I'ilUIR IMS- i VERGETEN. 3e Jaargang. Zaterdag 24 October 1885. No. 706. ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTENÏIËN: AMiKMKKN OVKIIZIMIi. FEIJILLËTON. BINNENLAND. Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenemen Zon- en aigemeene Feestdagen. Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoof dag ent en voor het Buitenland omvttgnie Générale de xublicite titranyère G. L. ]")A UB E Sr Co., JOH. F. JONES. Sucr., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. ran 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. i'oegaag 25 cents per persoon. Donateurs en leden der ÏNederlandsclie Maatschappij ter bovorderiug van .Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijca toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op her Paviljoen. Ingang Dreefzijde Jc deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cent» per persoon. Donateur» an éden der Nederlandsc/ie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust en geschiedenis, vooral ▼an Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en heestdageu, van j05 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorlonpendo toegangskaarten voor een geheel jaar 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dageu van 10—3 wur tegen botaling van 25 cents per prraoon, alleen <#p Zondagen kosteloos van 124 nur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents pe.r persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot, 14 jaren niet dan ouder behoorlijk geleide.— Zondagen - -- - f. - - - Tellers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen .van 113 uur. 'Pep Iers bibliotheek. Geopend Woensdag, Dondordag, Vrijdag i Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudogroonmarktj vrij. iatordaR van 14 Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend De Engelsche regeerirg heeft te Woolwich tienduizend geweren be steld en tien millioen kardoezen voor het naar Birinah bestemde ex peditiekorps, dat waarschijnlijk de Irrawaddy-rivier zal opstoomen. Het comité voor de rechtsza ken uit den Geheimen Raad heeft het door Riel ingestelde appèl ver worpen. Particuliere brieven uit Kopen hagen, geschreven 24 uren vóór den aanslag op den minister Estrup, beschrijven den toestand in Kopen hagen als volgt: De ministers van justitie eu van oorlog, de generaal, die bevel voert over de op Seeland aanwezige troepen, en de directeur van politie te Kopenhagen hebben gisteren beraadslaagd over de militaire en de politie-maatregelen, die noodzakelijk zijn tengevolge van den toestand. Alle wachten, welke tot nog toe onder het hevel van luitenants stonden, zullen voortaan door kapiteins gekommandeerd wor den. In het tuighuis ziju troepen geconsigneerd, die van scherpe pa tronen zijn voorzien. Na 9 uur des avonds mag niemand de kazernes verlaten. Men zegt dat het regiment dragonders, te Naestved in garnizoen, naar Kopenhagen zal worden ver- legd. De nieuwe Fransehe Ivamer zal, met uitzondering van de 9 afge vaardigden voor de koloniën, die nog gekozen moeten worden, uit 295 aftredende en 280 nieuwe leden bestaan. Bijna de helft der leden werd dus niet herkezen. Van de 295 herkozen afgevaardigdeu zijn, vol- XXV. Zonneschijn. 56) (Slot) Uit het bootje lachte hem het schoonste tegen, wat hij ooit op de wijde wereld meende aanschouwd te hebben het kind zijner Cla- rita, met de groote, schoone oogen Ach! wat juichte het lieve, onschul dige kind! Zoo juist had het een gelukkigen greep in zijn haar ge daan, en hij had juist van pas zijn zeil gereefd. Nu pakte hij den spar telenden, jubelenden knaap op en hield hem in de hoogte naar de ge lukkig glimlachende ouders, terwijl het bootje bij hunne voeten zachtjes gens de Köln. Zeit223 republikei nen en 72 conservatieven (26 roya listen, 34 bonapartisteu en 12 reac- tionnairen zonder bepaalde kleur). Onder de nieuw gekozenen bevin den zich 143 republikeinen, 50 royalisten, 35 bonapartisten eu 45 reactionnairen van verschillende richting. Essed-pacha, de Turksche ge zant, overhandigde gisterennamid dag aan den heer de Ereycinet de nota der Porte, bevattende de uit- noodigiug tot deelneming aan de conferentie. Men meldt uit* St. Petersburg: Het Journal de St. Pétersiourg betreurt het, dat Servië en Grieken land zich tot den strijd toerui-ten. Het