9 ■is-1 ADVEBTEKTIERLAII. VERGETEN. 3^ Jaargang. Vrijdag 16 October 1885. No. 699. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: FEUILLETON. ÜIWKMiAM). Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel liet Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine HoutBtraat No. 9. Heo fdagenten voor het .Buitenland: I ompaynie Générale de x ub li cite Etrangère G. L. DA UBK Sr Co., JOH. F. JONES. Sucr., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks vau 10 tot 4 uur. loegaag 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij tor bevordcriug van Nijverheid hebben op fertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op her Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateur» »n tden dor Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst nn geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het FFaarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopeude toegangskaarten voor oen gelieol jaar 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per pr-soon, alleen op Eondagen kostelooB van 12—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kindereu beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot. 14 jaren niet dan ouder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11uur. Tet/lers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag vau 2—3 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. AMÜMKN OIKIMCIH. Uit Philippopel wordt gemeld, dat volgens dépêches uit de grens plaats Hermanli, door Turkscke soldaten op de Bulgaarsclie voor posten is gevuurd; deze laatsten hebben echter het vuur uiet beant woord. Verder zouden de Turken een Bulgaarsch dorp hebben bezet en het vee hebben weggevoerd. Dépêches uit Belgrado spreken het bericht dat de opstand in Alba nië onderdrukt zou zijn tegen. Die opstand zeggen zij, breidt zich in tegendeel uit. Uit Consl&ntinopel wordt bericht, dat Turkije besloten heeft, zich tegeu een verdere verbrokkeling van het Ottomaansche rijk met de wa- ponen te verzetten. Troepen, kanon nen en paarden worden naar Adria- nopel gezonden; aan de concentratie der Turkscke strijdkrachten wordt nacht en dag voortgewerkt. Er heerscht onder de Moham medanen groote geestdrift naar aan leiding dezer krijgstoerustingen. In het paleis van den Sultan wordt door eene invloedrijke hofkliek aan gedrongen op de verbanning van den onlangs afgetreden grootvizier Saïd-pacha. Dinsdag hebben de gezanten der groote mogendheden, onder voorzit terschap van graaf Corti, eene con ferentie gehouden. Zij hebben gis teren hunne dragomans (tolken) naar de Porte gezonden, om aan deze mede te deelen dat zij eenstemmig besloten hebben, de schending van het tractaat van Berlijn door Bul garije en Roemelië af te keuren. De XXII. Overwonnen. 50) Die roerende bede miste hare wer king niet, ofschoon Clarita's polsen jaagden. Zij gevoelde de noodzake lijkheid, uiterlijke bedaardheid te toonen en dwong zich daartoe. Zij kuste den knaap, riep de zuster te rug en ijlde naar Wera's vertrek. Zacht klopte zij aan en verzocht vrouwe van Ornatolï haar open te doen. Eenige seconden bleef het daarbinnen doodstil. Om haren drift te matigen, zond de wachtende een vurig schietgebed ten Hemel: zij voelde het uur naderen, dat haar de oplossing van haren argwaan gezanten hebben terzelfder tijd hunne waardeering uitgesproken vau de vredelievende houding der Porte, en zullen hunne verklaring in den vorm eener collectieve nota naar Sofia verzenden. De gezonken stoomboot «Perim# is gelicht, waardoor de vaart door het kanaal van Suez nu vrij is. De Regeering van Birma beeft den Iudiscken onderkoning een uit dagend antwoord gezonden op het voorstel van den onderkoning om een kwestie over booten der «Bom bay and Burmah Company», die door Birma geconfiskeerd zijn, scheidsrecktelijk uit te maken. De regeering van Birma weigert elke arbitrage, en evenzoo de opschor ting van het vonnis waarop de be slaglegging gegrond is. De onder koning liet aan de regeering vau Birma weten dat de Indische regee ring het handhaven der inbeslag neming van de stoombooten zal be schouwen als een casus belli. Men gelooft dat een