IIPFLFIR Nill i Donderdag 29 October 1885. No. 710. FEUILLETON. Uit liet leven van een Kunstenaar. BINNENLAND. Jaarg-ang. ABONN EMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgsncmen Zon- en alyemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland(ompagme Générale de ublicite Ktrangère G. L. DATJBF. Go., JOH. F. JON KB. SurrI'a rijt, 3Tbit Faubourg Hontmartre. ADV ERTENTI EN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal musenvi op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e dear. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegaat; 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsclie Maatschappij t het Paviljoen. Ingang Dreefzijde Je deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegati Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon vaa diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke - r.- i -r, M- en r<j Jv..in s. 'I'cc n_..i 1 diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, ledeu met I dame. Museum van kunstnijverheid 1 1 1 1x/i - x -_14.».. LxiRK.n nn v^rtnou van Hininma ï>rii»»n tnp.c/a n 1/ ertooa van tden do. -.X- van Nederland en moor bijzonder van het Haariemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende l 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, vaa 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen botaliii: ïond&gen kosteloos van J24 uur, da overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jare Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 118 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Woensdag en Zaterdag van 24 uur. A 'L J" n V-"L o n„. uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van i2 en Donderdag van 23 uur. Toegang (dei Oudegroeumarkt) vrij. ;evordering van Nijverheid hebben op 25 ccuts per persoon. Donateurs SB oudheid, "knust en geschiedenis, vooral toegangskaarten voor een geheel jaar g van 25 cents per persoon, alleen op u niet dan onder behoorlijk geleide. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopeai ALtiKMKKN OVKIIZICIIi. Naar aanleiding van den moord aanslag op den minister-president, den beer Estrup, heeft er te Ko penhagen eene g-roote demonstra tie plaats gehad. Ongeveer 12,000 personen hebben zich in optocht naar zijn huis begeven. Langs den gehee- len weg, dien de stoet volgde, stond eene talrijke volksmenigte geschaard. Vóór het huis gekomen, hebben de manifestanten den minister met geestdrift toegejuicht. Hij betuigde daarvoor zijn dank en bracht hulde aan het vaderland. De eerste felicitatie wegens het mislukken van den aanslag heeft hij van den Koning ontvangen. Daarop zijn eene menigte geluk- wenschen gevolgd, van den Ge meenteraad en andere autoriteiten, alsook van een aantal vereenigingen en particulieren. De Turksche gevolmachtigden, voor de conferentie, zijn nog niet benoemd. Deze zal waarschijnlijk eerst de volgende week bijeenkomen. In den toestand van Bulgarije en Roemelië is geen verandering gekomen. Vorst Alexander werd bij zijne aankomst te Philippopel door de verschillende autoriteiten ontvan gen en door eene talrijke volksme nigte met de kreten«Leve de Unie!» verwelkomd. De reserve der Grieksche ma rine, van 24- tot 26-jarigen leeftijd, is opgeroepen. De geheele zeemacht is vastgesteld op 4500 man. Volgens eene Reuter-dépêche aan den Standard uit Cairo, is zuster 3) (Slot.) Ja, wel lagen daar die geschre ven lofredenen, maar waren zij niet in staat de herinnering weg te wis- schen aan de droevige tranen, die haar waren voorafgegaan Hoe goed herinnerde hij zich den armen, gelukkigen fabrieksknaap; gelukkig in zijne jeugd, gezond heid, kracht, in zijn nederigen werk kring, gelukkig in den schoot zijner arme familie, in wie hij was groot gebracht, in wie hij zich thuis ge voelde. Met geweld had men hem aan zijn «denkbeeldig geluk» ont trokken om hem «waarlijk» geluk kig te maken, alsof 't geluk een ling was, dat zich huiten ons zelfs Cipriani den 22en dezer, na eene reis van 16 dagen van Khartoem te Akasheh aangekomen. Zij deelt mede, dat Khartoem bijna geheel verlaten is, terwijl Omdur- man dicht bevolkt en een tweede Mekka is geworden. Van heinde en ver komen de Arabieren opdagen om het graf van den Mahdi te be zoeken en daar gebeden te houden. Te Omdurman bevindt zich eene sterke afdeeling «Derwischen», be- ueveus een 4tal oorlogsschepeu, ter wijl verscheidene kleinere vaartui gen in bet