MERTMTIIIIUI) Aan onze 3e Jaarsrang. Maandag 2 November 1885. No. 713 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Profeten in eigen land! FEUILLETON. In woelige dagen. Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en aigemeene Feestdagen. Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten vuur het Buitenland ompagnie Générale de i ublicite Etrangère G. L. DAÜBK Sr Co., JOH. F. JON ES. Surr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. ran 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cent». Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museuvi op het Faviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. 'Toegang 25 cent» per persoon. Donateurs eu leden der Nederlandaclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op rsrtoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met i dame. Museum van kunstnijverheid op hst Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cent» per persoon. Donateurs an ■den der Nedevlandaclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegant;, uonatetirs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopeud dagelijks, uitgenomen Zatordag, Zon- ou Tcestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorlooponde toegangskaarten voor een geheel jaa* l 1 galden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen vau 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen on Zondagen kosteloos vnn 12—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot J4 jaren niet dan onder behoorlijk geleide.- Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zatordag, Zon- eu Feestdagen van 118 uur. Teg Iers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek F - - - Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag vau 28 uur. Toegang (denr Oudegroonmarkt) vrij. Prinsenhof. Geoponi In het volgend nummer zal een begin worden gemaakt met een hoogst boeiend feuilleton, getiteld «Moeder eu Zoon.» Wij meeneD ook ditmaal weder geslaagd te zijn in de keuze vau een werk, dat liefhebbers van schooue lectuur ten zeerste zal bevredigeu. Nog deelen wij mede. dat, te be ginnen met de 320ste Staatsloterij, de gebeele officieele lijstzijnde prijzen en nietenin Haarlem's Dagblad zal worden opgenomen. JUT" Voor de eerstvolgende ver lotingdie in den loop der maand Januari a. s. zal plaats hebben en waarvan de datum door ons zal worden aangegeven, zijn wij in on derhandeling over den aankoop van eenige fraaie prijzen, die in nader aan te kondigen magazijnen zullen worden tentoongesteld. De Administratie. Hoe dikwijls vindt men toch ge legenheid om de waarheid van het gezegde«Een profeet wordt in eigen land nooit geëerd» bevestigd te zien. Telkens dringt zich die waarheid onder verschillenden vorm aan onze oogen op en de geschiedenis, zoowel van eeuwenher als van den tegen- woordigen tijd, is rijk aan voor beelden, die haar staven. Zooveel beroemde mannen toch zijn er on der alle volkeren en in elk land geweest, wier verdiensten door hun landgenooten miskend werden, ter wijl de vreemdelingen dienaar waarde wisten te schatten. Zelfs strekt zich 3) (Slot) Deze breedgeschouderde arrestant vaart vreeselijk tegen den commis saris uit, zegt, dat hij het er niet bij laten zal, spreekt van publici teit, van proces-verbaal, van de ju stitie en op een toon en meteen flux de louche, die in staat waren de beste commissarissen te overbluffen. - Je agenten zijn ezels en vle gels, roept hij. Meneer! Vóór alles bedaard, maant de commissaris beteuterd. Goed, dat zal ik zijn. Ik zal je de zaak vertellen. Ik ben de ad vocaat Wat blief je?! Ja, Mr. Van Santen, Baarn- straat No 9. Ik zie u hebt hier een die handelwijze ten opzichte van eigen profeten niet alleen tot per sonen, maar ook tot zaken uit, en bet is hierop, dat wij met bet oog op bestaande toestanden eens willen wijzen. Onlangs deed zich ergens in Gel derland het geval voor, dat de com missie, belast met de taak om ge schikte paarden voor het leger aan te koopen, in de gelegenheid gesteld werd om zich een zestigtal inland- sche paarden aan te schaffen, doch zij vond de aangeboden dieren zoo weinig geschikt, dat ze er slechts een paar van aankocht. Doch ziet wat geschied isvoor een paar we ken kwamen eenige officieren uit Frankrijk naar ons land, eveneens met het doel om remontepaarden aan te koopen, en dezelfde paarden, die voor het Nederlandsche leger te min waren, werden door die vreemde heeren