Moeder en Zoon. 3e Jaarffang. Dinsdag 3 November 1885 No. 714. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon-en algemeene feestdagen. AD VERTENTIËN: AIMMEEN OVBItZICHT. FEUILLETON. BINNENLAND. I nnyii \in«s- h Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland(.ompagnie Générale de x ublicite Etrangère G. L. DA UB E Sr Co., JOH. F. JONES. Stier., Parijs, 3~lbis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 7s middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en loden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebbea Of van diploma vrijen toegaug, donateurs roet gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateur» er Nederlandsche Maatschappij ter bevordering v&h Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk viuseum voor kerkelijke oudheid, kunst en geseliiedeni», vooral Koloniaal museum rerto qct aden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering - van Nederland en meer bijzonder van het Hanrlemache Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar l 1 gnlden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Gispend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, vaa 15 October tot 14 April op die dagen van 103 unr tegen betaling van 25 cents por persoen, alleen (tg Jondagen kostelooB van 124 uur, de ovorige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kindereu beneden de 8 jaren worden iu het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlykgeleide. Ttglers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11'6 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopami Woensdag en Zaterdag van 24 unr. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. De omstandigheden van den moordaanslag op de Freycinet vul len in alle Fransehe bladen ko lommen, die echter niet veel meer geven, dan de telegrammen ons meld den. Evenals Estrup, had ook de Freycinet, teneinde zijne familie niet te verschrikken, niets over den aan slag gezegd, zoodat vrouw en dochter eerst na tafel, toen de kaartjes en bezoeken van gelukwensching kwamen, het gebeurde vernamen. De bedrijver van den aanslag kende de Freycinet alleen dooreen portret. Hij is ruim vijftig jaar, met grijs haar en baard. Hij was in het zwart, met rooden slappen hoed, roode kousen en klompen. Zijn lin nen was gemerkt P. M. Men houdt hem voor een Corsikaan, P.Mattei, die een betrekking aan een consu laat in Italië gehad had en ontsla gen was. De minister wist geen aanwijzing te geven omtrent eeni- gen persoonlijken vijand, dien hij zou hebben, en aan een politiek be drijf wordt niet gedacht. De man had zes stuivers op zak. De Serviërs worden door de Bul- gaarsche overheid mishandeld; te Sofia zijn 200 Serviërs naar de ge vangenis gebracht. De haat van de Bulgaren tegen de Servische bevol king is onbeschrijfelijk. In Servië, waar men de Bulgaarsche ingezete nen ongemoeid laat, neemt dienten gevolge de verontwaardiging voort durend toe. -De Kölnische Zeitung beweert, dat de Oostersche kwestie reeds lang zou zijn opgelost in den geest vau het voorstel der drie keizerrijken (herstel van den vorigen stand van Vrij naar het Italiaansch door Dr.... 1) Ie Hoofdstuk. Slorzo, Saccio Op dit beveldat op zachten, maar bevelenden toon werd uitge sproken verschenen twee jonge sterke knapen. Op den grond lag een gewonde, dien zij, op een wenk van hun meester, zonder eenige ver wondering te laten blijken, opna men en naar buiten droegen. Zacht wat, zacht wat, riep deze; zorgt dat hij geen bewe ging maakt. Vlug! Snel liepen de mannen de trap af. Hun meester maakte een poortje open, en spoedig lag het kasteel zaken) indien Koningin Victoria zich daartegeuniet verzet had,om den broe der van haren jongsten schoonzoon te sparen. - Gavril-pacha, de gewezen goeverneur van Oost-Roemelië, die in den omwentelingsnacht van 18 Sept. uit zijn woning opgelicht en gevankelijk weggevoerd werd, schijnt zich bij die gelegenheid alles be halve op zijn gemak te hebben ge voeld. Verscheidene vermakelijke staaltjes van de verlegenheid waar in de man zich bevond, doen de ronde door de buitenlandsche pers. Volgens de Köln. Zeitungzou