dll'lillR Mil MS- B Moeder en Zoon. Donderdag 5 November 1885. fw 716. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en aigemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN: AMiKINKKN OVKR/K 111- FEU LLET BI V\K\i<A\D. Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijlt p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franeG te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hno Idugenten voor het Buitenlandomv.^nif DAUB F VeJOHF. JONHS. Su'cr.. Générale de j. ublïdte F tr any ere G. L. f'arijs, 3 Hit Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cent». Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uuï. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks vaii i0 tot 4 uur. I'oegaag 25 cents per persoeu. lionateurB nu ledea der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebboa Of vertooa van diploma vrijen toegang, douRteurs met gezelschap, leden met I dame. Museum van kunstnijverheid op het Faviljoen. Iugang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doaateuri ea •den Oei' Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met geselschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer i 1 gnlden. Museum tondegen kosteloos van J2- Teylars museum in de Damstraat. Woensdag en Zatsrdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Doaderdag van 2—8 uur. Toegang (deur Oudegroonmarkt) vrij, Aan de Standard wordt uit Ko penhagen geseind, dat de koning een besluit heeft uitgevaardigd tot beperking der vrijheid van het woord en van drukpers eu van den buitenlandschen invoer van wape- ■en. De buitenlandsche gezanten te Kopenhagen zonden aan hunue re geeringen eensluidende memoriën ter uiteenzetting van den staat van zaken in Denemarken. Eene officieele verklariug van den minister van buitenlandsclie zaken legt uit, dat de Bulgaarsche re geering zeker gerechtigd was den inval der Serviërs op Bulgaarsch grondgebied als een fait accompli te beschouwen, daar de Serviërs in den nacht van 24 Oct. een deel van het dorp Kleseoera, op Bulgaarsch grondgebied gelegen, hebben bezet, en zich eertt in den morgen van deu 25sten teruggetrokken hebben. Uit Weenen wordt aan den Temps getelegrafeerdIn de voor- loopige bijeenkomst, door de gezan ten van de groote mogendheden, te Constantinopel ten huize van graaf Corti gehouden, heeft de vertegen woordiger van Engeland, S:r Ed ward White gesproken tegen het herstel van den vorigen staat van zaken en partij getrokken van den Vorst van Bulgarije. De Fransche gezant, de markies de Noailles, heeft de noodzakelijkheid doen uit komen om aan de Bulgaren eenige concessiën te doen, ten einde op die wijze de rust en de orde in den Balkan te handhaven. Graaf Corti, de Italiaansche gezant, heeft ver klaard, dat ook hem dergelijke con- Vrij naar liet Italiaansch door Dr 3) lie Hoofdstuk. Gaston bedankte den waard voor zijn inlichtingen en deze verdween. Een eigenaardige lach speelde om Gastons lippen en hij wierp nu en dan zijn nevens hem staanden reis gezel een vluchtigen, maar onder zoekenden blik toe. Deze zat met het hoofd op de handen geleund; zijn blikken dwaalden in de verte, waar aan den horizon de witte, hel der schitterende wolkjes zich van den hemel schenen los te maken. Waaraan zoude hij denken? Aan alles, wat mogelijk was en toch weder aan niets; hij droomde, zoo- cessiën nuttig en wenschelijk voor kwamen; zijne regeering was ech ter bereid om genoegen te nemen met de voorstellen, die door de drie keizerrijken zouden worden gedaan. Uit Sofia wordt aan hetzelfde blad geschreven, dat aan de grenzen vau Servië en Bulgarije sedert eenige dagen veel sneeuw valt, zoodat al leen de laagste bergpassen nog be gaanbaar zijn. De taak der verde diging tegen een mogelijkeu inval van Servische trbepen is daardoor veel gemakkelijker geworden. Het hoofd der voorloopige regee ring in Oost Roemelië, dr. Stransky, is naar Sofia vertrokken, waar hij, volgens sommige berichten, als mi nister van binnenlandsche zaken zal optreden. Volgens inlichtingen uit andere bron, is de heer Stransky naar de Bulgaarsche hoofdstad ge trokken en vorst Alexauder naar Philippopel, omdat de eerste het