nan arbiters in ejfen getale en de vastgestelde wijze hunner benoeming zijn in strijd met de wet en dus in zoover de acte nietig Zaterdagmorgen werd op het bu reau der Hollandsche IJzeren Spoor weg-Maatschappij te Amsterdam door een kruier een mandaat, groot f5600, ter betaliDg aangeboden. Het stuk kwam den chef de bu reau iets kleiner van vorm voor, dan gewoonlijk het geval was en inderdaad bleek het, bij nader on derzoek, valsch te zijn. De kruier werd onmiddellijk door de aan het centraal station aanwe zige recherche gearresteerd, terwijl het valsche stuk in beslag werd genomen om bij de opsporing van den schrijver dienst te doen. Een beschonken man bracht Zaterdag den geheelen omtrek van den Westerdokdijk te Amsterdam in opschudding. Hij werd door po litieagenten en burgers vervolgd, doch bleek sneller te kunnen loopen dan een van hen. Eindelijk sprong hij te water en zwom met groote vlugheid voort, totdat hij opeens uit het oog verdwenen was. Ten slotte bleek hij zich schuil te hou den in het water onder de koepel van «Café L'Y,» van waar de politie hem naar een passender verblijf bracht. Volgens een te Nieuwer-Amstel verschijnend weekblad, vervoegde zich dezer dagen een welgekleed heer aan 't «IJzeren Plek» van het raadhuis te Nieuwer-Amstel, met de vraag Bode, is de secretaris hier? Neen, mijnheer, de secretaris is koffie drinken. Hadt u over ge meentezaken te spreken Ja! - Wil ik u dan aandienen bij den burgemeester? Dat ben ik zelf. In elk tooneelstuk zou hier aan gegeven staan: «beweging van den bode,» en zoo was het dan ook. Kort en goed, de vreemdeling werd binnengelaten en bleek nu, volgens zijn naamkaartje te zijn de heer Boers, oud-burgemeester (Van Dinks- perloo). Verder bleek dat onze waarnemende burgemeester en de wethouders nog niets officieels van de benoeming wisten. De vreemdeling werd niettemin met onderscheiding ontvangen en, op zijn verzoek door een deel der gemeente geleid. Zoo kwam men ook bij onzen politie-commissaris, die krachtens zijn ambt alle zaken met een beetje wantrouwend oog aanziet en blijk baar de mogelijkheid niet wilde weg cijferen, dat de onbekende ook wsl- eens niet een nieuwe burgemeester kon zijn. Die houding kon, dunkt me, niet anders dan een gunstigen indruk op den heer Boers hebben gemaakt. Zij pleit althans voor de voorzichtigheid van dien ambtenaar. Door de zware storm- en regen vlagen is het water der ringsloot van de Beemster zóó hoog opge voerd, dat het Oudelandsdijkje Vrij dagnacht op het punt stond door te breden, waardoor het lage land ten zuiden van De Rijp overstroomd zou zijn geworden. Een sergeant-torpedomakerbij wien zich sedert korten tijd sporen van waanzin openbaarden, waarom verplicht rekent, zijn nog lang niet van hare welwillendheid zeker. Wel willendheid kende ook vrouwe van Ornatoff niet voor Clarita, zij zag er slechts voorloopig van af over eenkomstig haren afkeer te hande len. Met verterend ongeduld wachtte zij evenwel de thuiskomenden, op wie de bode in zijn dolle vaart twee dagen gewonnen had. Het reisgezelschap volgde bedacht zamer. Het was niet zulk een vroo- lijke tocht als de heenreis. Teodoor was ziek, hij werd met eiken dag minder, hoezeer hij zich ook er tegen verzette en vroolijk wilde schijnen. Wat hij niet bekende, verried zijn uiterlijk. Toen vrouwe Wera hem eindelijk in hare armen hield, was zij buiten zichzelve van opgewon denheid. Te vergeefs trachtte de knaap zelf haar gerust te stellen. Dadelijk werden er meer genees- heeren geconsulteerd, men oordeelde den val niet erg maar het verband hij in het hospitaal der Marine