3e Jaargang. Zaterdag 17 October 1885. No. 700. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: FEUILLETON. VEHCrETEÏT. binnknland. Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Générale de xublicite Etrangère G. L. DA VBE Co., J OH. F. J ONES. Sner., F ar ij t, 3 Ibis Faubourg Montmartre. ran 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoen. Donateurs eu leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebbea op ?ertooB van diploma vrijen toegang, donateurs roet gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op her, Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs ge «den der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donatenrs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust en geschiedenis, voor*l T*a Nederland en meer bijzonder van het Haarlomsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 centB per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar l 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, vaa 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 12—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen-betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlijk geleide. T&jlers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopsai Woensdag en Zaterdag vru 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van i—2 en Donderdag van 2—8 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. AMiOKEN OVERZICHT. I). opvatting der Londensche Beurs omtrent de Oostersche kwes tie was gisteren iets hoopvoller. Daarom rezen de fondsen. De be richten over het eensworden van de gezanten der groote mogendheden te Constantinopel blijken echter op dwaling te berusten. In de confe rentie der gezanten werd slechts be sloten tot het zenden van eene col lectieve nota naar Sofia en Constan tinopel, waarin platonisch gezegd wordt, dat de mogendheden de schen ding van het Berlijnsche tractaat betreuren, en de inmenging van de Porte tot herstel der rust gerecht vaardigd achten. Sir Charles Warren is gisteren uit Zuid-Afrika te Plymouth aan gekomen. Hij is terstond geïnter viewd, maar wilde zich niet uitla ten omtrent de vraag of hij zich als teruggeroepen beschouwde, ja dan neen. Hij zeide te meenen, dat de regeering zijne zending als goed geslaagd zou beschouwen, hoewel zij niet voltooid was. Hij had zeer gunstige gedachten omtrent de toe komst des lands, mits men slechts aan de inboorlingen hun rechten waarborgde. Het land, zeide hij, was thans rustig en onderworpen, en zou dat blijven, zoolang men de Boeren-vrijbuiters uitBechuana-land wist te houden. Berichten uit Warschau melden, dat de Russische Regeering voor nemens is het zich vestigen van Duitsche burgers in vestingen binnen bepaalde districten niet meer te dul den. Eigendommen van Duitscbers aldaar moe'en binnen een bepaalden XXII. Overwonnen. 51) Neen, klonk het kermend, ik kan mij aan den toorn der keizerin niet bloot stellen. Goed, dan zal ik er voor u heengaan. Verschaf mij slechts oogen- blikkelijk de audiëntie, waarbij gij mij uwe schriftelijke bekentenis even als Wladimirs brief medegeeft. Het overige deel ik zelve de hooge vrouw mede. Gij wilt dat doen, en voor mij spreken Zooveel ik kan; maar aarzel toch niet zoo; hier in Duitschland zal de keizerin uw bestaan verge- tijd verkocht worden. Ongeveer 7000 Pruisen worden aldus uitgewezen. Dépêches uit Belgrado verzekeren dat Servie's strategische legerbe- wegingen morgen zullen voltooid worden. Men verwacht een over trekken van de grens in het midden der volgende week. Servië, gelooft men, zal Bulgarije alsdan aanvallen, waartoe als voorwendsel zal dienen, dat de Bulgaarsche kuiperijen Mi lan's onttroning beoogden. De Porte vreest een gelijktijdig te velde trek ken van Griekenland en Servië. De herhaalde geruchten omtrent een tusschen Servië en Griekenland ge sloten geheim verbond, vinden ge loot. De Porte zet ten ijverigste hare oo.slogstoebereidselen voort,en onder handelt met de Ottomanische Bank over eene leening van een millioen pond. De Bank acht evenwel de aan geboden zekerheid onvoldoende. De Duitsche