arsenaal in aanbouw zijn. De levensmiddelen waren nog schaarsch, wapenen en ammunitie daarentegen in overvloed aanwezig. Zuster Cipriani verhaalt van een Franschman, die in December jl. onderweg door eene ziekte werd aangetast, van zijn kameel viel en door de Arabieren werd begraven nog vóór hij dood was. Zij heeft het graf zelf gezien; het ligt een dagreis van Omdurman verwijderd. Van Omdurman naar Akasheh was zuster Cipriani door de woestijn geleid door een Arabischen gids; ook deelt zij nog mede dat Slatin Bey, Lupton Bey en de heer Cuzzi zich geboeid te Omdurman bevin den. Hare beschrijving van den val van Khartoem stemt overeen met de bekende verhalen. In het arsenaal te Khartoem heerscht nog voortdu rend eene groote bedrijvigheid. Aan de Times wordt uit Ran goon gemeld: De beiderzijdsche krijgstoerustingen duren voort. Thi- bauw versterkt zijn paleis en deed huizen rondom omverhalen. Er heeft den 22en dezer een Ministerraad te Mandalay plaats gehad. De meer derheid der Ministers pleitte voor tegemoetkoming aan Engeland. Thi- bauw echter steunde de oorlogzuch- wil, door een ander liet «maken.» Iedereen kende den armen jongen met zijn aangeboren talent; men wilde hem zoo gaarne voor de kunst «redden», het lukte niemand den eigenaardigen trots van den jongen te buigen; slechts de professor ver stond de kunst. Hij kocht den jongen van zijne familie, hij «schonk» hem aan de kunst niet om den jongen te ver edelen, niet om de kunst te dienen, maar om zich zeiven te zien verheerlijken, door een groo- tendeels onbeduidend publiek. De knaap was een groot kunste naar geworden, hij schiep veel, maar zijn sombere, vreugdelooze blik, zijn zwaarmoedige scheppingen toonden het ons aan hij was niet geluk kig. Hij had eens den prof. een klein schilderstukje toegezonden voorstellende een gelukkigen, ar men knaap. Over 't gelaat van den jongen lag een waas van geluk, tige minderheid. De Britsche land voogd in Birmali weigert aan den Frauschen consul vergunuing om op eeue Eugelsche stoomboot naar Mandalay te gaau. Haarlem, 28 October löö5. De Haariemsche Afdeeling der Maatschappij tegen het mishande len van dieren, hield gisterenavond op de bovenzaal van het Nutsge- bouw een openbare vergadering. Als spreker trad op de heer H. Zeeman, die in een zeer schoone voordracht den hond schetste als een voorbeeld van waakzaamheid, getrouwheid en moederliefde. Voorat' hield spreker een uitgebreide ge schiedkundige beschouwing over de «AmsterdamscheStokmauuen of Hon denslagers», een ambt dat vooreen drie- a viertal eenwen iu Amster dam eu ook in andere plaatsen van ons land bestond, aan welke be schouwing door spreker vele heden- daagsche toestanden in de menschen en dieren-, vooral honden-, wereld werden vastgeknoopt. Werden de aanwezigen ten zeerste geboeid door deze alleraardigste in leiding, niet minder was dit het geval met hetgeen daarna volgde: de hond geschetst in zijne hoeda nigheden als wezen, dat door velen met «instinkt» begaafd, wordt be schouwd, maar waarvan men wel degelijk kan zien dat het een ziele- leven heeft. Spreker haalde ten bewijze daar van de geschiedenis aan van den hond van Prins Willem I, die zijn meester voor een sluipmoord be hoedde; die van den hond van den grooten Nederlandschen geleerde Boerhave, die door zijn waakzaam- men kon het hem aanzien, zijn be roep, zijn stand maakte hem ge lukkig. Was dat een stom verwijt? Hoe kwam het, dat de prof. on willekeurig eene vergelijking maakte tusschen den gelukkigen knaap en zijn sombei en beschermeling? Sinds dien tijd ontmoette hij den jongen kunstenaar niet gaarne meer. Hij treedt aan 't venster en staart naar buiten in den warmen zomer avond. Zijn blik valt op den kleinen tuinmansjongen, die op den grond geknield, het onkruid uit de aard beibedden wiedt. Als voelt de knaap den boorborenden blik, die op hem rust, instinktmatig heft hij zijn bleek gezichtje op en zijne groote oogen vestigen zich op 't gelaat des schil ders. Dan wendt hij zich snel af, als was hij op iets boos betrapt en onderworpen gaat hij nog een poos voort met den geringeu, geest doo denden arbeid. Een uur later is zijn heid en scherp herinneringsvermo gen zijn meester op een zijner toch ten uit eeu verschrikkelijk gevaar redde, die van den hond van maar schalk Ney, welke zijn meester tot in den dood getrouw bleef, toen hij op bevel der Bourbons gefusilleerd werd, en die welke