loodje met schuif; 1 platte langwerp- pige vierkante doos van hout met opstaand randje rondom, inhoudende een stuk bruine stof, grof van draad, en een stuk bronskleurige stof met donkerrood (Jaspé); donkerblauw- lakensche rok van een Japon, ge- garueerd met zwart Herculesband binnen en buitenlandsche postzegels en tien plakzegels. De officier van justitie te Haar lem verzoekt opsporing en bericht. Omtrent dezen diefstal kunnen wij nader mededeelen, dat de verdachte jongens door de politie te Haarlem zijn aangehouden. Bij hun fouillee ring en bij huiszoeking is echter niets gevonden, waarop zij onmid dellijk op vrije voeten zijn gesteld. De gemeenteraad van Haarlem- merliede en Spaarnwoude heeft in zijn jongste zitting besloten den burgemeester geen reiskosten meer toe te staan bij zijne soms zeer noodzakelijke bezoeken aan de ge meente, alsmede de jaarlijksche gra tificatie van f 25 voor de gemeente veldwachters te doen vervallen. Wij meenen te moeten gelooven, dat deze maatregelen, al is het dan ook bezuiniging, niet in het belang der gemeente zullen werken. Men meldt ons uit Halfweg: Terwijl dezer dagen eenige meis jes naar huis terugkeerden, even buiten het dorp gelegen, werden zij aan 't schrikken gebracht door een paar jongens, die uit een haag te voorschijn kwamen. Een dezer meisjes, 14 jaar oud, de dochter van den werkman R., kreeg 't hiervan geweldig op de zenuwen, bleef sprakeloos en is gisteren aan de gevolgen overleden. In den afgeloopen nacht heeft een jeugdig werkman aan de sui kerfabriek te Halfweg het ongeluk gehad met den vinger in een be weging zijnde centrifugaal-pomp te geraken, waardoor het bovenlid van dien vinger werd verbrijzeld, dat hij daardoor zal moeten missen. Uit Naarden wordt gemeld: Gisternacht is inbraak gepleegd op het buitengoed «Zandhoeve» van den heer Kuhn, op een kwartier afstands van Naarden. Men heeft eerst in de keuken, en toen in het kantoortje ingebroken en goederen ontvreemd. Tevens is deczelfden nacht ingebroken op het landgoed «Craailoo» van den heer P. Lan- gerhuizen, die de inbrekers trachtte te verdrijven, doch toen in het been werd geraakt door een schot van de inbrekers. De justitie doet onderzoek. Van eene Scheveningsche bom schuit zijn Zondag op de Noordzee door een kotter van Ramsgate, R., 390, moedwillig afgezeild 29 haring netten. De bemanning der bomschuit heeft na dit belangrijk geldelijk verlies de visscherij moeten staken en thuis zeilen. Zij heeft de beman ning van den kotter nog geholpen de trawl op te winden, hetgeen den geheelen dag geduurd heeft. Den volgenden dag zou verder hulp ge boden worden, doch des nachts is de kotter er stil van doorgegaan. Van twee andere schepen, te Sche- veningen thuis behoorende, ziju door onbekende zeeroovers een vrij aan zienlijk aantal netten gestolen. Te Katwijk is ook eene bomschuit binnengevallen, waarvan de vleet geroofd is. Men klaagt algemeen steen en been over het algeheel gebrek aan politietoezicht van marineschepen op de Noordzee. Tegen vier visschers uit Pernis is proces-verbaal opgemaakt wegens het visschen met een kuilnet in den Nieuwen Waterweg. De Dordrechtsche Ct. deelt mede: Eene dienstbode, sedert Mei dezes jaars tegen goed loon werkzaam in eene der grootste sociëteiten te Dordrecht, blijkt zich bij herhaling te hebben schuldig gemaakt aan diefstallen, zoo ten nadeele van haren patroon, als van diens be dienden. Daar zij juist op trouwen stond, meende zij die gelden niet nuttiger te kunnen besteden, dan daarvoor onderscheidene voorwerpen te koopen, welke haar in den ech telijken staat van dienst konden zijn o. a. een fornuis met toebehooren, eene linnenkast, gouden