en welke de duur en het verloop der werkverschaffing waren, terwijl ook nadere bijzonderheden gaarne zouden worden vernomen, en 2o. tot welk adres het hoofdbestuur zich zou moeten wenden om kennis te krijgen van de pogiDgen, in dezen zin door anderen, niet van gemeente wege gedaan. Naar wij vernemen, is thans van ongeveer 30 burgemeesters op die vragen antwoord ontvangen en houdt het hoofdbestuur zich inmid dels bezig met het bewerken van een verslag omtrent zijn onderzoek nopens dit hoogst belangrijk onder werp; welk verslag vervolgens in druk zal worden openbaar gemaakt. (Hdbl.) De Haagsdie kouter van de Prov. Gr. Ct. verhaalt het volgende staaltje uit het leven van den Mi nister Thorbecke, door hem opge- teekend uit den mond van een der oude boden van het ministerie van hinnenlandsche zaken, diedengroo- ten maar niet zeer beminnelijken staatsman gediend had. Herhaaldelijk was de man met Thorbecke op reis geweest, want daar de eenvoudige minister er zelfs geen huisknecht op na hield, ver vulde bij zulke gelegenheden een der boden de betrekking van be diende. Het was in den drukken tijd van den aanleg van staatsspoor wegen, en Thorbecke, die gaarne zelf oordeelde, trok menigmaal overal heen, om den stand der groote wer ken in oogenschouw te nemen. «Bevielen je die uitstapjes nogal?» vroeg ik den ouden man. «Drommels neen, mijnheerwant Thor was niets makkelijk en scheu tig evenmin.» «Hoe leefde hij?» «Als een burgerman, als ik en mijne vrouw. Kwamen we in een logement, dan bestelde hij eene ka mer voor zich en eene daarnaast voor mij. Dau werden de papieren uit de portefeuille gehaald en tegen etenstijd bestelde hij een biefstuk met aardappelen en groente, geen sikkepitje meer en een halffleschje wijn. Van den wijn dronk hij de helft uit en schonk het overige in een veldfieschje dat hij in zijn va lies had, om 's avonds onder het werk te drinken. Had de minister geen «confrensjes», dan zat hij door te werken tot 12 uur en kon ik na middernacht eerst naar bed gaan, •m tegen vijf uur al weer op te staan. De minister moest om 5 uur geroepen worden en verkoos om 6 uur te ontbijten. Nu, in de loge menten bedankten zij er hartelijk voor, om 6 uur al 't ontbijt gereed te zetten, en daarom moest ik voor alles zorgen. Ik sliep letterlijk niet van angst dat ik den Thor niet bij tijds zou roepen, en als ik na zoo'n tocht weer thuis kwam, was ik nog blijder dan mijne vrouw. Nu u be grijpt, de logementhouders zagen nog liever een «kommies-fayezeur» in kinder-speelgoed aankomen dan zoo'n minister, die op één half fleschje daags teerde en vóór dag en dauw op was. En ik, mijnheer, ik had meer slaap noodig dan 5 uur daags, zoodat ik den hemel dankte als we den Haagschen toren weer in 'toog kregen. Het bestuur van de vereeni- ging van kleinhandelaars in sterken drank «Onderlingbelang», heeft zich met een adres tot de Tweede Ka mer gewend, waarin het verzoekt, het ingediende wetsontwerp nopens verlenging tot lo Januari 1887, van 'k Geloof, dat jullie vliezen voor je oogen hebt gehad met dien vent te arresteeren, zegt de com missaris wrevelig aan Cijfers. Kom, ruk in! Breng me de anderen. Doch maar één te gelijk, voegt hij er voorzichtig bij. Twee groote brilleglazen kijken na eenige oogenblikken van onder de klep eener enorme pet. Ze be- hooren aan onzen arrestant met de stropdas en steile boordjes. Deze is minder verlegen dan Ba rend. Hij stoort zich niet aan Klin ker, die hem, met een stoot in de zijde, toesnauwt, zijn mond te hou den. Met een piepstemmetje ratelt hij uit één adem: Hij stond tusschen het volk bij het Russisch Koffiehuis. Men duwde en drong en een kerel