Een zeer eigenaardige, voor onze ooren zelfs niets ongewone hul de, wordt aan het Engelsche blad Fairplay aan de Amsterdamsche po litie gebracht. Bij het lossen van katoen uit het schip Elphis kwa men 35 balen te kort, doch dank zij de tusschenkomst van de politie, werden zij al spoedig opgespoord en aan den rechtmatigen eigenaar ter hand gesteld, «zoo maar zonder eenige kosten voor de eigenaren van het schip», en de dieven wer den gepakt en veroordeeld! Zulke autoriteiten, die zich de be langen van vreemdelingen aantrek ken, kan Fairplay niet genoeg roe men. Als hunne manier van| han delen maar bekend gemaakt wordt, zal Amsterdam er voordeel uit trek ken zegt het want Engelsche dieven zullen Amsterdam leeren vermijden; laat hen hun geluk beproeven in Antwerpen maar niet in een haven waar «het Goeverne- ment de dieven van katoen ver volgt, ook al behoorde die niet aan aan het Goevernement.» «Wat drom mel,» zou een Engelsche dief zeg gen, «heeft het Goevernement er zich dan mee te bemoeien!» Het lijk van den jongeling, die Dinsdag te IJmuiden verdronk, is gisteren tusschen de pieren gevon den. De landman C. de Heer, in den Veenpolder onder Assendelft vond Maandagmorgen van zijne 18 scha pen 5 verscheurd en 8 in verschil lende greppels en slooten. Deze ver woesting was aangericht door de onbeheerd losloopende honden van een of meer zijner buren, wier zor geloosheid hem nu eene schade van ongeveer f100 heeft berokkend. Aangaande het ontzettend onheil dat gisterennacht in de Warmoes straat te Amsterdam voorviel, ver neemt het D. v. N. nader, dat geen man is omgekomen die hulp tot redding van de ongelukkige vrouw en de drie kinderen zou hebben ver leend. Zoodra de chef der firma D. C. van Nulck, sigarenfabriekant, over de Oudebrugsteeg door de win kelruiten de vlam in het achterge deelte van perceel 62 zag, was hij naar het politiebureau aan de Oude- brug gegaan om te waarschuwen. Toen hij terugkwam, dus vóórdat het telegram den brandweerpost kon bereikt hebben, trachtte hij nog in het brandende huis door te dringen om te redden wat te redden viel; doch toen was redding reeds onmo gelijk geworden. De dienstbode, die door de vrouw des huizes gewekt werd, was ge vlucht naar eene woning in de buurt, zoodat de moeder alleen de zorg voor de drie kinderen had. Tegen de helsche macht van vuur en rook was zij niet bestand. De verbrande lijken zijn gisteren morgen naar de Oosterbegraafplaats overgebracht. Het «Aquarium der Amster damsche Diergaarde is weer verrijkt met een fraaie verzameling visschen uit de Middellandsche zee, wier zoo eigenaardige fauna thans door ver schillende vischsoorten als Letter- baarsjes, Jonkervisschen, Grondbra- sems en andere zeebrasem vertegen woordigd is. Het aquarium dankt dit alles aan de uitnemende zorgen van den heer J. Bruins, gezagvoerder van het stoomschip Stella. eensklaps. En het grijze mannetje, nog altijd met 't vaandel tusschen de armen en den verfonfaaiden hoed over de oogen, wordt gegrepen en het vaandel hem ontnomen. Noch zijne grijze haren, nech zijn deftig uiterlijk hebben hem kunnen redden, integendeel men denkt een der rad draaiers, die wel in heerenkleederen zullen steken, in handen te hebben: Hij wil spreken, zeggen wie hij is doch hij wordt overschreeuwd en, geflankeerd door een paar hel men, verdwijnt hij tusschen de weer aangegroeide nieuwsgierige menigte. In verschillende straten schijnen de socialisten aan het woelen te zijn. Het volk stroomt door de dwars- stegen naar een ander pant. Vlak bij het Russisch Koffiehuis is men slaags met de politie, die heden - deze merkwaardigheid moet aan de vergetelheid worden ontrukt over