevuld. Eenige uren daarna kwam bij denzelfden herbergier een betrekke lijk jonge vrouw, wier blikken cen tenbakje deed vermoeden, dat zij «bij een draaiorgel hoorde», of een aanverwant ambt bekleedde. Ook baar werd verteld, dat men dien dag niet gaf. Zij scheen hierover evenmin gebelgd te ziin, ten minste, zij bestelde voor een stuivertje; het centenbakje was als glaasje gebruikt en weldra na bet vullen geledigd. «Goede klare, geef me nog voor een stuivertje.» Ook die ging den zelfden weg op. Toen begaf de voorproefster zich naar eene dichtbij zijnde schuur en deed verslag, hoe de klare was. Een man kwam mede, en nu nam het lieve paar nog voor twee stui vertjes, waarna men vertrok, twee dubbeltjes armer, maar dat doet er niet toe «je verdient iederen dag verscb geld.» Met den trein van het Staats spoor die te 5 uren 8 m. 's na middags uit Arnhem naar Gelder- malsen vertrekt, bad Donderdag ter hoogte van het station Eist bijna een ontzettend ongeval plaats. Een der conducteurs van den trein, die later bleek beschonken te zijn, opende bet portier van een waggon, terwijl de tiein reeds in beweging was. Een drietal personen, die er uitstapten, werden tegen den grond geslingerd, terwijl twee portieren tegenover elkander opengelaten wer den. Aan het station Valburg werd de beschonken conducteur geschorst. Nadat Woensdag het verschrikke lijk ongeluk met de stoomtram te VlissiDgen bekend was geworden, werd door bet hoofd dier gemeente onmiddellijk een maatregel bevolen, waardoor men hoopt dergelijke on gelukken, voorgoed te voorkomen. Zoolang de tram door de straten der stad rijdt, dat is over de geheele lengte der beide Walstraten, moet zich een persoon vóór de locomotief bevinden. Deze houdt een stok in de hand, welke door een haak aan de locomotief is bevestigd, waardoor de tram tot langzaam rijden en wel stapvoets wordt gedwongen. Meer malen werd opgemerkt dat de tram in de stad hard loopt, doch het bleek nogal moeilijk te zijn dit te instateeren. De exprestrein met 180 stuks fokvee voor Milaan bestemd, is gis terochtend eerst van Venloo ver trokken naar Maastricht, om via Givet naar Modave te gaan. Tot dezen omweg door Frankrijk was men genoodzaakt, omdat op alle telegrammen, naar de Duitsche overheden gezonden, met betrekking tot den onbelemmerden doorvoer, geen enkel antwoord werd ontvan gen. De reis zal nu minstens acht dagen langer duren. Woensdagavond was te Assen een vijfjarig kind zoek. De omroe per bracht dit om 9 uur ter alge- meene kennis. Men zocht overal en.... vond de kleine eindelijk slapende onder de bedstede in de ouderlijke woning. Als een bijzonderheid meldt men, dat te Zalk en Veecaten, eene ge- haar helpen wilde! Zon zij Nikolai haar gansche geheim toevertrouwen? Hem om zijne hulp, zijnen raad smeeken Had hij er in toegestemd haar vriend te worden, dan zou zij gesproken hebben. Zoo, mocht zij dat doen Mocht zij den man, bijna in hetzelfde oogenblik, dat bij haar zijne warme liefde bekende, om de redding van haren echtgenoot ver zoeken? Zijne edelmoedigheid was groot, zij had het misschien kun nen probeeren. Besluiteloos, dralend in haar gedachten, stond zij een poos, eindelijk trad zij nadenkend naar de warande. Zij had er Karin te voren heen zien gaan, misschien vond zij hem nog. Ja, Nikolaï Karin stond daar nog, maar nevens hem de kleine, spraak zame Lisavetta. Beiden stonden met den rug naar de nieuw aangeko mene. Lisavetta had het krullende kopje tot den statigen man omhoog geheven en zei juist zacht en kin meente van