ten hebben den werklieden precies hetzelfde loon uitgekeerd als in voor- deelige jaren! Zooals gemeld is, hebben de zalmvisschers van 't Kralingsche Veer bij hun adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, drie zalmen gezonden als overtuigings stukken. Op eene vraag van den griffier der Kamer, wat daarmede na afloop van het onderzoek moet worden gedaau, is door hen geant woord, dat zij aan de kamerbe waarders ten geschenke kunnen worden gegeven. Men leest in de 's-B. Ct. Bij den uitgever H. Pijttersen Tzn. te Sneek zal een Hollandsche bewerking van een socialistisch manifest van Prins ICrapotkine ver schijnen Een beroep op de jeugd. De Nederlandscha bewerker, de heer Alex. V. W. Bikkers, zelf door en door anti-socialist, neemt deze gelegenheid te baat, om in bevatte lijke eu bezadigde woorden, aan de hand der geschiedenis, de dwalin gen vau 't socialisme te bestrijden. Tot deelneming aan het groote zangersfeest vau 't «Nederl. Zangers- bond», hetwelk in de maand Augus tus 1886 te Leeuwarden zal wor den gehouden, hebben zich reeds twaalf zangvereenigingen met 450 zangers aangegeven. Van acht ver- eenigingen wordt nog antwoord ver wacht. Men meldt ons uit Halfweg: Gisterenavond omstreeks 6 uur is alhier een diefstal gepleegd, in de onbewoonde villa van den heer B. De dieven hebben zich weten mees ter te maken van eenige kleeding- stukken etc. Door een persoon zijn zij bespionneerd en is er de politie kennis van gegeven. De arrestatie volgde onmiddellijk, en wel toen de heeren, van het gestolene voorzien, op den trein wachtten. Eén van bei den wist nog te ontsnappen doch werd door eenige burgers nageijld en gegrepen. Zij waren in 't bezit van twee geladen pistolen, eenige sleutels en losse patronen. De eenigs- zins Duitsche tongval van hen, doet ons denken, dat 't werklieden wa ren, die vroeger bij den bouw der villa zijn werkzaam geweest en alzoo met de inrichting bekend waren. Zij zijn hedenmorgen door de po litie naar Haarlem gebracht. Zaterdagmiddag kocht een heer aan het loket in het centraalstation te Amsterdam een plaatskaartje voor Baarn. Twee uren later kwam hij weder terug en deed aangifte, dat hij bij het betalen een bankbiljet van f 100 verloren had. Overal werd gezocht, doch niets gevonden. De heer ging daarop stadwaarts en vernam tot zijn blijdschap, dat hij niet aan het station, maar in een koffiehuis in de Kalverstraat des middags het biljet had verloren. Het werd hem daar onmiddellijk ter hand gesteld. - Naar men verneemt zijn de heeren Justus van Maurik Jr. en Joh Gram uitgenoodigd om dezen winter in de Hollandsche Club te Londen voordrachten te houden. Beide heeren hebben de uitnoodi- ging aangenomen. In den Salon des Variétés te Amsterdam is Zaterdagavond door een vrij groot aantal studen ten, die nog onder den invloed van ontgroeningsavond en rijjool verkeerden, een zoo onhebbelijk kopjes hem als om lafenis smeeken Hij laat het water in een regen van zilveren druppels op haar neder- stroomen. Een vogel in de hooge acacia boven hem, fluit een lustig liedje, eene bromvlieg gonst om hem heen, de bloemen stralen liefelijke kleuren en geuren uit de kleine tuinmansjongen werkt ijverig voort: Welk een leven moet ik voort aan leiden, denkt hij. Hoe zal ik kunnen leven zonder mijne viool, hoe zal ik de gedachte kunnen vaarwel zeggen aan dat leven, wat schoolmeester mij zoo dikwijls voor stelde, als een heerlijk leven vol bezieling en verheffing: Gijsbertgij moet u aan de kunst wijdenzeide hij, er zal eens iets groots van u worden. Gij moet den aanleg, die in u sluimert, niet uitdooven, maar