I 3e Jaargang. Dinsdag 13 October 1885. No. 096. FEUILLETON. VEEGETE2T. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 herschijnt Dagelijks uitgenomen Zan- en siysms feestdagen. Brieven., geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: l.ompagnie Générale de l ublïcite Ktramjère G. L. VAUJBli Go., JOH. F. JONGS. SucrParijs, Slbis Faubourg Montmarire. A D VERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 16 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering - Nijverheid hebben op vertoon Van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid up her Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 ceiils per persoon. Donateurs en «den der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs niet gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst eu geschiedenis, vooral Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorlooponde toegangskaarten voor een goheol jaar t i j n ji. 1 ik a .._;i +«>- ia /tntnha- .li. ri-,!..oxmina uur uo,i X5 October tot 14 April op die dagen 10- jk 1 zuiden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen v Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kindereu van 8 tot. 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. 108 uur tegen betaling van 25 cents per pesoon, alleen op Teylers museum Woensdag en Zaterdag de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11'6 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopsad ail 24 unr.Orqd-bespelinu in de Groote Kerk. Dinsdag van i2 en Donderdag van 2S uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. AlGKIKSft 01KK7.ICIIT. Te Parijs loopt het gerucht, dat de Minister van Oorlog aan gene raal De Courcy bevel heeft gezon den, de bezetting van Tonkin tot den Delta te beperken. In dat geval zou men, te beginnen met het aan staande voorjaar, met 2000 man troepen kunnen volstaan. De cholera in Spanje neemt gaandeweg af en zal weldra als geëindigd beschouwd kunnen wor den. Het aantal gevallen bedroeg in de laatste dagen gemiddeld 200 per 24 uur, waarvan ongeveer de helft met doodelijken afloop. Het meest heerscht nog de epidemie in de steden .Taen en Barcelona. Tusschen de Porte en Sir Henry Drummond Wolff is eene overeen komst tot stand gekomen, tenge volge waarvan de volgende week Turksche commissarissen met Sir Drummond Wolff naar Egypte zul len vertrekken. De overeenkomst beoogt eene zoodanige hervorming in het civiel, militair en financieel beheer van Egyptedat de regeering vau den. Khedive voortaau haar eigen weg zal kuunen bewandelen; ook zijn er schikkingen gemaakt met het oog op Soedan, die ten voordeele van Egypte zullen strekken. De voorgestelde regeling wil geen Turksche troepenzendingeudoch stelt als beginsel vast, dat de ont ruiming der Engelsche troepen zoo dra mogelijk zal moeten plaats hebben. Algemeen gelooft men dat Turkije den toestand, door de Oost- XX. Nikolai kabin. 47) Dwaze kleine! sprak hij vluchtig. Wie zou mij missen? Ik! Ik zal het doen, be kende Lisavetta ongekunsteld. Hoe ik zonder uwe goedheid en vrien delijkheid Wera's eeuwigdurend be dillen en vitten zal verdragen, is mij onbegrijpelijk! Arm kind! Over Kariu's bleeke trekken vloog een vriende lijk weemoedige glimlach, waarmede hij den trouwhartigen blik zijner kleine vriendin beantwoordde; smee- kend hief deze hare onschuldige, blauwe oogen op tot deu vertrouwde Roemelisclie revolutie in het leven geroepen, als eeu voldongen feit zal erkennen. De militaire partij heeft bij de Porte de overhand. Aan de mogend heden is eene nota rondgezonden, waarin antwoord wordt verlangd op Turkije's jongste circulaire en tevens wordt verklaard, dat de Porte door de houding van Servië en Grieken land zich genoodzaakt heeft gezien om krijgstoerustingen op groote schaal te maken, die thans zoo goed als voltooid zijn. Men wacht slechts op het oordeel der mogendheden, of het tractaat van Berlijn al dan niet zal worden gehandhaafd. Aan de Daily News wordt uit Coustantiuopel gemeld, dat de Porte op nieuw de gezanten van Griekenland en Servië gesommeerd heeft, opheldering te geven van de militaire toerustingen hunner regee- ringen. De gezant van Servië, heeft geantwoord, dat de volksbeweging