blad betuigt, dat het de Bul- gaarsche beweging als een zeer af keurenswaardige handeling be schouwt en beweert, dat de mo gendheden het daaromtrent eens zijn, den terugkeer tot de «status quo ante» als het eenige middel tot herstel van de rust te erkennen, «Ondanks menigvuldige bezwaren» meent het blad er te kunnen bij voegen, «laat de overeenstemming der mogenheden eene bevredigende oplossing hopen.» De Times ontvangt een telegram uit Constantinopel, dat de Porte een circulaire heeft gericht tot de mogendheden, waarin gevraagd wordt een samenkomst der confe rentie te Constantinopel, met uit sluitend doel om de Roemelische moeilijkheden tot oplossing te bren gen. De meerderheid der mogend heden heeft het voorstel der Porte aangenomen om eene conferentie over de Bulgaarsche westie te hou den. Zij zal waarschijnlijk den 26en aan land kwam. Door de snelle be weging, danst en s«hommelt het bootje, het verheft zich en zinkt weder, maar de jonge moeder daar boven siddert niet; zij kent geen vrees in José's armen weet zij haar kind veilig. Het was een treffend schouwpel, die oude, door weer en wind ge bruinde man en het teedere, vroo- lijke kind! En over dat alles spreidde de zon hare stralen nit. Donkere wolken hadden in de vroegte zich aan den hemel vertoond, maar de zon was er zegevierend doorheen gebroken en straalde nu in vollen glans. De dag van heden heriunert ons ons levenslot, mi alma (mijne ziel), sprak Alexis teeder; «Post nubila, Phoebus Ja, «na regen komt zonneschijn!» De zon scheen helder in het land van het Zuiden; maar ook in het verre Rusland verlichtte zij een stil dezer maand te Constantinopel bij eenkomen. De Grieksche minister van oor log heeft eene krijgszuchtige toe spraak gehouden tot de Spartaan- sche vrijwilligers, die ouder de leden van het corps diplomatique eenige sensatie verwekte. Uit Rangoen verneemt de Times dat twee stoombooten naar Manda- lay vertrokken zijn, de eene met het ultimatum eu de andere om de Europeanen af te halen, wier aan tal op twee honderd wordt geschat waarvan honderd te Mandala y. De meeste Europeanen zijn Eugelschen en Eranschen. Consul Haas is we der naar Man dn lay vertrokken, het- geeu, met het oog op het daaraau verbonden levensgevaar, verbazing wekt. De geruchten houden aan, dat prins Mengwoen ontsnapt is eu ie Pondichery een opstaud in de aan Birmah grenzende lauden tegen de dynastie organiseert. Men acht eene paleis-revolutie te Mandalay geens zins onwaarschijnlijk. Haarlem, 23 October löö5. Voor het op 22 Oct. jl. gehouden onderwijzers-examen in Noord-Hol land, is o. a. geslaagd de heer L. H. van Giezen, alhier. In den afgeloopen nacht is door de politie alhier in beschon ken toestand aangehouden de ma rinier 3e kl. B. R., in garnizoen te Nieuwediep, die sedert 5 dagen van zijn corps was gedeserteerd. Hij is aan de militaire autoriteit overge leverd. Door het provinciaal bestuur van Noord-Holland is g'isteren bij geluk. In de beste isbas (hut) van een klein steppendorp, die mooier is dan die van den staiost (dorps overste) is de vroegere soldatka Nma hink aan den arbeid en daarbinnen in hare eigene kamer is eene grijze matuschka behagelijk neergezeten, Eudotja Karpowna. Haren lieveling, haren schat, haren lieven barin heeft zij wel is waar niet terug, maar daarvoor haren eenigen zoon Di- mitri. Hij werd haar weergegeven, hij verzorgt haar en is goed voor haar evenals voor de dwaze Nina eu dit alles dankt zij haren lieven barin en de schoone jonge barinit- schi, aan wie zij eens haar hart heeft uitgestort. Zeifs in de verte hebben beiden haar met vergetenhaar lie veling heeft, daar de gunst der cza- rin hem in al zijne rechten her stelde aan de getrouwheid van Dimitri gedacht en door Nikolai Ka rin niet alleen diens vrijstelling van den militairen stand weten te be- enkele inschrijving aanbesteed: het driejarig onderhoud der duinen op het eiland Terschelling, behooreude tot de zee werk en in Noord-Holland. (Raming f8000 per jaar.) Minste inschrijver A. A. Bos, te Terschel ling, voor f6760 per jaar. Bij den dood van Z. K. PI. Prins Frederik der Nederlanden ziju de overblijfselen van het huis Ten Strijen, gelegen onder de gemeente Oosterhout, aan den Staat der Ne derlanden overgegaan en onder het beheer van het Departement van Binnenlandsche Zaken gesteld. Van wege dat departement zijn thans de noodige opmetingen gedaan om die overblijfselen tegen verval te be hoeden. In den loop van dit jaar zullen daarom onder de leiding'van den architect Frowein te 's-Hage de noodige werken worden uitge voerd. De heer W. K. M. Vrolik, Directeur-Generaal der Expl.