aanwakkeren. Gijsbert leunt peinzend op zijne spade, zijne jeugdige verbeelding toovert hem die gouden toekomst kabaal gemaakt, dat de politie ge noodzaakt was, hen uit de zaal te zetten. Daarna werd de voorstel ling geregeld voortgezet. Men leest in de Amsterdam mer Een nieuwe industrie werd Za terdagavond in de Kalverstraat uit geoefend. Een paar jongens riepen luidkeels: «Koopt het komieke blad, één cent, het komieke blad mót-je lezen!» Wij kochten van beide jongens een «komiek» blad, niet zonder ver moeden dat er een socialistische smokkelaar in kon zijn verscholen. En wat hadden wij voor onze twee centen? Een exemplaar van deAW. Spectator van 22 September 1883 en een nummer van de Kladderadatsch vau 4 Maart van hetzelfde jaar. In geen van beide was iets verscholen, dat het verzoopen op 24 October 1885 verklaarde. En dan nog de Ned. Spectator in de Kalverstraat rondgevent als «komiek blad!» Eene dame heeft aan het stu dentencorps der Vrije Universiteit te Amsterdam een vaandel vereerd. In dit vaandel prijkt het wapen vau het studentenkorps, bestaande uit twee geuzen, die elkaar trouw zwe ren, en hoe donker ook de toekomst schijnt, elkaar in het devies van het korps toeroepen: «Deo duce nil des- perandum!» wat zeggen wil: «Als Gods geleide met ons gaat, is er voor wanhoop nooit oorzaak!» Men schrijft uit 's-Hage: De Staatsraad graaf Van Zuylen van Nyeveld, oud-gezant, werd Za terdagnamiddag, in het Voorhout te 's-Hage wandelende, nabij het ge bouw van het Ministerie van Finan ciën, door een toeval getroffen. ZExc. werd van de straat in het lokaal van het Departement binnengebracht alwaar hij, na door een geneesheer te zijn bezocht, eenigen tijd ver toefde en in zoover herstelde, dat hij per rijtuig zijn woning kon be reiken. Men meldt aan de N. R. Ct., dat de bekende koopman Dirk van Driel te Puttershoek, tegen wiens hande lingen herhaaldelijk openlijk werd gewaarschuwd, nu ook die ge meente tot zijn arbeidsveld schijnt te willen kiezen. Door een wijn- en bierhandelaar aldaar werd dezer da gen het volgende schrijven ont vangen Puttershoek, 23 Oct. Mijnheer! Zend mij morgen per Beierland- sche boot het volgende: Een half anker Madera, benevens een half anker rooden wijn, van mid delbaren prijs, de volgende week, mogelijk Dinsdag met de veemarkt, kom ik persoonlijk bij u aan afre kenen. UEd. dm. dr. roas get.) D. v. Dkiel. N. B. De boot ligt aan de zijde van Feyenoord. De bestelling werd natuurlijk niet uitgevoerd. Men meldt uit Stellendam aan de N. R. Ct. van 23 Oct.: J. Troost, schipper op de hoogaarts S. L. no. 21, wilde zich dezen mor gen naar zijn vaartuig begeven om daarop eenige werkzaamheden te gaan verrichten, doch bemerkte, toen hij aan de haven kwam, dat zijn vaartuig verdwenen was. Vermoe delijk zijn gisteren avond omstreeks negen uren twee personen uit deze in al hare heerlijkheid voor den geest! Daar valt zijn blik op het magere, bleeke gelaat zijner moeder, die voor 't raam der tuinmanswo ning zit en hare arme oogen af tobt, een weinig goed te verstellen. Die ééne blik is voldoende, hij zal berusten. Vaarwel dan die heerlijke toekomst! De spade ter hand, wer ken om 't leven te onderhouden leven van de genade des heeren professors Je jongen krijgt pleizier in zijn vak, vrouw Maarten, zegt de oude Jacob, terwijl hij een tevre den blik werpt op het gebogen fi guurtje van den bleeken knaap. De professor zal tevreden over mij zijn, prevelt de slapende, die in zijne sluimering gestoord, half en half het gesprek tusschen moeder en zoon gehoord heeft. Och wat, spreekt hij voort, waarom trek ik mij de zaak van gemeente