«Met het oog op de te beleggen algemeene vergadering, ter consti- tueering van het bedoelde Zuider- zee-comité, nemen wij bij deze de vrijheid, de beantwoording onzer desbetreffende circulaire van Aug. jl. beleefd te verzoeken vóór 12 No vember 1885.» Bij deze missive is een lijst ge voegd van corporatiëu, die zich reeds bereid hebben verklaard tot het zenden van afgevaardigden naar de te houden algemeene vergadering, Daarop zijn vermeld: Provinciale besturen: Noord-Hol land, Friesland, Drenthe, Overijsel, Gelderland en Utrecht. GemeentebesturenAmsterdam, Enkhuizen, Medemblik, Sneek, Won- seradeel, Bolsward, Hem. Oldeph. en Noordwolde, Hindeloopen, Har- lingen, Meppel, Staphorst, Olst. Steenwijk, Steenwijkerwold, Kam pen. Diepenveen, Zwolle, Kamper veen en Zalk, Hasselt, Avereerst, Kuinre, Blankenham, Blokzijl, El- burg, Nijkerk, Harderwijk, Doorn spijk, Oldebroek, Hattem, Amers foort. Waterschapsbesturen: Waard en Groet, Am8telland, Waard-Nieuw- land, Noorder IJ en Zeedijk, Wie- ringerwaard. Zeebrug en Diemer- dijk, Waterland, Schager- en Nie- dorper Koggen,Uitwaterende Sluizen in KeDnemerland en West-Friesland, Anna Paulowna-polder, Hemelumer Oldephaert c. a. Zeedijken, Kam perveen, Mastenbroek, le district Overijsel, Hasselt en Zwartsluis, Dronthen, Broeken en Maten, Be- diiking langs Dronthen, Polderdis trict Hattem, Zalk, Arkomheen, Bunschoterveen en Veldendijk, Ri vier de Eems. Handel,Scheepvaart en Landbouw: Kamers van koophandel en fabrie ken: Sneek, Heerenveen, Kampen, Zwolle, Groningen, Vereeniging «Schuttevaer,» Maatschappij van landbouw «De IJseloevers.» De afdeeling Enschede van «Volksonderwijs» heeft in hare ver gadering van jl. Zaterdagavond, die door vele belangstellenden, voor het grootste gedeelte fabrieksarbeiders, werd bijgewoond, het ontwerp van wet op den kinderarbeid behandeld, welk ontwerp door den heer F. v. d. Zee werd ingeleid. Spreker beschouwde het ontwerp geheel met het oog op de katoen industrie aldaar. Bij gedaan onder zoek is geblekendat de arbeid voor 12-jarigen op fabrieken te En- schede noch hunne lichamelijke noch hunne verstandelijke ontwikke ling tegenhoudt; dat wanneer het geval zich voordeed, dat fabrieken slecht waren ingericht, zonder ven tilatie enz., deze voldoende moeten gewijzigd worden. Wenschelijk is het, dat de kin deren reeds op 12-jarigen leeftijd in de fabrieken kunnen komen, op dat er bekwame arbeiders kunnen gevormd worden; wordt daaraan niet voldaan, dan zal er, door het ontbreken van leerplicht, eene ge- heele klasse van straatloopers ont staan, die niet anders dan een hoogst nadeeligen invloed op andere kin deren kunnen te weeg brengen. Bij de beantwoording der vragen door het hoofdbestuur van «Volks onderwijs» gesteld, was men, wat den veldarbeid betreft, van gevoelen, dat kinderen beneden de 12 jaren gedurende den aardappelenoogst eenige weken vrij van schoolgaan moesten gesteld worden, zooals ook in vele naburige gemeenten plaats keer er niettegenstaande alle gena debewijzen der czarin niet meer te rug; ik heb genoeg van het groote, heilige Rusland gehad. Clarita en ik bouwen ons een nestje, waar het ons bevalt. En gij zult ons tehuis tot het uwe maken, voltooide Clarita snel troostend, als de frischheid van den zomer in de groene step pen verwelkt en Ornatoffsko u te stil wordt! Eigenaardig zag het kind de troos teres aan; zacht sidderde zijne stem: Ik zal Ornatoffsko niet weder zien, nooit meer op Wjatka door onze schoone, oneindige steppen ja gen! En snel, alsof hij alle treu righeid verbannen wilde, voegde hij er bijMaar ik zal bij u ko men om u te bezoeken niet om te blijven; mijne