sieraden, onderkleederen en zelfs haar trouw- kostuum. Jammer voor haar kreeg de politie lucht van hare spaar zaamheid, en wenschte deze de voorwerpen vau naderbij te bezien, om welke redenen ze die dan ook gisteren naar haar bureau deed overbrengen. Of ze ooit daar van daan naar de nieuwe echtelijke woning zullen terugkeeren, valt wel eenigszins te betwijfelen. De aanstaande echtgenoot kan zich echter er op voorbereiden, dat zijne wederhelft spoedig genoodzaakt zal worden, de gemeenschappelijke wo ning te verlaten. Een koopman in ezels heeft dezer dagen te Soesterberg een langoor afgeleverd voor den prijs van 7 mikken (een brood a 58 ets.), en daarop nog 6 ets. toegegeven. De berichtgever van het U. D. leidt daaruit af, «dat ezels niet duur zijn. Het meisje, dat onlangs het on geluk had met hare hand tusschen de machine der capsulenfabriek te Loenen te geraken, zoodat men aan vankelijk dacht, dat de hand afge zet zou moeten worden, is nu, dank zij de flinke behandeling van dr. H. J. Planten, weder zoo goed hersteld, dat zij eerstdaags haar werk zal kunnen hervatten. Alle werk lieden, wien aan deze fabriek iets dergelijks overkomt, kunnen, vol gens het Z7. U., terstond kosteloos heelkundige hulp genieten, terwijl zij bovendien gedurende den tijd van hun verzuim eene geldelijke ondersteuning erlangen. Te Heusden is een 4-jarig kind door een luik van den zolder ge stort en op het hoofd terecht ge komen, tengevolge waarvan het is overleden. Gisterenmiddag passeerde de sleep boot Stad Zul/en de IJselbrug te Deventer. Zij had daarbij het onge luk met de raderkast tegen het linkerbruggenhoofd te varen, waar door dat gedeelte van de brug en de raderkast van de boot zwaar beschadigd werden. De passage over de brug is gestremd en wordt per pont met de overzijde onderhouden. Te Gorsel zijn drie paarden, toe- behoorende aan den heer Th. Ver hoeven te Deventer, als lijdende aan kwaden droes, afgemaakt. Vier an dere zijn afgezonderd. Vele jagers in Drente hebben in de laatste dagen eenen grooten voorraad houtsnippen bemachtigd. Dit soort wild is dit jaar in groote hoeveelheid aanwezig. Ook hazen zijn er in tamelijke hoeveelheid voor handen, en worden thans meer ver volgd dan bij de opening der jacht, omdat zij zich meer in het veld op houden en de jagers allengs verder van de dorpen trekken. Als een zeldzaamheid deelt de Mepp. Courant mede dat Zaterdag avond te Meppel een huwelijk is ge sloten, waarvan de bruidegom juist op dien dag zijn 78sten verjaardag vierde. Maandagavond mocht het den Rijksambtenaren, gestationneerd te Bellingwolde, gelukken, de personen G. A. van Onstwedder Tange en Hendrik Wiegman, van Wymeer (Duitschland), te bekeuren wegens het ongedekt vervoer van 44 L. spiri tus. Laatstgenoemde werd als bui tenlander voorloopig in de arres tantenkamer in den toren aldaar opgesloten, om later ter beschikking van den Officier van Justitie te Winschoten te worden gesteld. Dins dagmorgen echter was de vogel ge vlogen. Gedurende den nacht wist hij zich door ondergraving uit zijn cel te bevrijden. Hiermee was hij echter geenszins op vrije voeten, doch geen nood! Door middel van het klokketouw daalde hij door een der klankgaten naar beneden. Daar dit echter niet tot den grond reikte, liet hij zich van eene hoogte van ongeveer 5 M. vallen en de ge vangene stond weer in vrijheid aan den voet van den toren. Waarschijn lijk zegt de Veend. Ct. keerde de sluiker hierop naar zijne «hei- math» terug; de gastvrijheid hem in Nederland betoond, was de man zeker al te voldoende. Als een uiterst zeldeu voorko mend geval wordt van Horsehen (Gr.) gemeld, dat een merriepaard aldaar op 22-jarigen