1UM1ÏEN OVKMICIIi. KINNKiMLANÜ. Tan den hoogsten en den laagsten aannemer verscheidene duizenden guldens; aan den minsten inschrij ver wordt het werk meestal ge gund, maar vraag dan ook niet, hoe er soms, dikwijls oogluikend door de bouwopzichters toegestaan, ge knoeid wordt. Als «couronnement de l'édifice# neemt het aantal faillisse menten en insolventverklaringen jaarlijks schrikbarend toe en pakken hoe langer hoe meer notarisseu, bankiers en zaakwaarnemers met het geld van anderen hun biezen; niet vertrouwbare effecten worden er bij menigte door degenen, dit goed met den stand der zaken be kend zijn, ter beurze verhandeld en zoo is het niet te verwonderen, dat de regeering, weinig meer vertrou wend op de Hollandsche eerlijkheid, er van huivert om een belasting op het inkomen naar eigen aangifte te heffen. Zeker, let men op de teekenen des tijds, dan is er niet veel reden om te roemen op de vertrouwbaar heid en eerlijkheid onzer land- en tijdgenooten. Kome er dus ook in dat opzicht verbetering, opdat wel dra weder het vroegere gezegde waarheid bevat! Sw. Aan de Temps wordt uit Berlijn, dd. 7 Nov., getelegrafeerd dat de jongste broeder van vorst Alexander van Bulgarije, die als officier bij het Duitsche leger dient en zich thans te Sofia bevindt, van den Duitschen minister van oorlog be vel heeft ontvangen om onmiddellijk naar zijn corps terug te keeren. Dit bevel was echter door den «Batten- berger» met een aanvraag om ont slag beantwoord. De Griekselie Kamer heeft be sloten tot het aangaan van eene geldleening, om in de kosten der mobilisatie te voorzien. De heer Tri- koupis betoogde de noodzakelijk heid van nieuwe belastingen, als waarborg voor den dienst der schuld. De minister-president Delyannis ver klaarde, binnenkort nieuwe finan cieels voorstellen aan het oordeel der Kamer te zullen onderwerpen. Men verzekert dat Engeland den majoor Kitchener naar Zanzibar heeft gezonden, niet enkel om het nieuwe Duitsche grondgebied af te bakenen, maar ook om het gewest Kilimantijaro bij het Engelsche ge bied in te lijven. De bekende aard rijkskundige en reiziger Johnston sloot vroeger desbetreffende overeen komsten met de negerhoofden, en Duitschland, dat deswege g.epolst was, moet verklaard hebben, dat het geen bezwaar had tegen deze nieuwe inlijving. Volgens berichten uit Mandalay heeft Koning Thebau, onmiddellijk na de ontvangst van het Britsche ultimatum, den Ministerraad hijeen- geroepen en den volgenden dag de Eransche en Italiaansche consuls ge raadpleegd die hem aanraadden om de eischen van de Engelsche regeering in te willigen. Koning Thebau heeft verscheidene generaals ontboden en hun bevel gegeven om zich gereed te houden, daar men waarschijnlijk tot vijandelijkheden zou overgaan. In de Republiek Guatemala hoofden der beide paarden zien, die trotsch hun manen schudden en hun veelkleurigen hoofdtooi in den wind lieten wapperen; zij werd heen en weer geschud als een kind en even gelukkig als een kind gevoelde zich Minny; zoo behagelijk had zij zich nog nooit gevoeld als nu in deze sie lijke ekwipage; duizenden ge dachten en droomen doorkruisten haar hoofd, tot zij zich eindelijk tot Henri de Langes wendde en op vroo- lijken toon zeide Wat zijn de menschen toch gelukkig, die hun leven lang zich deze weelde kunnen veroorloven mijnheer de Langes! Wie weet, of gij binnen korten tijd niet zelve tot die gelukkigen zult behooren. Ik? riep ze op ongeloovi- geu toon. Ja, zeker! Gij gaat immers nu naar het concours op het conser vatoire. zijn de parlementaire zeden vooral niet