al, waar iets aan de hand is, schijnt uit den grond te schieten. Ouder hen die zich dezer da gen bij de politie te Amsterdam hebben aangemeld, om naar een der bedelaarsgestichten te worden opgezonden, bevindt zich een ge- wezeu onderwijzer bij het M. U. L. O. Aan den draDk geheel verslaafd, had de ongelukkige zich na her haalde veroordeelingen wegens open bare dronkenschap bij rechterlijk vonnis naar eene rijks-werkinrich ting verwezen gezien. Bij het stormachtig weder van 26 dezer is in de nabijheid van Enk huizen een met rogge geladen schip gezonken; slechts de mast steekt boven water uit. De opvarenden hebben zich in een bootje gered. De Tesselsche blazerschuit l.K. 11, schipper B, van Oosterend, op Tessel, die 11. Vrijdag op de Noord zee is gezien, bezig met visschen, is tot heden nog niet teruggekeerd. Naar alle zeehavens in den omtrek is getelegrapheerd, doch nergens is iets aangaande de vermiste schippers bekend. Algemeen wordt het ergste gevreesd. De schuit werd door twee jonge mannen, beiden ongehuwd, bevaren. Men meldt uit Urk: Er heeft hier een ongeval plaats gehad, dat ge lukkig goed afliep. Een meisje van 10 jaar zou voor hare moeder wa ter putten en viel daarbij in den regenbak, waarin meer dan zes voet water stond. Op haar gegil kwam een buurman, die zich in den bak begaf, en op twee uitstekende stee- nen staande het meisje trachtte te grijpen. Na veel moeite gelukte hem dit. Het kind was echter bewuste loos. Door doelmatig aangewende maatregelen kwam het meisje weer tot bewustzijn en bevindt zich thans wel. De R.-K. kerk in de Parkstraat te 's-Hage is gisteren ochtend aan een groot gevaar ontkomen. Bij het korte onweder, dat omstreeks 8 uur met een zware hagelbui boven de stad woedde, sloeg de bliksem in den toren en langs een electri- schen draad, die de torenklok met een uurwerk, in de sacristie aanwe zig, verbindt. Den draad volgende, die langs de bovengewelven van het gebouw loopt, en dus de geheele kerk doorgaande, kwam de bliksem ten laatste in de klok van de sa cristie. Een priester, die zich gereed maakte om de mis te gaan bedie nen, was daar aanwezig en stond dicht bij de klok, waarop hij wilde zien hoe laat 't was, toen hij op de wijzerplaat plotseling een vuurgloed ontwaarde. Verschrikt, doch geluk kig zonder eenig letsel te hebben bekomen, verliet de geestelijke de sacristie. Toen men daarop een on derzoek instelde, bleek dat de por seleinen wijzerplaat aan scherven was geslagen, terwijl vele raderen van het uurwerk waren verwrongen en verschroeid. Noch het glas voor de wijzerplaat, noch de houten klok- kenkast zijn beschadigd en ook het uurwerk van den toren heeft geen schade geleden. Hoe de bliksem een uitweg heeft gevonden is tot nog toe onbekend gebleven. Het ge bouw is van twee bliksemafleiders Wij komen nog in tijds aan om de groote spiegelruiten van het kof fiehuis te zien induwen en de scher ven rinkelend te hooren neervallen. In tijds, om van uit de verte een paar arrestaties bij te wonen. De eene van een breedgeschouderd indi vidu met hoogen hoed, zwaren snorrebaard en de oogen met een lorgnet gewapend; de andere van een potsierlijk kereltje met een groote pet en dito bril op, en steile, pun tige boordjes om, die uit een zwarte stropdas loeren. Of dezen socialisten zijn? Even scherpe blik als om met den eersten oogslag een zakkenroller in een deftig gekleed heer te herken nen, wordt er gevorderd om onder de meest onnoozele vermommingen hen te ontdekken, die de maatschap pij met geheele omverwerping drei gen. Gij en ik zouden ons wel wach ten, al dat saamgestrooTde volk te scheiden in nieuwsgierigen en volks opruiers. Hoe licht zouden we ons kunnen vergissen, want ook hier geldt het spreekwoord, dat niet al tijd de kleederen den man maken. 