best geschikt is, om der Bulgaar sche regeering over de Oost-Roeme- lische zaken inlichtingen te geven, terwijl de tweede de aangewezen persoon is, om de orde in Oost- Roemelië te handhaven. Aan de Times wordt uit Rangoen gemeld, dat de regeering van Bir- mah tijd zoekt te winnen, maar zelfs ook als haar antwoord op het Eugelsche ultimatum niet ODgun- stig zal luiden, dan zal de land voogd in Eogelsch Birmah een troe penmacht van 1000 man onder ko lonel Sladen, vergezeld van gewa pende stoombooten naar Maudalay zendeu. Kolouel Sladen zal eene versterkte positie bezetten, eene au diëntie bij den koning, doch zonder vernederende formaliteiten voor de zen, afdwingen, alsmede verdere voorwaarden voorschrijven waartoe de slechting der grensforten, en af- als alleen een twintigjarig jonge ling kan droomen en hij trachtte, zonder het te willen, den sluier op te lichten, die de toekomst voor hem verborg. Zijn reisgezel wekte hem uit dezen droom. Gij maaktet daar buiten de opmerking, dat onze eerste ontmoe ting onder eigenaardige omstandig heden heeft plaats gehad, zeide Gaston, en dat is wel waar; ik zoude er kunnen bijvoegen, dat er in de wereld geen toeval zonder doel of beweegreden mogelijk is, dat elke toevallige zaak in het men- schelijk leven eer iets is, dat door het noodlot, of, zoo gij liever wilt, door de Voorzienigheid is berekend en overwogen, iets, dat bepaald nood zakelijk is voor de natuurlijke ont wikkeling van den enkelen menach of van het geheel. Van dit stand punt beschouw ik ook onze ontmoe ting en, als gij het goedvindt, stel danking van de tegen Engeland gezinde ministers en eene vermin dering van het leger tot op 5000 man behooren. Tengevolge van slechte behande ling, welke de regeeriug van BLaïti de vreemdelingen heeft doen on dergaan, hebben de vertegenwoor digers van Engeland en Frankrijk aan hunne regeeringen het verzoek gericht, oorlogsschepen erheen te zenden. Haarlem, 4 November 1885. Door de politie alhier is op het vermoeden van valschheid in be slag genomen een 25-centstuk, voe rende de beelteuis van Koning Willem II en het jaartal 1849; het schijnt te zijn vervaardigd van tin en lood. In de Zaterdag j.l. gehouden tweemaandelijksche vergadering van de afd. Haarlem vau het Nederl. Ouderw. genootschap werd het vol gende behandeld Het onderzoek van het hoofdbe stuur in zake het ontslag van den onderwijzer te Schildwolde. Over dit punt ontspon zich een lange dis cussie. Het bestuur heett op zich genomen, deze zaak nader te onder zoeken en vervolgens ter tafel te brengen. Nadat men herstemd had voor een lid van het hoofdbestuur en gestemd over een voorstel van dit bestuur trad de heer G. H. van Daalen, uit Assendelft, als spreker op. Zijn onderwerp was: «de tal stelsels in de lagere scholen, hoe deze kunnen onderwezen worden en welke vormende waarde van dat onderwijs is te verwachten.» De heer P. D. Graaff besprak en ik u voor, elkander niet meer als vreemdelingen te behandelen. Gij voorkomt mijn weuschen, antwoordde Hendrik. Dat doet mij genoegen. Gaat gij naar Parijs? Jawel, en gij eveneens? Ja, en wat zijt gij van plan daar te doen? Dat weet ik zelf nog niet pre cies; men gaat nu eenmaal naar Parijs, evenals men op een doel af gaat, dat iemand bevalt en aantrekt, maar ik moet eerlijk bekennen, dat ik werkelijk nog niet weet, wat ik eigenlijk van Parijs verwacht. Hebt gij daar betrekkingen? Ja, een enkelen bloedverwant. Wilt gij van uw inkomsten gaan leven? Ik heb in 't geheel geen ver mogen. Dat begrijp ik niet; naar mijn oordeel is Parijs een plaats, waar men nooit op een tweede of derde vertoonde ten slotte de «sprekende letterbeelden», grondslag voor het eerste leesonderwijs, door Joh. van Wulfen te Laren. Spreker wees eerst op het doel, het beginsel eu de leerwijze dezer methode, vervol gens op de desbetreffende critiek der pers, hoofdzakelijk in dag-, week en maandbladen, die zeer gunstig was geweest. Nog deelde hij mede de resultaten van de proefnemingen met deze leerwijze en stelde ten slotte de volgende conclusiën voor, die echter, wegens het vergevor derde uur, tot een volgende verga dering ter behandeling werden uit gesteld lo De heer Joh. van Wulfen heeft door zijne uitgave van de «Sprekeude letterbeelden» het ouder wijs grooten dienst bewezen. 