door den heer Nagtglas werd beschreven in zijn werk over het Zeeuwsche volksle ven, zijnde van een hond die aan boord van een stoomboot een zijner jongen nasprong dat zich aau de zijde van de boot in levensgevaar bevond, te water viel en door de moeder werd nagesprongen, doch waarbij beiden den dood vonden. Niet minder schoon beschreef spre ker de werkzaamheden van den trouwen St. Bernhardshond, waar van reeds veel wordt verhaald, doch waarvan spreker nog tal van bij zonderheden mededeelde. Dergelijke feiten spreken, en voor zeker pleiten zij voor het dier in 't algemeen, doch voor den houd in het bijzonder. Wie deze vergadering heeft bij gewoond, zal ongetwijfeld de over tuiging hebben medegenomen, dat evengoed als de mensch, het dier recht op bescherming, liefde en ver zorging beeft. Wij vernemen dat van wege de «Nieuwe Rotterd. Schouwburg maatschappij,» direct. A. Eaasen, hier ter stede op 12 November a. s. in den Nieuwen Schouwburg zal worden ten tooneele gevoerd «De Salontyroler», blijspel met zang in 4 bedrijven van G. von Moser, schrijver van «de Bybliothecaris, de Inkwartiering, Onze vrouwen» enz. Het aan den Koning aange boden adres betreffende den aanleg van een zeehaven te Scheveningen, werk gedaan en treedt bij 't een voudige huisje zijner moeder binnen. Dat was niet het beeld van een ge lukkigen knaap. Gij, groote schilder, zijt gij dan zoo bekrompen, dat gij niet eens be grijpt, dat, wat de een soms be geert, de andere veracht, waar de een naar streeft, de ander van de hand wijst; dat hetgeen voor den een geschikt is, daarom nog niet deugd voor den ander. Maak aan dezen kuaap weer goed, wat gij lang geleden aan een an deren misdreeft. De hand glijdt over het breede voorhoofdwaarachter het klein geestige brein huist: ja, als hij nu nog schilder wilde worden dan Ik ga nog een poosje uit, Jo- han, zorg dat tegen 9 uur het rij tuig ingespannen is, ik moet heden avond nog naar de vergadering. Goed, professor! Terwijl deze is door Z. M. gesteld in handen van den Ministerraad. De Tweede Kamer heeft gisteren na afhandeling van alle nog over gebleven artikelen en amendemen- dementen, bet geheele gewijzigde «Wetboek van strafvordering met algemeene stemmen aangenomen. Het verzoek om gratie, inge diend door Jeanne Lorette, is afge wezen. Maandagavond is in bet ge bouw van den Werkmansbond te Amsterdam eene vergadering ge houden van bestuurders van ver schillende Vakvereenigingenten einde middelen te beramen om in de behoefte aan werk te voorzien. Er werden allerlei middelen aan de hand gedaan en het resultaat was, dat men besloot, een adres aan den burgemeester aan te bieden, waarin er o. a. op zal worden gewezen, dat er nog tal van onbewoonbare wo ningen zijn, die opgeruimd en door nieuwe vervangen konden worden; dat het gemeentebestuur voor de agenten van politie in het buiten land voor f 13.50 laarzen laat ma ken, die geen f10 waard zijn, euz. Door de algemeene vergade ring der Vereeniging «Eigen Hulp,» den 4en Juli 11. te 's-Hage gehou den, werd de voorzitter dier Vereeni ging gemachtigd tot het benoemen eeuer commissie van 5 leden, om te onderzoeken, «of en in hoever noodzakelijkheid bestaat tot geheele herziening van de statuten der Ver eeniging, nadat zij daarover het oordeel zal hebben ingewonnen van de besturen van alle algemeene en districts-afdeelingen der Vereeniging, en om, indien de noodzakelijkheid dier herziening blijkt, zoo spoedig mogelijk dienaangaande voorstellen in te dieneu, welke in druk aan alle leden der Vereeniging worden inede- zich tot de wandeling gereed maakt, zegt de oude dienaar: Mijnheer de professor neem mij niet kwalijk, dat ik 't zeg, maar zou de kleine Gijshert niet wat meer kunnen verdienen. Vrouw Maarten sukkelt zoo in den laatsten tijd, dokter en apotheker kosten haar wat meer dan vroeger en zij is zoo zwak, dat zij zelve niets meer kan verdienen, zij zal het niet lang meer maken. Wat drommel, kerel, bemoeit gij u steeds met een andermans za ken; ik weet best, wat mij te doen staat. De jongen is lui en droome- rig, laat hij werken, in plaats van dat ellendige vioolspelen. Nog eens, plaag mij niet meer met dien tuin mansjongen, valt de professor driftig uit en snelt heen, zonder den ouden dienaar nog een blik waardig te keuren. Deze ziet zijn heer peinzend na, schudt zijn oud, grijs hoofd eu

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1