Ga- vril bij zijne inhechtenisneming te Philippopel hebben uitgeroepentik ben ook een Bulgaar.» Op weg naar Golemo Konare, waar hij in voorloopige bewariDg zou worden gesteld, door een aantal boeren om singeld, nam hij zijn hoed af en riep met luider stemme: tLeve de Unie!» Ternauwernood was Gavril echter op vrije voeten, of hij begon tegen vorst Alexander en de geprocla meerde vereeniging te intrigueeren. Verscheidene berichten stellen het buiten twijfel dat eene belangrijke macht Arabieren noordwaarts op rukt om in het eigenlijke Egypte te vallen. De wapenkreet der Ara bieren is thansOp naar Cairo Groote korpsen der opstandelingen worden vereenigd te Aboe-Hamed en andere punten. Het eerste detachement van de Engelsche expeditie naar Birma is van Calcutta naar Rangoon ver trokken. Haarlem, 2 November 1885. De in het Algemeen Politieblad Monteleine, waarin dit geheimzin nige tooneel had plaats gevonden, in het nachtelijke donker achter de beide vluchtende mannen. Buiten gekomen, legden zij den gewonde op een grasveld, en de man, die zoo kort en afgemeten hevelen had gegeven, maakte zich gereed, een voorloopig verhand te leggen. De gewonde kwam spoedig tot zich zeiven en steunde: Waar ben ik? Houd u maar doodstil, was het antwoord. Wie zijt gij? Ik ben Pandolfo. Al weder gij? Wel zoo! Zaagt ge liever een ander hier in mijn plaats? Welk een einde! Houd u maar doodstil en wind u niet noodeloo6 op, zeide de man, die zich Pandolfo noemde, op nieuw. Moet ik sterven van 11. Zaterdag gesignaleerde W. M. van Leeuwen, van beroep kleer maker, tegen wieu door de arrond. rechtbank alhier ter zake van mis bruik van vertrouwen en oplich ting, rechtsingang met bevel van gevangenneming is verleend, is door de politie alhier aangehouden en naar het huis van arrest overge bracht. In de afgeloopen maand is het stedelijk museum vau schilderijen en oudheden op het Raadhuis alhier bezocht door 247 personeu tegen en 359 personen zonder betaling. Door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland is benoemd tot 4e ge neesheer in het gesticht Meerenberg de heer G. jJelgersma, thans pro sector in dat gesticht. Bij kon. besluit is jhr. J. W. van dePoll, dijkgraaf van deu Haar lemmermeerpolder, beuoemd tot rid der in de orde van deu Nederland- schen Leeuw. Zaterdag heeft de nieuwbenoemde Minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. van Karnebeek, op Het Loo in handen des Konings den ambtseed afgelegd. Heden aanvaardde hij zijne betrekking. Zaterdagmiddag nam de afgetreden Minister, Jhr. van der Does de Willebois, van de ambte naren afscheid. De Minister van Binnenl. Za ken heeft aan de Commissarissen des Konings verzocht bij hunne rondreizen bijzondere aandacht te vestigen op de gemeentehuizen om na te gaau of daarin geene berg plaatsen van licht ontbrandbare stoffen zijn gevestigd. Een voorraad spiritualiën, geborgen in den ver huurden kelder van het Bredasche raadhuis, is de aanleiding van des Ministers schrijven. Misschien. Wat wilt gij met mij begin nen Niets anders dan mijn plicht; gij zijt voortvluchtig, veroordeeld, en daarom is het mijn plicht, mij, in naam der wet, van uw persoon meester te makenik breng u naar de gevangenis, daar zal het u ten minste niet aan verzorging ontbre ken blijft gij dan in leven, dan komt alles wel terecht, in het te genovergestelde geval is het precies hetzelfde, waar gij sterft. De ongelukkige deed een poging, om zich op te heffen. Span u niet noodeloos in, want, voor gij een stap gedaan hadt, zoudt gij ineenzakken en het bewustzijn verliezen. Dan is het toch werkelijk met mij gedaanzuchtte de gewonde, terwijl hij zich weder achterover liet vallen. O, mijn God! Hoor naar mijHebt gij soms Verloor het Nieuws van den Dag voor eenige dagen zijn talent- vollen directeur Fimke, niet minder groot is het verlies dat de Nieuwe Rotterdammer Courant gisteren leed door het afsterven van zijn hoofd redacteur den heer mr. H. H. Teis. We laten de Redactie van laatst genoemd blad zelf aan het woord. Zie hier wat wij in het ochtendblad van heden lezen Hedenmorgen is, na kortstondige ziekte, in den ouderdom vau 