beter dan in Europa. De tna- tie» woont er in masssa de zittingen van het congres bij, mengt zich in de debatten en valt de sprekers in de rede, zonder dat de president iets hieraan doen kan. Onlangs deed in eene zitting een der toehoorders bet voorstel, de buste van den presi dent Barrios uit de zaal te doen verwijderen. Oorverdoovend gehuil en gesis beantwoordde dit voorstel. Weldra volgde een verwoed gevecht, steenen eu banken werden geslin gerd, revolverschoten knalden; het gepeupel kwam eerst tot bedaren, toen iemand de gedachte aangaf, bij den president de ruiten te gaan inwerpen. Dit geschiedde en het congres kon zijn debatten ver volgen. De pers beroemt zich er op, dat er in Guatemala zooveel «politiek leven» heerscht. Thans is de staat van beleg weder afgekondigd. Haarlem, 9 November 1885. De vorige week is alhier een 17jarig meisje plotseling- overleden, volgens gerucht, tengevolge van verregaande mishandeling door haar stiefmoeder. De justitie heeft een onderzoek doen instellen, waarbij de juistheid van dit gerucht is ge bleken. De ontaarde moeder is 11. Zaterdagavond gearresteerd eu met eene zuigeling van negen maanden, naar het huis van arrest overge bracht. Da Gymnastiek-vereeniging «Sparta» alhier, zal bij gelegenheid van haar 10-jarig bestaan op 23 en 24 Januari e. k. een Nationaal Scherm- en Gymnastiek-concours houden. Betreffende den gezondheids toestand dezer gemeente, was de afgeloopen maand October, evenals de laatste maanden, zeer gunstig. Ter gemeente-secretarie werden aan gegeven 24 gevallen van mazelen, en 12 van roodvonk, tegen 3 van mazelen en 13 van roodvonk in de vorige maand, vervolgens 2 geval len van febris typhoïdea en 1 ge val van angina aiphtherina. Sterfte aan in de wet genoemde besmette lijke ziekten kwam niet voor. Het totaal der overledenen was iets hooger dan in de vorige maand en bedraagt met 9 levenloos aange- gevenen 79. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand berekend: 20.38. Aan lichaamszwakte stierven 13, aan kanker 4, aan aanhoudende koorts 2, aan stuipen 2, aan apo plexie 4, aan hersenziekten 3, aan croup 1, aan kinkhoest 4, aan or ganische hartgebreken 2, aan ziek ten der ademhalingsorganen 21 (waarvan 10 aan keel- en longtering of bloedspuwing), aan ziekten der spijsverteringswerktuigen 5, aan an dere oorzaken 9 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: heneden 1 jaar 18, van 15 jaren 8, van 514 jaren 1, van 1420 jaren 2, van 2050 jaren 16, van 5065 jaren 10, van 6580 jaren 10, hoven 80 jaren 5. Geboren zijn 81 jongens en 73 meisjes. Bij Koninklijk Besluit van 4 November is o.a. aau J. P. Brian, muzikant bij de dienstdoende schut terij alhier, toegekend het hij Zr. Ms. besluiten van 5 Dec. 1851 en Dat is zoo. En daar bevinden zich niet alleen de professoren, maar ook de groote meesters en muziekkenners van Parijs. Gij zijt jong, schoon, hebt een prachtig talent en een stem die heter is dan die, welke men ge woonlijk hoort. Talent! zeide Minny, ter wijl zij hem in de rede viel, ta lent! Ja, ik geloof zelve, dat het mij daaraan niet ontbreekt.... maar gij weet, dat men alleen met talent er niet komt, er zijn zooveel zaken en zooveel personen, waarvan ons welslagen afhankelijk is, zooals de directeur, de regisseur, de courantier; ieder brengt het zijne er toe bij, om den kunstenaar te doen slagen of fiasco te doen maken, en met alles moet men rekenschap houden; dik wijls blijft een uitstekend talent door den tegenstand, dien het van de een of andere zijde ondervindt, halver wege staan, en brengt het tot niets. 