Plil'lült MMS- ron VERGETEN. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon-en aigemeene Feestdagen. ADVERÏENTI ËN: Jaargang. ALGEMEEN OIEIMCII'I. FEU1LLETON. HINiMKNLAM). Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan liet Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Heo fdug enten voor het Buitenland-. I,ompagnie Générale de lublicïte Etrangère G. L. DA UBE Sr Co., JOH. F. JONES. Sucr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. Tan 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum, op het Paviljoen. Ingang aan de Jh-eefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per pAsoon. Donateurs en leden der Nederlandsclie Maatschappij ter hevordonng van Nijverheid hebhou op rertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, loden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateur» »n eden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsclie Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopaiule toegangskaarten voor een geheel jaai 11 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot J4 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van ]03 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen öp Sondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden ue 8 jaren worden in bet geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dau onder behoorlijk geleide. ftylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van J18 uur. Tevlers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Studsiïblotheek Prinsenhof. Geopafti iVoensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van i2 en Donderdag van 28 uur. Toegang 'deur Oudegroeumarkt) vrij. Volgens berichten uit St. Petera burg, heeft Rusland het voorstel gedaan tot eene conferentie. Prins Alexander van Bulgarije heeft aan den Koning van Servië bericht gezonden, dat hij den heer Grekoff naar Nisch had afgevaar digd met eene bijzondere zending. De Koning van Servië heeft gewei gerd den gedelegeerde te ontvangen, op grond dat volgens verklaring van Bulgarije, die zending eene ge meenschappelijke acte tegen Turkije ten doel had. De KoniDg wil han delen op den grondslag der trac- taten. De Servische regeering heeft alle journalisten uit Nisch ver bannen. De Vorst van Bulgarije heeft gisteren aan de vertegenwoordigers der mogendheden eene aanvullende nota doen toekomen, waarin hij volledige onderwerping aanbiedt aan de nota der gezanten. Het antwoord der Porte op de Zondagavond overhandigde collec tieve nota, bevat eene erkenning van de vriendschappelijke gezind heid der mogendheden jegens Tur kije, en doet een beroep op hare medewerking om de hangende kwes- tiën, inzonderheid wat de houding van Servië en Griekenland betreft, tot eene oplossing te brengen. Sir Henry Drummond Wolff, die voornemens was om gisteren naar Egypte te vertrekken, heeft zijn vertrek uitgesteld, omdat de con ventie nog niet is g-eteekend; er zijn echter geen nieuwe moeilijkhe- XXIV. Aan het doel. 54) Clarita's hart was veel te vol om te spreken. Wel had zij gaarne veel gevraagd en over een en ander in lichtingen ingewonnen maar zij voelde zich voorloopig daartoe niet in staat. Bovendien was zij van plan nog meermalen te komen, heden bleef haar buiten dat al niet te veel tijd over. Zij moest nog een aardig eind weegs terug afleggen, en de namiddag was bijna ten einde. Zoo- Ira zij dus het sobere maal, dat de osteria haar aanbieden kon, genut tigd had, dacht zij aan den terug keer. Maar nog' eenmaal werd zij den gerezeu. De heer Wolff verze kert, dat de conveutie zes artikelen bevat eu verklaart, dat hij met een Turkscheu commissaris en den Khe dive gezamelijk de middelen zal be spreken, om Soedan tot rust te brengen, en zoowel het leger als het civiel en financieel beheer te reorganiseeren. De Engelsche be zetting zal zich terugtrekken, zoo dra de nieuwe regeling getroffen en gewaarborgd is. Alle internationale tractaten en firmans worden door de conventie geëerbiedigd. Berichten van Rangoon en Man- dalay melden, dat de grootste anar chie heerscht in Birma. Roover- benden omringen de hoofdstad, waar de vreemdelingen beleedigd wor den. De Regeering blijft zich wa penen en neemt eene uitdagende houding aan, door de besluiten van den