leeftijd voor het eerst een veulen ter wereld heeft gebracht, welk dier men «Izaak» denkt te noemen. GEMENGD NIEUWS. Het Leidsche Dagblad verneemt van een stadgenoot dat het eiland Yap, vroeger slechts weinigen be kend, doch thans groote vermaard heid bezittende, in 1625 is ontdekt door een Nederlander, den admiral Shaponham. Dit blijkt uit het jongste werk van den Duitschen ethnoloog A. Bastian. Middel om blmie ijzerdeelen tegen roest te beveiligen. Als men linoleinzuur overoxydeert, dan vormt zich eene caoutchoucvormige ver binding, die er bij eene doelmatige behandeling bijna als water uitziet en geheel ondoordringbaar is voor water. De chemicus Bussen, te Lin den (Hanover), gebruikt deze ver binding met het beste resultaat bij geslepen of gepolijste, in 't aige- meeu bij blanke ijzerdeelen of me talen voorwerpen om ze tegen oxy- datie te beveiligen. Wordt dit pre paraat in dunne lagen op de te beschermen deelen gebracht, dan vormt zich eene doorschijnde, harde, zeer elastische en rekbare korst, die zich overal eng aansluit en slechts met een scherp voorwerp verwijderd kan worden. Het middel is reeds in eenige fabrieken toegepast ge worden. De daarmede behandelde voorwerpen lijden er niet door in hun uiterlijk. Dat tinverbindingen van blik jes dikwijl langzamerhand in den inhoud overgaan, is reeds voor ge- ruimen tijd door Ungar en Bodlan- der aangetoond. Het is thans echter genoegzaam bewezen, zegt het Maandbl. tegen vervalsehing van levensmiddelendat dit metaal lang niet zoo onschadelijk is, als men vroeger dacht, en dat het vergifti gingsverschijnselen kan te voorschijn roepen, als het in den vorm van wijnsteenzuur- tinoxydule- natrium van chloortin of van tin-triaethijl zich bevindt. Blijth, «medical offi cer# te Marylebone, vond 715 mil ligram tin in een pond abrikozen, en hij is van oordeel, dat de dik wijls waargenomen vergiftiging door verduurzaamde visschen, hoofzake- lijk aan de in deze stoffen opgeno men tinverbindingen moet worden toe geschreven. Een vergiftigingsgeval dat onlangs in Engeland door zalm in blikjes plaats had, bevestigde zijn vermoeden. Verscheidene deskun digen hebben zich tegen het gere gelde gebruik van voedingsmidde len uit blikjes verklaard, vooral wan neer de spijzen zuur reageeren. Uit Périgueux wordt bericht dat de werkzaamheden, die in de ingestorte steengroeven van Chan- celade tot nu toe voortgezet waren tot wegruiming van de aarde en het puin, den 2den dezer gestaakt werden wegens het gevaar dat aan de verdere werkzaamheden verbon den was. Het heeft weinig gescheeld of de prefect, zijn kabinetschef en een ander ambtenaar werden in een der gangen ouder eene nieuwe instor ting bedolven, en allen die aan het werk gezet waren, hebben verklaard dat de arbeid nog lang zou duren, dat de gevaren groot waren en de uitkomsten zeer twijfelachtig. De werklieden, aan wie het boren was opgedragen, hebben verzekerd dat zij den 3en dezer 's ochtends nog hamerslagen onder hunne voe ten gehoord hebben, ten teeken dat er nog levenden waren onder de ongelukkigen die toen reeds negen dagen waren bedolven. Diep was de ontroering die hierdoor is ont staan bij allen die ter plaatse aan wezig waren. Intusschen heeft men nog slechts ter diepte van 14 meter geboord, en men berekent dat men tot eene diepte van 70 meter moet komen. Men wilde nu dynamiet gebruiken. De volgende week zal te Ber lijn eene samenkomst van indus- trieelen en kooplieden plaats heb ben, om het plan eener wereldten toonstelling in 1888 te bespreken. Dat boomen bliksem-afleiders zijn, is bekend, maar dat als zoodanig de eiken eene eerste plaats verdienen is minder bekend. Bij een