Ballerkuil kunnen worden inge- beiteld. Het is een zeer eigenaardig denk beeld, om op die beide merkwaar dige plekkeD, waar eens de Ger- maansche Godsvereering en beslech ting van twisten en verschillen door heidensche priesters onder hooge eiken plaats hadden en die later voor volksvergaderingen en recht spraak dienden, gedenkteekenen op te richten van ruwe natuursteenen; dit is eigenaardig voor de zaak, eigenaardig voor het land der Hun nebedden. In den laatsten tijd is dit meer gedaan, maar in geen geval eigen aardiger dan hier. De suikerfabriek «Holland», te Houtrijk en Polanen, is sinds eenige dagen genoodzaakt de werkzaam heden te stakenwegens gebrek aan suikerbieten. Door de overtol lige regens kunnen de bieten niet gerooid en nog minder uit het land vervoerd worden. De paarden-wedloopen te Am sterdam zullen Zaterdag a. s. plaats hebben. De baan is goed in orde. Aan de consistorie van de Oude Zijds Kapelskerk te Amster dam, is Woensdagavond door een vrouw in de gang neergelegd een kind, slechts eenige weken oud. Door tusschenkomst van den koster is het kind behoorlijk verpleegd. De moeder wordt door de politie opgespoord. Uit Diemen wordt gemeld: Bijna op dezelfde plaats als ver leden week, brak Woensdag mor gen de Diemerkade voor de tweede maal door. Nu echter met het on gelukkig gevolg dat het grootste gedeelte van den Diemerpolder on der water liep. Het vee dat daar in grooten ge tale liep, moest ijlings worden ge borgen, en have en goed uit de kelders der boerenwoningen weg geruimd. Het leek wel wat op eene algemeene verhuizing. Hoewel er geen levensgevaar was, was het toch noodig, dat som migen hunne woning verlieten. Intusschen stroomde het water met groote snelheid door de onge veer 25 M. breede opening. De plaatselijke autoriteiten en het pol derbestuur waren spoedig ter plaatse. Met eenige bokken zand trachtte men het gat te dempen, wat in het begin bijna onmogelijk scheen, daar het zand onmiddellijk met den stroom werd medegevoerd en wegstoof. Eerst nadat er eene schoeiing met veel moeite was bevestigd, kon men door met zand gevulde zakken eene soort van dam aanleggen, die lang zamerhand in hoogte toenam. Ge lukkig viel het water, dat ongeveer A. P. stond, meer dan 5 cM., en bedaarde de sterke wind. 's Avonds had men hoop het gat te zullen dichten en rekende met het gevaar voor verder instroomen geweken. Gisteren werd zekere J., een be kend dronkaard, die 's avonds aan de woningen der gegoede ingezete nen van Zaandam op brutale wijze bedelde en zelfs met brandstichting dreigde, gevankelijk naar Haarlem gevoerd. Gisternamiddag werd uit eene der grachten vandenHelder het lijk eener vrouw opgehaald, die zich, naar vroeg hij dan ook levendig naar dezen. Clarita vertelde hem de oogen- blikkelijke groote opgewondenheid van den zieke. Wij hebben eene gewichtige ontdekking gedaan, mijnheer van Karinvoegde zij er snel op haar doel afgaand bij. En daarom ben ik juist op weg naar Ems naar uwe keizerin. Misschien kondt gij mij een gewichtigen vriendschapsdienst bewijzen, indien gij mij helpen kunt eene reeds gevraagde audiëntie zoo spoedig mogelijk, misschien nog he den te verkrijgen? Karin beloofde gaarne daartoe be hulpzaam te zijn. Dit scheen hem zelfs gemakkelijkwant hij bevond zich toen nog in Ems bij zijn ouden bloedverwant, den generaal Roman- zow, die in nauwe betrekking stond tot het hof. Langzaam schreden beiden in de morgenkoelte door de stille laan er was nog tijd in overvloed, daar men verneemt, aan misbruik van sterken