plaats is bij mama, ik behoor bij haar. Ja, hij behoorde bij zijne moeder; hij vergat dat geen oogenblik. Hij vond, mits alleen bij gunstig weder en voor een beperkt aantal uren daags. (4.) In de algemeene vergadering van de Vereeniging Dierentuin te Assen, Maandag gehouden, kwam aan de orde het plan van de com missie benoemd in de vergade ring van 4 Sept. 11. in overleg met het bestuur ontworpen, om de Vereeniging te veranderen in eene naamlooze vennootschap, waarvoor concept-statuten waren ontworpen. Voor het tot stand komen moes ten geplaatst kunnen worden 300 aandeelen van f 50, zoo tot aflossing van f 10,000 obligatie- en particu liere schuld, als tot die eener hy potheek van f 5000. De tegenwoor dige leden zouden hunne rechten van toegang, introductie en stem ming behouden, doch de contribu tie zou van f3 tot f4 worden ver hoogd. Een drietal voorstellen wer den gedaan. De commissie gaf het volgende in overweging: Het bestuur be proeft van de Vereeniging eene naamlooze venuootschp te maken met een kapitaal van f15,000; de beer Zeehandelaar wilde de Vereeniging ontbinden en de zaak overdragen aan een naamlooze ven nootschap; de heer Jollis vond het beter de beslissing over den vorm aan te houden tot de aandeelen waren ge plaatst. Toen eindelijk eene beslissing door stemming zou worden genomen, bleek dat het daartoe vereischte aantal leden niet tegenwoordig was. Een vierde der leden moet over de ontbinding stemmen, en aan dat ge tal ontbrak veel. Het bestuur, wat kitteloorig over de velerlei tegenwerking en weinige belangstelling, gaf te kennen, dat zijn voorstel tot ontbinding der Vereeniging in de volgende verga dering in stemming zou worden ge bracht. De heer De Stuers, gezant van Nederland, beeft gisteren ten 27a ure den President der Fransche Republiek zijne geloofsbrieven aan geboden. Hij werd ontvangen met het gewone ceremonieel. Tusschen den President en den gezant wer den betuigingen van de vriend schappelijke gezindheid der beide volken jegens elkasir gewisseld. Bij den op 19 Oct. jl. door het Departement van Koloniën, te Am sterdam gehouden aanbesteding, was minste inschrijver voor perc. 24: 600 zeildoeksche brandemmers, H. Max, te Spaarndam, voor f702. Gisterenmorgen is op de Prinsen gracht te Amsterdam een kind door een kar overreden. Het was on middellijk een lijk. De voerman werd in arrest genomen. Na de zitting der rechtbank te Amsterdam gingen gisteren joe lende een paar honderd personen met Belderok de stad door en wel hoofdzakelijk den Jordaan. Door eene groote politiemacht gestuit, hield men op de Zeedijk stand, waar het tot een treffen kwam en Belderok in hechtenis werd genomen, bene vens nog vijf andere personen, die allen naar het commissariaat der 2e sectie werden gebracht. Een droevig ongeluk heeft Maandagmiddag plaats g-egrepen op eene stoomdrukkerij, in de War moesstraat te Amsterdam. Twee moest zijne arme, schuldige moeder liefhebben. Deze keerde in 't geheel niet meer naar Pallanza terug; alleen het be wustzijn, dat Alexis in de nabijheid was, boezemde haar zulk eene vrees in, dat zij dadelijk bevel gaf, hare vertrekken daar te ontruimen, ter wijl zijzelve te Locarno bleef. Cla rita bracht haar kleinen vriend en broeder daarheen en toen namen zij afscheid van elkander. Het ging hun beiden zeer aan het hart, doch de teedere knaap glimlachte door zijne tranen heenhij wist immers nu, dat zijne Clarita gelukkig was. Gelukkig! hoe zeer zij dit was, verried de lange brief, die in die dagen naar het stille klooster te Weenen ging, om de vrome zuster Stefanie in haar vreedzaam, onge stoord geregeld leven het bericht, te brengen, welke