bijna 1000 zielen, va» 20 Juni tot 7 October jl. geen en kel sterfgeval is voorgekomen. Een boerenknecht te Zonnemaire, die Woensdagavond een wagen met suikerbieten naar het veer had gebracht, kreeg bij het huiswaarts keeren een ongeluk. Zijne paarden, jong en dartel, schrikten van een voorbijrijdenden wagen, en gingen op hol. De man, sprong van den wagen en kreeg een der wielen over het hoofd, tengevolge waarvan hij een ernstige wonde bekwam, zoodat onmiddellijk geneeskundige hulp muest worden ingeroepen. De paar den renden voort tot dat de wagen tegen een boom terecht kwam, en zij werden gegrepen. Ds. Renkema te Oudega (Fr.) vond Donderdagmorgen zijn schaap met afgesneden hals in het hok. Hand over hand nemen de mishan delingen van dieren, die in de weide loopen of in afzonderlijke hokken staan, in die streek toe. GEMENGD NIEUWS. Voor koffiehuishouders, hofmees ters en in het algemeen voor hou ders van inrichtingen, waar veel geschonken wordt, doch waar de eigenaars niet steeds zelf in het buffet kunnen zijn om toezicht te houden, is door den heer A. J. Bernoski, die aan de Stoomboot- reederij Fop Smit Co. verbonden is, eene uitvinding gedaan, .waar door op zeer gemakkelijke en prac tische wijze gecontroleerd kan wor den welke hoeveelheid uit de vaatjes getapt is. Deze uitvinding bestaat in een kraan, welke, wan neer zij in het vat geslagen is, zelf aanteekent telkens wanneer er een glas uitgetapt is, zoodat de eigenaar van liet buffet slechts den contro leur heeft na te gaan om te zien hoe groot het debiet is geweest en welke de ontvangsten zijn. De kraan is derwijze gemaakt, dat zij niet uit het vat genomen kan worden, terwijl de controleur zelf door eene bijzondere sluiting zoodanig is af gesloten, dat alleen de eigenaar hem kan ontsluiten. Een tweede ver dienste van deze kraan is, dat deze gemaakt is naar de grootte der glazen, zoodat men verzekerd kan zijn, dat de juiste maat verstrekt wordt; wanneer het glas gevuld is, houdt de kraan uit zichzelve op met schenken. Heden zagen wij haar in werking om ons van het practische nut er van te overtuigen en wij gelooven dat de uitvinder gaarne bereid is het voor belang stellenden ter bezichtiging te stellen. Ook meenen wij, dat de uitvinder niet ongenegen is zich met een fa brikant van dergelijke werktuigen in verbinding te stellen. Binnen kort zal deze soort kranen in de buffetten aan boord van de stoom- booten der firma Fop Smit Co. in gebruik genomen worden. (R. Nbl.) John Lee, de ongelukkige wegens moord op Miss Keyse ter dood veroordeelde, wiens vonnis, nadat de nieuwbenoemde Engelsche beul een half uur lang vergeefs beproefd had hem op te hangen, in levenslange gevangenisstraf ver anderd werd, heeft in de vorige week een brief aan zijne ouders geschreven, waarin hij verklaart, noch de misdaad gepleegd te heb ben, noch daaraan in eenig opzicht derlijk: Het is onmogelijk, het is on denkbaar, Nikolaï Pawlowitsch, dat gij u hier in die eenzame steppe be graven wilt! Zult gij werkelijk niet naar Petersburg terugkeeren? Neen, Lisavetta Sergewna! Hij zeide dit vriendelijk en zacht, zooals men tot een lief kind spreekt. Neen, ik zal mij, zooals gij het noemt, in deze steppe begraven, ik verlang' naar die rust; want midden in den zomer moet ik mij naar Duitschland begeven om mijn ouden bloedverwant, generaal Romanzon, te ontmoeten. In Petersburg kom ik gewis zoo spoedig niet terug. O, wat zal men u missen zuchtte het lieve meisje halfluid. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2