drank overgaf. Uit de leeszaal van het Rotter- damsch Leeskabinet werden nog al eens boeken vermist, zonder dat de dader ontdekt werd. Thans is echter een boek teruggezonden met het na volgende brieve, door een onduide lijke hand geschreven: Jean Mornas hierbij terug, ik Had Het gestolen en nog een boel an dere boeken derbij. Ik kan het Niet helpen De Dokter zeit ik ben glep- tomaan. Als u het niet aangeeft zal ik de 3 duitsche boeken en de dik- sionner ook terug stuure want ik hep der niks an ik ben al van kints af zoo en ik doe het niet om te ste len en het der laater spijt van, ik zal ze allemaal terug sture. Een lit. De brief zegt het N. d. D. kan echt gemeend zijn, maar als hij een aardigheid moet verbeelden, is ze ontzaggelijk laf. De jachtopziener des Konings te Soestdijk, J. D., die onlangs in het Baarnsche bosch met een schot hagel door een veldartillerist ge vaarlijk gewond werd, is reeds zoo ver hersteld dat hij weder zijne be trekking kan waarne men. Hij heeft ten minste weder iemand bekeurd. Op last van den officier van ju stitie te Tiel is de vrouw van H. v. O. te Alfen aan de Maas, in pre ventieve gevangenschap te Tiel, om dat zij verdacht werd haren man door vergif om het leven gebracht te hebben, weder op vrije voeten gesteld. De schouwing van het lijk door twee geneeskundigen sehijnt tot geene tastbare resultaten geleid te hebben. Woensdag is door de politie te Groesbeek in hechtenis genomen zekeren J. C., gepensioneerd soldaat van het Oost-Indisch leger, vroeger woonachtig te Wichen, verdacht van brandstichting, tengevolge waar van in den nacht van 3/4 October jl. eene boerenhoeve te Wichen met den inboedei en oogst eene prooi der vlammen is geworden. Hij is gisterochtend naar de gevangenis te Arnhem getransporteerd. Aan het station te Zevenaar is iemand aangehouden, die, komende van Duitschland en op weg naar Amsterdam, voor ruim 1000 aan belastbare artikelen in zijn bottines en ondergoed trachtte binnen te smokkelen. Door een wegwachtster nabij Vught, werd gedurende de uitoefe ning van haren dienst op den spoor weg gevonden een verzegeld pakje, als postpakket voor Arnhem be stemd. Het gevondene werd aan den stationschef te Vught ter hand ge steld, zoodat het aan den eigenaar kan worden teruggeven. Aan genoemde wachtster is thans voor de door haar betoonde eerlijk heid eene eervolle vermelding door de Maatschappij tot Expl. van SS. toegekend. Gisterenvoormiddag werd de met selaar H. Wusting, oud 40 jaar, woonachtig te Oldenzaal en werk zaam aan den nieuwen toren van de R. K. kerk in de Broerstraat te Nijmegen, door een nedervaliend stuk steigerhout uit dien toren zoo danig op het hoofd getroffen, dat hij er nog geen signaal voor den trein gegeven was. Clarita nam een snel besluit. Nikolai Pawlowitsch, zeide zij zacht, ik wilde u gaarne mijne zending toevertrouwen en uwe raad vernemen. Ik ga naar de cza- rin, om van haar zoo spoedig mo gelijk de bevrijding te verkrijgen van eenen onschuldig naar Siberië verbannene. Meent gij daarmede Alexis Ornatoff JaHelder sloeg zij daarbij hare schoone zielvolle oogen tot den vrager op. Ja, het is Alexis Ornatoff, mijn echtgenoot. De be wijzen voor zijne onschuld aan de hem ten laste gelegde misdaad zijn in mijne hand. Uw echtgenoot? Zijne stem beefdeUw echtgenoot Alexis Ornatoff versta ik u goed? Zeker; gij zult mij geheel be grijpen. Ik vertrouw u mijn geheim. weinige oogenblikken later overleed. De man laat eene weduwe met 9 kinderen achter. Uit Nijmegen schrijft men: Men is