gunstige wen ding het stormachtige, wisselvallige levenslot der dierbare vriendin ge- jongens van 14-jarigen leeftijd zijn daar tusschen eene der machines beklemd geraakt; de een werd ge vaarlijk aan het hoofd verwond, de ander inwendig gekneusd. Te treu riger is bet ongeluk, omdat een der knapen, zijn makker beklemd ziende, hem ter hulpe wilde komen en zelt het slachtoffer werd. Beiden zijn in het gasthuis opgenomen. Te Amsterdam moeten ook valsche guldens in omloop zijn, en wel met het randschrift. Dit is tot dusver nog niet voorgekomen. De politie heeft er reeds een in beslag genomen. Zij dragen de beeltenis van onzen Koning en het jaartal 1875. (A.-C.) Een schoenenwinkel op den N. Z. Voorburgwal te Amsterdam, beeft men, door middel van een valsch volgbriefje, opgelicht voor 48 paren heeren-, dames- en kinder laarzen. In het hotel «Adrian» te Am sterdam wordt sedert eenige dagen vermist een zilveren theeservies. Het tot dusverre ingesteld onderzoek heett het vermiste nog niet terug gebracht. Uit Amsterdam wordt ge meld Gisterenmiddag omstreeks half drie uur viel een man van de Tol huisboot in het IJ zonder dat iemand der opvarenden het bemerkte. De man, die in Buiksloot te huis behoorde, zou zeker in de diepte ver dwenen zijn, zoo niet devletterman Jan Cornelis Brasser het ongeluk bespeurd en er de bemanning van den stoomer Passe par Tout op merkzaam op gemaakt bad. De drenkeling werd voor dood opge pakt en in het Café «Czaar Peter» aan de Ruyterkade gebracht, waar het na inspanning van ongeveer één uur mocht gelukken, het leven we der op te wekken. Per raderbaar werd de drenkeling ter verpleging naar het gasthuis vervoerd. Op een behendigen oplichter, die reeds meermalen te dier zake veroordeeld werd, beeft te Amster dam de politie Maaudagmiddag de hand gelegd. De beurtschipper op het eiland Wieringen zou bijna de dupe van hem zijn geworden. Een aantal kisteu aan bet spoorwegsta tion opgeslagen moesten naar ge noemd eiland vervoerd worden; ge heel ter goeder trouw betaalde de schipper een gedeelte van de vracht penningen als voorschot en het feit was voldongen. Aan het station toch vond men de kisten niet, doch de knechten van den schipper, een paar stoere gasten, wisten zich nog in tijds van den bedrieger meester te maken en hem aan de politie over te geven. Dezer dagen heeft te Witten een onbekende gedrukte formulieren voor «de firma Grünhut en Co.» te Amsterdam, betrekkelijk Barletta- loten van 1870, Saksen-Meininger- loten van 1870, Milaansche loten van 1869 en Venetiaansche loten van 1869 onder zwendelachtige aan prijzing verkochten van iederenkoo- per 5 M. ontvangen. Daar men ver moedde, dat de naam der Holland- sche firma gefingeerd was, heeft de politie zich de zaak aangetrokken. Men schrijft uit Diemen: Maandagavond is de duiker on der den Oosterspoorweg door de be woners der onder water zittende nomen had. De schoone ziel van Stefanie werd daardoor vervuld van reine, ware vreugde; want het kloos terleven stompt de vriendschap niet af, het verhoogt en verlevendigt ze. Zoo diep en innig Stefanie eens bet leed harer vriendin mede had on dervonden, zoo nam zij nu deel in hare vreugde. Een dubbele feestdag werd daardoor voor haar de dag, dien men juist in het klooster vierde, toen haar de brief gewerd. Is 't u niet opgevallen, hoe juichend, en helder heden avond de stem klonk van zuster Stefanie vroeg dien avond bij bet praatuurtje een klein kostmeisje aan een ander. Zeker, luidde het snelle antwoord, ik merkte het wel. Wat kan haar toch overkomen zijn, die lieve zuster? Nooit heb ik haar reiner en juichender hooren zingen Heer, groote