VERGETEN. No. 705. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en aigemeene Feestdagen. ADVERTENT! ËN: ALGEMEEN OlRMICIiï. M-NNKNLA\i>r mimi. mms-1\ Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland -. ompagnie Générale de j. uèlicite Etrangère G. L. DA UBt', Sr Ce., JOH. F. JONES. Stier., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. i op hei Paviljoen. Ingang aan de Dreofzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs eu ledeu der Nederlandsche Maatschappij tor bevordering van Nijverheid hebben op ijea toegang, donateurs mot gezelschap, lodeu niet 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde Ie deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateur» en Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden mot I dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral Koloniaal museum rertoon van diploma vrijen aden de»* Nederlandsche Man van Nederland en meer bijzonder van bet Haarlomsche Bisdom, Kruisweg Mo. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en l'oestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopmule toegangskaart en voor een geheel jaar k 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Gespend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per ppraoon, alleen dp Zondagen kosteloos van J"4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Tevlers museum in de Damstraat. Geopend'dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- eu Feestdagen van 11—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenho f. Geoptüi Woensdag on Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van J.2 eu Donderdag vau 2—3 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. Toen de Deensche minister president Estrup gisterennamiddag- te Kopenhagen naar zijne woning terug'keerde, loste een jong mensch een tweetal pistoolschoten op hem, doch trof den minister niet. Aangaande dezen moordaanslag meldt het rapport der politie: De aanslag had plaats door den 19-ja- rigen Julius Rasmussen, zetter bij een radicaal blad. Hij verklaarde op de vraag wat hem tot deze mis daad geleid heeft, dat het eene goe de daad van hem was, in het be lang der vrijheid. Hij sprak den minister-president toen deze bij zijne woning was Daar loste hij twee scho ten op hem, waarvan het eerste den rok des ministers scheurde en op een knoop afstuitte. De minister greep misdadiger, gaf hem over aan politie, en begaf zich vervolgens een diner, waarop hij genoo- digd was. De geheele zitting van den Bruns- Landdag, waarin prins van Pruisen tot regent benoemd, duurde slechts een aalf uur. Zelfs de beide Welfische afgevaardigden, die Donderdag ten van den hertog van Cum protesteerden, stemden thans prins Albrecht. Nieuwe berichten omtrent den Dedenkelijken gezondheidstoestand ran den koning van Spanje en de onverwachts officieel open- gemaakte jongste nota van aan Spanje van 1 dezer, iver de kwestie der Carolinen, ma ten'te Madrid bij staatkundige per- XXV. Zonneschijn. ,6) Over de blauwe golven van bet ooveraclitig schoone Maggiore-meer viegelt eeu klein bootje; het witte eil, door eene zekere hand bestuurd, vappert in het zachte windje. Die terke, zekere hand is rustig en door e zon gebruind, evenals de man elf, die rechtop in de boot staac n lachend neerziet op een kind, en driejarigen knaap, die zich te ergeefs worstelend en juichend racht te bevrijden uit de armen ijner bewaakster, die hem zacht, och stevig tegenhoudt, terwijl hij it al zijne macht nu eens naar sonen veel indruk. Op demogelijk heid wordt gewezen dat het Spaan- sche Kabinet gedekt wil zijn, indien er, in verband met den toestand des konings, plotseling eene cata- sthrophe kwam, waarbij eene staat kundige ommekeer te Madrid te vreezen is. Duitschland houdt in zijne nota van 1 dezer aan het eenmaal aan genomen standpunt vast dat Spanje tot op 21 Aug. jl. geen bezitrecht op de Carolinen had. Wat later ge volgd is, ot namelijk Duitsche oor logsschepen, eer dan Spaansche, op het eiland Yap gekomen zijn, daar voor wacht de Duitsche regeering eerst berichten van hare zeeofficie ren af. In elk geval heeft de Spaan sche regeering reeds kennis gedra gen van Duitschlands voornemen om bezit te nemen van het eiland, vóórdat zij zelve in Augustus daar toe pogingen in het werk stelde. De toon van Duitschlands nota