Eugelscheu overbrenger van het ultimatum niet door te laten, maar hem aan de grens te arresteeren. Naar het heet is prins Meuvoon ontsnapt van Pondiché eu zou hij reeds in de Opperbirmaansche grenslanden zijn om den opstand te organiseeren. De Standard, verneemt uit Bombay, dat de opvatting, volgens welke de jongste nota van Birma onbeschaamd zou zijn, overdreven is; zij is onbevredigend, maar niet beleedigend. De Indische Regeering heeft maatregelen genomen om de gar nizoenen in Britsch Birmah te ver- terkeu. Haarlem, 20 October 18Ö5. Door 19 ingezetenen alhier is aan den gemeenteraad het verzoek ge- als 't ware heengetrokken naar het stille kerkhof en het kleine graf. Zij kon niet gaan, voor zij daar nog eens afscheid genomen had. Op weg daarheen ontmoetten haar, zooals in vroeger tijden, de van Ceppo-Morello huiswaarts keerende kinderen, de kleine, vroolijke gouddragers; zij lachten en babbelden als voorheen, maar geen een herkende de vreemde, in het zwart gekieede dame, even min als de huiswaarts keerende ar beiders, wier werk volbracht was. Hoe menigmaal had zij hen vroe ger op hare wandeling naar de Toccia-brug ontmoetWeemoedig herinnerde zij zich dit o, toen had de hoop haar nog bezield! Clarita wendde zich snel af en liep langs kortere binnenpaden op het kerkhof toe, maar ditmaal was zij er niet alleen. Een der arbeiders was voor haar binnengetreden; zij zag hem reeds van verre. De man rustte aan den voet van het kruis richt, dat deze hun eene vergoeding voor de schade, hun in deu avond van 1 September jl. door baldadi ge n of kwaadwilligen toegebracht, zouden toekennen. Adressanten ge- looveu dat, aangezien zij de stede lijke belastingen trouw betaleu, zij daardoor ook recht hebbeu op be scherming, in dier voege dat, waar de verleende bescherming hen niet voor schade heeft kunnen behoeden, zij aanspraak hebben op schadever goeding. De commissie voor de strafverordeningen, ten deze optre dende als rechtsgeleerde commis sie, is van oordeel dat de gemeen te noch rechtens noch op gron den van billijkheid gehouden is, die schade te vergoeden, en adviseert den Raad om afwijzend op het ver zoek te beschikken. In den Haarlemmermeerpolder worden sinds geruimen tijd opne mingen gedaan als voorbereiding tot het bouwen van de forten te Vijf huizen, Hoofddorp en Aalsmeer. Ge zamenlijk zullen deze versterkingen met de te maken battérijen aan den IJweg en den Sloterweg het zuid westelijk deel uitmaken van den grooten kring der stelling van Am sterdam. Ieder der forten zal eene opper vlakte beslaan van ongeveer 12 H.A.; gaat men tot den eigenlijken bouw over, dan zal er langen tijd voor velen werk zijn, te meer daar der gelijke groote werken in slappe ter reinen belang'rijke voorzieningen van den ondergrond eiscben. Tengevolge van den langdurigen regen wordt bet doen van opmetin gen zeer bemoeilijkt. Men herinnert zich niet, dat de waterstand in den polder ooit zoo hoog geweest is als in de vorige week. Alleen in den met het schoone opschrift, of knielde hij bij het graf van de kleine Dolores? Ja, daar was hij bezig* de bloemen te verzorgen. Hoe wonder lijk! Wie kon het zijn? Misschien Nicolo, haar vroegere padrone? Neen, daarvoor scheen de man te oud. Zijn haar was sneeuwwit toch omgaf het nog bijzonder dik het gebogen hoofd, dat hij nu ophief eu het intusschen de naderbij ko mende toekeerde. Clarita zag hem juist in het gezichtslechts één oogenblik en zij herkende hem. Over weldigd en sprakeloos strekte zij beide handen naar hem uit en zonk ineen. Maar reeds vingen twee ar men haar steunend op, teeder en vast hield de werkman haar omvat; half in onmacht leunde zij haar hoofd tegen zijne borst aan, terwijl zij, niettegenstaande haar beneveld bewustzijn, naar de geliefde stem luisterde, die haar onder tranen toe juichte: nacht van Dinsdag op Woensdag steeg het water ongeveer 14 cM., en zulks terwijl de drie groote stoomgemalen, de Cruquiusde Lijn den en de Leeghwateronophoude lijk doorwerken. Met het stoomschip «Schie dam,» kapitein G. Bakker, zijn gis teren vertrokken van Amsterdam naar New-York 105 volwassen per sonen, 6 kinderen van 110 jaar en 4 zuigelingen. Er waren voorts 6 passagiers le klasse aan boord. Voor den wedstrijd voor een