aan zijn zijde trapte hem bijna de voeten af. Hij hief zijn hand op en gaf den vent een mep, die echter ongelukkig op het hoofd van een inspecteur te de Wet van 20 Juli 1884, te ver werpen, zoodat de accijns weder kome op f 57 de hectoliter, en zulks hoofdzakelijk op grond, dat die verhooging wel verre van ten nadeele der verbruikers te komen, geheel ten laste van den kleinhandel komt, die niet gelijk de grossier den verkoop prijs kunnen opslaan en dit juist om het geringe bedrag der verhooging van 3 cents per liter. Baat bij afschaffing van glazen van minder inhoud en verdunning van den sterken drank, kan de klein handel vinden, daar de grens hier voor reeds is bereikt, bij de opvol gende accijnsverhoogingen en de invoering van het vergunningsrecht. Het hoofdbestuur der Neder- landsche Maatschappij ter bevorde ring van Nijverheid heeft aau de departementen gezonden eene mis sive, houdende verzoek om zooveel mogelijk te helpen bevorderen, dat voorwerpen van oud-Nederlandsche houtsnijkunst verzameld worden, ten einde weder kunstzin bij het jonge geslacht op te wekken. De Kamer van Koophandel te Dordrecht zond gisteren aan de Tweede Kamer een adres van adhae- sie aan dat, hetwelk de directeur- generaal der Maatschappij tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen aan de Regeering richtte in zake de lijn AmersfoortKesteren. De zeerooverijen, waaraan de Engelsche en Belgische visschers zich op de Noordzee ten nadeele van onze reeders en visschers schuldig maken, schijnen nog maar niet op te houden, hetgeen voor een groot gedeelte moet geweten worien aan het onvoldoende politietoezicht op de Noordzee. Nu weder zijn er door een Belgisch visschersvaartuig van Ostende een 25-tal netten gekapt van een schuit, behoorende aan den heer Jb. den Breems te Schevenin- gen; 't verlies wordt geschat op p. m. 2000. Gaat men na hoeveel schade in de laatste weken aan onze Neder- landsche visschersvloot is toege bracht, door daden van willekeur en vernielzucht, dan krijgt men een aanzienlijk cijfer. Het is daarom dringend noodig, dat onze Regee ring zich aan deze zaak meer ge legen laat liggen, dan tot heden het geval was. Te Nijmegen worden tegen woordig de agenten van politie be halve in het blusschen van brand met behulp van de waterleiding, ook geoefend in het lantaarnopsteken, om bij het ontstaan van brand des nachts de gaslantaarn in de omge ving van de plaats des onheils ter stond te kunnen opsteken, zoodat men daartoe niet behoeft te wach ten op personeel der gasfabriek. Met alle zekerheid meldt men uit Bergen-op-Zoom dat de eerste internationale tramweg Bergen-op- ZoomAntwerpen tot stand zal komen. Al de benoodigde concessies zijn verleend. Reeds spoedig zal met het leggen van den tramweg tot de Belgische grens een aanvang wor den gemaakt, alwaar hij in aanslui ting zal komen met de lijn, die het Belgische g'oevernement zal leggen. Naar men nader verneemt, hoopt men met Mei a. s. met alles gereed te zijn. Naar de N. R. C. uit goede bron verneemt, wordt door de Hol- landsehe Maatschappij tot zout-ex- ploitatie in Rusland met kracht uit voering gegeven aan haar plan tot recht kwam. Deze werd nijdig, spuwde vuur en vlam, maakte la waai als drie en liet hem inrekenen, 't Is zoo waarachtig, meneer, als ik Van Sprieten heet. Van Sprieten? zegt de com missaris, die naam komt me bekend voor. Ja, kijk me ereis dn. 