2o De beeldeuverzameling behoort met platen voor ooi, oei, eeuenieu en, zoo mogelijk, voor de hoofd letters uitgebreid te worden. 3o Bij Let toepassen eener leesmethode, uitgaande van het woord of van den zin, zullen deze beelden het leeren kenneu van het letterteeken zeer gemakkelijk maken eu loopt het leesonderwijs geen gevaar, in ontwikkelende kracht achteruit te gaan. 4o Het is te verwachten, dat deze «Sprekende beelden», in korten tijd, hunne taal in een groot aantal scholen zullen doen hooren. Op grond dat er in 's lands kas somtijds een aantal millioeuen ongebruikt en renteloos liggen, heeft de Minister van financiën aan de Tweede Kamer voorgesteld die som men productief te maken, door het ter leen verstrekken van gelden, tegen zakelijke zekerheid, uitge zonderd koopmanswaren en roerende moet rekenen; Parijs verlangt van zijn bewoners zelfstandigheid, zoo wel naar lichaam als naar geest, meer dan eenige andere stad der wereld. Men heeft mij daar een be trekking aang-eboden. Gaston maakte een beweging, alsof deze bekentenis van zijn reisgenoot hem had doen schrikken en hij zag hem met groote oogen aan. Wat gij zegt! riep hij, een betrekking. Zijn gelaat en zijn stem namen een spotachtige uitdrukking aaD. Wel, wel! een betrekking van drieduizeud francs en vrij ontbijt?.... Vergeef mij, zeide bij, zichzelveu in de rede vallende, ik spot en doe u daardoor onrecht; maar in elk geval hebt gij mij door die me- dedeelmg zeer verbaasd. Zooals ik u na de eerste paar urefi onzer ken nismaking beoordeel, houdt gij het geen zes maanden te Parijs uit; met goederen alsook verhandelbare fond sen. Tot 1 April 1889 verwacht de regeeriug van dat middel een ver sterking- van inkomsten met enkele tonnen gouds. Uit Amsterdam meldt men: Naar ik verneem, heeft mr. W. K. van der Breggeu, de bekende rechtskundige raadsman der firma De Bruyn (Holl. gasfabriek), zijne gasleidingen binnenshuis (voorma lig eigendom der Holl. fabriek) he den aangekoeht en die aan de gas leidingen der Imperial doen ver binden. Of dit duurzaam of proef nemingen geldt, is voorsbands niet te beslissen. N.R.C Gisterenocbtend had te Rotter dam de plechtige teraardebestelling plaats op het Israëlitisch kerkhof van het stoffelijk overschot van mr. H. II. Tels, in leven advocaat al daar eu hoofdredacteur van de Nieuwe Rotterdamsche Courant. Aan de groeve waren tal van autoriteiten op allerlei gebied aan wezig, benevens vele vriendeu, ter wijl de kist prijkte met twee kran sen, één van de redactie der N. R. Ct. en één van de redactie van het Roti. Nieuwsblad. De baar in de kapel geplaatst zijnde, werden de verdiensten van den overledene herdacht door den opperrabbijn dr. Ritler, de heeren J. van Raalte, namens het kerkbe stuur; A. C. Wertheim uit Amster dam, namens het centrale comité voor de Israëliten in Nederland, waarvan de overledene voorzitter was; mr. J. C. Reepmaker, namens de Orde der advocaten, en dr. Lam ping, namens de redactie der Nieuwe Rollerdamsche Courantwaarna de schoonzoon van den overledene, mr. Goudsmit, bedankte voor de laatote eer, den overledene bewezen. In de maand October 1884 uw voornemens steift gij er van honger of van verveling. Henri antwoordde niets, maar om zijn lippen speelde een glimlach, die duidelijk bewees, hoe weinig hij voor zulk een toekomst bevreemd was; eerst toen hij bemerkte, dat Gaston een antwoord verwachtte, zeide hij op onbezorgJen toon Nu, wat geeft het dan, of ik daar te Parijs of ergens anders sterf en wel na zes maanden of na zes jaren? Er is, voorzoover ik weet, niemand op aarde, wien mijn lot eenig belang inboezemt. Misschien zijn er bij mijn geboorte vele tra nen gestort, bij mijn dood zal dit niet het geval zijn. Geloof mij, als men, zooals ik, het leven intreedt met een donker verleden achter zich, en een toekomst tegemoet gaat, die eveneens achter een dichten nevel ligt verborgen, dan komen de moed eu de kracht, die men noodig heeft om te leven, als vauzelf; juiat dan

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1