30 Dec. 1866 ingestelde eereteeken tot belooning van eervollen langdu- rigen werkelijken dienst bij de schutterijen. In het Algemeen Politieblad van 6 dezer waarschuwt de burgemees ter der gemeente Beverwijk tegen een persoon vau 40-jarigen leeftijd, met litteekens onder het linkeroog en op de linkerwang, zich noemende Teunes Oosterom, Oostrum of Oos terbeek, armoedig gekleed en met klompen, die voorgeeft te zijn ge- gageerd Oost-Indisch militair en dat zijne papieren zich bevinden in zijn koffer in een slaapstede te Gronin gen. Hij stelt voor die papieren op te vragen en verzoekt inmiddels gel delijke ondersteuning, om in zijn levensonderhoud te voorzien. Hij zegt aanspraak te hebben op uitbetaliug van gagement voor het loopende jaar, vermits hij 's zomers het be roep van veedrijver uitoefenende, als dan aan die gelden geene behoefte heeft. Voldoet men aan zijn voorstel, dan verwijdert hij zich vóór de ontvangst van bericht. LI. Vrijdag heeft hij ook alhier op dergelijke wijze een gemeenteambte naar opgelicht voor een gulden, aan welken persoon hij had voorgegeven dat zijne papieren in handen waren van den president van het Arm bestuur te Goes. De heer R. C. Keun, consul- generaal van Nederland in Perzië, bevindt zich te 's-Hage, ten einde tot herstel van gezondheid eenigen tijd in de koudere streken door te brengen. De volgende herinnering vinde hier eene plaatsToen genoemd lid van het consulaire corps zeventien jaren geleden in Perzië werd ge plaatst, bestonden er tusschen Ne derland en Perzië bijna geen han delsbetrekkingen. Op aansporen van den heer Keun werd te Rotterdam eene Perzische Handelsvereenigiug opgericht, en sinds dien tijd is een vrij belang rijke handel ontstaan. Van Nederland worden vooral naar Perzië uitgevoerd verduurzaam de levensmiddelen, kaas, bier, jene ver en kaarsen. In alle groote ste den van Perzië vindt men agent schappen der Handelsvereeniging, die zich ook heiast met den aanvoer van verschillende benoodigdheden uit Engeland, waarom ook te Lon den een agentschap der Handels vereeniging is. De heer Keun is zeer gezien in Perzië; ten bewijze kan strekken, dat genoemde heer de eenige Euro peaan is, begiftigd met het groot kruis der militaire orde van den Leeuw en de Zon. De Shah van Perzië, een bewijs willende geven hoezeer hij de be trekkingen met Nederland op prijs stelde, zond indertijd een gezant naar 's-Hage, om Z. M. den Koning aan te bieden het grootkruis met edelgesteenten van den Leeuw en de Zon van Perzië. Door den heer A. baron Sloet van Oldruitenborgh, kamerheer des Konings in buiteDgewonen dienst te 's Hage, is voor het Rijksarchief aldaar aangeboden eene verzameling van charters en andere authentieke bescheiden, bestaande uit oorspron kelijke stukken op perkament en papier van de XlVde tot aan het einde der XVIIIde eeuw, zooals hu- welijksch voorwaardentestamen- Dat zal bij u nooit het geval zijn, juffrouw Minny; ik verzeker u te voreD, dat het publiek u toe juicht, als het u voor de eerste maal hoort. Dan zoude niemand gelukki ger en verheugder zijn dan mama Millner, antwoordde Minny met een lieven glimlach. Maar ook ik zal er mij over verheugen en insgelijks mijn vriend De Langes. Dat weet ik nog niet, hoewel ik het wel wil gelooven; maar dan moogt gij heiden ook op den avond van mijn eerste optreden in het open baar mij uw gelukwenschen komen brengen. Maar daar staat onze oude professor Corini reeds aan den hoofd ingang van het Conservatoire; wat zal hij wel zeggen, als zijn Duitsche leerlinge daar in een tweespan komt