is aan het slot, in eenig'e opzichten zeer scherp. Zij legt aan het Ma- dridsche Kabinet zelfs in tamelijk onverholen bewoordingen gebrek aan waarheidsliefde ten laste eu ver klaart «dat het noch in de gewoonte, noch in de bedoeling der Duitsche regeering ligt, de rechten van een bevriend goevernement geweld aar. te doen.» Ten slotte deelt de nota mede dat inlichtingen en voorstel len tot bemiddeling aan den Paus toegezonden zijn. De Daily News verneemt uit Philippopel dat er 60.000 Bul- gaarsche troepen aan de Turksche grens liggen saamgetrokken. De Regeeriug" heeft de nationale garde gemobiliseerd. Twee regimenten infanterie en een bataljon vrijwilligers zijn giste ren nog vertrokken tot versterking het fladderende zeil, dan weer naar des stunrmans zwarte haarlokken grijpt, die rijkelijk met zilverwitte draden zijn doorweven. Het bootje schommelt zacht, de golven stijgen tamelijk hoog-, een frisch windje blaast het zeil van het kleine scheepje op, dat in eene bepaalde richting naar den oever stuurt. Zijn ankerplaats, zijn doel is daar, waar zich een lief landhuis verheft, dat bijna door de golven omspoeld wordt. Op het terras van het landhuis staat een jong paar, eene lieve, van geluk stralende vrouw en een fiere man met wit haar en een jeugdig gelaat. Ook zijn oog straalt, het rust op zijne gezellin, zijne Clarita, en hem die hun daar in het kleine scheepje met een wuivenden doek eer. vroolijken groet tegenzendt. Het zijn de heer en mevrouw van Ornatoff, en de bekoorlijke villa is hun eigen tehuis. Vier jaren gele van de troepen aan de Servische grenzen. Naar de Morning Post verneemt, is de Engelsehe regeering van meening dat, alvorens er eene con ferentie in zake de Oostersche kwes tie bijeengeroepen worde, zekere gewichtige punteu tnsscben de be trokken groote mogendheden be lmoren te worden geregeld. De Ka binetten van Londen, Parijs en Rome zijn het volkomen eens, dat bet her stellen van den vorigen toestand onmogelijk is. Zij kanten zich ook aan tegen het afzetten van Vorst Alexander. De Morning Post voegt hier bij, dat er tusschen Oostenrijk en de westelijke mogendheden eene volkomene overeenstemming bestaat om te beletten dat Turkije geplun derd worde. Dit schijnt den besten waarborg te bieden voor het behoud van den Europeeschen vrede. Eene dépêche van generaalCourcy, den 19en uit Cliina verzonden, be vestigt dat er onlusten ontstaan zijn in den omtrek van Kwang-Tu, in de provincie van dien naam. Een zeker aantal Christenen zijn ver moord en de hoofd aan leggers van dezen aanslag zijn krachtig vervolgd door Fransche jagers en Tonkinee- scbe tirailleurs. Een jager en eenige tirailleurs zijn gedood. Te Hué is de orde niet gestoord. Uit Mandalay en Rangoon lui den de dépêches oorlogszuchtig. Een Britsch stoomschip heeft Maandag het Engelsehe ultimatum meegeno men, hetwelk kras gesteld is. De Indische regeering verklaart daarin verdere debatten overbodig. Een be slissend antwoord moet binnenkort gegeven worden. Het stoomschip ankert voor Mandalay, totdat dit den hebben zij het zich laten bou wen. -Willen wij hier blijven, mijne lieveling, in deze heerlijke natuur, deze paradijsachtige omge ving, waar wij elkander wedervon den had toen Alexis teeder g'e- vraagd en zijne vrouw had vol za ligheid daarop g*eant woordWaar gij wilt, laat ons daar blijven, uwe liefde is mijn tehuis! Yan hare toestemming verzekerd, had hij het bekoorlijkste plekje aan het meer opgezocht, welks blauwe golven aan de zee herinnerden, die Teneriffe besproeit. De omgeving, alles scheen hem hier geschikt tot het herluiken zijner zuidelijke bloem, die hij nooit meer naar het koude noorden verplanten wilde. Hij had gelijk. Bij den zonneschijn van liefde en geluk bloeide zij werke lijk weder opnieuw en ook zijne trekken verloren meer en meer de sporen, die het zware lijden erop gegrift hadzelfs de herinnering antwoord wordt verstrekt. Engeland waarschuwt Thibau tegen mishan deling van Britsche onderdanen. Andere dépêches melden dat de Koning 8000 man versterking naar zijne grenzen zond, terwijl hij voor nemens is de Irawaddy door het doen zinken van schepen onbevaar baar te maken. Thibau verzekerde zich ook de medewerking van 5000 bergroovers, die naar Britsch Birma gaan, als koelies vermomd, om daar onlusten tegen Engeland aan te