tegenwoordig druk bezig straten open te breken voor het leggen voor het groote afwaterings riool. Bij het uitgraven van den gr^nd worden behalve vele doods beenderen, ook nog zaken van meer belang gevonden. Woensdag o. a. vond men in de Hezelstraat een steenen doodkist waarschijnlijk uit den tijd der Romeinen. Deze zal bij de vele andere oud heden ten stadhuize bewaard wor den. Woensdagnamiddag werd te Maas tricht door de koninklijke maré- chaussées een persoon naar het huis van arrest overgebracht, die aan het nonnenklooster te Simpelveld een brandbrief had afgegeven, waarin hij duizend gulden vroeg, met be dreiging van anders het klooster te zullen in brand steken. Een arbeider, die Dinsdag zij het breken der kraan aan het spoor weg station te Ter Neuzen gewond werd, is Woensdag avond overleden hij was gehuwd en vader van 4 kinderen. De as of zoogenaamde koning der kraan brak af, bij het inladen van een stuk ijzer, ter zwaarte van 15,000 kilo. Op vele boerenplaatsen en ge huchten onzer provincie, zegt de Prov. Brentsche Ct., bestaan nog zeden en gewoonten, die uit lang verleden tijd zijn overgebleven. Wan neer die gebruiken echter een lof felijk doel hebben als dat, hetwelk te Donderen, gemeente Vries, in zwang is, dan hopen wij dat het nageslacht daarvan nimmer moge afwijken. Daar bestaat nl. de gewoonte, om menschen, die zeiven geen aardap pelen verbouwen, eene hoeveelheid voor den winter te huis te bezor gen. Zoo trokken Zaterdag jl. een 28tal meisjes naar een oud man in dat gehucht, om hem en zijne vrouw een partijtje aardappelen te bezor gen. Het voornemen bestaat, dat aanst. Zaterdag al de jongens van het gehucht dien man zullen bezoeken met eene hoeveelheid brandstof, zoodat het echtpaar in den naderen den winter voor honger en koude is gevrijwaard. Werd op meerdere plaatsen even- zoo gehandeld, dan zou er 's win ters veel minder armoede worden geleden. Een om zijn lastig karakter en vechtpartijen zeer berucht persoon te Rijsbergen is Woensdagnacht op den weg naar Zundert onder zijn kar geraakt, met het gevolg, dat zijn hoofd door een rad verbrijzeld werd. Hij is reeds aan de gevolgen overleden. Hij had daags te voren een kalf afgeleverd en waarschijn lijk te veel gedronken. Dank zij de kloeke handeling der politie te Sneek en hare wijze voor zichtigheid, is de avond van Don derdag rustig afgeloopen. Wel was er veel volk op de been, maar de orde is geen oogenblik verstoord. Bij een te Oudepekela gehouden weddenschap om een aambeeld van 200 kilo op te tillen, is de timmer man II. de Groot met het aan- Yoor omstreeks driejaren zijn Alexis Ornatoff en ik te Santa-Cruz op Teneriffe heimelijk in het huwelijk verbonden. Als zijne gade kwam ik naar Ruslandom den geliefden verdwenen man te zoeken. En nu verhaalde zij met vluch tige woorden hare noodlottige ge schiedenis tot aan de gisteren ge dane ontdekking van Wladimirs brief, die bewees, dat de ongeluk kige niet als slachtoffer van een moord, maar als dat van een valsch eergevoel gevallen was. Nikolai was diep ontroerd, maar hij spande al zijne krachten in om zijne gemoedsbeweging te beheer- schen en Clarita's verklaringen op merkzaam te volgen. Snel doorzag hij den stand van zaken. Somber vroeg hij eindelijk: En Wera, wist zij iets van dien ongelukkigen brief? Ja, zij heeft hem ontdekt. Wanneer? beeld achterover gevallen. Hettreu- rig gevolg hiervan was dat hij zijn been op twee plaatsen brak. GEMENG9 NIEUWS. Hevige stormen hebben gedurende drie dagen in Zwitserland gewoed, veel