gezant, graaf Von Bray-Steinburg, is naar Belgrado teruggekeerd. Aan zijne zending wordt geen gewicht gehecht. De gezant bepaalde zich tot het vriendschappelijk aanraden van voor zichtigheid. Deze stap zal geen in vloed hebben op de beslissing, die de Servische Regeering zal nemen. De Koning heeft gisterenoch tend eene inspectie gehouden over de bij Niscb gelegerde troepen. Hij was tevreden over hunne uitmun tende houding. Uit Hongarije zijn 1500 paarden aangekomen. De moeilijkheid van den diploma- tieken toestand is hierin te zoeken, dat Rusland nog steeds blijft aan dringen op de afzetting van den vorst van Bulgarije, terwij Oosten rijk en Engeland daarvan niets wil len weten, omdat daardoor Rus- land's invloed op het schiereiland ten. Als gij slechts uit Rusland blijft, waarheen gij bovendien niet zult wenschen terug te keeren. Wera zuchtte diep; zij aarzelde nog, maar Clarita bleef standvastig. Haar krachtige wil zegevierde, de terneergedrukte vrouw boog daar voor. Ja, fluisterde zij heesch, Teodoor zal sterven, als ik het niet doe, ik moet mijne misdaad goed maken. Help mij, Clarita! Hoe gaarne hielp zij dit werk der boete bespoedigen. Zij duldde geen aarzelen, en eerst toen Wera geheel in hare schriftelijke bekentenis ver diept was, sloop zij naar Teodoor terug. Wakend lag hij op zijne lij denssponde, de barmhartige zuster knielde biddend daarnevens. De knaap wilde dat zoo, het deed hem goed, vooral nu bij den zielsangst van zijn jeugdig hart; vragend richtte zich zijn angstvolle blik op de bin nentredende, doch er vloog iets als van den Balaan weder bedenkelijk versterkt zou worden. Oostenrijk heeft, uit naam van Europa, Servië voor eiken militairen stap gewaar schuwd. Dientengevolge zijn er gister weder meer vredelievende berichten uit Belgrado ontvangen. De Turksche regeering heeft gisteren eene nota aan de mogend heden verzonden, waarin zij de aan dacht vestigt op de krijgstoerustin gen van Griekenland, die den vrede in gevaar brengen. De Grieksche avondbladen deelden Woensdag mede, dat de bevolking van Creta de vereeniging met Grie kenland heeft geproclameerd. Het bericht is echter nog niet officieel bevestigd. De weinige troepen die naar Ton kin zijn afgezonden, zullen vol gens een telegram aan de Frank furter Zeitung alleen dienen om de soldaten, die na tweejarigen dienst terugkeeren, te vervangen. Als ver sterkingen kunnen zij dus niet wor den aangemerkt. De Temps verlangt, dat de minister van oorlog maatre gelen neme om de uit Tonkin terug- keerende manschappen bij hunne landing eene fatsoenlijke kleeding te verschaffen, daar hun schamel voorkomen op de bevolking een on- gunstigen indruk maakt. Haarlem16 October 1885. Door het provinciaal bestuur van Noord-Holland is gisteren alhier bij enkele inschrijving aanbesteed: De voorziening der hoorden van het Noord-Hollandsch kanaal en het ma ken van een bestraat paardenpad in een glans over zijne lijdende trek ken, toen Clarita, zich tot hem neer- huigend, fluisterde: Ik weet alles. Morgen ga ik naar de czarin. Alles wordt nog goed! En dan heb ik, zoodra ik terugkom, u ook nog iets bijzonder» toe te vertrouwen. Hebt gij ook een geheim, Cla rita? vroeg hij half schuehter, half angstig. Zij echter lachte hem teeder toe Ja, een zoet geheim, wees niet bezorgd, amigo, gij zult er u over verheugen. XXIII. De Czabin. De geestkracht der jonge vrouw had alle bezwaren overwonnen; de gewichtige dokumenten lagen in hare hand. De brief met verzoek om audiëntie was haar reeds voor uit naar eene der hofdames der den grindweg op den kanaaldijk, in drie perceelenRaming 1ste perceel f2950, minste inschrijver de heer A. Prins Tz. te Sliedrecht, voor f2483; raming 2de perceel f7500, minste inschrijver dezelfde, voor f6236; raming 3de perceel f4730, minste inschrijver de heer R. Schreu- ders te Kolhorn, voor f2020. De Commissaris des Konings van Noord-Holland, die eenigen tijd te Domburg heeft doorgebracht, is thans weder hier ter stede, tot her vatting zijner functiën, teruggekeerd. De gisteren gehouden collecte voor de Israëlitische armen te dezer