I POPULAIR IMS-1 VERGETEN. No. 701. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: FEUILLETON. 3e Jaarsrarjw. Donderdag 22 October 1885 Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en aigemeene Feestdagen. Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-, (tompagnie Générale de xublicite Etrangère G. L. DA UB E 8f Ce., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31 bis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 1G tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsclie Maatschappij ter hap, ledec met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le denr. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegai vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, le eden dor Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon vau diploma vrijen toegang, donate 1 1 I .1 TT1ll._ LK.J[T W« RQ o.nn.nfl narr.lli'h. it.ror, nr.,7- i.-/lor- 7 .lering van Nijverheid hebben op 'oegang 25 ceuls per persoon. Donateur» en voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk van Nederland en meer bijzonder Vau het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een gchoel jaar 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 Htir tegen betaling van 25 cents per persoon, allee* t^p Zondagen kostelooB van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teglers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Teylars bibliotheek. Geopend Woensdag, .Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadstibl-otheek Prinsenhof. Geopoai Woensdag on Zaterdag Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 28 uur. Toegang (deur Oudegroeumarkt) vrij. ALGEMKEN 0VEKMHT. De Times verneemt, dat Lord Salisbury de toetreding- van Enge land tot de Oostersche conferentie van zekere voorwaarden heeft af hankelijk gesteld. In een telegram aan White heeft lord Salisbury medegedeeld dat hij naar Belgrado en Athene krachtige vertoogeu had gericht tegen elke vijandelijke daad van de zijde van Servië of Griekenland. Graaf Görtz-Wrisberg, minister van staat, heeft hij den Bruns- Wijkschen Landdag namens den regentschapsraad het voorstel inge diend, om prins Albrecht van Prui sen te benoemen tot regent van Brunswijk. Men had te Madrid Zondag on geregeldheden verwacht, daar de mailboot van Manilla, met particu liere en officieele brieven omtrent de geschiedenis van Yap, dien dag te Barcelona zou aankomen. De wacht aan de Duitsche legatie was verdubbeld, de beide uiteinden van het Prado waren dicht met troepen bezet, het ministerie van oorlog werd bewaakt, het publiek was doormengd met politieagenten en agenten in burgerkleeding. In de politiestations, in het stadhuis en in de kazernes waren troepen ge consigneerd. Men verwachtte de bij het uitgaan van het 's namiddags te 5 Op dat oogenblik viel er svenwel een plasregen, terwijl uit Barcelona bericht ontvangen werd, de mailboot nog niet in het ge- was. Alles is dns in orde af- XXIV. Aan het doel. '5) Over haar smal, geestvol gelaat loog een zalig glimlachje. Welk en heerlijk genot was er voor haar veggelegd! Hoe zoet scheen het .aar, hen: de waarheid te kunnen erkondigen, hem te zeggen, dat de p hem rustende verdenking opge- .even, zijne onschuld bewezen, zijn aam weder vlekkeloos was! Hare chitterende oogen spraken meer nog an hare woorden: Ik was in Rusland, man! In irnatoffsko ben ik geweest. Ik heb e wereld doorgereisdom u te jeken Reuter seint uit Sofia van 19 October. De scheuding van het Bulgaar- sche grondgebied door Servië schijnt zeer aanstaande; op dit oogenblik is het zelfs onzeker of zij niet reeds heeft plaats gehad. De ongerustheid in politieke krin gen is zeer groot; de bevolking is vast besloten zich te verdedigen, zcodra de loop der gebeurtenissen haar daartoe noodzaakt. Er zijn troepen naar de Servische grenzen gezonden. Vorst Alexander is, met het oog op den ernetigen toestand, naar Sofia teruggekeerd; zijne aan komst heeft eene aigemeene versla genheid teweeg gebracht. De Ka binetsraad is op dit oogenblik ver gaderd. In telegrafische berichten langs indirecten weg uit Sofia ontvangen, wordt het besluit van Bulgarije om zich in afwachting van de beslis singen