mill «FIS- HI MUMUMJII. 3e Jaarsrang. Dinsdag 27 October 1885. No. 708. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en aigemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN: ALGEMGGN 0VGIIZICIIT. FEUILLETON. Uit liet level vai eei Knnstenaar. UINNKNLAND. Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hootdagenten voor het Buitenland: ompaynie Générale de jl ub li cite Etranyère G. L. DATJBE 8f Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Drecfzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang'25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsclie Maatschappij tor bevordering van Nijverheid hebben op rertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde Ie deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateur* en iden dor Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst eu geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- oil feestdagen, van ]05 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar i 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het RaadhuisGeopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen Op Eon dagen kosteloos vaa 12—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents por persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behooflyk geleide. Ttylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopwi Woeosdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van i2 en Donderdag van 28 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. De Times deelt mede dat de En- gelsche regeering hare deelneming- aan de conferentie heeft toegezegd. Lord Randolph Churchill, op eene bijeenkomst te Birmingham het woord voerende, heelt verklaard, dat de oorlog, waarmede Birma be dreigd wordt, waarschijnlijk zou uit kropen op eene annexatie of eene regeling, die daarmede vrij wel ge lijk staat. De EDgelsche regeering ver wacht uit Birma een ongunstig ant woord, en charterde zeven stoom- booten om troepen te vervoeren. Het bestuur van Canada droeg aan eene geneeskundige commissie ten onderzoek naar Riel's verstand op. Zoolangdeze commissie onderzoekt, is Riel's doodvonnis geschorst. Prins Albrecht van Pruisen heeft lan de Zaterdagmorgen door hem mtvangen Brunswijker deputatie rerklaard, dat hij de hem aange boden waardigheid van regent aan nam. Daily News verneemt uit Kopen- kagen, dat de regeering voorne- nens is strenge maatregelen te ne- nen tegen de vrijheid van spreken :n drukken. - Als een kenmerkend staaltje ran de wijze, waarop het in den aatsten tijd in het Deensche Fol- rething toegaat, deelt de Kölnische Zeitung mede, dat in de zitting van .6 Oct. jl. Dr. Pingel (gematigd oeialist) zijn rede tegen de begroo- ingswet besloot met de woorden: Wij zullen dit régime niet langer lulden; wij willen ons niet langer oor zeven spitsboeven, inbrekers en De Julizon schijnt brandend heet. lare gouden stralen vallen meedoo- enloos neder op 't weelderig groene ras, op de dichtbelooverde boomen, p 't kristalheldere beekje. Zij zui- en den laatsten dauwdroppel van e half ontloken bloem. Alles wat istereu nog groen en sappig was i de natuur, is nu geel en uitge- roogd. De helderblauwe hemel is rodkleurig geworden. De dieren achten onder het gewicht der ne erdrukkende warmte, de mensehen orden loom en lusteloos, zich zeiven it last. Daar sluimert iemand in een ge- iakkelijken stoel onder de veranda dieven laten regeeren I» De president, de heer Berg, achtte het niet 1100 dig, den spreker tot de orde te roe pen, en bepaalde zich alleen tot de opmerking, dat hij de gebezigde uitdrukkingen «wel wat sterk» vond. De Fransche ministerraad heeft Zaterdagmorgen besloten, onder ze ker voorbehoud, deel te nemen aan de aanstaande conferentie. Na afloop van den ministerraad heeft de heer De Freycinet den Turkschen gezant, Assad-pacha ten gehoore ontvangen. De Spaansche dagbladen be- toogen, dat de argumenten door Duitschland gebezigd om de pogin gen tot bezetting van het eiland Yap te rechtvaardigen, van zuiver sophistischen aard zijn. Woensdagmorgen zijn te Ma drid tal van republikeiiisclie pro- clamatiën uitgestrooid; twee ver spreiders zijn daarbij in hechtenis genomen eu naar de gevangenis overgebracht. De Serviërs zijn