stede, tot aanschaffing van brand stoffen en andere winterbehoeften, heeft opgebracht f499.40. De firma Bruggemann en Mer- tens alhier, zijn de minste inschrij vers voor het stukadoorswerk van het Concertgebouw te Amsterdam, on der den ingenieur-architet A. L. van Gendt, voor de somma van f 27.000. De firma Erve L. Grisanti te Amsterdam heeft het goede denk beeld gehad om als herinnering aan wijlen Mevrouw Kleine-Gartman een medaillon-portret van de ge vierde vrouw te doen vervaardi gen door den heer Tereille, een Pa- rijsch artist, verbonden aan het atelier Grisanti. De gedachte is gelukkig geweest om iets geheel monumentaals te leveren nl.een paneel, in welks midden het portret is aangbracht omgeven door palm en lauwertak ken, waaraan de fraaie zinnebeel den van Blij- en Treurspelen zijn gehecht, als welsprekende hulde, aan het veelzijdig talent der gestor ven kunstenares. De gelijkenis is uitmuntend; vooral zij, die zich mevrouw Kleine nog keizerin. Zij zelve volgde onmiddel lijk en wachtte nu te Bonn aan het station op den trein; haar inwen dige onrust had haar veel te vroeg doen komen. Zij verliet de benauwde wachtkamer en wilde juist het per ron overgaan, toen de kamerdienaar haar, geheel vervnld met het nieuw tje, ijlings meldde: Weet gij, mademoiselle, dat mijnheer van Karin hier is Ik heb hem zooeven gezien! Werkelijk, Nikolai was weder te Bonn. Had Wera dat geweten, zij zou bare bekentenis wel nooit af gelegd hebben; zelfs de angst zou ze haar niet hebben ontrukt. Clarita was door het bericht van den dienaar minder verrast; zij had immers eens gehoord, hoe Nikolaï Lisavetta van zijn plan gesproken had om in den zomer naar Duitsch land, naar Ems te gaan. Wel is waar had Clarita dit later geheel vergeten, nu echter viel het haar in de kracht van haar leven kun nen voorstellen, zullen er door ge- treffen zijn. De artistieke uitvoering en de fraaie conceptie verdienen allen lof. Het is te hopen dat dit schoone herinneringsmonument een plaats moge vinden in alle foyers der schouwburgenwaarin mevrouw Kleine door haar rol honderden in verrukking brachtin vergaderzalen waar rederijkerskamers en vereeai- gingen die kunstzin bevorderen. Het portret-medaillon afzonderlijk kan eene schoone gedachtenis zijn in studeer- en huiskamers. Weldra zullen afgietsels in den handel worden gebracht. Naar het Vad. verneemt, is aan den heer Frantzen te Leiden een professoraat in de vergelijken de taalstudie te Genève aangeboden. Door Burg. eu Weth. van Leeuwarden is aan den gemeente raad voorgesteld, aan het bestuur van het in Juni 1886 aldaar te houden 39ste Landhuishoudkundig Congres een subsidie uit de ge meentekas van f1000 toe te ken nen tot dekking van het eventueel tekort zijner rekening, en eveneens zoodanig bedrag toe te staan aan het Comité tot regeling van het in Aug. 1886 te Leeuwarden te houden zangersfeest van het Ned. Zangersbond voor het op te richten garantiefonds der kosten. Men leest in de Asser Ct.: De oprichting van de gedenk- steenen in het Grollerholt en in den Ballerkuil is nu zonder ongelukken volbracht. De groote zware steenen rusten op eenige kleinere en maken een zeer goed effectzij geven een plat ten kant te zien aan de voorzijde, waarop de woorden Grollerholt en oogenblikkelijk in, zooals het wel meer met herinneringen gaat. Snel knoopte zij daaraan eene verwach ting vast. Nikolaï Karin kon haar van nut zijn; hij hield zich mis schien nog in Ems op of kwam juist daar vandaan eu kon haar on schatbare inlichtingen verleenen. Waar hebt gij mijnheer van Karin gezien, Paul? vroeg zij daarop snel. Hij sloeg zooeven den weg naar de kastanjelaan in, mademoi selle 1 Clarita nam denzelfden weg. Zij troffen elkander juist aan onder de prachtige boomen der schaduwrijke laan. Dit wederzien vervulde Karin met weemoedige vreugde; hij was natuurlijk de meest verwonderde; hij had nooit gedacht Clarita op dit uur te ontmoeten. Hij was juist weer van den professor gekomen, om inlichtingen van Teodoor in te winnen. Na de eerste begroeting

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1