'Wordt vervolgd voorzien, die ook niet beschadigd zijn geworden. De bewoner van een huis in de Willemstaat te 's Gravenhage vond Maandag in zijne woning een scherpe patroon, die waarschijnlijk had ge diend als ballast voor den minne brief van een grenadier aan zijn meisje, eene dienstbode daar ten huize. Gisteren is te Scheveningen de telephonische verbinding tot stand gekomen van den vuurtoren met het rijkstelegraafkantoor, zoodat alle berichten omtrent schepen, stran dingen, aanvragen om assistentie of loodsen rechtstreeks overal heen kunnen worden gezonden. Te Oosterbeek is Maandag door de stoomtram een kar met aardap pelen onder de spoorweg-viaduct aangereden. De voerman werd door den hevigen schok van de kar ge slingerd, en nog al ernstig gekwetst; het paard kreeg geen letsel. De kar werd echter geheel verbrijzeld. Om half negen sloeg Dinsdag avond de bliksem in den toren der protestantsche kerk te Soest. Met hulp van de waterleiding-maat schappij mocht men er in slagen, den brand te blusschen. De gepensioneerde O.-I. soldaat J. C., uit Groesbeek, die den 14den dezer maand werd in hechtenis ge nomen, onder verdenking van den brand, welke in den nacht van 3 op 4 October jl. te Wijchen heeft gewoed, te hebben gesticht, is giste ren uit de gevangenis te Arnhem wegens gebrek aan bewijzen weder ontslagen. Men schrijft uit Rozendaal (N. Br.) aan het N. v. d. D.\ Eene schier ongekende drukte en nijverheid heerscht thans in het westelijk gedeelte onzer stad. De drie suikerfabrieken en kandijfa- brieken zijn weder volop aan 't werk. De suikerfabrieken verwerken on geveer een millioen kilogram bieten per week, welke, hoewel klein, toch goed suikerhoudend zijn. Voort durend ziet men nieuwe scheeps- vrachten beetwortelen aankomen, of suikerladingen vertrekken. Groot is het aantal werklieden, die hieraan dan ook flink brood verdienen. Be halve dat elke fabriek bijna 300 man aan het werk heeft, zijn er nog velen aan de haven werkzaam, en zijn verschillende later aan te van gen werken nu reeds begonnen, zoo dat hier althans geruimen tijd van geen werknood sprake is. Op tal van plaatsen te en in de omstreken van Eindhoven hebben weder vele baldadigheden plaats ge had. Te Stratum is tot bloedens toe gevochten. Te Eindhoven werd men in een paar koffiehuizen handge meen en hadden er verwondingen plaats, terwijl de ruiten verbrijzeld werden. Te Woensel werden mede in een paar herbergen de ruiten stuk geslagen, terwijl de baldadig heid zoo ver ging, een gebouwtje, bij eene woning gebouwd, af te bre ken. In een koffiehuis aan de Bosch- dijk werden niet alleen de bezoekers, maar ook de herbergier en vrouw schandelijk mishandeld, zonder dat daarvoor eene aanleiding schijnt te bestaan. Verschillende processen-ver baal zijn opgemaakt, doch slechts één persoon is aangehouden. Men meldt uit Molenaarsgraaf: Van tijd tot tijd herhalen zich hier baldadigheden, waaraan brood dronken lieden zich 's avonds na het verlaten der herbergen schuldig maken. Daaronder behoort: 't ver nielen van stoepbanken, het ver brijzelen van ruiten, en dergelijke heldenstukken meer. Verleden Zondagavond heeft men bij een ingezetene van Gyheland het langs zijn tuin staand ijzeren hek afgetakeld en in den tuin neer gelegd, en hier en daar planken van stoepen langs de Graafstroom afgebroken. Dat geschiedt doorgaans tusschen 10 en 11 uur 's avonds. Of 't niet mogelijk kan zijn b. v. door vermomde rijkspolitie 'die hel den eens te betrappen, en of't niet beter zou zijn den diep in het land te Brandwijk gestationeerden