der mogendheden te onder werpen, beschouwd als eene geveins de houding om tijd te winnen. Het Bulgaarsche leger moet niet wer kelijk teruggetrokken zijn, maar zich elders concentreeren, ten behoeve van voortdurende oefeningen, ten einde op een gegeven oogenblik slagvaardig te zijn. Uit Constantinopel wordt be richt, dat Oostenrijk en Rusland zouden wenschen, door Turkije eene conferentie te zien bijeenroepen ten einde de besluiten van deze gewapen derhand te doen ten uitvoer bren gen en door Turkije den vorigen toestand te doen herstellen. Turkije heeft dit voorstel nog niet aangenomen; men weet ni«t, of alle andere mogendheden zich er bij zou den aansluiten. Eenige mogendhe den zouden de meenicg hebben uit gesproken, dat voor het uitoefenen Gij, gij waart in Rusland? in Ornatoffsko? Gij alleen? God was met mij- ant woordde zij zacht. Nu verhaalde zij hare geheele ge schiedenis, en werd niet moede Teo- doors standvastige liefde, zijn onge val, de trouwe aanhankelijkheid der oude Eudotja, het haar toevertrouwde geheim, en eindelijk de minzaam heid der Czarin te beschrijven, die haar het eerst vrouwe van Ornatoff genoemd had. De bescherming der goede keizerin, de verzekering van haren voortdurenden steun, leverde een onuitputtelijk onderwerp van gesprek op. Starend, en vol onuitsprekelijke bewondering luisterde Alexis naar zijne geliefde gade. "Woorden zijn te zwak om zijne gevoelens te schil deren. Mijne trouwe, moedige vrouw was allee, wat hij in staat was te zeggen. der rechten vau Turkije eene con ferentie niet noodig is. Ofschoon het decreet, waarbij de Grieksche reserve wordt opgeroe pen, eerst den lln dezer werd uit gevaardigd, wareu Zaterdag, alzoo in den tijd vau vijf dagen, reeds dertig duizend manschappen inge schreven. De geestdrift in de pro vinciën is onbeschrijflijk; het volk stroomt samen uit alle deelen van den Peloponnesus en de eilan den der Aegeische zee, en begeeft zich bij duizenden naar de hoofd stad. De minister-president Delyannis, het woord voerende tot eene groote menigte, die zich voor zijne woning had verzameld, verklaarde dat de geestdrift, waarmede het beroep der regeering op de natie werd beant woord, het bewijs leverde, dat de geheele bevolking met dezelfde ge voelens was bezield. Berichten uit Candia vermelden, dat de administratieve raad eene resolutie heeft aangenomen ten gun ste eener vereeniging met Grieken land. De bevolking weigert echter deel te nemen aan eene oproerige beweging, vóórdat Griekenland den oorlog verklaard heeft. De Engelsche expeditie tegen Birma zal bestaan uit 8000 man; de Britsche commissaris te Rangoon heeft instructiëu ontvangen, om binnen 4 dagen na ontvangst van het ultimatum een kategorisch ant woord te eischen. De tijdingen uit Mandalay ver oorzaken vrees voor een algemeenen moord der Europeanenwanneer zij niet kunnen ontsnappen met de stoomboot, die het ultimatum over brengt. Reeds lang was de zon onderge en nog steeds zaten beiden in de vreedzame avondstilte. Clarita had den terugweg vergeten, zij was nu immers thuis bij haren echtge noot. Eindelijk maande haar toch de gedachte aan de zorg voor Teo- door tot de terugreis. Natuurlijk be geleidde haar echtgenoot haar. Eerst betrad zij met hem de kleine, ar moedige arbeidershut, waarin hij de laatste weken had doorgebracht. Het was een paradijs, verge leken bij den kerker van Siberië knikte hij haar toe, terwijl zij aan zijnen arm de dompige kluis ver liet. Het rijtuig wachtte reeds ge- ruimen tijden met verdubbelde snelheid ging het nu in den zach- ten zomeravond naar Pallanza. Daar zocht Clarita alleen, eerst Teodoor op. Bij zijne zwakke gezond heid moest men voorzichtigheid in acht nemen; de vreugde mocht hem niet onvoorbereid treffen. Hij be- BINNKNLAND. Haarlem 21 October 1885. Aan B. en W. dezer gemeente is door T. van Tiggelen vergunning gevraagd voor den verkoop van ster ken drank in het klein, in de op kamer en den tuin van het perceel Zuider-Buitenspaarne 120. Door mr. A. C. Waller werd in de op 19 Oct. jl. gehouden ver gadering der «Vrijzinnige Kiesver eeniging», welke door 42 leden werd bijgewoond, naar aanleiding van het advies der Liberale