goedgekeurd, flink betaald en naar Frankrijk opgezonden. Ze ker, het zou ook zonde wezen, als het Nederlandsche leger voortaan van paarden voorzien werd, die in het land zelve aangekweekt zijn 't zijn dan immers maar Nederland sche paarden en die kunnen toch bepaald zoo goed niet zijn als die uit het buitenland. Het is te hopen, dat, nu Frankrijk ons een lesje ge geven heeft in de waardeering van ons inlandsch paardenras, de minis ter van oorlog ook moge besluiten, voortaan een goed deel der paarden, voor het leger noodig, in ons land te doen aankoopendaardoor zal de paardenfokkerij hier meer en meer toenemen en uit de schatkist zullen jaarlijks verscheidene honderden gul dens minder genomen behoeven te worden, want het reizen van zulke commissiën op rijkskosten naar het buitenland kost zeer veel geld, de paarden worden in den regel duur telefoon. Zie maar op de lijst No. 1231. Laat maar even aansluiten, dan kunt ge u overtuigen. Dat is alles goed en wei, maar u zult toch niet ontkennen tegen de politie te hebben gevochten. In zoo verre. Ik sta aan 't Russisch Koffiehuis, 't is er druk. 't Wordt nog drukker. Een bende kerels lalt en duwt en dringt. Daar valt de groote spiegelruit vau 't café in honderd stukken op straat. Opeens zie ik uit de Kerkstraat een twintigtal agenten aanrukken. Par does trekken ze hun sabel en willen er op inhakken. Luidkeels roep ik: Weg met die sabels! Bedaard aan, bedaard aan! maar ja wel, ik preek voor doove ooren. Een der agenten in mijn nabijheid wil ik tegenhouden. Daar pakken me wel tien handen heet. Driftig scheld en raas ik er tegen in en dat is alles. Maar En die revolver, meneer? valt der betaald, dan hier te lande het geval zou zijn, en daarenboven kost liet vervoer van die dieren evenzeer een aanmerkelijke som. Bij het departement van marine openbaart zich hetzelfde verschijn sel als bij dat van oorlog. Moeten er nieuwe oorlogsschepen gebouwd worden, bijna altijd geschiedt dit in Engeland, omdat de Engelschen nu eenmaal op het gebied van scheepsbouw den naam hebben, vroeg op te staaD. Zoo gaat liet geld der belastingschuldigen naar Engeland en toch zijn er hier te lande wer ven genoeg, waar dergelijke sche pen kunnen gemaakt worden, zonder noemenswaardig verschil in prijs. Nog meertoen er onlangs een nieuw gebouwd schip niet aan de hoog gekoesterde verwachtingen vol deed en groote gebreken scheen te bevatten, moest er een Engelsche ingenieur komen om over het schip zijn oordeel uit te spreken en de middelen aan te wijzen, waardoor de gebreken konden verdwijnen, iets waarvoor hij zich vorstelijk heeft laten betalen. Deze handelwijze was een kaakslag- in het gelaat van de vele bekwame scheepsbouwmeesters, die ook hier te lande gevonden wor den. Ook in dit opzicht zou er iu ons land veel meer waardeering vau eigen profeten moeten gevoaden wor den, en het zou aan verschillende werklieden ten goede komen, als de schepen, ten minste voor een groot deel, in Nederland zelf besteld wer den Het is dan ook niet zonder reden, dat er op verschillende vergaderin gen van werklieden geklaagd is over die gewoonte, zoowel bij de regeering als bij particulieren, om buitenlandsch fabrikaat de voorkeur te geven boven het inlandsche. Zoo veel honderden werklieden hunke- de commissaris in. Ik kan u het bewijs laten zien, dat me is toegestaan haar te dragen; bovendien, ik beschouw een revolver voor den advocaat even nut tig als zijn wetboek, nu het geble ken is, dat er «Timmermansen» op de wereld zijn. Tinteling belt de telefoon. De commissaris legt het oor aan den koker, trekt een bedenkelijk gezicht en zegt in zichzelf: Dat is een gek geval En zich tot den advocaat wen dend Ik zal de moeite van telefo- neeren maar sparen: ik wil u op uw woord gelooven, doch raad u aan, voor 't vervolg voorzichtig te zijn. Ik zal naar 't gedrag der agenten onderzoek doen. Nauwelijks is Mr. Van Santen weg, of de commissaris zendt agen ten uit om de inspecteurs te zoeken. Verduiveld! we moeten dade reu naar werk en gaan den winter met zorg tegemoet, en zooveel zou er kunnen gedaan worden, om zoo niet allen, dan toch velen hunner werk te verschaffen, door wat min der aan het buitenland te bestellen, en de inlandsche waren te gebrui ken, maar we vreezen voor doove mans ooren te preeken, want pro feten uit eigen land ontvingen zoo zelden de eer, die hun toekwam en bij vele vreemde artikelen is het vooral de mode, die