'k Ge loof, dat we mekaar meer gezien hebben. Van Sprieten....? Ja, de deurwaarder. Of deze arrestant den commissa ris minder aangename herinneringen voor den geest bracht, heb ik niet te weten kunnen komen, doch zeker is 't, dat hij den man met duizend excuses tot aan de straatdeur uit geleide deed. Wil ik den jakhals maar bren gen, vraagt Cijfers, die, als een standbeeld, roerloos aan de deur heeft postgevat. Dat zijn leelijke vergissingen, aanleg eener mijn aan het station Stoupki bij Bachmouth in Zuid- Rusland. Op een terrein, onmiddellijk aan dit station grenzende, en ter plaatse waar de verrichte boringen op on miskenbare wijze de aanwezigheid van eene laag kristalzout ter dikte van 147 voet hebben aangetoond, is op aanduiding van den Oberberg- rath Paul, chef van het geologisch instituut te Weenen, een schacht toren met machinegebouw verrezen, waarin een extractie-machine van 25 p. k. nacht en dag in de weer is met het uitgraven van de schacht. Eene werkplaats voor het her stellen van voorkomende reparatiën is aangelegd en voorts zijn de woon gebouwen voor de directie, de stei ger, machinisten en werklieden ge heel overeenkomstig de eischen van het Russisch klimaat afgewerkt en betrokken. Daar nu de werkzaamheden aan de schacht hun geregelden gang hebben en er zich tot nog toe geene bijzonderemoeilijkhedenhebbenvoor- gedaan, kan men wel met eenigen grond verwachten, dat de exploita tie in het begin van den volgenden zomer een aanvang zal kunnen ne men. De even energieke als degelijke wijze, waarop in deze afgelegen streek al het thans bestaande als het ware uit het niet werd te voor schijn gebracht, wordt van Russische zijde ten hoogste geprezen. Een jongen van omstreeks 13- jarigen leeftijd, werkzaam aan de Kon. Nederl. Stoomdrukkerij in de Warmoesstraat te Amsterdam, ge raakte gisterenavond met zijn been tusschen het vliegwiel der machine, waardoor dit lichaamsdeel ernstig verwond werd. Met een brancard is hij door de politie naar het gast huis vervoerd. Te Nieuwediep is Woensdagavond de bliksem in de haven geslagen in de nabijheid van de Ned. bark Jo hanna, welk schip er echter zonder schade afkwam. De loods, die zich op het dek bevond, werd neerge worpen, en hetzelfde wedervoer eenige sjouwerlieden, die in de na bijheid aan den havendijk stonden. Geen hunner bekwam echter eenig letsel. Een dezer dagen gearresteerde, die verdacht wordt van diefstal van gouden ringen bij verschillende win keliers te 's-Hage, moet dit bedrijf ook op verschillende andere plaatsen hebben uitgeoefend, o. a. te Rot terdam en te Schiedam. Naar het Vaderland verneemt, is Rijsselberghe, die onlangs uit de gevangenis te 'sHage ontsnapt is, te Londen gepakt. Volgens hetHaag- sche Dagblad is de juistheid van dit gerucht nog niet bevestigd. Hoe voorzichtig men zijn moet met de aanwending van huismidde len, blijkt uit het navolgende voor val. Eeu jong meisje te Oirschot verwondde een harer vingers met een zoogenaamd hakselmes. Zij trachtte de wond te genezen door eene spinnewebbe er op te leggen. Die webbe schijnt vergiftig te zijn geweest. Dit althans is zeker, dat de patiente spoedig daarop zwaar ziek, zelfs krankzinnig werd en wei nig dagen daarna is gestorven. - mompelt de commissaris, als de redacteurs daar maar niet achter komen. Wat? geen gekheid hier! vervolgt hij luide, Cijfers bestraffend voor den scheldnaam, 't Is goed, breng dien man maar. Of hij voor dezen, bij wien men een revolver heeft gevonden en die zijn kamertje «bijna heeft afgebro ken», angstig is, of dat hij een nieuwe vergissing vreest is moeilijk te zeggen, doch de commissaris is niet op zijn gemak. Een hevig geraas aan de deur doet hem ontstellen. Laat me los! klinkt het buiten. Is dat hier een boel! 