met het vaartuig naar de gemeente Oud-Beierland gestevend. Bij de justitie is aangifte gedaan. Uit Renkum meldt men aan de N. R Ct. Dat het bijgeloof de wereld nog niet uit is, bleek heden ook te de zer plaatse. De zalmvisscher K., die door den reeds vermelden diefstal meer dan 1000 prikken verloor, ging, nadat het aan de ijverige na sporingen der politie niet was mo gen gelukken de daders te ontdek ken, eene bekende waarzegster te Wageningen raadplegen. Bij aan komst aldaar zette de vrouw een bedenkelijk gezicht, en deed het voorkomen, dat zij reeds, zonder het van iemand gehoord te hebben, wist wat er gaande was. Toch zou zij om zeker van hare zaak te zijn, de kaarten eens gaan raadplegen. Nadat zij deze eenigen tijd onop houdelijk door elkaar had geschud en eenige onverstaanbare woorden had gepreveld, deelde zij hem me de, dat de diefstal was gepleegd door drie personen, die in eene aak den Rijn waren afgevaren, om hun gestolen buit te trachten in eene der Hollandsche plaatsen te verkoo- pen. Of de daders ontdekt zouden worden, kon zij niet met zekerheid zeggen, daarvoor kwam geen enkele kaart te voorschijn. Nadat de man voor deze gewichtige mededeeling de vrouw eene flinke belooning had gegeven, vertrok hij welgemoed naar zijne woning, in de zekere overtuiging dat zijn gestolen visch teruggebrasht zal worden. Toen de afsluiting van het locaal- spoor te Oosselt bij Deutichem Vrij dagmiddag werd neergelaten, be vond zich een 65-jarige landbouwer op den straatweg. De oude man had wegens zijne hardhoorigheid het sein niet gehoord en kreeg den sluitboom op het hoofd. Naar men zegt, is zijn toestand niet zonder gevaar. Zaterdagmiddag is onder de ge meente IJselmuiden, in het Ganzen- diep, het lijk van een volontair bij het instructiebataljon opgehaaldHij had vooreen paar weken vrijwillig zijn garnizoen verlaten. Het lijk is naar het ziekenhuis te Kampen overgebracht. Op de Venendaalsche sajetfabriek te Venendaal had Zaterdag een ern stig ongeluk plaats. Een der arbei ders kwam met zijn arm tusschen de machine, welk lichaamsdeel daar door gedeeltelijk verbrijzeld en op meerdere plaatsen gebroken werd. In Arnhem en te Joure zijn in beslag genomen een halve gulden met de beeltenis van Koning Wil lem III, jaartal 1858, en de beelte nis van Koning Willem III en het jaartal 1863, welke muntstukken valsch zijn gebleken. Na het voeren met afval van ko ren, stierven te Zevenaar binnen een half uur tijds ruim 100 kippen van één landbouwer. Donderdag avond jl., bij aankomst met den laatsten trein uit Arnhem is door de politie aan het spoor wegstation te Nijmegen aangehou den de heer P. A. D., koopman te Nijmegen, verdacht van het omkoo- pen van een drietal getuigen d dé charge in een geruchtmakende smok- dien dommen jongen ook aan,? hij moet en zal tuinman worden. Al dat droomen en dweepen helpt hem niet vooruit, wat geeft hem dat ellendig vioolgekras. Weer beweegt hij zich heen en weer, als om den slaap te weren. Nu lukt het hem niet, zijne half geopende oogen sluiten zich geheel, hij slaapt vast. De warmte is waarlijk bedwel mend. De slaper heeft een pijnlijken trek op het bleeke, verhitte gelaat. Bo ven zijn hoofd hangen heerlijke slingerplanten, zij schijnen pas be goten. Een heldere, frissche druppel glijdt van 't groene blad en valt op 't heete voorhoofd van den slapende, 't Is of die kleine verkoeling groote verkoelende kracht bezit en 't ver hitte brein ontsnapt. Een diepe zucht ontsnapt den slaper. De diepe rim pel in 't voorhoofd, de pijnlijke trekken om oog en mond verdwij- kelzaak van spiritus, waarin hij met zekeren