vreeselijk onweder werden in een bosch in Hanover 12 eiken, 2 esschen en 1 den getroffen, doch geen enkele beuk, maar op eenigen afstand van het bosch wel eenige populieren. Men meent zelfs opgemerkt te heb ben, dat, als boomen gemengd in een bosch staan, de eiken steeds getroffen worden en het andere hout verschoond blijft. Na den eik, komt de populier. Hooge populieren om eene behuizing beschermen we zenlijk tegen het inslaan van den bliksem. Naar uit Berlijn gemeld wordt, namen aan de Dinsdag jl. gehou den koninklijke parforce-jacht deel, Naar de Dordr. Ct. meldt, is de heer J. J. B. J. Bouvy te Dor drecht, lid van de Jury, en inzender buiten mededinging op de wereld tentoonstelling te Antwerpen, door den koning der Belgen benoemd tot ridder der Leopolds-orde. - Men schrijft uit Andel: Met het oog op de nog altijd voortdurende werkstaking van den Raad en van het college van bur gemeester en wethouders dezer ge meente, heeft de commissaris des Konings, uit aanmerking dat het belang der gemeente den verkoop van het griendhout vorderde, beslo ten zelf ten behoeve der gemeente tot den verkoop over te gaan. Men verzekert, dat de persoon van Adie de Londensche politie op het spoor bracht van den ont vluchten Van Rijsselberghe, 15 jaren geleden hier te lande eveneens wist te ontkomen aan zijne geleiders, die hem tot het ondergaan eener straf wegens bedriegelijke bank breuk naar de gevaDgenis moesten overbrengen. Onderweg zou hij op de lijn Amsterdam-Utrecht uit het spoorwegrijtuig gesprongen zijn. Se dert hield hij zich te Londen schuil. Na verjaring van de straf moet hij meermalen naar zijn vaderland te ruggekeerd zijn. De kwestie der uitlevering van Van Rijsselberghe kwam gisteren të Londen voor bij het politiehof in Bowstreet, doch werd weder 8 dagen uitgesteld, daar de noodige papieren nog niet voorhanden zijn. Bij den diefstal, te Heemstede, in de woning en ten nadeele van den heer Mtinzenbrock gepleegd, zijn de volgende voorwerpen ontvreemd 10 zilveren vorken, een gemerkt A. M.; 10 zilveren lepels; 6 zilve ren dessertlepels (bijna nieuw) 3 zil veren dessertlepels (langer gebruikt dan de bovengenoemden)9 zilveren theelepels; 1 zilveren suikerschepje; eenige oude zilveren penningen waaronder eene groote, met het borstbeeld van een geharnast vorst waarde aan zilver f5; 1 met de afbeelding eener stad; waarde aan zilver f2.50; 1 met af beelding van een geharnast man, geldswaarde f 3, en eenige andere oude munten het bovengedeelte van een inktko ker, zijnde een Mercuriusbeeldje van zilver; 1 zilveren servetband gemerkt H.M.; 1 zilveren servetband, gemerkt E. M., 1 zilveren servetband, gemerkt Anna Miinzenbrock, Güter Appetit; 1 zilveren servetband, gemerkt F. J. M.; 1 zilveren servetband, gemerkt W. M.1 zilveren servetband, gemerkt H. M. G., welke merken allen ge graveerd zijn; 10 groote messen met ivoren hechten; 2 voorsnijmes sen met ivoren hechten; 8 kleine messen met ivoren hechten1 thee servies, suikerpot, meikan, spoelkom, theepot en koffiekan van compositie zilver; 2 komforen, bijna nieuw, compositie met porseleinen plaat; 1 geel koperen waterketel, zoo goed. als nieuw, met witten knop, dito hengsel en deukje; 1 tafellaken met 9 servetten, alles gemerkt C. M.; 1 wit porseleinen botervlootje, ge vuld met boter; 1 halve Edamsche kaas; 1 half groen Zwitsersch kaasje; 1 houten slalepel en dito vork; 2 eenigszins verroeste pistooltjes waar op de naam van den fabriekant te Liverpool; 3 nieuwe biljartballen, waarvan een rood en twee wit1 half fleschje cognac; 1 koperen microscoop, gemaakt te Parijs; 1 aluminium-pot- in het rond. Juist, zooals ik dacht, zeide hij, terwijl hij