aangereden zeide zij, terwijl zij het groote gebouw naderden. Zij lachte vroolijk en verzocht Gaston ten, magescheiden, leenbrieven,koop akten, erfpachtsbrieven enz., alle betrekking hebbende op rechten en bezittingen van de familie Sloet en aanverwante geslachten. In de maand October 11. zijn op het Noordzee-Kanaal geschut: Door de Noordzeesluizen. Naar zee: 15 fregatten of barken, 4 brik ken, 3 schoeners, 115 stoomschepen, 33 visschersvaartuigen en 2 andere vaartuigen, te zamen 172 schepen, inhoudende 253,897 Ms.Uit zee: 31 fregatten of barken, 8 brikken, 18 schoeners, 1 kofschip, 116 stoom schepen, 1 tjalk, 47 visschersvaar tuigen en 1 ander vaartuig, te zamen 223 schepen,inhoudende 291,171 M*. Totaal 359 schepen, inhoudende 545,068 Ms, tegen 555,838 M8 in October 1884. Door de Oranjesluizen: 4 schoe ners, 2 kofschepen, 188 raderstoom- booten554 schroefstoombooten 4555 tjalken of pramen, 3692 vis schersvaartuigen, 74 andere vaar tuigen en 2 houtvlotten, te zamen 9071 schepen, tegen 8737 in Octo ber 1884. Door het bestuur der «Nederl. Vereeniging tot bescherming van dieren» is aan den gemeente-veld wachter M. J. Koopmans, te Hui- zum, een bronzen medaille met di ploma alsmede een geldelijke be looning van f5 toegekend, wegens den ijver betoond in het opsporen en vervolgen van personen die zich aan wreedaardige mishandeling van dieren hadden schuldig gemaakt. Hoewel nauwelijks eene maand geleden 14 onderofficieren van de onderscheidene regimenten infante rie bij het koloniaal werfdepöt-ge- detacheerd, met zeer zware straffen van daar naar hunne korpsen wer den teruggezonden, omdat zij zich schuldig hadden gemaakt aan geld afpersingen hunner inferieuren, zoo schijnt dit toch weinig indruk te hebben gemaakt op den sergeant K. P. W. R., van het 4de reg. bij genoemd depót gedetacheerd daar hij zich, ondanks het gestelde voorbeeld, andermaal en bij her haling schuldig maakte aan derge lijke schandelijke praktijken. Als een gevolg van zijn gedrag is hij dan ook van zijn graad ont zet en ditmaal als soldaat naar zijn regiment teruggezonden. Omtrent den diefstal onder Heem stede, ten huize van den heer Mün- zenbrock gepleegd, deelt men mede, dat twee als heeren gekleede per sonen in den vroegen morgen van 3 November jl. zijn gezien, ieder met een zak op den rug, zich ver wijderend in de richting van Haar lem. Vermoedelijk hebben zij den diefstal gepleegd. De dieven hebben zich toegang tot het woonhuis ver schaft door eene ruit uitte snijden, een gat te boren in de achter die ruit aanwezige blinden, en den ijzeren grendel, waarmede de luiken aan de binnenzijde gesloten waren, op te heffen en terzijde te brengen, niettegenstaande een in de gang aanwezige waakhond hevig alarm maakte. De bewoners hebben het destijds niet gewaagd zich te ver- toonen. Gedurende eenige dagen lag in het IJ een Engelsch schip ter los sing en lading. Aan boord bevond zich de vrouw van den kapitein met haar nog zeer jeugdig kind, ter verzorging waarvan men een 17-ja- toen op te houden, daar zij de wei nige schreden nog te voet wilde af leggen, om niet door haar vrien dinnen geplaagd te worden. Gaston hield stil en zoo licht als een veer sprong zij op het trottoir, waarna zij spoedig in de groote poort van het gebouw verdween, terwijl Gaston haar als in een droom na staarde en nog naar den ingang der muziekschool zat te kijken, toen zij reeds op haar plaats aangekomen konde zijn. Henri de Langes wekte hem uit deze mijmering. Wel, mijnheer De Marei, hoe lang zult gij het Conservatoire nog bekijken? Mij dunkt, dat