te Willemsoord was opgenomen, is in een vlaag zijner ziekte van de bo venverdieping dier inrichting op straat gesprongen. Aan verschillende lichaamsdeelen zwaar gewond, werd de ongelukkige opgenomen. Hij ver keert niet buiten gevaar. Een der mariniers die in de vo rige week vóór de kazerne te Hel der gereed stonden om de wacht te verwisselen, geraakte plotseling in een razenden toestand. Hij verliet de gelederen, sloeg zijn geweer aan stukken, verbrijzelde een aantal glasruiten en deelde een ieder, die hem te na kwam, schoppen en sla gen uit. Toen men den wildeman had weten te grijpen, werd hij in een kamer opgesloten, waar hij alles wat onder zijn bereik was kort en klein sloeg en de deur intrapte, met de stukken waarvan hij rechts en links om zich heen sloeg. Eindelijk werd men hem voorgoed meester en werd hij naar een steviger verblijf plaats gebracht. Men schrijft aan de Amsterdam mer vau het eiland Marken: 0e stormwinden hebben gewoed, de regenwolken hebben zich in groote mate ontlast, de golven heb ben de dijken gebeukt, de landlie den hebben hier onrustige dagen en nachten doorgebracht, uit vrees dat hun vee nu al op den stal moest doch gelukkig is Marken bovengebleven. De nacht tusschen Dinsdag en Woensdag was voorde bewoners van het hoofddorp, de kerkbuurt, een tijd van spanning. Alle boeren hadden hun vee in het land laten blijven, vele binnenvaar tuigen had men niet van dreggen voorzien, daar men berekenen kon dat het eiland dien nacht niet zou overgtroomen. 's Nachts, omstreeks 4 uur, hoorde men alarm. Een ge schreeuw weergalmde door de straat: «De dijk loopt over! De dijk loopt over!» De algemeene opklop- partij nam toen een aanvang. Ieder een werd tot hulp geprest en dat in een nacht, waarin men geen hand voor oogen kon zien. De schrik was allerwege om de harten geslagen, ieder liep een kant van het eiland in. Deze om de koeien gene om de schapen te redden, anderen om de kleêren van het veld te halen weer anderen om hunne bootjes aan de dreg te binden. Eén boer, die ge pord was, kwam aan den zeedijk en had zijn zinnen zoo slecht bij elkander, dat hij niet bemerkte dat het buitenland nog niet eens goed onder was en joeg zijn vee voor zich uit, tot dat hij eindelijk door de duisternis misleid, een koud bad in de bermsloot kreeg. Deze opfrissching staalde zijn zenuwgestel, hij hoorde het golven der zee en kwam tot de overtui ging, dat er nog geen gevaar voor onderloopen van het eiland bestond, zoodat hij gerust naar huis ging en zijn vee liet grazen. De meeste waren onderwijl al bekend gewor den met de ware hoogte van het water. Was dit alarm nu louter een grap geweest? Neen, het was een sprekend voorbeeld, wat het zeggen wil «te gelooven op gezag.» De man, welke al die drukte veroor zaakte, had bijna zijn geheele rijk dom, zijne koeien, in het land op eenigen afstand van zijn huis. On der het gieren van den wind, stapte hij 's nachts uit zijn bed, ging naar slecht gelegd. Men verbeterde dit nu door bekwame handen en wel dra scheen ook de kleine patient te bekomen. Doch dit was niet van langen duur; de vrees, dat hij inwendig letsel bekomen had, werd meer en meer bevestigd. Zijne ademhaling ging dikwijls zeer zwaar, zijn fris- sche gelaatskleur maakte plaats voor een ziekelijke bleekheid, de bloeiende gezondheid van den knaap was en bleef geknakt. De artsen rieden een badkuur aan. De beangstigde moe der was dadelijk bereid dien raad op te volgen. Teodoor zelf verheugde zich op die reis; hij stelde slechts eene voorwaarde, dat Clarita mee zou gaanhaar en hare verpleging kon hij niet missen. Zij