in Servië, tegenover de vereeniging van Bulgarije met Oost-Roemelië, met geen mogelijkheid tegeu te houden is. De koning zou onttroond wordeD, indien hij zich tegen die beweging aankantte. Het gerucht loopt, dat enkel e mogendheden bezwaren hebben in gebracht tegen de door de geza menlijke gezanten opgestelde ont- werp-verklaring; deze verklaring zal dus niet aan de betrokken par tijen wordeu ter liaud gesteld, zou- der dat er belangrijke wijzigingen in gebracht zijn. Het is onjuist dat de gezanten reeds een besliste houding hebben aangenomen omtrent de oplossing, die aan de hoofdkwestie zou moe ten worden gegeven. Meu kent de meening der ver schillende Kabinetten hieromtrent nog niet. van haar kinderlijk verdriet, zij ston den vol tranen. Arme, kleine Lisavettaher haalde hij liefderijk, houd goe den moed, wees geduldigMen zegt: De tijd baait rozen! Clarita bad slechts enkele woor den vernomen. Lisavetta stond tus- schen haar en Karin. Die kleine omstandigheid besliste. Onbemerkt trok Clarita zich weer terug. Ik wil die beiden niet storensprak zij tot zichzelve; later zal er zich misschien nog wel eene gelegenheid voordoen, Karin ongestoord te spre ken. Dat later kwam intusscheu niet; want toen na een half uur ongeveer Clarita's blik door het venster viel, zag zij juist Nikolai Karin met zijne drie prachtige isahella-kleurige paar den het hek vau het park uitrijden. Hij had in stilte afscheid van Or- natoffsko genomen. Deu volgenden dag hield er voor Er is bij de Porte bericht ontvangen dat te Haskeni, in Oost- Roemelië, een opstand is uitgebro ken. Bulgaarsche Boeren hebben hunne wapenen weggeworpen, en den wil te keuueu gegeven om uaar hunne haardsteden terug te keeren. Zes buitenlaudsche ministers wer den Vrijdag- bij den lieer Del jan nis, den Griekschen minister-pre sident, ten geboore ontvangen. Allen verklaarden, dat Grieken land zich gematigd moest betoouen en den Europeescben vrede niet verstoren door onbescbeiden onder nemingen. Anders zou bet de gunst van Europa verliezen eu ook zich zelf in gevaar brengen. Een ministerieel bevel heeft aan bijna alle regimenten kwartie ren aangewezen in de grenssteden en grensprovinciën. Haarlem 12 October 1885. Bartha Elisabeth van Looij, oud 17 jaren, eu Andreas Nicolaas Ro- rivé, oud 18 jaren, ziju uaar het Huis vau Arrest alhier overgebracht terzake diefstal met braak vau 2 gou den en 1 zilveren horloge, gouden vestketting, dito medaillon, ring eu speld, benevens een zilveren knip en ruim 20 gulden, in de wouiug der ouders van eerstgenoemde, teu nadeele van haar stiefbroeder. Met het gestolene hadden zij zich naar Maastricht begeven alwaar zij door de politie zijn gearresteerd. B. E. van Looij, heeft reeds meermalen wegens diefstal gevangenisstraf ondergaan. Door B. en W. alhier is aan C. Kuijken vergunning verleend tot de stoep geen lichte troïka stil, wel de groote reiswagen, waarin men Teodoor zoo gemakkelijk mogelijk hoopte te vervoeren. Allen drongen op den terugtocht aan, vooral mijn heer Goluschkin, de jonge geleerde, die gedurende de laatste gebeurte- nisvolle dageu het meest aan slape righeid en ongedurigheid had gele den. Later scheeu hij zich evenwel zijner verantwoordelijkheid als Teo- doors mentor bewust te worden; in ieder geval was er niemand haas tiger dan hij om uit het oude, af gebrande, noodlottige nest te komen, waar bijna ook nog de laatste Or- natoff ziju jeugdig leveu verloren had. Deze zienswijze uitte hij in tusscheu slechts vertrouwelijk hij madame Duflois, die daarin, evenals met alles, het met hem eeus was. Lisavetta was stil en in zichzelve gekeerd. Petersburg had veel van zijne aantrekkelijkheid voor haar verlorenzij dacht min of meer met het oprichten van eene rookerij in het perceel aan den Jansweg No. 25. Bij het mathematisch-littera- risch examen te Leiden is o. a. ge slaagd de heer M. Jessurum alhier. Betreffende den gezondheids toestand dezer gemeente, is de af- geloopen maand September evenals de maand Aug. zeer gunstig. Als aangetast door de in de wet ge noemde besmettelijke ziekten werden aangegeven13 gevallen van rood vonk, 3 van mazelen, 1 geval van febris tvphoïdea en 1 van angina aiphtherina, terwijl 4 lijders aan roodvonk en één lijder aan angina diphtherina bezweken. Het totaal der overledenen was wederom zeer laag en bedraagt met 7 levenloos aang-egevenen 71. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand berekend: 18.96. Aan lichaamszwakte stierven 9, aan kanker 2, aan aanhoudende koorts 2, aan apoplexie 3, aan her senziekten 2, aan organische ban gebreken 4, aan ziekten der adem halingsorganen 7 (waarvan 2 aan keel- en longtering of bloedspuwing), aan ziekten der spijsverteringswerk tuigen 17, aan andere oorzaken 13 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: heneden 1 jaar 19, van 15 jaren 9, van 514 jaren 4, van 1420 jaren 3, van 2050 jaren 7, van 5065 jaren 6, van 6580 jaren 9, hoven 80 jaren 7. Geboren zijn 82 jongens en 58 meisjes. Bij beschikking van 3 Oct. heeft de minister van waterstaat, handel en nijverheid, namens en met machtiging van den Koning, aan de locaalspoorwegmaatschappij schrik aan de opgewonden en daar om zeker knorrige stemming van hare zuster. Zij vergiste zich daarin niet. Vrouwe Wera was in een booze luim. Reeds Nikolai's plotselinge afreis naar zijn langoed had haar daarin gebracht en haar tot den hoogsten toorn gevoerd; want zij wist de juiste verklaring voor dien tocht te geven! Dwaze, die zij geweest was! Zij had Clarita willen verwijderen en hij reisde haar na. Dat had zij niet voor mogelijk gehouden en reeds overwoog zij hij zichzelve, of zij niet onverwijld het kleine gezelschap terugroepen zo.u, toen een bode haar het bericht des onheils bracht. Dit nieuws bracht haar huiteu zichzelve, ofschoon haar aan de verwoesting van het oude gebouw weinig gele gen was. Dit liet haar koud; niet zoo het gevaar, waarin haar zoon gezweefd had. Zij had hem hartstochtelijk lief, «Hollands-Noorderkwa-tier», geves tigd te Medemblik, concessie ver leend voor den aanleg eu de exploi tatie van een locaalspoorweg van Medemblik naar Hoorn, op de voor waarden, Zaterdag j.l. in de Staats courant opgenomen. De instructie inzake de ver volging vau den vervaardiger van het socialistisch «Algemeen stem rechtlied» is thans, blijkens het Dgbl., afgeloopen. De zaak zal mor gen in de Raadkamer der Arr.- Rechlbank verder behandeld wor den. De Zaanstreek zal weldra hare waterleiding voltooid zien. De wa tertoren is namelijk reeds zoover gevorderddat heden (Maandag) met het klinken van het reservoir zou worden aangevangen. Dit reser voir, hetwelk ruim 500 M' water zal bevatten, is gesteld op ijzeren balken 25 M. boven AP., terwijl de geheele hoogte ruim 33 Meter zal bedragen. Het werk is, volgens het N. v. d. D., met loffelijken spoed, doch tevens met groote nauw gezetheid uitgevoerd. De Directie nam de vorige week de werken in oogenschouw, zoodat men weldra de overdracht door de concessiona rissen aan de Maatschappij kan te gemoet zien. Dezer dagen werd door de rechtbank te Breda eene beslissing genomen, welke voor allen, die hij het suikerartikel betrokken zijn, niet van belang ontbloot is. Ten opzichte der bekende bepa lingen in het contract, dat alle ge schillen over de al of niet lever baarheid van suiker, zullen moeten worden uitgemaakt door eene arbi trage van twee permanente leden der beetwortelsuiker-commissie, oor deelde de rechtbank dat wat deze laatste bepaling betreftae aanwijzing hetgeen juist in dit oogenblik, nu haar warm gevoel voor Nikolai zulk een hittere krenking ondervonden had, in de hoogste mate het geval was. Alleen de gedachte hoe na zij er aan geweest was, ook hem te ver liezen, maakte haar bijna waanzin nig. Onder den indruk van dit over weldigend gevoel, koesterde zij, trots afkeer en ijverzucht, toch voor de gehate Clarita een soort dankbaar heid, daar zij Teodoor gered had. Teodoor had haar breedvoerig ge schreven en het bericht van den bode had het bevestigd, hoe alleen Clarita's moed en volharding hem voor den vuurdood bewaard had den. Tegenover zulk eene daadzaak moesten al hare plannen, om Cla rita zonder genade weg te zenden, zwichten. Intusscheu. het blijft toch steeds waar: eene kleingeestige, zelfzuch tige ziel gevoelt de dankbaarheid als een juk en zij, aan wie zij zich

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1