Anglo-Birmaansche oorlog onvermijdelijk is. De Europeanen inüpper-Birma zenden hunne gezinnen weg. De Birmaanscke kroon pretendent,Meug- woon, bood opnieuw aan Engeland aan, om in Birma een opstand ten gunste van Engeland aan te voe ren, doch de Indische regeering aar zelt, omdat prins Mengwoon te Pon- dichery staat onder den invloed der Eranschen, die hem verboden heb ben bet grondgebied te verlaten. De commissaris-chef van En- gelsch-Birma vraagt eene verster king van 8000 man, alvorens een ultimatum naar Mandalay te zen den. De Birmaneezen vermeerderen hunne strijdkrachten aan de greuzen. brengen zou. Luide herhaalde zij haar verzoek om binnengelaten te worden en voegde er bij, dat Teo- door haar zond. Nu opende Wera de deur. Ver stoord zag zij Clarita in het gelaat hare rustelooze blikken hadden een vreemde uitdrukking, bare lippen waren vaalbleek, zij beefden bij de heftig uitgestooten woorden: Het is goed dat gij komt, ma demoiselle ik heb troost noodig. Een ontzettende angst verteert mij gelooft gij, dat mijn kind zal ster ven? zij bad snel, koortsachtig gesproken, evenzoo herhaalde zij Is er geen redding meer? Is het waarheid, dat mijn kind, mijn zoon sterven zal? Ik vrees het, antwoordde Clarita openhartig. Wera omvatte met een kramp achtige beweging Clarita's pols. En gij, gij spreekt met hem over zijnen dood! Gij vertelt hem Haarlem, 15 October 1885. De alhier gevestigde afdeeling van bet Nederl. Tooneelverbond, heeft in haar jongste vergadering tot be stuurslid gekozen mr. Th. de Haan Hugenholtz en, in de plaats van den afgetreden heer D. G. v. d. Heide en wijlen den heer Q. Hoeufff, de heeren M. N. Beets en H. F. Waller. Van wege bet Ministerie van marine is aan zeevarenden het vol gende bekend gemaakt: De Minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op een of meer daartoe geschikte dagen in het tijdvak van 1631 October a. s., vau zonsopkomst tot zonsondergang, schietproeven zullen plaats hebben uit den pantserkoepel op het fort te IJmuiden, iu de rich- tiug van de Noordzee, over hetge- heele veld uit het fort zichtbaar; zullende in het belang van de vei ligheid der scheepvaart de noodige maatregelen worden genomen. De heer J. W. W. C. Sie- burgh, consul-generaal voor Belgie te Amsterdam, is tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd. De poging vau het hoofdbe stuur der Maatschappij «tot Nut van 't Algemeen» tot oprichting eener arbeidsbeurs zullen geen voortgang hebben, nu het bestuur der Maatschappij voor den wer kenden stand te Amsterdam beslo ten heeft, die zaak tot stand te brengen. De heer C. W. Bruinvis, lid van den gemeenteraad te Alkmaar, heeft zijn topografischen en historische atlas, Alkmaar en omstreken betref van een Hemel, eene eeuwigheid! - Waarom zou ik dat niet, daar hij bet wenschte? Wera lachte gillend. Gij dwaze! Gelooft gij dan zelve aan eene op standing? aan een leven na den dood? aan eene vergeldende gerechtigheid Gods, in de andere wereld? Woorden en vragen volgden el kander snel op. Verward richtte daarbij de spreekster een schuwen blik op Clarita, doch voor deze nog antwoorden kou, liet zij den bijna tot bloedens toe gewrongen pols los en steunde, op een stoel neerval lend Ja, ja, er is eene gerech tigheid Gods, ik zie ze, zij heeft mij bereiktGelooft gij, vrome, dat zij zich nog verzoenen laat? Dat mij God mijn kind nog zal laten, als ik mijne schuld boet? Dat moet gij in ieder geval doen! herhaalde Clarita snel en beslist. Hoe rouwmoediger gij daarbij handelt, des te eerder zult fecde, sedert 1836 door hem en zijn vader, den in 1873 overleden heer C. P. Bruinvis, met groote zorg bij eengebracht, aan het stedelijk mu seum aldaar geschonken. De atlas telt 1113 nummers, be staande uit kaarten, stads- en dorps gezichten portretten teekeningeu en pbotografieën, eene verzameling, als slechts weinig plaatsen van den zelfden rang zullen kunnen aan wijzen. In de jongst gehouden Raadszit ting is door den Burgemeester na mens de gemeente den schenker hartelijke dank betuigd. Door de Vereeniging «Eigeu Hulp» te Helder zullen pogingen in bet werk worden gesteld om goedkooper vleescb te