op Bulgaarsch grondgebied gekomen. Er zijn Bul- gaarsche troepen tegen hen uitge zonden. Alle mogendheden, uitgezonderd Engeland en Frankrijk, hebben in gestemd met het voorstel der Porte tot het houden eeDer conferentie te Constantinopel. De toetreding van Engeland en Frankrijk wordt echter ieder oogenblik tegemoet gezien. Naar men verzekert, zal de eerste zitting in deze week worden ge houden. Naar men gelooft, heeft mar kies de Noailles de instructie van zijne regeering ontvangen, namens Frankrijk zijn voorbehoud te maken, achter een kleine villa. Die man is niet jong meer; een goede vijftiger. Hij heeft een indrukwekkend, door de zon gebruind gelaat, een laag, breed voorhoofd met een diepen rim pel boven den eenigszins gebogen neus, diep liggende, donkere oogen, scherpgeteekende, dichte wenkbrau wen. Aan zijne voeten rust een fraai gebouwde hond. De man vóór ons slaapt rustig; 't is of de wreede hitte met ijzeren kracht op hem rust. Hij beweegt zich heen en weer, als om den hem overweldigenden slaap van zich af te schudden. Het lukt hem gedeel telijk, de half geopende oogen slui ten zich niet weer, hij is in een toestand tusschen slapen en waken in. Zijne hand glijdt door 't nog dichte, grijze haar. Zijne lippen mom pelen half verstaanbare woorden blijkbaar spinnen zijne gedachten een pas gehouden gesprek voort. Om hem heen is alles doodstil, be- indien de conferentie moch heslui ten eene sommatie aan prins Alex ander te zenden. Hij zou namelijk gezegd hebben, dat dit de zaak der Porte, niet der conferentie is. Graaf Corti liet doorschemeren, dat hij ook voor dit geval geeue instructies heeft. Niettemin gelooft men dat de conferentie weldra bijeenkomen zal. De conventie betreffende Egypte is Zaterdag onderteekend. In eene particuliere dépêche uit Mandalay door een groot handels huis te Manchester ontvangen, wordt volgens de Indépendatice verzekerd, dat Koning Thebau zijn verlangen Leeft te kennen gegeven, om het conflict met de Eugelsche regeering in der minne te schikken. Het bericht klinkt, met het oog op de bekende houding van het Birmaansche goeveruement, vrij on waarschijnlijk, en strookt niet met den inhoud van verscheidene andere dépêches, waarin melding wordt gemaakt van de aanzienlijke ver sterkingen, die koning Thebau aan de grenzen van zijn rijk heeft op gesteld en waaraan nog dagelijks nieuwe krachten worden toegevoegd. Haarlem, 26 October 1885. In tegenwoordigheid van de ministers van binnenlandsche zaken, koloniën, marine en waterstaat, han del en nijverheid, van den Com missaris des Konings, jhr. mr. Scho- res, van de schout bij nacht jhr. Bowier, van den burgemeesters van Amsterdam en Haarlem, van vele oud- en tegenwoordige commissa rissen, vele oud- en tegenwoordige leerlingen, werd Zaterdag te Am sterdam 'het 100-jarig bestaan der wegingloos, geen enkel blaadje trilt of ruischt; slechts vliegen en mug jes dansen, dartel als altijd, in den helderen zonneschijn. Daar plotse ling springt de houd op, rekt zich, spitst de ooren en begint luid te blaffen. Zijn oor is blijkbaar door iets getroffen. Zachte voetstappen komen nader. Achter de dichtbijstaande heg hou den zij op. Gij moet nu komen, Gijsbert, ;preekt een zachte vrouwenstem, tuinman Jacob wacht reeds zoo lang op jeDe aardbeibedden moeten ge wied, de kiezel geharkt, alle bloe men begoten, de wijngaardranken gesnoeid en opgebonden worden, er is zoo veel te doen, zegt hij. .Ta, moeder, ik kom dadelijk, nog maar één enkel stukje, heusch het eerste en laatste deze week, zegt een heldere jongensstem. Schoolmeester zei laatst, het ging reeds zeer goed, voegt hij er snel Kweekschool voor zeevaart met een huishoudelijk feest herdacht, waar bij jhr. C. Hartsen uitvoerig de ge schiedenis der school in herinnering bracht. Door den Minister van Kolo niën is op de Indische begrooting f 25,000 uitgetrokken ten behoeve van de exneditie naar Nieuw-Guinea, welke door het Aardrijkskundig Ge nootschap wordt voorbereid. Wan neer deze som wordt toegestaan, heeft de heer G. Von Rosenthal, bankier te Amsterdam, eene som van f 10,000 ter beschikking van het comité gesteld, terwijl ook uit de kas van het Aardrijkskundig Genoot schap een subsidie zal verleend