God! U loven wij, er kennen wij en danken wij. (Wordt vervolgd.) woningen geopend. Het water stroomde door een gat van ongeveer een M* met zulx eene kracht dat een legger onder de rails als een riet doorbrak. Nu staat het benedengedeelte van den Diemerpolder ook onder water en de huizen aan Diemerbrug zijn beneden niet te bewonen. Bewoners langs de Diemerlaan, die willen blijven, hebben hooge vloeren in hunne kamers moeten maken. Er werd nauwlettend op den toe stand van den spoorweg toegezien en de treinen reden in het begin met minder groote snelheid. De weg schijnt geen verder letsel be komen te hebben. Te Zaandam hebben zich nu reeds een vijftigtal sollicitanten aange boden voor de vacante betrekking van directeur der gemeentereiniging, terwijl nog niet eens sollicitanten opgeroepen en eerst in eene vol gende raadszitting het traktement van dien ambtenaar zal worden be paald. Bij de spoorwegwerken te Enk huizen zijn, tengevolge van het in dienst stellen van een excavator, ongeveer 60 arbeiders ontslagen. Men meldt uit Den Helder:] De trein, die hier te 11,16 moest aankomen, arriveerde Maandagavond bijna een uur te laat. Tusschen Zaandam en Koog-Zaandijk was een der veeren vau de locomotief gebroken, en te Uitgeest had men moeten wachten op een andere loco motief. Ongelukken hadden geluk kig niet plaats. Door de politie te Delft is pro ces-verbaal opgemaakt tegen een tapster tevens koopvrouw aldaar, wegens overtreding der wet tot re geling van den kleinhandel in ster ken drank, omdat zij in dezelfde lo- caliteit, waar zij krachtens vergun ning sterken drank in het klein ver koopt en schenkt, aardappelen, hout enz. ten verkoop voorhanden had. Gisterenmiddag is een voerman, die aan de Leuvehaven te Rotter dam op zijn wagen stond te laden, bij ongeluk er afgevallen. Hij werd bewusteloos naar het Ziekenhuis ge bracht, waar hij kort daarna over leed. Het bleek, dat hij door den val zijn nek gebroken had. Maandagavond is te Apeldoorn, bij gelegenheid van de kermis, erg gevochten. Een persoon kreeg een snede in de pols, zoodat hij onmid dellijk per rijtuig naar den genees heer moest worden vervoerd; de dader is in arrest genomen. Een tweede persoon ging rustig over de straat, werd van achteren aangeval len en met een groot mes in den rug gesneden. Deze moest ook on der geneeskundige behandeling wor den gesteld. De dader is, zoo men zegt, bekend. Voor beider leven wordt gevreesd. Uit Vucht wordt van 20 Oct. aan de N. R. Ct. gemeld: Gisterenavond brak er een oproer uit onder het werkvolk van het in aanbouw zijnde krankzinnigenge sticht. De aanleiding daartoe was, dat er de vorige week een honderd Belgische stukadoors zijn gekomen, om de Hollandsche (waaronder vele Vuchtenaars) te vervang-en. De aan nemer van het plafondwerk is een Belg, die aan zijne landgenooten de voorkeur schijnt te geven en de Hollanders bedankte, wat met het oog op de algemeene kwijning re den genoeg was om de Belgen niet al te vriendelijk te ontvangen. De vorige week werd er al veel ge mompeld, maar deze week ging toch rustig voorbij, totdat Maandag de ontevredenheid losbraknadat er Zondag ook al vechtpartijen hadden plaats gehad. De Belgen werden bij het verlaten van het terrein door de overmacht achtervolgd, zoodat zij in de vlucht hun heil moesten zoeken. Hun baas loste tweemaal een schot met los kruit op de me nigte, waardoor de gemoederen nogmeer in gisting kwamen. In de huizen, waar de Belgen hun intrek hadden genomen, werden ruiten ingegooid, en door de komst van een paar maréchaussées uit Den Bosch werden ergere dingen voor komen. De bewoners moesten zich op de zolders