was wer kelijk de zorgzaamste verpleegster der wereld voor hem, zelfs Wera moest dat toestemmen. Toch zou zij de reis graag uitgesteld hebben, om zich van die gehate persoon te ont- buiten, kreeg tengevolge van den geweldig gevallen regen, zijne klompen vol water en daar hij niets dan water om zich heen zag, gunde hij zich den tijd niet, zich van den waren toestand te overtuigen, maar alleen denkende aan zijne brood winning, aan vrouw en talrijk kroost, snelde hij de straat op en maakte alarm. De bewoners van de buitenbuur ten hadden een rustigen nacht ge had en hoorden 's morgens vreemd op, dat wij, en dat nog wel op het hoofddorp, allen in de wapenen ge weest waren. De bottervloot is gelukkig bin nen, wel met een zuinige verdien ste, want met de botvangst gaat het niet best, doch ongelukken zijn hier niet te betreuren. Een 22-jarig jongeling geraakte Zaterdag in de Hoflaan te Kralin gen tusschen zijn rijtuig en eeu boom beklemd en was dadelijk een lijk. Naar men verneemt zal er te Delfts haven eene turnvereenigiug worden opgericht door jouge dames boven den leeftijd van 16 jaren. Reeds heb ben 14 dames zich als leden aange meld. Zaterdagmorgen werd een arbei der, op het station der Staatsspoor te Utrecht bezig met het laden van een wagen, door het neervallen van een der zijschotten zoodanig aan zijn hoofd verwond, dat zijne op neming in het ziekenhuis onmiddel lijk moest plaats hebben. Door een voorganger der Israëlie- tische gemeente te Nijmegen is een slachtersfirma daar ter stede voor deD tijd van zes weken geschorst in den verkoop van voor Israëlieten bestemd vleesch, aangezien herhaal de malen is gebleken, dat zij zich aan bedrog schuldig maakte door vleesch te verkoopen aan Israëlieten, dat niet vooraf door genoemden voorgan ger gekeurd was. Vrijdagavond had op de Waal, tusschen Milligen en Nijmegen een droevig ongeval plaats. Drie lieden, werkzaam op een baggermolen, zijn te water geraakt en verdronken. Zij waren allen woonachtig te Nij megen. Een treurig ongeluk had Donder dagmorgen aan de watermachine onder Bleskensgraaf plaats. Het driejarig zoontje van den machinist, dat zijn vader een bezoek bracht, geraakte tusschen de raderen en werd als het ware van elkander gereten. De radelooze vader wilde zijn kind nog te hulp snellen en be gaf zich met levensgevaar tusschen de raderen, doch zijn hulp mocht niet baten. Gelukkig bleef de vader ongedeerd. Op 1 October jl. is in een woning te Reuzel, bij afwezigheid der be woners, diefstal gepleegd. Van dezen diefstal worden ver dacht twee personen, die ten voor melden tijde nabij de woning zijn gezien en door het bosch de vlucht hebben genomen naar België; een van gewone taille en gekleed met blauwen kiel en pet; de andere kleiner en fatsoenlijk gekleed met pet. Die personen zouden kunnen be- hooren tot de bende, die het arron- slaan. Maar Teodoor gaf niet toe en de wil van het zieke kind zege vierde, ook bij Clarita zelve. Deze had eveneens in haar binnenste een strijd te voeren gehad. Het strookte niet met hare plannen en wenschen, Rusland weder te verlaten en nog meer landen tusschen haar en ha ren verbannen echtgenoot te bren gen. Wat kon zij intusschen zij alleen, vreemd en onbekend in het uitgestrekte Rusland, voor Alexis doen? Zooals de zaken nu stonden, zou het openbaar maken van haren heimelijk gesloten echt slechts het oordeel over Alexis' schuld verzwa ren, niet verzachten. Geen verzoek om genade had Karin gezegd slechts de bewijzen zijner onschuld konden den verbannene redden! Er kon dus niets meer gedaan worden, dan in diens familie te