Moeder en Zoon. 3e Jaargang. Dinsdag 10 November 1885. No. 720. Hollandscïie eerlijkheid! ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommera 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen-en algemeene feestdagen. Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenlandcompagnie Générale de i ublicitc Etrangere G. L. BA UB F 8r Go., JOH. F. JONFS. Sucr., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. Koloniaal museum op het Paviljoen MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Ingang aan de Dreefzyde 2e deur. Geojiend dagelijks van 10 tot 4. uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs eu leden der Nederlandsciie Maatschappij ter bevordering - van diploma vrije» toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents p -- - - v.VRH Nijverheid hebben op vertoon ran diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, km n Nijverheid hebben op persoon. Donateurs OE ld0n""dei- Ncderlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, Ritual on geschiedenis, vooral au Nederland en meer bijzonder van het Haarlemache Bisdom, Kruisweg Mo. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Dóorloopendo toegangskaarten voor een geheel jaaï 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, ram 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen dp ion&uten kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan ouder behoorlijk geleide. museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag eu Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopaii en Zaterdag van 2—4 unr. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudegroonmarkt) vrij. De Hollaudsche eerlijkheid is sinds euwen spreekwoordelijk geweest; raaraan wij liet voorrecht te danken tebben, dat we bij andere volkeren a zulk een goed blaadje staan, is oor velen een raadsel, die het le en en streven van onze voorvade aandachtig nagegaan hebben^ et is toch algemeen bekend, dat e van oudsher echte duitendieven ?aren en dat ze vele middelen om ijk te worden als g*eoorloofd be- ehouwden, die op den keper gezien, niet in den haak waren. Toch er redenen geweest zijn, oud-Holland den lof ver- zoo bijzonder eerlijk te zijn, rant geen koe is er bont of er is sn plekje aanwerkelijk waren onder de oude Hollanders «en root aantal kooplieden, die stipt en handelden; wier woord voor hen een wet was en ie, als het tijd was van betalen, iet het geld in de hand gereed onden. Aan deze laatste reden voor- is het o. i. te danken, dat we in een goeden naam bij het bui- stonden, want Hollandsch en soliditeit waren voor- 8en zoo nauw aan elkander ver- inden, dat ze niet te scheiden aren. Misschien waren ook de met wie wij betrek onderhielden, minder nauw- als het op betalen en op be- ouw baarheid aankwam, en dan is ;t zeer goed mogelijk, dat onze lorvaderen de rol van Eén-oog in land der blinden vervuld hebben. Wat er van zij, dat staat vast, ons volk het eenige was, waar- ee de bevolking van Japan gedu nde twee eeuwen wilde handel FEUILLETON. irif naar het Italiaansch door Dr.... Ille Hoofdstuk. Zij moest, om bij de trap te ko en, de beide jonge beeren voorbij, Gaston bad, voor zij bij hem was, d genoeg, baar prachtige oogen bewonderen, die zij, zonder vrees, sar ook zonder koketterie op Henri n vriend liet rusten. Zij was zóó nvoudig, maar tocb met zooveel laak gekleed, zooals men bet, be- ■lve in de hoofdstad der modes, Iden vindt en even bescheiden, i baar toilet gekozen was, even aehtig vond bet Gaston, die in de ltste maanden zich tot een bevoegd ihter in zulke zaken had gevormd. drijvenalleen aan ons was bet ge oorloofd, op bet eilandje Decima met hen betrekkingen te onderhouden, nadat dit vroeger ook aan Span jaarden en Portugeezen vergund was geweest, en dit voorzeker was we! een eer en tevens een groot voordeel voor de Nederlanders. Ook is het bekend, dat verscheidene groote staatslieden, die vóór en na een gewichtige rol in de geschie denis van ons land gespeeld hebben, even onomkoopbaar waren als wij len de Romein Fabricius, dien men eerst door aanbieding van groote sommen gelds, later door vreesaan- jaging trachtte over te halen om zijn land te verraden. Leefden niet velen dier staatslieden uiterst een voudig, zelfs zóó, dat zij er, evenals onze groote Thorbecke, niet eens een huisknecht op nahielden? Onbeperkt was het vertrouwen in hen en vrije lijk hadden zij het beheer over