bergen, wilden zij geen kans loopen, door de keien, die naar binnen gegooid werden, geraakt te worden. Hedenmorgen moeten zij den baas der Belgen en zijne vrouw in bet water gegooid hebbenwelk lot ook een ander onderging; de laatste werd boven dien nog kreupel geslagen. Op het terrein zijn nu maréchaussées om de orde te bewaren, en tegen één der arbeiders is reeds door hen pro ces-verbaal opgemaakt. De meeste Belgen hebben heden morgen, bevreesd voor verdere klop partijen, hunne biezen gepakt, en zijn naar hun land teruggekeerd. Te Wittem (Limburg) is een aan zienlijk tekort in de kas der ge meente ontdekt. De gemeente-ont vanger is voorloopig geschorst. Het restauratie-rijtuig van de «Compagnie internationale des wa- gons-lits», dat tegenwoordig in den sneltrein VlissingenVenloo v. v. loopt, zal eerlang worden vervan gen door een ander, waarvan de afmetingen eu inrichting eenigszins verschillend zijn van die van het thans dienstdoende. De nieuwe waggon, die reeds te Vlissingen is aangekomen is iets kleiner dan de thans in gebruik zijnde en heeft, in tegenstelling met dezen, in plaats van één, twee compartimenten, ieder voorzien van een afzonderlijken ingang, ten dien ste van het publiek. De keuken bevindt zich in het midden van den wagen, zóódanig dat van daar uit de zich in beide af- deelingen bevindende reizigers kun nen worden bediend, en dezen zich ook van het eene compartiment in het andere kunnen begeven. Maandag zou bij een winkelier te Deventer een zeer groote spiegel ruit ter waarde van ongeveer f 500 worden ingezet Toen men met dien arbeid bezig was, brak de ruit. Het Drentsche durp Zuidwolde is in beroering gebracht door een zeer tragisch voorval. De postbode van genoemde gemeente op Meppel vond, terwijl hij op weg was naar deze stad, het lijk van een manspersoon met doorgesneden hals, dat bij nader onderzoek bleek te zijn van E. de Weerd, opziener der jacht, en ge- stationneerd te Veeningen. De dader van den moord is on bekend. De justitie uit Assen is Maandag namiddag te Zuidwolde aangeko men, om een onderzoek naar deze gebeurtenis in te stellen. De verslagene was onbz. rijks veldwachter, tevens particulier jacht opziener en als zoodanig gevreesd. Nader is gebleken, dat de moord reeds in den voormiddag, tijdens de godsdienstoefening, heeft plaats ge had. Ook wordt verzekerd, dat er ter hoogte vau de plaats, waar de verslagene des avonds werd gevon den, schoten zijn gehoord. Intus- schen schijnt niemand iets gezien te hebben, ofschoon er op die hoogte bewoonde huizen staan. Te Zwartsluis bad Maandagmor gen een betreurenswaardig voorval plaats. Twee weesjongens, oud 16 en 15 jaren, werden nl. uit het Gods- of Armhuis weggejaagd we gens verregaande ongehoorzaamheid en onbehoorlijk gedrag jegens den onlangs nieuw opgetreden vader in het gesticht. De eerste aanleiding moet worden gezocht in het feit dat gemelde weezen weigerden de hun toegediende spijzen te nuttigen. Een der weesjongens moet zich naar Kampen hebben begeven, terwijl de ander nog zonder onderkomen rondzwerft. De straffen, die in dit Godsbuis worden toegepast, schij nen wel wat kras te zijn. De Zm. Ct. heeft allians vernomen dat ver scheiden grootere personen een week lang, en kinderen drie dagen op water en brood zijn gezet. Naar uit Westdorp aan De Tijd gemeld wordt, is het ontvoerde meisje uit Selzaete gevonden. Van den ontvoerder is vooralsnog niets bekend. Toen een inwoner van Appelscha Maandag zijn oud geweer, dat zwaar geladen was, zou afschieten, sprong het in stukken. Hij werd ernstig gewond en bewusteloos weggedra gen.

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2