stoo- ken. Thibau heeft zijnen veldheeren aangekondigd dat hij hetBirmaan- sche leger persoonlijk zal aanvoeren. De Britsche regeeriug heeft aan de Indische Nijlstoomschepen haar hulp aangeboden voor de uperatiën op de Irawaddy. Haarlem, 22 October 1885. Gisteren is door de politie alhier aangehouden en naar het huis van arrest overgebracht Hendricus Vis sers, oud 24 jaren, zonder vaste woonplaats, die zich de vorige week te Amsterdam, door middel van een valsch volgbriefje, van een aantal paren laarzen, bottines en pantoffels heeft meester gemaakt, ten nadeele van deu magazijnbauder H. W. al daar. Het volg'briefje was met den naam van zijn va(jer onderteekend. De goederen had hij dadelijk aan een Israëliet te Amsterdam verkocht voor f30. In de gisteren gehouden zit ting van den Gemeenteraad alhier, werd een miss. van Ged. Staten met machtiging tot het betalen uit den post van onvoorziene uitgaven voor kennisgeving aangenomen. Een adres van bewoners van het Spaarne betreffende de Melkbrug werd, met het voorstel van B. en W. tot ver- daaraan verdween en met haar die aan zijn vaderland, dat hij reeds vroeg verleerd had lief te hebben. Anders was het bij Clarita. Nooit was het oord harer kindsheid, de vriendelijke haciendawaarin zij, ouderlooze, noch vader, noch moeder gemist had, haar levendiger voor den geest getreden, dan toen zij haar eigen huis betrok, dat door het meer omgeven was, evenals haar Tene- riffe daar buiten door de wijde zee. Maar meer nog dan het geheim zinnig geruisch van de wateren haar aan de eens ontvangen liefde en goedheid kon herinneren, maande haar daaraan het eerste door het huis klinkende snappen van het kind, dat God hun geschonken had. Zij noemde haar zoontje José. En zoo dikwijls zij 's avonds den kleinen José zijn siaapdeuntje voorzong, dwaalden hare gedachten naar deu ouden, ver verwijderden José, den peter van het kind, en dan vormden uieuwing dier brug, om nader ad vies in handen gesteld van B. en W. Besloten werd aan de Tweede Kamer een adres te richten, om op de Rijksbegrooting een bedrag van f 5000 te brengen, ten einde we derom deze gemeente een subsidie tot genoemd bedrag te verleenen, ten behoeve van de meisjesburger- scliool voor m. o. met 5-jarigen cur sus. Een voorstel van het raadslid M. O. de ICanter, om de verorde ning op de heffiug van schoolgeld op de middelb. scholen en het gym nasium zoodanig te wijzigen, dat teruggave van schoolgeld verleend wordt voor leerlingen die door ziekte verhinderd zijn geweest het onder wijs bij te wonen, werd aangeno men. Evenzoo het rapport der comm. van financiën in zake de bezwaar schriften der plaat-elijke dir. belas ting. Het verzoekschrift van A. Voor- ting werd van de hand gewezen, alsmede dat der ingezetenen, om vergoeding voor schade,geleden door de ongeregeldheden in het begin der vorige maand. De begrooting der stadsapotheek voor 1886 werd goedgekeurd, slui tende in ontvangst en uitgaaf met f 6570. Het rapport tot wijziging der verordening op de heffiug der plaatsel. dir. belasting werd in han den gesteld van B. W. Het rapport van den gasopz. over de afgeloopen maand werd voor ken nisgeving aangenomen. Het verzoekschrift van A. H. Kui pers en W. van Someren Greve, be treffende het schoolgeld aan de Meisjes Hoogere Burgerschool werd gesteld in handen van B. en W. Het rekest van J. Timmer tot be strating van een deel der Leidsche Vaart, zal bij de begrooting ter sprake komen. zij zich innerlijk tot een gebed, dat om vergeving smeekte van den ge- krenkten weldoener. Zoo had zij ook op zekeren avond zingend en biddend bij de wieg ge zeten, terwijl eene ranke boot over het meer kwam en voor hare deur landde. Zij bracht haren echtgenoot thuis en deze bracht een gast mede, een lang verwachten en stil ge- wenschten gast. Ik zou zoo graag mijn vroe gere wildzang weerzien en tegelijk ook mijn petekind! zoo begroette eene diepewelluidende stem de joDge vrouw, die Alexis uit de kin derkamer gehaald had, om haar deu gast tegemoet te voeren.Bijna schuch ter stond de moedige Clarita daar voor den statigen, door het weder gebruinden José Almarez. Zij, die vroeg'er als een kleine huistiran den goeden ouden José altijd naar hare pijpen had laten dansen, zij stond nu diep blozend, verleger, als eeu

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1