schade aanrichtend. Vele da len zijn overstroomd en de hooge wegen onbegaanbaar ten gevolge van de sneeuw. Men herinnert zich niet in ja ren dat het zoo vroeg winterweer was. De paardenpokken zijn voor het paardenras hetzelfde als de koe pokken voor het runderras, nl. eene kostbare bron van pokstof. De So- ciété d'hygiène die op een stal in de Champs-Elysées (Parijs) een geval van paardenpokken ontdekt had, heeft zich beijverd die over te bren gen op kalveren, welke ter beschik king zullen gesteld worden van ge neeskundigen en het publiek, in de lokalen voor gratis vaccinatie. Reeds vroeger heeft de heer Pasteur in de Académie des Sciences belangrijke mededeelingen gedaan omtrent de paardenpokken. Te Hamburg is Woensdagna middag een in aanbouw zijnd huis van vier verdiepingen plotseling ingestort. Tot nu toe zijn twee doo- den en twee zwaar gewonden van onder de puinhoopen te voorschijn gebracht. Men vermoedt dat nog ongeveer 6 personen bedolven zijn. De brandweer is met het reddings werk druk bezighet vordert echter betrekkelijk langzaam. Uit Baden-Baden, waar sedert eenigen tijd eene geheime speelbank bestaat, wordt aan het Berliner Ta- geblatt het volgende verhaal ge schreven Een gierig geldwisselaar, in deze badplaats woonachtig, had berekend, dat ook hij van deze bank voordeel kon trekken. Aan de groene tafel kon namelijk ieder, die aan het spel deelnam, zooveel duizend-francs bil jetten als hij verkoos tegen goud inwisselen, zonder daarvoor eenige korting te betalen. Als de wisselaar hiervan gebruik kon maken, was er voor hem een aardig sommetje te verdienen. Maar hij speelde natuur lijk zelf. Gelukkig zag hij onder de spelers een bekende, en reikte dezen zijn bankbiljet toe, met vriendelijk verzoek, om het bij de kas voor goud in te wisselen. Met beleefde dank betuiging nam de speler het biljet, en zette het, tot ergernis en ver bazing van den zuinigen wisselaar op rood; «zwart!» klonk het daarop onmiddelijk en het biljet werd met een aantal andere en stapels goud door de bank opgestreken. «Het loopt u vandaag niet meê!» zeide de speler, zich tot den ver bluften geldman wendend. En met dien troost kon hij naar huis gaan. Te Berlijn kan men in een winkel in de Werderstrasze, als nieuwste product der distilleerkunst, Wagnerlikeuren verkrijgen. In de étalage vindt men het beeld van den meester, omgeven door fl.es- schen met donkergroene Tann/idu- ««r-likeur, goudkleurige Rlieingold- schnaps enz. De Gótterdammerung- Essenz heeft, zooals het behoort, eene eenigzins twijfelachtige kleur. Hoe al deze voortbrengselen eener eigenaardige hulde smaken, weet het Duitsche bladwaaraan wij onze mededeeling ontleenen, niet te verhalen. Hard en snijdend klonk het, dat korte woordje: Wanneer? Vraag haar dat zelve; ik kan u daarop niet antwoorden. Nikolai Pawlowitsch, zult gij mij helpen? Zult gij een vriend zijn voor de arme, angstvolle gade van uwen vroegeren vriend? Altijd! Het was bijna alsof er een traan schemerde in het schitterende oog des mans, die bewonderend de fiere jonge vrouw beschouwde. Altijd, herhaalde hij innig. Sta mij nu toe voor u te den ken, voor u te zorgen, u den weg gemakkelijk te maken. Zoo spoedig mogelijk zal u eene audiëntie bij onze goedige vorstin toegestaan wor den. En wat raadt gij mij? Zou ik haar onze geheime echtverbintenis vertrouwen Nikolaï bezon zich een oogenblik; toen sprak hij beslist: Zeg de Er is te Berlijn eene internatio nale spelersbende gevangen geno men, die bij de internationale hard draverijen haar spel