Unie, de vraag omtrent het kiesrecht behandeld. Op uitnemende, heldere en veel omvattende wijze kweet genoemde heer zich van die taak. Aan het einde van het, na de rede van mr. Waller, gehouden de bat, werd door hem voorgesteld, art. 76 van de grondwet aldus te lezen «De leden der Tweede Kamer worden rechtstreeks gekozen door die mannelijke ingezetenen, Neder landers, in het volle genot hunner burger- en burgerschapsrechten welke de wet hiertoe bevoegd ver klaart». Dit voorstel werd met 22 stem men aangenomen. Bij den op 19 Oct.. jl. door het Departement van Koloniën te Am sterdam gehouden aanbesteding was minste inschrijver voor perc. 28, divers siugelband, de firma D. Me- rens en Co. alhier voor f 60. Naar het N. v. d. D. uit goede brou verneemt, hebben weder 3 Ne derlanders, t. w. de heeren Eigée (Haarlem), Boutersen (Amsterdam) en Voordendag (Dordrecht) een zeer groot baggerwerk aangenomen van het Fransche goevernement in de greep die echter snel. Clarita's stra lend gelaat zeide hem reeds, dat er iets iets bijzonder vreugdevols geschied moest zijn. Maar nataurlijk overtrof hare mededeeling elke ver wachting. O, laat hem tot mij komen Laat mij hem zien, mijnen broeder Alexis, opdat ik aan zijne opstan ding uit den doode moge geloo- i! riep hij vol zaligheid jui chend. Te midden daarvan verstomde hij echter plotseling, hij dacht aan zijne moeder. Wera vernam het bericht en vluchtte naar Locarno. Het breede, diepe meer bracht zij tusschen zich- zelve en het offer van hare zelf zucht zij wilde Alexis niet zien, zijn aanblik niet verdragen! Ook hij wenschte niet naar den haren; hij wilde haar niet ontmoeten. Maar hij kwam naar Teodoor, en de broe ders hielden elkander in een innige, liefderijke omhelzing' lang omklemd. Gironde Maritime en Gironde Supé rieure bij Bordeaux. - Naar men uit Scheveningen verneemt, bestaat het plan, op den Ouden Scheveningschen weg een prachtig groot hotel te bouwen. De grond moet reeds zijn aangekocht; en men is bezig bestek en teekening in orde te brengen. Naar men ver der verneemt, is het plan uitgegaan van eenige particulieren. Het wetssntwerp tot vereeni ging van Delftshaven met Rotter dam komt, naar de N. R. Ct. meldt, Donderdag aanst. in de afdeelingen der Tweede Kamer in onderzoek. Zooals reeds gemeld werd, is er eene dames-turu-vereeniging op gericht te Delftshaven. De vereeni ging stelt zich ten doel, behalve zich te oefenen in het turnen, ook nog het aanleeren van diverse spe len, als «lawn tennis» enz. De leden moeteu minstens den leeftijd van 16 jaren hebben bereikt, terwijl de con tributie voor elk lid is gesteld op f8 'sjaars. Tot presidente is be noemd mej. Thomee, tot secretaresse mej. Privé, en tot penningmeesteres mej. Muller. De vereeniging zal werken onder leiding van mej. de Groot, uit Schiedam. Het zeer vindingrijke bestuur van Staveuisse, overtuigd vau de noodzakelijkheid der aanstelling eener vroedvronw, heeft besloten de traktementen der 3 ongehuwde on derwijzers aldaar mei f100 te ver lagen, teneinde met deze f 300 eene verloskundige te verkrijgen! Gede puteerde Staten van Zeeland wei gerden echter dat besiuit goed te keuren. In zake de afsluiting en het droogleggen der Zuiderzee is door de hh. Buma en Van Digge len de volgende circulaire verzon den Daarop volgden gelukkige uren, die zij te zamen doorbrachten. Men dacht minder om het verleden dan om de toekomst. Men maakte alle mogelijke plannen. Teodoor en Cla rita waren het eens, dat zij zich onmiddellijk tot hare hooge begun stigster, tot de czarin, zouden wen den, op wier hulp ten gunste ran den vluchteling zij vast vertrouw den. Zij hoopten niet te vergeefs, zooals de ondervinding hun later leerde. Doch ook zonder dat bouwde Teodoor reeds zijne luchtkasteelen. Gij zult iD onze heerlijke step pen, riep hij vroolijk opgewon den uit, het oude Ornatoffsko weder opbouwen, Alexis, en met Clarita daar gelukkig zijn Maar Alexis lachte liefdevol: Neen, hooghartige knaap, het geliefde steppenlandgoed, ons oude familieslot, zal u toebehooren. Gij zult eenmaal in Rusland den naam onzer vaderen in stand houden. I)j

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1