het u wel bekend zal zijn. Of wilt gij hier den uitslag van het concours afwachten? Werkelijk, daar had ik wel lust toe, zeide hij ten laatste, waarbij het moeielijk uit te maken was, of hij in ernst of in scherts sprak. Welk een meisje! rig dienstmeisje had aangenomen. Toen het schip Zaterdagmorgen vertrok, had het meisje het plan gevormd mede de zeereis te onder nemen, doch werd hierin door haar ouders verhinderd, die haar opzet, nog voor het schip te IJmuiden was, beletten en haar in den huise- lijken kring deden terugvoeren. Men meldt ons uit Halfweg: De persoon J. K. (dezelfde dien men voor eenigen tijd geleden ge heel ontkleed aan den Ringdijk heeft gevonden) verliet heden, om streeks 11 uur, in beschonken toe stand een herberg aan den Spaarn- dammerdijk, kroop, aan den spoor weg gekomen, onder den neergelaten afsluitboom door, waarop hem door een van Amsterdam komenden goe derentrein het rechterbeen werd verbrijzeld en hij op het zijspoor geslingerd. Daar vond men hem later, waarop hij naar 't station werd gebracht, alwaar he n de eer ste geneeskundige hulp werd ver strekt door dr. M. Vrijdag zo« te Sloterdijk een paartje in het huwelijk treden. Al les was voor de plechtigheid in ge reedheid gebracht; doch op het laat ste oogenblik kregen bruidegom en bruid verschil van meening over de kwestieof de rijtuigen met een of twee paarden moesten bespannen zijn. Het verschil van opinie werd een twist en de twist was oor zaak dat de huwelijksvoltrekking niet plaats vond. Men meldt uit Sloterdijk: Een knecht vau den heer de Rui ter, bessenwijn-fabrikant aan den Haarlemmerweg, moest voor zijn patroon eene rekening ontvangen. Hij maakte zich met het geld uit de voeteneu gebruikte het om te offeren aan Schiedam. Door de po litie van Sloterdijk gevat, is hij ge vankelijk naar Amsterdam gebracht. Men leest in de Amsterdammer'. Zondagnacht ging 't in de Storm steeg te Amsterdam ernstig toe. Een Engelscbman was met een Hollan der in conflict gekomen, welke laat ste door eenige landgenooteu werd gesteund. Er werd duchtig geran seld, en de vreemdeling moest den strijd tegen de overmacht duur be- koopen. Zwaar bloedend werd hij eindelijk losgelatenen door een ander Eugelschman medegenomen, 't Was een waar schandaal. En de politie? Men had toch zoo luid om hulp geroepen. Er stonden een paar agenten bij het Kolkje te luiste ren naar de muziek van een draai orgel. Omtrent de verwonding, den heer Langerhuizen bij de inbraak op zijn buitengoed «Craailo» bij Naarden toegebrachtmeldt men nog het volgendeDe wond is zeer ernstig, daar het scheenbeen niet alleen door den kogel is doorboord, maar ook gesplinterd. De juistitie zet het onderzoek ijverig voort. Het gerucht liep, dat twee verdachte personen te Hilver sum waren aangehouden en met den heer Langerhuizen zouden worden geconfronteerd. In het anders zoo rustige en vei lige Gooi heeft dit voorval natuur lijk heel wat sensatie gebracht vooral ook omdat de inbraak bij den Zij is braaf en een goede doch ter, gaf Henri opzettelijk zoo een voudig mogelijk ten antwoord. Zij bezit niet alleen talent, zooals ik dadelijk bemerkte, maar ook veel geest. En een goed hart, voegde Henri er bij. Dat hebben ze allen! ant woordde Gaston op onverschilligen toon; maar het komt erop aan, of zij ook karakter en eergevoel bezit. Daar ben ik vast van overtuigd. Dan is degene, die dien schat eenmaal den zijne mag noemen, hoogst gelukkig. Wilt gij er niet een bod op wagen Daar heb ik zelfs zeer veel lust in. 'Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2