terugtrad, gij zijt een gelukskind, en het kan u wer kelijk niet ontgaan. Maar waarom steeds in raad sels? riep Henri min of meer on geduldig en verlegen uit. Weet gij niet, wie het paleis daar ginds bewoont? Op mijn woord, neen! Nu nog mooier, riep Gaston uit, het is het huis van den graaf De Mallepeyre. Sedert gisteren is de graaf, met zijn schoone vrouw, zijn lieftallige dochter Valentine en zijn zoon Lodewijk, van buiten weer te Parijs teruggekeerd. Henri antwoordde niets; hij had onwillekeurig de hand op zijn flop pend hart gelegd; geen angst of vrees, maar onbeschrijfelijke blijd schap had zijn bloed sneller doen stroomen. Wat hij den vorigen avond ver moed, wat hij zoo even had willen onderzoeken, werd op dit oogenblik bevestigd; het was werkelijk de naam van Valentine, dien hij ge hoord had. Wist gij het werkelijk niet? vraagde Gaston opnieuw, terwijl hij Henri opmerkzaam aanzag. Hoe weet gij het? was de wedervraag. Ik? Dat is zeer eenvoudig!.... Ik heb in deze drie maanden de ge legenheid gehad, het Parijzer leven te leeren kennen; ik heb aau de wedrennen deelgenomen, mij in een club laten voorstellen en op deze wijze kennis gemaakt met Lodewijk. Dat is de broeder van freule De Mallepeyre? Zeker, een aangenaam mensch, die zijn vriendschap waard is. En gaat gij veel met hem om Om zoo te zeggen dagelijks; van hem vernam ik ook de terug komst van de familie in de hoofd stad? Hij is dus niet buiten g-eweest Neen, hij- is te Parijs geble ven, daar hij niet van zijn vrienden kon scheiden; overigens is hij, in weerwil van zijn goede eigenschap pen, door zijn moeder bedorven, en, daar zijn vader zijn vrouw boven alles liefheeft, sluit hij ook soms de oogen voor de dolle streken van zijn zoon. Hij is zeker nog jong? Twee of drie en twintig jaar. Als gij wilt, zal ik u aan hem voor stellen. Mij? riep Henri met een soort komieken schrik uit. Waarom niet, gij zijt toch niet bang voor hem? O, daarom niet. Maar waarom dan niet? Ik behoor niet tot die kringen, waarin gij leeft, en, daar ik er nu eenmaal niet in te huis ben, is het 't best, ze ook niet te zoeken. Zooals gij wilt, mijnheer De Langes; maar toch heb ik u nog iets mede te deelen, dat u misschien van gedachten zal doen veranderen. En dat is? Lodewijk de Mallepeyre heeft mij over u gesproken. Gij schertst, mijnheer De Ma- relHou zoude hij daartoe komen? Maar de reden ligt toch, dunkt mij, voor de handHebt gij de ge beurtenissen van dien nacht verge ten? Zulke dingen geschieden niet, zonder dat men ze opmerkt. Zoo iets maakt indruk en de jonge gra vin heeft niet nagelaten, onder al haar kennissen uw roem uit te ba zuinen; de graaf prees mij overal als zijn redder, en de dochter spreekt van niemand anders dan van zeke ren heer Henri de Langes, zonder wiens heldenmoed zij dien nacht niet zoude hebben overleefd. Wat is natuurlijker, dan dat de geheele familie u zeer dankbaar blijft? Maar zoo heb ik dan ook vernomen, dat bij de eerste groote partij, die in het huis van den graaf' zal gegeven worden, de voornaamste gasten Henri de Langes en mijn geringe persoon lijkheid zullen zijnik onderstel, dat dit ook de reden is, waarom Lodewijk mij naar uw adres vraagde. Eerlijk gezegd, vervolgde Gaston op vroolijken toon, heeft de vraag van deu heer De Mallepeyre mij er aan herinnerd, dat ik tegenover u een plicht te vervullen had en ik heb niet langer willen aarzelen, om onze kennismaking te hernieuwen. Slechts kom ik, tengevolge van mijn haast en mijn ijver, wat vroeg, maar ik vreesde anders, dat gij uit zoudt zijn. Ik ga zelden uit; ik ken nie mand, waar ik heen zoude kunnen gaan. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2