L. betrokken is, en waar voor hij dezer dagen met zijne com pagnon voor de rechtbank te Arn hem heeft terechtgestaan. De drie bedoelde getuigen a dé charge werden staande de terecht zitting onder verdenking van meineed in hechtenis genomen en bevinden zich nog in hechtenis. D. is Vrij dagvoormiddag naar de gevangenis te Arnhem gebracht. Een inwoner van Woensel bij Eindhoven, werd door zijn paard en wagen overreden. Na vergeefs op zijne thuiskomst gewacht te hebben, ging men he n zoeken, en vond men weldra zijn lijk in eene sloot lig gen, onder de kar. De ongelukkige laat eene weduwe met vier kinderen achter. Een bierbrouwer te Eindhoven vernam nauwelijks, dat de firma V. L. failliet was gegaan, of hij zond iemand naar Amsterdam, Rotter dam enz., met verzoek de wissels niet te betalen, welke hij genoemde firma ter incasseering had gegeven, en die den volgenden dag vervallen zouden. Het gelukte bij allen, en de brouwer was gered. Het bedrag der wissels was f19,000; te Rot terdam alleen omstreeks f5000. Men schrijft thans nader uit Hel mond: Vrijdagavond, even over half zeven werd er in een gedeelte onzer stad een zware, doffe slag gehoord en weldra meldde de alarmklok, dat er een ongeluk had plaats gehad, ten gevolge waarvan de algemeene hulp werd noodig geacht. Zooals reeds per telegraaf is ge meld, vond die slag zijn oorsprong in eene ontploffing in de gasfabriek en brak er onmiddellijk daarop een zware brand in die fabriek uit. Na onderzoek is gebleken, dat er bij de herstelling van den regulateur, waar aan men reeds eenige dagen bezig was, plotseling een aanzienlijke hoe veelheid gas is ontsnapt, waarop onmiddellijk de ontploffing volgde. De ijverige en bekwame directeur der gasfabriek de heer T. H. Goos- sens werd afgrijselijk verminkt, zoo dat de dood onmiddellijk volgde. De stoker van Lieshout had daar entegen een langen doodstrijd, de toeschouwers moesten hem levend zien verbrandenzonder hulp te kunnen bieden. Een tweede werk man, de fitter Pey heeft ontzettende brandwonden bekomen; hij is in het gasthuis opgenomen en zal hoogst waarschijnlijk bij het ontvangen van dit bericht reeds overleden zijn. De brand in de fabriek bleek niet zulk een omvang te hebben als het zich liet aanzien en was door de inmiddels aangerukte brandspuiten spoedig gebluscht. De directeur Goossens was een algemeen geacht en gezien ambte naar, een voorbeeld van ware plichts betrachting. Van Lieshout en Pey waren hoof den en kostwinners van groote huis gezinnen. Geheel Helmond is onder den in druk van het ontzettend ongeluk. De fabriek was aan de Amster- damsche beurs verzekerd voorf24000. Als een staaltje van taaie levens kracht bij een klein nietig diertje vertelt de Helmondsche Ct. het vol gende Een ingezetene dezer gemeente nen langzamerhand, hij slaapt ge rust. Hij slaapt en droomt, droomt van zijne lang vervlogen jeugd, toen hij jong was, een kind nog, het kind van eene arme weduwe.... eene waschvrouw. O, wat al her inneringen bestormen hem. 't Is herfst, de gele bladeren dwarrelen, door den wind opgestuwd, heen en weer, en kale boomen ste ken naakt en onbevallig tegen de grauwe mistige lucht af. Hij «de voorname professor», «de groote schilder», «de beschermer van kun sten en wetenschappen» is nog een kleine bleeke, armoedig gekleede knaap. Hij zit in den hoek van het kleine vertrekje in een vuile achter buurt. Ba, hoe is alles doortrokken van een zeep-waschlucht. De drooglijnen zijn dwars langs de lage, zwarte zoldering gespan nen. Alles ademt den geest der groot ste armoede, ja ellende. Daar in den ouden, waggelenden leuning- ontving 11. Zaterdagavond per post pakket uit Tilburg en verpakt in een sigarenkistje, waaromheen nog een stevig papier geplakt was, 36 stuks vinken. 