de schatten, die toenmaals in de schat kist vloeiden en.... ze bleven eerlijk, zoodat zij bij hun dood weinig of niets achterlieten. Op hen dus was de oud-Hollaadsche eerlijkheid toe passelijk en door hen is zij spreek woordelijk geworden. Tegenover deze voorbeelden staan echter andere, die niet zoo gunstig voor ons voorgeslacht pleiten. Toen de Oost- en de West-Indische com pagnie op het toppunt van haar bloei waren, gingen er duizenden ondernemende Hollanders naar onze overzeesche gewesten en hun allen was het hoofdzakelijk om rijk wor den te doen. Om dat doel te berei ken, waren bijna alle middelen in hun oog geoorloofddaarvoor onder drukten zij den JavaaD, maakten zich aan allerlei afpersingen schul dig en binnen weinige jaren keerden zij met een aanzienlijk vermogen terug, dat niet altijd eerlijk met den Henri vond de wijze, waarop zijn vriend het jonge meisje aanstaarde, een weinig aanmatigend en haastte zich daarom, haar te groeten, voor zij hen voorbij gegaan was. Zij be dankte hem met een vriendelijken glimlach. Gij gaat naar het concours, juffrouw Minny?zeide Henri, die de gelegenheid wilde aangrijpen, den vriend zijn schoone buurvrouw voor te stellen. Zeker, mijnheer De Langes, en ik hoop, dat uw beste wenschen voor den goeden afloop mij zullen begeleiden. Niet alleen de mijne, maar ook die van mijn vriend, dien gij zoo even door uw gezang in verrukking gebracht hebt: mijnbeer Gaston de Marei! mejuffrouw Minny Millner! voegde hij er bij, waardoor de voor stelling was afgeloopen. Gaston maakte een onberispelijke buiging, die zij met een sierlijken handel verdiend, maar meestal aan de inlanders onstolen was. Uitdien tijd dagteekeut dan ook het bekende gezegde: «Grooteu stelen, kleinen stelen, maar grooten het meest!» In het midden der voorgaande eeuw ging het hier te lande niet beter. Iu de meeste steden stonden eenige aanzienlijke familiën aan het hoofd van het bestuur, en alle posten, die eer, maar vooral voordeel afwierpen, deelden zij broederlijk onder elkan der en onder familieleden en vrien den, enfin, dit ziet men tegenwoordig nog wel gebeureu I maar zoo waren ook de voornaamste betrekkingen bij het leger aan zoons en neven van hooggeplaatste mannen bege ven in dien tijd was de conscriptie of loting nog niet bekend en het leger bestond uit vrijwilligers, die tegen handgeld, een vaste soldij en deel in den buit iu oorlogstijd aan geworven werden. Toen bet er ech ter op aankwam, dat het leger te velde moest trekken, bleek het, dat het aantal soldateu veel grooter was op het papier dan in de werkelijk heid; zeer behendig hadden de be velhebbers zich geregeld handgeld en soldij, zoomede de kosten van onderhoud laten uitbetalen voor mannen, die niet in dienst waren en hadden met het onschuldigste gezicht ter wereld de voordeelen, die daaruit voortvloeiden, opgestre ken, zeer ten nadeele van het land, dat bij de nadering des vijands zoo goed als hulpeloos was. Slechts op parade- en inspectiedagen zorgden die officieren, dat hun afdeelingen door gehuurde manschappen tamelijk voltallig waren. Justus van Effen, een beroemd schrijver uit de voorgaande eeuw, hekelde in een zijner geschriften, die zoogenaamde eerlijkheid en wees er op, hoe ieder bijna een dief in hoofdknik beantwoordde. Ik heb reeds het genoegen gehad, mijnheer te zien, zeide zij met een schalkschen lach. Mij? riep Gaston verbaasd uit, hebben wij elkander mis schien reeds ergens ontmoet? Niet ver van hier, antwoord de zij plagende. Gaston zag haar vragend aan. Ik was heneden in de kamer van den portier, toen uw rijtuig stilhield, en ik had juist nog gele genheid, uw prachtige paarden te bewonderen. Die zoo gelukkig is met zulk een rijtuig Parijs te door kruisen....! voegde zij er met kin derlijke naïviteit bij. Het is tot uw beschikking, juffrouw Millner, hernam Gas ton op beleefden toon, en ik hoop, dat gij mij de eer wilt aandoen, van mijn aanbod gebruik te maken, daar gij toch naar het Conservatoire moet gaan. zijn nering is. Het schijnt dus, dat er in weerwil van die bekende eer lijkheid der Hollanders en vooral der Hollaudsche kooplieden veel ge daan werd, wat de toets der recht vaardigheid niet doorstaan kon. Ge lijk de adelstand gaarne zich be roemt op de heldendaden van zijn edel voorgeslacht en op de ver diensten ervan teert, zoo rusten ook de kooplieden van heden volgaarne op de lauwereD, die hun voorgangers op het