verschaffen. Er wordt daar nu nog fl per kg. voor ossenvleesch besteed. De invloed der algemeen heer- schende werkeloosheid doet zich ge voelen op de werving voor het le ger, zoo voor Iudië als hier te Jande. Velen worden echter wegens een of ander lichaamsgebrek voor den dienst afgekeurd. De Haagsche correspondent vand de Prov. Gron. Cl. schrijft: «De kooplui met appelen zijn op het oogeublik te 's Hage talrijker dan ooit, want iedere ambachtsman, die geen werk heeft, huurt een krui wagen, koopt een hectoliter appelen of peren en is koopman uit nood. Andere werkeloozen overleggen het slimmer. Zoo werd Dinsdag een open briefje aan mijn huis afgege ven, luidende: «Vier getrouwde schil ders bedankt doorslapte, vragen be leeft aau uw mevrouw of uw ook iets te schilderen heb, zooals was tafels, kleerbakken, asbakken, aske- telstestofen enz.» Stijl en taal worden hun vergeven, maar hun be doeling is uitmuntend, en deze wijze gij Gods barmhartigheid verwer ven. De ongelukkige vrouw sidderde; de grond scheen onder hare voeten weg te zinken. Haastig dwaalde haar oog om zich heen, plotseling staarde zij ontzet naar eene richting, afwerend strekte zij de handen daar tegen uit, terwijl zij kermde: O, die schim! Die ontzettende schim van Wladimir, hoe vervolgt zij mijen toch, zelfs wanneer de geesten dreigen ik kan, ik kan mijne misdaad niet bekennen. Dan wil ik ze u noemen! riep Clarita's bevende stem, gij hebt Wladimir Ornatoff vermoord! Neen, neen,riep Wera woest, ik heb het niet gedaan, hij deed het zelf, hij ontnam zichzelven het leven Diep ademhalend verklaarde zij toen: Nu zal ik u alles vertellen. Hoor: Wladimir ontnam zichzelven het leveningevolge een Ameri- waarop zij zich een stuk brood trach ten te verschaffen, prijzenswaardig. Vandaag kwamen een viertal het antwoord vragen, en een wageD, volbeladen met verflooze huishou- deijke voorwerpen, was bet wel sprekendst bewijs, dat menige me vrouw met dezeu maatregel ingeno men was, eu gaarne een en ander liet opschilderen door ambachtslieden, wier ondernemingsgeest zich uit breidt, naarmate het arbeidsveld kleiner wordt.» De afdeeling Kralingen, van het Algemeen Nederlandsch Werk lieden-verbond heeft met algemeene stemmen de volgende motie aange nomen «De afd. «Kralingen» v. h. A. N. Werklieden-verbond, vernomen heb bende dat in den laatsten tijd in verschillende plaatsen in ons dier baar vaderland ernstige ongeregeld heden hebben plaats gehad, waar door de rust der ingezetenen ver stoord en de eigendom van particu lieren werd aangetast, heeft met leedwezen kennis genomen dat der gelijke tooneelen hebben plaats ge vonden en roept haren mede-werk lieden in Nederland toe: «Onthoudt u van dergelijke wanordelijkheden en zoekt alleen langs ordelijke en nuttige wegen uwe positie als werk man te verbeteren.» Te Dieren is eene afdeeling van de Centrale Liberale Kiesvereeniging «Arnhem» opgericht. Zij telt reeds 38 leden. Met algemeene stemmen is in de zeer druk bezochte vergadering be sloten, om een der hoofden der so ciaal-democratische partij uit te noo- digen, met bet oog op de hoogst ernstige tijdsomstandigheden, zijne beginselen te komen verdedigen tegenover een der leden van de libe rale partij in ons land. kaansch duel. Overeenkomstig dit moest hij binnen een jaar sterven en dit tijdstip was om, weinige da gen nadat hij door den dood zijns vaders een rijk erfgenaam was ge worden. Deze sombere, melankolieke menscb had niemand zijn plan ver raden, zelfs aan zijn broeder niet, van wien bij eene verijdeling van zijn voornemen vreesde. Hij bekende dit in een paar regelen, die hij kort voor de ongelukkige daad neder- schreef en aan Alexis richtte, wien hij verzocht hem zijne heftige woor den te vergeven; hij hoopte, dat hij in het bezit van het rijke erfdeel, dat hem tot barin van Ornatoffsko zou maken, gelukkig zou zijn. Van Teodoor werd met geen woord mel ding gemaakt. Hij mijn zoon bestond voor den somberen Wladi mir in het geheel niet. Dat was het, wat het eerst de booze geesten in mij wakker riep in dien schrikke- lijken nacht, toen ik, naar Teodoor

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1