huis en slaapkamer-ameublement, uitgeschreven door het Nederl. han delsmuseum te Amsterda hebben zich zes en twintig fabrikanten met zes en dertig ameublementen aan gemeld. De eerste practische poging tot aankweeking van vaderland- sche kunstvlijt mag dus voorloopig uitnemend geslaagd heeten. De heer G. L. Funke, direc teur vau bet Nieuws van den Dag is Zondag te Hilversum overleden. Hij was een man van groote werk kracht, die zich in de uitgeverswereld een welverdienden naam heeft ver worven. Men herinnere zich slechts de uitgave der werken van Multa- tuli, die vooral door Funke's toe doen zoo ruim in alle kringen zijn verspreid. Toen de heer P. van Santen, nu ook al jaren dood, op het denkbeeld was gekomen eene kleine courant te stichten, wendde hij zich tot Eanke om medewerking. Samen stichtten zij het Nieuws van den Dag. en Funke mocht den grooten bloei dezer onderneming beleven. Toch is hij jong gestorven; hij bereikte slechts den leeftijd van 48 jaren. Bij de directie van het «Zee bad Scheveilingen» bestaat het plan, den volgenden zomer de exploitatie Mi querida! mi alma! Mijne Clarita, mijne lieve vrouw! Einde lijk! eindelijk heb ik u weder! Gij leeft, Alexis! Is 't waar heid? Is 't een droom?fluisterde de ontroerde vrouw. Vaster klemde zij daarbij bare armen om zijnen bals en klampte zich aan hem vast als vreesde zij, dat hij haar weder ontnomen zou worden. Al hare le den beefden. Hij geleidde haar tee der naar Dolores' graf, vleide haar zacht op den heuvelrand neder en zette zich naast haar. Door zijne beschermende armen omvathet moede hoofd tegen den schouder van den geliefden man geleund, rustte zij uit van liare langdurige worste ling. Zij had hem gevondenZij waren weder vereenigd. Vereenigd zaten zij in stille zaligheid op den heuvel, waar onder het groene kleed hun kindje sluimerde. Omzweefde huu misschien in dat oogenblik een kleine engel Een van het Kurhaus in al haar onder deden zelve te voeren. In deu afgeloopen zomer wa ren te Scbeveningen gelogeerd 5313 vreemdelingen en 409 bedienden; in den zomer van 1884 kwamen er 5838 vreemdelingen en 486 bedien den. Zaterdag werd in den foyer van den schouwburg te Deventer, na mens de croquetclub «Vrijheid, Blij heid», door de presidente mej. A. Alberts, aan de cricketclub «Utile Dulci», bij gelegenheid van baar tienjarig bestaan, een. prachtig vaan del ten geschenke aangeboden. De presidente uitte den wensch, dat «Utile Dulci» niet alleen de oudste maar ook de bloeiendste club uit het geheele vaderland mocht wor den. De heer Zijlker, president van «Utile Dulci», bedankte namens de club voor de eer baar te beurt ge vallen eu bij hoopte, dat «Vrijheid, Blijheid», steeds in bloei mocht toe nemen. Men meldt uit Breda van 18 October: De Vereeniging «J. J. Cremer» uit Haarlem, welke heden alhier den door de Rederijkerskamer «Vreug- dendal» uitgeschreven Zuid- en Noord-Nederlandschen tooneelwed strijd voor eene eivolle zaal met groot succes opeude met de opvoe ring van «George de Lalaing» en «de Buren», werd 's voormiddags feestelijk door eene commissie van «Vreugdendal», de muziek der schut terij euz. aan het station ontvangen en in optocht naar het lokaal der Vereeniging geleid. Te 1 ure had de officieële opening van den wed strijd in Concordia plaats. Op voorstel van Burg. en Weth. is door den raad der gemeente Nij megen de concessie voor den aan leg en de exploitatie van stoom- lieve, kleine beschermengel, die bo ven aan Gods troon nimmer moede werd voor de hereeniging der ouders te bidden! De zaligheid van het oogenblik, het geluk des wederziens had bei den overweldigd. Zij hadden beiden elkander zoo veel, zoo oneindig veel te zeggen, en vonden geen andere woorden dan om elkander telkens en telkens weder te verzekeren, dat zij elkander weder hadden; slechts langzamerhand kwam het tot ver dere verklaringen. Alexis was de eerste, die zich herstelde. Ja, Clarita, ik leef! Twijfelt gij daaraan? Men vertelde mij, dat gij ge storven waart! GestorvenNeen, maar begra ven was ik! Eene ontzettende ge vangenschap hield mij ver van u verwijderd, mijn lieve, zeide Alexis inwendig sidderend, en toen maakte hij in vluchtige woorden melding

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1