-Mij. heeft zich met een adres, vergezeld van eene uitvoerige bijlage,gericht tot de Tweede Kamer, om zijue beschouwingen mede te deelen over het wetsontwerp tot bekrachtiging der overeenkomst van den Staat met de Holl. IJz. Sp.-Mij. betreffende de exploitatie van den spoorweg Amersfoort - KesterenNijmegen. Bij den Raad van State is door de Regeeriug aanhangig een wets voorstel tot verlenging der concessie van de Nederlandsche Rijnspoorweg maatschappij. De gemeenteraad van Helle- voetsluis heeft met 8 tegen 3 stem men besloten niet te voldoen aan den wensch der neringdoenden al daar om van de tallooze venters, die van buiten in de vesting komen eenige belasting te heffen. De bur- werken, maar ook rijkelijk voor hen allen gezorgd en hen bij den nieu wen grondbezitter dringend aanbe volen. En Nikolai Pawlowitsch Karin? Hij zelf is de nieuwe grondbezitter, hij heeft Ornatoffsko overgenomen en de landerijen met zijn aangren zend landgoed Karskow vereenigd, waarop de bescheidene kleine Lisa- vetta als geliefde barinitschiheerscht. Het was misschien door haar stil geduld en volharding geweest, dat hij zich het eerst tot haar getrok ken gevoelde, terwijl hij tevens be merkte, dat haar jong hart liefde voor hem had opgevat. Ook herin nerde hem Lisavetta's uiterlijk in hare jeugdige frischheid levendig aan die Wera, die hij eens had lief gehad. Lisavetta bezat de uiterlijke voorrechten van Wera, maar niet hare innerlijke onbestendigheid; zij beminde Nikolaï vurig* en innig en hij vond daarin misschien vergoe- gerij was in een adres, door een groot aantal ingezetenen getewkend, tegen die protectionistische zucht der neringdoenden opgekomen. Ook de heer C. J. van Olst, te Dordrecht, heelt deze week zijn personeel in staat gesteld de ten toonstelling te Antwerpen te bezoe ken. Niet alleen had die tocht plaats op zijne kosten, maar hij zelf ver gezelde zijn peroneel, waardoor dit beter in staat was om van al het merkwaardige, wat de stad met hare tentoonstelling aanbood, te genie ten. Door de echtgenoote van den heer Van Olst was voor verschil lende versnaperingen op de reis ge zorgd, terwijl in het hotel «Arabe» te Antwerpen een stevig middagmaal werd gebruikt. Dat allen dankbaar waren voor het genotene laat zich gereedelijk verklaren. Woensdag is met goed gevolg van het etablissement Fop Smit, scheepsbouwmeesters L. Smit Zn., te Kinderdijk, te water gelaten eene stalen .salonraderboot, gebouwd voor rekening der «Preussische Rheini- sclie Dampfschiff-fahrt Gesellschaft» te Keulen. In de Hollandsche kerk te Lon den zijn belangrijke herstellingen aan het orgel gedaan. Het is nu ver plaatst en vergroot en zal aanstaan den Zondag worden ingewijd. De bejaarde organist, die jaren lang die betrekking vervulde, is op pensioen gestald; in zijne plaats is benoemd de heer R. J. Lomau, zoon van den Amsterdamschen hoogleeraar ar. A. D. Loman. De heer Loman zal Zon dag voor het eerst het orgel be spelen. Het nieuwe Hollandsche Hofje te Old Charlton is nagenoeg onder dak. Om in het bestaande gebrek aan baardscheerders-bedienden te voorzien, heeft de Amsterdamsche ding en schadeloosstelling voor de teleurstellingen, die hij eerst had moeten ondervinden. Zoo scheen ook voor hem eindelijk de zon; want beiden zijn een tevreden paar; zij worden door hunne onderhoorigen meer bemind dan gevreesd en ver laten slechts zelden het eenvoudige Karskow. Wera daarentegen zwerft ongesta dig door de wereld rond, zichzelve en hare gausche omgeving kwel lend. Uit Rusland verbannen, door den hartstochtelijk beminden man versmaad, door hare hooge vrien den vergeten en verloochend, doolt zij rusteloos in het buitenland om, van de eene plaats naar de andere, nergens tevreden zijndedaar zij overal de gevolgen van hare zelf zucht gevoelt. Misschien dat voor haar nog het uur komt, waarin het zaad, dat haar stervend knaapje in haar verscheurd hart zaaide, ont kiemt en als vrucht eene veranderd»

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1