grillige, maar machtige gebiedster, welke het ge bruik er van voorschrijft. Daardoor ook wordt pns land overstroomd met een groote menigte Eransche en Belgische mode- en weeldeartikelen, bij welke er verschillende zijn, die voor minder geld en veel solider in ons land gemaakt kunnen worden, want, zijn het ook niet allen koks, die lange messen dragen, de Neder landsche werkman verstaat iu den regel goed, al heeft hij niet altijd den smaak, welke ande ren natiën eigen is. Het zijn vooral de meubelmakers en de kleedermakers, die zich hier te lande bedreigd zien door de con currentie van het buitenland, en daarenboven worden de zoogenaamde luxe-artikelen bijna zonder onder scheid uit den vreemde ingevoerd. In een Duitsch blad werd er voor korten tijd nog met voldoening op gewezen, hoezeer de Duitsche waren meer en meer aftrek vonden in ons kleine landje. Het schijnt regel te zijn dat artikelen, welke een Fran- schen, Duitschen of Engelschen naam dragen, eerder koopers vinden, dan wanneer zij zoo gewoon weg hun Hollandschen oorsprong verra den en onwillekeurig denkt men aan het gezegde: «Wat van verre komt, smaakt lekker,» hetgeen hierbij zijn toepassing vindt. Is het niet vreemd, lijk aan het werk, er is een vriend van den procureur-generaal vermist, zegt hij gejaagd tot een recher cheur, die 't bureau komt binnen stappen. 'k Weet het reeds van sectie D, antwoord deze. Dit is zijn signa lement, vervolgt hij, terwijl hij het papier op den schrijflessenaar legt. Ziehier wat ik er van weet. Hij woont te Engda, is gelogeerd hij den procureur-generaal, is ten 10 ure van ochtend bij dezen wegge gaan om een paar straten verder mevrouw van Olten te gaan bezoe ken, heeft aangebeld, doch mevrouw niet kunnen spreken, zijn kaartje afgegeven en is sedert niet meer gezien, terwijl hij ten elf ure op 't parket verwacht werd. Erg bijziende, leest de com missaris van het signalement, mo gelijk is de man wel in 't water geloopen. Of er ingeduwd met die stand dat litet vee hier zoo laag in prijs is, terwijl Amerikanen, Italianen en Franschen naar hier komen, om het voor veel geld op te koopen, dat tapijten juist in het buitenland moe ten vervaardigd zijn, willen zij koo pers vinden, terwijl toch de tapijt- fabrieken te Deventer, Hilversum en elders zulke degelijke waren aan de markt brengen? Met boeken en romans is het wederom eveozoo; dezelfde miskenning van eigen schrijvers, die als profeten in eigen land weinig gezien en gekend zijn, doch verafgoding van een half do zijn buitenlandsche auteurs. Op de werken van Cremer, Bosboom-Tous- saint, van Lennep en Justus van Maurik na, om van Hildebrands «Camera» niet te spreken, zijn de werken van de beroemdste schrij vers in ons land bij het publiekzoo goed als onbekend, al kent men hun namen ook van buiten, maar dank zij de verschillende vertalingen, die er van bestaaD, worden zedelooze Fransche romans bij honderden in de huiskamer van den gewonen burgerman binnengesmokkeld en brengen daar onherstelbare schade te weeg aan hart en verbeelding van jonge lieden. Onder het opzicht van kunst zijn wij Nederlanders ook ten zeerste onverschillig en huldigen zonder nadenken meesterwerken uit deu vreemde boven die uit eigen land, welke dikwijls niet genoeg ge waardeerd worden. Hoe anders zou het mogelijk zijn, dat gansche col- lectiën schilderijen vóór en na naar het buitenland verhuizen, waarvoor ze voor hoege sommen zijn aan gekocht? Is de Nederlander dan te praktisch om voor zulke doeken zooveel geld te besteden? volstrekt niet, maar ze zijn slechts door Ne derlanders geschilderd en van daar jes, gist de rechercheur. Daar hebt je inspecteur Roelofs van «D.» vervolgt hij, een blik uit 't raam werpende. Haastig komt deze binnen. Hij toont den commissaris een fotografie van den vermiste. De commissaris merkt op: Ze komt slecht met het sig nalement overeen, die man heeft peper-en-zout haar, zou men zeggen. 't Was de eenige fotografie, die de procureur-generaal in zijn album had, antwoordt Roelofs. De man is hierop tien jaar jonger. Met uw verlof, meneer, komt Cijfers door de deur zeggen, er zit er nog een op verhoor te wachten. Ja, ik heb nu geen tijd. Cijfers! laat dit portret eens aan de agenten zien, die dadelijk dienst hebben. Hier, dit signalement er bij. Doch ze moeten, vóór ze gaan, eerst bij me komen. Cijfers draait de fotografie tus-

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1