blijven en Wera Sergewna gade te slaan; want het eenmaal tegen deze opgevatte vermoeden, kon Clarita nooit meer dissement Breda in den laatsten tijd onveilig maakte en waarvan er eenige zijn ontvlucht. Donderdagavond te 8 uur werd in het «Hótel de Weerd» te Zierik- zee door ds. Van Paassen, predikant te Capeïle (Zuid-Beveland) eene redevoering gehouden over de be stemming des menschen. Aan eenige opgeschoten jongens, die zich daar hoopten te vermaken, werd de toegang tot de zaal belet, dat aanleiding gaf tot samenscho ling, waarop de politie de menigte aanmaande om uiteen te gaan. Al spoedig trok eene groote bende jongens schreeuwende en tierende door de stad en weldra waren eenige honderden op de been. In de tusschenschool, de armen school en bij enkele ingezetenen werden ruiten ingegooid, terwijl een hondenkar, die op een stoep stond, werd vernield. Te elf uur was alles rustig. Vrijdagavond was weder eene groote menigte op de straten en hebben de wanordelijkheden zich her haald. Bij verscheidene ingezetenen werden glasruiten ingegooid. De politie moest het lijdelijk aanzien. Zaterdag zijn er krachtige maatre gelen genomen. Het volgende bericht, in ver band met bovenstaand, is Zaterdag j.l. uit Zierikzee verzonden Naar aanleiding der Donderdag en Vrijdagavond alhier plaats ge had hebbende volksoploopen en bal dadigheden, werd gisteren het ver bod uitgevaardigd om op de straten samenscholingen en vereenigingen van meer dan vijf personen te houden. De politie was versterkt door de Rijksveldwachters van hier en uit de omliggende gemeenten, terwijl de schutterij in het raadhuis aan wezig was. In den vooravond zijn eenige jon gelieden met geweld uit elkander gedreven, doch overigens is de avond kalm voorbijgegaan. Van het inwerpen van glasruiten of andere baldadigheden werd heden niets vernomen. Amsterdammer Vrijdagavond sloeg de bliksem in een boom, staande bij de woning van een landbouwer aan de Langereis, onder Hoogwoud. Door de persing der lucht werden 25 ruiten in die woning verbrijzeld. De stuurman T. Bakker uit Wil- dervank, die reeds twaalfmaal schip breuk leed, is met de Jutland te Leinvig gestrand, doch weder gered. In de gemeente Schoterland heeft een arbeider een geweerschot in een zijner handen ontvangen. Het lichaamsdeel moest worden afgezet. Vrijdagnacht werd op de grens van de gemeente Bergum onder Suameer, een diefstal door middel van inklimming gepleegd. De dief scheen te weten dat bij een landbouwer spek in den schoor steen hing, en werd door de begeerte gedreven zich dit toe te eigenen. Tot dat einde klom hij op het dak en haalde door den schoorsteen naar boven hetgeen hem beviel; maar helaas! een varkenskop viel naar omlaag en kondigde het bezoek van den vreemden liefhebber bij de be woners aan. Dezen, opgeschrikt, deden dadelijk onderzoek naar de oorzaak van dit gerucht. De dief had echter de ge legenheid om zijn heil te zoeken in de vlucht. Men heeft op vermoe den huiszoeking gedaan, met 't ge- van zich zetten. Zij hoopte daarom door geduldig wachten nog het eerst tot de ontdekking der waarheid te geraken. Daarbij lag er bij hare diepe smart toch een troost in, den kranken knaap, Alexis' broeder, die haar met zulk een warme liefde aanhing, te kunnen verplegen. Dat gaf den doorslag; zij willigde Wera's koel verzoek, om de reis mede te maken, in. Daarna werd Lisavetta veroordeeld met madame Duflois thuis te blijven en de dag voor de afreis naar Kreuznach vastgesteld. Wordt vervolgd,) volg dat het corpus delicti in de woning van een timmermansknecht werd gevonden. De politie is er ech ter