rijks veldwachter over te plaatsen naar hier, of wel hem Gyheland als woonplaats aan te wijzen, zijn vra gen die wel overweging verdienen. Op den weg naar Stratum werd Maandag een man onverwachts zoo danig met een mes aan den hand verwond, dat hij vermoedelijk het gebruik van drie vingers zal moeten missen. De dader is in hechtenis genomen. Gedurende het onweder, dat Dins dag gedurende een korten tijd bo ven Tilburg woedde, waren ver schillendepersonen in de gelegenheid eennatuurverschijnsel te bewonderen. Een meteoor schoot met verbazende snelheid uit het zuidwesten en spatte met een hevigen knal tegen het leien dak van den stadstoren, boven de wijzerplaat, uiteen. De luchtsteen had eene doorsnede van ongeveer een decimeter en gaf een hel licht af. Ook sloeg de bliksem op het kloos ter der paters Kapucijners aldaar en verbrijzelde een steenen kruis op den voorgevel der kerk en kwam in het klooster terecht. Eene der zalen werd met rook gevuld, en zonder verdere ongelukken te ver oorzaken baande de bliksem zich een weg door den muur. Door de rijksambtenaren te Smeer maas (Limburg) zijn aangehaald 28 varkens, die men, in strijd met de wet op de besmettelijke veeziekte, frauduleus uit België had getracht in te voeren. Het kind dat Dinsdag morgen bij het station te Zutfen onder den trein geraakte, is gisteren morgen het ééne been boven de knie en het anderen boven den enkel afge zet. Naar omstandigheden is zijn toestand gunstig. De Asser ijsclub heeft nu reeds besloten dezen winter, ijs en weder dienende, eene gecostumeerde hard rijderij op schaatsen te doen houden. De pachteres der buffetten in het station te Heerenveen had reeds meermalen bemerkt, dat haar iets werd ontvreemd. Zondagavond ging zij zich verschuilen in de wacht kamer 3e klasse. Het duurde niet lang of een manspersoon kwam op dagen en wilde zijn slag slaan. Hij werd gevat en aan de politie over geleverd. Van een en ander is pro- ces-verbaal opgemaakt. GEMENGD NIEUWS, De spreekwijze «met spek schieten»: «liegen» is volgens den schr. der brieven uit de Hofstad in de Arnh. Ct op de volgende wijze in gebruik gekomen. Een ja ger komt platzak thuis, maar loopt in 't voorbijgaan bij den poelier aan en gelast hem een haas thuis te bezorgen, daar hij zijne vrouw stellig beloofd heeft haar dien dag zulk een knaagdier op tafel te leve ren. Er is een vriend op bezoek toen de jager thuis komt en van al zijne heldendaden op de jacht breed opgeeft; een van de door hem geschoten hazen heeft hij door zijn polsdrager laten afhalen en die zal terstond voor het middagmaal wor den ontvangen. Te midden van dit verhaal komt de haas aan en wordt op mevrouws last naar binnen gebrachtwaar men tot de ontdekking komt, dat ze niet slechts afgehaald maar naar de regelen der kunst gelardeerd is. Hij bewees dus duidelijk zijne af komst van den poelier- En de vriend des huizes, die het wildbraad mede in oogenschouw neemt, zegt tot de vrouw, op de reepjes lardeerspek doe lende «ik zou zeggen, dat mijnheer uw man met spek geschoten heeft, mevrouw!» Op marine-gebied heeft weer eene nieuwe manier van vernielen, na eenige jaren van geduldig voort gezette proefnemingen, hare volko menheid bereikt. Voortaan geen torpedo's meer, maar torpedokogels! Het werptuig, genaamd «boulet torpille», is uitgevonden door den heer Coudray, wal-kapitein te Oran. De groote verdienste er van is, dat het de torpedos op veel grooter af stand werpt, met veel meer juistheid richt en zonder terug te springen. Dit laatste bezwaar, dat aanvanke lijk bestond, is het moeilijkst ge weest om te overwinnen. Te Roche- fort zijn onlangs de laatste proeven genomen, in tegenwoordigheid