dreef. Vijftien in de wereld der sport welbekende lieden zijn in hectenis. De inwoners van Pittsburg (Pennsylvanië) werden den 26 Sep tember, op klaarlichten dag, door zwaar gedonder en gekraak ver schrikt. Men dacht eerst aan een aard schok, maar het bleek, dat een ko lossale meteoorst in de lucht uit eengespat en toen neergekomen was, Stukken werden door arbei ders in het veld gevonden. Tot op 30 mijlen in den omtrek van Pitts burg kon men het donderend geraas duidelijk waarnemen. Een romantische schaking hield dezer dagen de Londensche wereld bezig. Den 30sten Septem ber werd te Dublin een jongman, Patrick Kavanagh, gearresteerd, wegens het schaken van eene zekere miss Florence Wilson, 18 jaar oud, pupil van den Lord-kanselier en dochter van den heer Wilson, een rijk rentenier, gewezen theehande laar. In Juni had het jonge paar el kaar leeren kennen, terwijl miss Florence met hare ouders een toertje door Ierland deed. Zij was bezig de zwanen te voederen in de vijvers van het St. Stephan Green Park, toen zij Kavanag'h, die er zeer goed uitziet, zag en terstond smoorlijk op hem verliefde. Hij noemt zich student in de medicijnen. De jonge lieden trachtten in het geheim te trouwen. Miss Florence heeft een vermogentje van 5000 pond, dat zij bij hare meerderjarigheid terstond in handen krijgl; de ambtenaar van den burgelijken stand eischte ech ter de toestemming van Florence's ouders, en deze durfde men nog niet vragen. Daarop besloot Kavanagh de fa milie te volgen, die Daar Engeland terugkeerde. Zij wonen te Tunbridge Wills. Kavanagh sprak met miss Florence af, dat zij hem te Londen zou komen opzoeken en dit ge schiedde. Den llden September brachten zij zamen den nacht door in een hötel te Finsbury. Vandaar vloden zij naar Schotland en ver der naar Dublin, waar zij ten huize van een lakenkooper, Wilson's bloedverwant, logeerdeD. Juist zou den zij zich kerkelijk in den echt laten verbinden, beiden zijn katho liek, toen het bevel tot arrestatie kwam. Miss Florence volgde haren «man» getrouw voor den commis saris van politie en zat gedurende het verhoor naast hem. Naar Londen overgebraeht, ver klaarde Kavanagh niet veel, alleen dat hij op miss Florence verliefd was en met haar wilde trouwen en niet wist, dat zij een pupil van den Lord-kanselier was. Eergisteren zou het verhoor van miss Florence be ginnen en men spitste zich reeds op een schaudaalprocesje, toen de tijding kwam, dat de instructie ge staakt was, daar de heer Wilson had toegegeven, en miss Florence en de heer Patrick Kavanagh wel dra zoowel civiel als kerkelijk een gelukkig paar zullen worden. KOLONIËN. BATAVIA, 8 Sept. Aan het verslag der voornaamste gebeurtenissen in het goevernement Atjeh, loopende van 6 tot 18 Au- czarin alles, vertel de hooge vrouw oprecht uwe geheele geschiedenis. Nikolaï Karin hield woord. Zoo spoedig beiden Ems bereikt hadden, baande hij Clarita den weg. Zijne bemoeiingen hadden een schitteren den uitslag. Reeds den volgenden morgen na hare wandeling naar de bron het de hooge dame de jonge vreemde voor zich verschijnen. Cla rita stond voor de czarin, wier lief talligheid en goedheid hare angst valligheid verjoegen, haar oude moed keerde terug. Zij wist immers, wiens zaak zij bepleitte. Zij sprak voor haren echtgenoot. Warm en innig kwamen haar de woorden uit het hart, en ook diep drongen zij door tot het keizerlijke hart der hooge vrouw. De eene vrouw sprak tot de andere, de eene gade tot de andere. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2