't Begint me nu te vervelen. Denk je, dat ik weg zal loopen?! De agenten houden echter den forschen kerel met den zwaren knevel, het lorgnet en den hoogen hoed goed vast en komen stom melend binnen. (Slot volgt.) De firma Armour Co. te Chicago ontviDg van H. Schoemacher t_den koopman, tegen wien herhaaldelijk door de politie werd gewaarschuwd) een schrijven in de Fransche taal, uit Rotterdam van 11 September gedagteekend en van den volgenden inhoud «Gij zult mij verplichten, met mij te doen toekomen de prijzen met conditiën van uwe hammen en an dere artikelen. In afwachting van uw antwoord, ontvang, mijne heeren, mijne op rechte groeten. H. Schoemacher, 1, Schiestraat, Rotterdam, Nederland.» De naam der firma te Chicago schijnt aan Schoemacher niet met juistheid bekend te zijn geweest. Althans zijn brief was geadresseerd aan de heeren Arthur Co. te Chi cago. NR. Ct.) In het militair hospitaal te Utrecht zoo verhaalt het U. D. wordt sedert eenigen tijd verpleegd een wachtmeester van het le reg. veld artillerie, die het ongeluk heeft ge had, om een gulden, dien hij waar schijnlijk uit een grap in den mond stak, door te slikkenen welk geld stuk men nog niet heeft kunnen ver wijderen. Woensdagavond is te Nieuwe Niedorp eene knappe arbeidersvrouw, moeder van twee jeugdige kinde reu, levenloos uit het water opge haald. Toen haar man, van zijn werk terugkeerende, zijne woning was binnengetreden, vond hij zijne kin deren te huis, doch hij miste zijne vrouw. De lamp brandde, en hare warme stoof stond gereed, maar zij was en bleef afwezig. Vruchteloos riep en zocht de man. Bij de buren werd navraag gedaan, niemand wist te zeggen waar zij was. De vrees, dat een ongeluk gebeurd zou zijn, bleek weldra gegrond te wezen, want na eenigen tijd in het water te hebben gevischt, werd in de on middellijke nabijheid der woning haar lijk opgehaald. Te Velp ontstond dezer dagen in een herberg tusschen eenige perso nen twist. Een der twistenden werd door een ander uitgedaagd, om bui ten te komen. Hieraan gaf hij ge hoor en takelde den uitdager met een scherp voorwerp zoo vreeselijk toe, dat deze in bedenkelijken toe stand verkeert. Beide vechtersbazen zijn huisvaders met eenige kinderen. De algemeene kommer in de in dustrie doet zich te Helmond zeer sterk gevoelen bij de bontweverijen De magazijnen zijn vol, en de or ders schaarsch. Vele handwevers zijn zonder werk, en de verdiensten aan de fabrieken zijn veel minder dan anders om dezen tijd van het jaar. Met het oog op den naderen den winter is het daarom een uit stekende maatregel van een der grootste fabrikanten om een winkel te openen, waar het werkvolk tegen veel billijker prijs dan elders zich van levensmiddelen kan voorzien. Men zal zich nog het ongeluk kig toeval herinneren waardoor een werkman bij de in aanbouw zijnde kerk te Nijmegen, het leven ver loor; thans leest men onder de ad- vertentiën in de N. R. C: Door deze brengen de onderge- teekenden, mede uit naam der Weduwe Weustink alhier, openlijk hunne erkentelijke hulde aan de ingezetenen der stad Nijmegen, voor de onschatbare weldaad, wel ke hunne voorbeeldige offervaardigheid be wezen heeft aan het ongelukkig huisgezin van den noodlottig om gekomen werkman. Bij de droefenis, waaraan de Weduwe en hare Kinderen ten prooi zijn, zal die reddingsdaad hun nim mer uit het geheugen worden ge- wischt. Moge 's Hemels zegen haar den Nijmegenaren ruimschoots ver gelden. W. Verhoeven, Pastoor. G. W. Cramer, Burgemeester. Ootmarsum28 October 1885. Dat een paard wegens overtreding der drankwet in arrest wordt geno men, zal wel tot de zeldzaamheden behooren. Dit had te Breda plaats. Niet omdat dit paard dronken was, maar de man die er op zat. Deze, bevond zich Zondagavond 11. met zijn paard in de Brugstraat, en wel in zóó «kennelijken» toestand, dat men, dewijl er ongelukken te voor zien waren, meende hem onschade lijk te moeten maken. Aangezien hij echter zijn paard niet in den steek wilde laten, en men ook niet wist wat daarmede aan te vangen, wer den én paard én ruiter naar het po litiebureau overgebracht, waar ze verbleven, tot laatstgenoemde zijn roes had uitgeslapen. Als eene bijzonderheid wordt me degedeeld, dat te Beers bij Grave, een witte patrijs is geschoten. De gemeenteraad te Tilburg heeft eene commissie benoemd om een onderzoek in te stellen over de meest geschikte wijze om het fabriekswa ter, dat naar de openbare water leidingen wordt afgevoerd, in vol doende mate te zuiveren, ten einde tegemoet te komen aan de klachten over verontreiniging van het riviertje de Key; en voorstellen te doen, tot wijziging van de reeds bestaande rioolbelasting, met het doel om van hen, die vuil water in de riolen en waterleidingen afvoeren, eene be lasting te heffen, naar evenredig heid der kosten, wegens het maken en onderhouden van riolen en wa terleidingen en het zuiveren van het verontreinigde water. Gisteren is te Vlissingen met goed gevolg van de werf der Kon. Mpij. «De Schelde» te water gelaten het sleepbootje Victoriabestemd voor de heeren Van Bruggen en Krui- singa te Samarang. De machine en de kètel worden te Haarlem ver vaardigd in de fabriek van den heer Jacobs, en de boot wordt daarheen gebracht tot het innemen van een en ander. 8EMENS3 NIEUWS. Met het onderzeesche vaartuig, uitgevonden door den Zweedschen kapitein Nordenfelt, zijn onlangs de volgende verrassende proeven geno men lo. vier personen zijn gedu rende 6 uren, zonder luchtverver- sching, opgesloten geweest, zonder de minste onaangename gewaarwor ding te ondervinden; 2o. het vaar tuig heeft men herhaaldelijk laten zinken en is omstreeks een uur on afgebroken op meer of minderen afstand van den bodem gebleven; 3o. tot nog toe heeft men het vaar tuig niet dieper laten zinken dan tot 16 voet; 4o. door de afwisse- selende beweging der loodrechte schroeven, heeft men, met afwijking van slechts één voet, de gewenschte diepte kunnen houden; 5o. geheel gesloten kan het vaartuig 16 mijlen met eene snelheid van 3 knoopen in het uur, afleggenbij afvaart was de temperatuur 24° C.; men kan dat onder water rekenen op een afstand van omstreeks 12 mijlen; 6o. de grootste snelheid die men, aan de oppervlakte van het water gelegen, bereikt heeft, bedroeg acht knoo pen; onder water ging men voor zichtiger en slechts met halve kracht; 7o. de grootste afstand, die het vaar tuig als gewoon schip heeft afge legd, zonder nieuwen kolenvoorraad in te nemen, was 150 Engelsche mijlen. Deze oefeningen en proefnemingen zijn later nog voortgezet. De Etoile Beige deelt weder eenige berichten van den Congo mede, welke haar verstrekt werden door luit. Coquilhat, die dezer da gen in België terugkeerde, na ge- ruimen tijd in het land der Banga- les, (een menschenetersstam) aan den rechteroever van den Congo, door gebracht te hebben. Luit. Coquilhat liet zich zeer gun stig uit over den Congostaat, en keurde het ten strengste af, dat rei zigers die slechts weinig van het land zagen, de Afrikaansche onder neming veroordeelden, zonder haar te kennen. Zijn mededeelingen zijn vlak het tegendeel van die ongun stige berichten. Het klimaat is er volgens hem gezond en de grond buitengewoon vruchtbaar. Suikerriet, maïs, tabak, specerijen groeien er welig. Luit. Coquilhat heeft groote verwachtin gen omtrent de toekomst van den Congostaat. Hij is zeer ingenomen met de inboorlingen, die hij zeer

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2