van de Eransche marine-autoriteiten. Het resultaat was, dat, zoodra het projectiel met een snelheid van 300 meters in de seconde het schip had geraakt, het niet terugsprong, maar langs de zijden gleed zonder dat de aanraking een enkel moment werd verbroken. De laatst vervaardigde kogels be vatten 18 kilog. schietkatoen, of schoon niet meer dan 11 kilog. ver- eischt wordt om de zwaarst geblin deerde schepen te doen springen. Men voorziet uit deze proefneming een gansche omwenteling in het torpedo wezen. De torpedokogel zal de torpedoboot óf vervangen óf aan dat tuig een ondergeschikte plaats aanwijzen. Nog een vermakelijk naspel van de zaak van Villemonble. Adèle Mercier, beschuldigd van moord en haar slachtoffer, mej. Mé- netret, in haar eigen tuin begraven te hebben, was sedert eenige dagen in vrijheid en nu ontving zij het bericht, dat ook haar neef Chateau- neuf weldra op vrije voeten zou zijn. Adèle haalde hem van het sta tion af en denzelfden avond begaven zij zich gezamenlijk naar den advo caat Mr. Stocquaert om hem te bedanken. Deze was niet thuis, maar de meid dacht, dat hij niet lang meer zou wegblijven, daar hij bezoek verwachtte en zelfs een diner voor de bezoekers had doen gereed ma ken. Chateauneuf en zijn nicht dach ten niet anders dan dat zij de ver wachte gasten waren en daar de advocaat op het bepaalde uur nog niet temg was, en de bezoekers, van een lange reis komende, grooten eetlust hadden, oordeelde men dat het dwaas zou zijn, het eten koud te laten worden. De meid diende op, Chateauneuf en Adèle deden eer aan de tafel, zij vonden den wijn goed, en vertrokken, na de meid verzocht te hebben, hun braven verdediger dubbel te bedanken. Toen Mr. Stocquaert des avonds te 10 uren thuis kwam en aan de meid vertelde, dat hij zijn vrienden in de stad ontmoet en met hen in een restaurant gedineerd had, vertelde de meid, welke genoodigden met haar diner mooi weer gespeeld hadden. Een betrekkelijk nog jong bakker te Berlijn zal zich voor de vijfde maal in het huwelijk gaan begeven. Zeer wordt de moed der aan staande bewonderd, aangezien uit al de vier voorafgegane huwelijken kinderen zijn voortgesproten, waar door zij op viervoudige wijze stief moeder wordt. Uit Praag wordt gemeld, dat gedurende eene voorstelling, die een koorddanser te Protiwin gaf, het koord brak, waardoor de man met zijn eigen vierjarig kind, dat hij op den rug droeg, van eene aanmer kelijke hoogte naar beneden viel. De ontsteltenis onder de in groo ten getale aanwezige toeschouwers was zeer groot; vader en kind zijn levensgevaarlijk gekwetst. Graaf van Moltke heeft j.l. Maandag zijn 86en verjaardag ge vierd. De grijze veldmaarschalk ge niet nog voortdurend eene benij denswaardige gezondheid, en ont wikkelt daarbij eene voor zijn hoogen leeftijd ongeëvenaarde werkkracht. In het bierhuis van Hilscher, in de Reichenbergerstrasse te Ber lijn, heerscht eene roerende har monie tusschen restauratiehouder en stamgasten. Tezamen hadden zij voor den oudsten stamgast een gemakkelij- ken leunstoel aangeschaft en sedert jaren zat daar een grijsaard, zekere Ehrhart in, die eiken dag in het lokaal een glas bier kwam drinken. Die oude heer is, eenige dagen geleden, in den leeftijd van vijf en tachtig jaren gestorven, en sedert den dag van zijn overlijden is de ledige stoel met eene guirlande van lauwerbladen en met zwarte strik ken gedecoreerd. Die tooi wordt eerst verwijderd, wanneer de man begraven zal zijn, en dan zal de stoel den in leeftijd volgenden stamgast als zetel dienen. Aan de begrafenis wordt door de stamgasten in corpore deelgenomen.

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2