nog niet in geslaagd den ver- moedelijken dief tot bekentenis te brengen. Van een landbouwer in de buurt schap Marle, gemeente Wije, is Za terdag nacht een schaap, dat in de weide liep, ontvreemd en geslacht. Het vleesch werd medegenomen doch de huid vond men den vol genden morgen in de weide. De justitie doet onderzoek. In de N. Gron. Ct. leest met het volgende Aan het huis van arrest te Win schoten vervoegde zich eenige dagen geleden eene jonge dochter van 17 h 18 jaren, ten einde 183 dagen celstraf te ondergaan wegens arglis tige dieverijen, ten nadeele van eene te Stadskanaal wonende weduwe gepleegd; of in dat huis alle apar- temeuten bezet waren of wel een of andere informaliteit de oorzaak was, de jeugdige dievegge kwam niet in de afzondering, maar werd in vrij heid gelaten. Ze nam haar intrek in een slaapstee en maakte van die vrijheid andermaal gebruik om te stelen; bij een zadelmaker verdween een taschje, bij een manufacturier een avonddoek en bij dezen laatsten op een anderen avond, toen de be diende de koopster alleen liet, drie wollen dames-mutseneen andere manufacturier, die zijn winkel niet wilde verlaten om andere of meer dere keus over te leggen, maar op zijn post bleef, werd niet gedupeerd, doch den slaapsteehouder werden een paar oorbellen en een zilveren reukdoosje afhandig gemaakt; al die vingervlugheid lokte een nauwkeu rig onderzoek van den kant der po litie en eene ontdekking van de schuldige uit, welke laatste thans in de cel tijd heeft, om den duur van volgende vonnissen te over peinzen. Eene weduwe te Ten Post (Gr.l, heeft dezer dagen eene merrie ver loren, die den ouderdom van 32 ja ren had bereikt en niet minder dan 17 veulens had geworpen. iËKlül MEWS. Een aardige reclame. De kinde ren van Ciovis werden spelender wijze geoefend in den wapenhandel. Dat denkbeeld is overgenomen door de kleedermakers Van Gelder Co. in de Kalverstraat te Amsterdam, met dien verstande, dat zij der jeugd spelenderwijze wil leeren, waar zich hun kleedermagazijn bevindt. Zij verspreiden namelijk kosteloos een «Confectiespel», in gewijzigden vorm van het welbekende ganzen bord. Wie in een ander kleederma gazijn terecht komt, betaalt boete; wie buitenlandsch fabrikaat koopt, geraakt in den put; kortom, slechts hij wint, die het getrouwst Kalver straat 174 opzoekt. Bij het verzenden van boomen gebeurt het niet zelden, dat zij, niettegenstaande alle voorzichtig heidsmaatregelen in acht zijn geno men, op de plaats hunner bestem ming aangekomen, geheel en al verdroogd zijn. De oorzaak hiervan is gewooulijk te zoeken in de wer king der droge lucht op desamen- gebonden boomen. Worden nu zulke boomen dadelijk in den grond ge plaatst dan is dit hun ondergang. In plaats van dit te doen, moet men ze in eeu anderhalven voet diepe groef leggen, die vooraf op de ver- eischte lengte in de versche aarde is gegraven. Daarna bedekt men ze met losse aarde ter hoogte van een kalven voet. Is deze aarde droog, dan begiet men haar en laat nu de stammeu eenige dagen in de groef liggen. Wanneer zij nog eenige kracht bezitten, worden zij door deze behandeling gered. De bast wordt wederom glad en zoodra men dit bespeurt, worden de boomen uit den grond genomen en op de plaat sen, die er voor bestemd zijn ge plant. Dit geschiedt het best bij vochtig weder en een zachte lucht. Te Antwerpen is Vrijdag jl. in den ouderdom van 77 jaren over leden de gunstig bekende beeld houwer Joseph Geefs, laatstelijk waarnemend directeur der Konink lijke Academie van schoone kunsten aldaar.

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2