gebied van eerlijkheid be haald hebben en het is in hun oogen een axioma, dat liollandsche hande laars ook thans nog de eerlijkste lieden ter wereld zijn. «Wie een maal den naam hebben vroeg op te staan, kunnen gerust wat langer blijven liggen,» zoo redeneeren zij, en «nu wij als eerlijk eu solied be kend staan, kan er wel eens wat onder door, wat minder goed is.» Althans de ondervinding bevestigt, dat er velen zoo denkeu en.... han delen! Dit gaat zelfs zoo ver, dat het buitenland aan die hooggeroemde Hollandsche eerlijkheid is gaan twij felen, en als we nu niet reeds op die onderscheiding van rroegeren datum konden aanspraak maken, zouden we haar niet meer verkrij gen. In Engeland zijn sedert ge- ruimen tijd de Hollaudsche waren lang niet meer zoo gezocht al» vroe ger, omdat de bewoners van dat rijk de ondervinding opgedaan heb ben, dat er door ons grof en veel geknoeid wordt, 't Is hard het te moeten zeggen, maar het is beter den vinger op de wondeplek te leg gen, dan spijkers op laag water te zoeken. De boter, die bij duizenden ponden uit Friesland eu elders hier te lande naar dat rijk gezonden wordt, vindt er bijna geen aftrek meer; herhaaldelijk is het gebleken, dat er door Friesche boeren en han- Het jonge meisje kon een ondeu- genden, maar vroolijken lach niet bedwingen. O, neen, riep zij met haar heldere stem, ik dank u zeer, mijnheer De Marei. Wat zoude men op het Conservatoire zeggen, als ik in zulk een ekwipage, en iu gezel schap van een heer door Parijs reed? Neen, dat is onmogelijk. Gaston liet zich echter niet van zijn stuk brengen. Maar mijn aanbod kon niet onschuldiger zijn, dan het nu is, zeide hij, mijn vriend De Langes en ik stonden juist op het punt, te gaan rijden.... en gij kondet gemak kelijk met ons.... Minny lachte niet meer. Rijdt mijnheer De Langes ook mede? Zeker. Dat is iets anders, dan.... Dat dacht ik juist ook. Ik houd u aau uw woord en delaars vet of kunstboter in de vaten gestoken wordt: en zulke waar dan duur te betalen, daarvoor is de En- gelscbman te praktisch. De aard appelen eu andere vruchten uit het Westland, die vroeger schatten gelds naar ons land deden terugstroomen, vinden onder de zonen van Albion weinig afnemers meer, omdat de Westlandsche boeren den Engelsehen knollen voor citroenen wilden ver- koopen en slechte waar evenzeer aan de markt brachten, als beste. Hoe langer hoe meer schijnt de Hollaudsche eerlijkheid vetloren te gaandat bemerkt niet alleen het buitenland, maar ieder onzer kan bet dagelijks ondervinden. Doen vele winkeliers niet krijt of meel onder bun suiker, verkoopen zij Diet mindere kwaliteit van winkelwaren als beste; wordt er door de boeren geen kunstboter in den vorm van natuurlijke boter ter markt gebracht en laten zij ze niet als echte betalen, brengt Cirio niet wekelijks eeD milioen Italiaansche eieren in ons land, die door kooplieden eu boeren opge kocht, met vierdubbele winst als verscbe, inlandscbe eieren aau den man gebracht worden? Klaagt ieder niet zijn nood over de slechte melk, die er verkosht wordt, welke vloei stof in plaats van roomkleurig, hemelsblauw ziet, eu wordt er zelfs geen kleursel in het waterachtige vocht gedaan, om de melk een na tuurlijke kleur te hergeven? Zui vere, onvervalschte wijn is op wei nig plaatsen meer verkrijgbaar, dure sigaren verkoopt men, zoo het heet rechtstreeks geïmporteerd van Ha- bana of Manilla en ten slotte blijkt, dat men noteblaren rookt met een dekblad van beste tabak er om been! 't Is knoeierij links, en rechts; bij aanbestedingen van eenig ge wicht verschilt de inschrijvingssom rijd mede. Te veel eer, juffrouw Millner. Minny trok een gezicht, alsof zij zeggen wilde, dat dit haar niet veel koude schelen. Gij zult dus de goedheid heb ben, mij aan het Conservatoire te laten uitstappen vraagde zij. Wij zullen er onmiddellijk heeurijdeu; het ligt op onzen weg, daar wij naar het Bois de Bologue gaan. Hij bood het jonge meisje den arm, t»eu zij beneden aau de trap waren, maar Minny hield zieb, alsof zij het niet had opgemerkt en snelde naar de huisdeur. Eenige minuten later snelden Gaston's vurige rossen met de drie jonge lieden in de rich ting der Seine. Het was een prach tige najaarsmorgen; de lucht was helder en de zonnestralen verspreid den een aangename warmte. Minny zat achter in het rijtuig eu kon van haar zitplaats juist de

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1