worden. De commissie zal dan f 48,000 te harer beschikking hebben. Voor deze som zal een stoomjacht worden aan gekocht, vermoedelijk dat, waarmede Jules Verne ziju tochten deed, en dat waarschijnlijk in Juli 1886 zal vertrekken. Reeds zijn de noodige zee-officieren en natuuronderzoekers voor die expeditie gekozen. Ten gevolge van den lang- durigen regen wordt het doen van opmetingen in den Haarlemmer- meerpolder voor het bouwen van de forten te Vijfhuizen, Hoofddorp en Aalsmeer zeer bemoeilijkt. Men herinnert zich niet, dat de water stand in den polder ooit zoo hoog geweest is als in deze week. Alleen in den nacht van Dinsdag op Woens dag steeg het water ongeveer 14 cM., en dat terwijl de drie groote stoomgemalen de Cruquius, de Lijn den en de Leeghwater onophoude lijk doorwerkten. In het adres waarmede de directeur-generaal der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwe gen zich aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft gericht be- in één adem bij. Maar jongen, hoe durft ge zoo midden op klaarlichten dag, ver beeldt u, als mijnheer de professor je eens hoorde. Die goede brave man, hoeveel zijn wij hem niet ver plicht. Wij leven slechts van zijne genadealleen dat vioolspelen van u kan hij niet verdragen, dat maakt loom en droomerig, zegt hij. Hij wil een flinken tuinman van u maken, gelijk uw vader was. Toen uw vader nog leefde, kende ik geen armoe of ellende; och, waarom is hij heen gegaan, waarom moest ik zoo hulpeloos achterblijven, barst zij eensklaps uit. Mijn arm kind, wat zal er van u worden, als ik er eens niet meer hen. De arme moeder staat daar in de heete zon en snikt haar leed uit. De jonge, bleeke knnap staart in stomme smart voor zich heen. Zijn blik rust met onbeschrijfelijke innig heid op zijne moeder. Plotseling treffende de exploitatie van den spoor weg Amersfoort-Kesteren, wordt be toogd welke de gevolgeu zouden zijn, te bereiken door het verbinden van het Staatsspoorwegnet met de hoofd stad, en dus welke nadeelen zuilen voortvloeien uit de aanneming van bet wetsontwerp tot bekrachtiging eener met de Holl. IJz. Spoorweg- Maatschappij gesloten overeenkomst tot exploitatie van den spoorweg Amersfoort-Kesteren-Nijmegen, wel ke die verbinding voor onbepaalden tijd zou doen verschuiven. De examens voor de betrek king van surnumerair der posterijen zullen aanvangen op 6 November a.s. Voor de twaalf plaatsen hebben zich, naar het Vad. meedeelt, 41 candidaten aangemeld. Het «Koninklijk Oudheidkun dig Genootschap» te Amsterdam houdt heden avond te 8 uur in het Museumgebouw, Spuistraat, eene vergadering, waar een Kunstbe schouwing gegeven zal worden door den Heer Dr. C. Ekema, uit Haar lem van, Spotprenten betreffende den Patriottentijd.» Die schandelijke bezitters, zegt het Dagbladdoen toch maar niets voor hun arme «loonslaven» Don derdag van de vorige week viel een man, werkzaam aan den torenbouw te Nijmegen, dood neer en een arme vrouw met 9 kinderen beweenden hun vader en kostwinner. En wat deden de bezitters nu v»or die arme lieden? Door de collecte aan de huizen en inzamelingen van geestelijkheid en dagbladen is voor de weduwe ruim f1600 bijeengebracht. De Kon. fabriek van waskaarsen te Amsterdam vervolgt hetzelfde blad behaalde in 188485 slechts 2 pet. winst. En die uitzuigers van kapitalis- grijpt hij de naast hem liggende viool, slaat haar woest en hevig tegen een boom, dat de snaren tril len en springen, werpt haar ver van zieh, knielt voor zijne moeder en roept hartstochtelijk uit: Moeder, moeder, ik wil tuin man worden, een flinke tuinman, gelijk vader was. De professor zal tevreden over mij zijn, mijn viool spel zal hem niet meer storen, voegt hij er bitter bij. Toen raapt hij de viool op, strijkt liefkozend over de mishandelde sna ren, als wilde hij het haar aange dane onrecht weder goed maken, drukt een kus op de betraande waDg zijner moeder en snelt heen, met de viool in zijne armen. Vijf minu ten later doet hij druk dienst als tuinmansjongen, met een onderwor pen trek op 't bleeke gezichtje en wanhoop in 't jonge hart. Om hem heen groeien en bloeien duizenden schoone bloemen, wier neerhangende

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1