75 jaar overleden onze vriend mr. H. H. Tels, sedert 1 Januari 1844 als hoofdredacteur aan ons blad ver bonden. De verdiensten van den overledene als rechtsgeleerde en advocaat, en in vele andere betrekkingen is het niet onze taak te waardeereu. Maar bij zijn heengaan is het ons eene behoefte, openlijk getuigenis te ge ven van hetgeen deze merkwaar dige mau voor ons blad is geweest. Vijf en twintig jaren lang, in de moeielijkste tijden, rustte op hem alleen de taak der hoofd-redactie, en hij heeft die taak volbracht met een talent, eene kracht, die boven onzen lof verheven zijn. Aan zijne groote bekwaamheden, aan zijnen volhardenden ijver heeft de Courant voor een groot deel hare opkomst te danken, aan zijne beginseltrouw en onkreukbare rechtschapenheid haren goeden naam en invloed. In de geschiedenis van ons blad is aan den naam van Tels eene eereplaats verzekerd. Met smart scheiden wij van den braven vriendden schranderen, vriendelijken raadsman; allen, die aan de Nieuwe Rotlerdamsche Cou rant verbonden zijn, zegenen dank baar zijne nagedachtenis. nog een wensch, dien ik voor u kan vervullen? Zweer mij, Pandolfo, dat gij over mijn zoon zult wakenZweer mij het bij uw ziel, Pandolfo! - Ik zweer het u, antwoordde deze op bijna plechtigen toon, maar in zijn oogen blonk een bijna boos aardige vreugde. Ik zal uw zoon naar liet voorbeeld zijns vaders op voeden. Goed, Pandolfo, ik sterf rusti ger, nu ik weet.... God zij mijn ziel genadig....! uitte de gewonde met moeite; een hoestbui belette hem verder te sprekeneen dikke bloed straal stroomde uit zijn mond en onmiddellijk daarop lag de onge lukkige dood op het grasveld; hij had zijn ziel in de handen van de Almacht toevertrouwd. 11e Hoofdstuk. Een twintigtal jaren waren sedert dit treurige tooneel vervlogen. Woensdagavond sloeg bij het he vig woedende onweer de bliksem in het huis vau S. v. A. te Haarlem mermeer. Een balk werd gespleten, doeh zonder brand te veroorzaken zocht het hemelvuur zich een uit weg door het dak. Een merkwaardig droevige om standigheid zegt het N. v. d. D. knoopt zich vast aan het jongste ODgeluk te IJmuiden, waarbij een jongeling van een der havenhoofden geslagen werd en verdronk. Het was de zoon van een loods, die drie zonen had, van welke twee op zee giDgen, doch beiden bij zeerampen omkwamen. Om den derde voor zulk een droevig lot te bewaren, werd hij tot telegrafist opgeleid.Het wreede lot wilde dat ook hij in de zee zijn graf vond. In de vorige week zijn door eenige personen, die aan de waterleiding te Assendelft werkzaam waren, al lerlei baldadigheden gepleegd. Toen zij door den burgemeester werden aangemaand zich rustig te houden, gaven zij niet alleen aan die ver maning geen gehoor, maar voegden den burgemeester heleedigeude uit drukkingen toe en dreigden hem met de vuist. Inmiddels kwamen eenige burgers toeschieten, en, met hunne hulp, werden twee der rumoerma- kers in verzekerde bewaring ge bracht. Dezen hebben daarop alles wat zich iu de kamer bevond stukgetrapt eu verbroken. Yan de heldendaden dier rustverstoorders is blijkens de Zaanl. Ct. proces-ver baal opgemaakt. Ten twee uur verzamelde zich gisteren om en nabij de Hollaudsche Gasfabriek te Amsterdam een groote menigte, die getuige wilde of ge- De klok aan het station te Mar seille sloeg 10 uur. De naehttrein, welke de overzeesche mail naar Pa rijs moest brengen, stond gereed om te vertrekken, en wachtte nog slechts op het teeken, om de reizigers naar de wereldstad te brengen. Hun aan tal was niet groot, zoodat zij het zich in de wagens zoo gemakkelijk mogelijk konden maken. Het was in het laatst van Augustus en met het oog op de temperatuur deden de reizigers, wier aantal ongeveer vijf tig bedroeg, hun beet, om zich zoo mogelijk over de openstaande wa gens te verdeelen. In een der coupé's stegen twee jonge mannen; de conducteur sloot het portier achter hen, de lo comotief liet een schril gefluit hoo- ren, en de trein zette zich in be weging. Een der heide jonge mannen scheen ongeveer zeven-en-twintig jaren oud te zijn, terwijl de andere

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1