's Avonds laat opende men het pakket en begon vervolgens de vin ken te plukken. Onder deze trof men een klein vogeltje (spitsbekske) aan, dat, reeds gedeeltelijk van zijne veertjes ontdaan zijnde, nog met het kopje begon te trekken. Men gaf het een weinig speeksel en weldra opende het de oogen en begon geheel en al te herleven, zoo dat men het in een kooitje zette, wat eten gaf, en 's morgens zijne vrijheid weergaf. Met een vroolijk getjilp vloog het diertje weer het luchtruim in. Eenigen tijd geleden werd in som mige bladen met veel ophef melding gemaakt van een miniatuur aqua rium (vischvijver) door den heer H. Eligh, architect te Breda, ont worpen en vervaardigd. Tbans heeft hij er een gemaakt uit cement, ter grootte van 1,40 bij 1 Meter, voorstellende een villaomringd van een tuin, verheven op een tunnel. De tunnel is voorzien van zes portieken met hekken tot afsluiting van verschillende vischsoortenaan de vier hoeken van den tunnel zijn trappen geplaatst voor toegang naar de villa, die men door vaartuigen wederom verlaten kan, aangezien de tunnel geheel door water is omringd. Aan de vóór- en achterzijden van den tunnel bevindt zich een portiek, dat een halven cirkel vormt waarin fonteinen ontspringen. Door die vernuftige samenstelling blijft het water door den aanvoer der fonteinen steeds friech en hel der, behoeft ook niet schoon ge maakt te worden en wordt het overtollige water door eene veilig heidsbuis afgevoerd, iets, dat voor de bewoners van het aquarium van het hoogste belang is. Vrijdag is door de politie te Breda aangehouden en naar het ouderlijk verblijf te Breda teruggezonden, Adolphine Etienneminderjarige dochter van den alom in den lande bekenden Parijschen wafelbakker, zoodat het verzoek van den com missaris van politie te Breda ten haren opzichte reeds als buiten ef fect gesteld kan beschouwd worden. Een inwoner van 's Boseh ontviDg dezer dagen uit Kaatsheuvel een brief, waarvoor enkel gebruikt was eenpostzegel van 5 cent. Dit bevatte aan de keerzijde zoowel adres als inhoud en onderteekening. Onder de landbouwers te Hoens- broek (Limburg) heerschtde grootste ontsteltenis. In vele weilanden aldaar zijn namelijk knollen en appelafval gevonden met luciferskoppen, naal den of speldeu. Gelukkig is het snoode bedrijf in tijds ontdekt, zoo dat geen koeien er van hebben ge geten. Zoo dit het geval ware ge weest, zouden de beesten ongetwij feld er aan zijn bezweken, daar vooral de luciferskoppen in groote hoeveelheid in de knollen aanwezig waren. Door de politie is een onder zoek ingesteld. Vrijdagavond kreeg een korporaal van de infanterie, te Doesburg in garnizoen, twist met een burger naar aanleiding van een liefdesge schiedenis. De ruzie liep zoo hoog, dat de korporaal zijn sabel trok en den burger erg met dit wapen mis handelde. De verwonde werd onder stoel zit de bewoonster van dat ka mertje, bleek, ziek, uitgeteerd. Hare vlijtige handen rusten thans wer keloos in haar schoot, haar blik dwaalt door het vertrekje, dat ver trekje, nu zoo morsig, vroeger, vóór hare ziekte, zoo frisch en helder. De kleine knaap in den hoek is druk bezig, hij heeft een potlood en een stukje papier. Hij teekent eene vrouw, zijne moeder, 't Is als voelt hij bij instinkt, dat hij dat lieve gelaat, die geliefde trekken zoo spoedig zal moeten missen, als voelt hij behoefte, ze voor nu en later diep in zijn geheugen te griffen. 'Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2