heer Langerhuizen plaats had ter wijl de daders wisten dat de heer des huizes nog niet naar bed was en zich in het naburige vertrek bevond. Waarsehijnlijk zijn twee verschil lende afdeelingen van een bende werkzaam geweest, en voor zoover dat is na te gaan, waren de boos wichten geene bekenden. Te Purmerend zijn gisteren een paard en een kar ontvreemd. Dank zij den ijver der politie is de dief aangehouden. Voor f 40 was de ekwipage reeds verkocht. In de voorlaatste week zijn aan 't établissement «Fijenoord» 29 werk lieden ontslagen. In de afgeloopen week zijn er geen bedankt. Er is weinig werk. Dezer dagen deed zich het zeld zame feit voor, dat op het jacht terrein bij Loosduinen, een prach tige vos werd geschoten door ka pitein v. H. Men vermoedt, dat het een vluchteling is, die uit den tuin van het kon. zool. bot. genootschap te 's-Hage sedert verleden jaar werd vermist. Vrijdagmiddag viel een heer te Utrecht, terwijl hij aan het collec teeren was en daarvoor ook een trap van de Oude Gracht naar de Werf moest afloopen, naar beneden in het water. Hij werd gered, doch in verband met zijn ouderdom vreesde men voor zijn leven. Vrijdag had te Arnhem het vol gende treurige voorval plaats. Twee kinderen, een van zes en een van vier jaren, aan de Rijnkade aan het spelen, waren eensklaps spoorloos verdwenen. Nadat de ongeruste ou ders een geruimen tijd naar hen hadden gezocht, vond men beiden onder zakken, waar zij al spelende moeten zijn ondergeraakt, bedolven. Geneeskundige hulp werd terstond ingeroepen, doch slechts de dood der kinderen kon geconstateerd worden. Naar de Gooi- en Eemlander ver neemt, is Vrijdagnacht in eene wo ning nabij Laarderweg inbraak en dietstal gepleegd. Men zegt, dat de gestolen som f 200 bedraagt; dat de daders dezelfde personen zijn, die bij de heeren Langerhuizen en Kuhn inbraak pleegden, is, naar het blad meent, waarschijnlijk. Naar men verneemt, is de kapi tein T. H. te Bergen-op-Zoom van zijn paard gevallen en een eind- weegs medegesleurd. Een uur daarna is hij aan de gevolgen overleden. Aan het station Kempen, niet ver van Venloo, had een 24jarige rem mer uit Sheldort, het ongeluk tus- 3chen de buffers van een rangee renden trein te geraken, waardoor bij korten tijd daarna overleed. Stervende sprak hij nog verstaan baar de woordeu: «Heden vóór 15 iaren werd mijn vader ook hier jverreden en gedood.» Te Meersen (Limburg) viel Vrij- lag een leidekker, van het dak der gemeenteschool. De man was ter stond een lijk. Hij was weduwnaar ;n laat zes kinderen achter. Eenige onderofficieren en man schappen te Kampen vierden Don- Ierdagavond de herdenking van len dag, waarop zij in November 1830 naar de grenzen trokken. Dat Mm aantal sterk is verminderd, olijkt hieruit, dat er van de onge- leer 220. die deze plaats ver- ieten, nog slechts een 25tal in le ven zijn. De concertzaal, waar de Judstrijders ten getale van 17 wa- 'en opgekomen, was voor die gele genheid smaakvol versierd. Van gemeentewege werden ze op fees- ielijke wijze onthaald. De bijeenkomst verd bijgewoond door Burg. en Veth., de leden van den Raad, de lommandanten van het instructieba- aljon en de schutterij met hunne idjudanten. Zaterdagochtend is het jongetje iverleden, dat onlangs bij het sta- ion te Zutfen door een sneltrein verd overreden en daardoor beide leeuen verloor. In het Feitenhof te Elburg had tusschen twee hoogbejaarde ver pleegden een ernstige twist plaats, die zóó hoog hoog liep, dat zekere B. zijn tegenstander S. eene gevaar lijke wond met een mes aan de hand toebracht, terwijl B. met een stoel gewapend, zich verdedigde en S. daarmede aan het hoofd en hand kneuzingen voroorzaakte. Voor bei den moest geneeskundige hulp in geroepen worden. De politie heeft zich de zaak aan getrokken. Tot straf worden beiden uit de inrichting verwijderd. In den nacht van Woensdag op Donderdag 11. ontstond er brand bij den heer K. Zwart Kz., even bui ten Heereveen. Gelukkig werd het onheil tijdig ontdekt en verdere ge volgen voorkomen. Bij onderzoek bleek, dat aan den oostkant der schuur het dak met petroleum was begoten en daarna in brand gesto ken, zoodat hier aan kwaadwillig heid moet gedacht worden. De ju stitie doet ondersoek. Een persoon van Nyeveen, die Zondag den len November tegen zijn huisgenooten zeide, dat hij de kerk te Kolderveen wilde bezoeken, is niet teruggekeerd. Op de vraag van zijn vrouw, of hij geen kerk boekje wilde meenemen, had hij ge antwoord, dat hij de psalmen wel van buiten kende. Men zegt, dat hij dezer dagen uit Rotterdam getele grafeerd heeft: «Ik zag-alle de wer ken aan die onder de sonne ge schieden ende ziet het was al ijdel- heid en kwellinge des geestes. Za terdag op reis naar Amerika.» Te Leeuwarden heerschte Vrij dagavond een dikke mist, tenge volge waarvan de stad in volslagen duisternis verkeerde. Onderscheidene personen geraakten te water, maar werden allen spoedig gered. De groote industrieel W. A. Schol ten te Groningen, heeft een gift van f 1000 geschonken aan de Com missie voor het verschaffen van warme spijs aan de meest behoef tige schoolkinderen. Als een bewijs hoe groot de omzet van compost en ier aan de Gemeente-reiniging te Groningen is, diene, dat in den korten tijd van 10 weken verkocht zijn 384 vrach ten compost en 120Vs vrachten ier voor de som van 29,589.10. SEMENGD NIEUWS. In de Indépendanee komt het volgende bericht voor. Een zekere Frederik Van Steenberge, of Steen- berge, heeft in het park te Ant werpen een poging tot zelfmoord gedaan, door zich een revolverko gel in de hartstreek te schieten. De gewonde is naar het hospitaal ver voerd.De heer Van Steenberge kwam uit Den Haag en had zijn intrek genomen op gemeubileerde kamers in de rue d'Orange, 4. Men meent hier te doen te heb ben met een ambtenaar van een Nederlandsch ministerie. Bij den gewonde werden gevonden' twee pakketten met revolverkogeis en het portret zijner moeder. Vrijdag is de muntconventie onderteekend door Frankrijk, Italië, Zwitserland en Griekenland. Te Parijs is een boterkoopman, die verzuimd had het gewicht van het papier, waarin hij zijne boter ver kocht, af te trekken, tot twee dageD gevangenisstraf en boete en in de kosten veroordeeld. Eenige dagen geleden werden de roerende goederen van den te Presburg overleden schouwburg directeur Zelt, in publieke veiling verkocht. In een kastje bevonden zich o. a. vijf duizend briefjes door dames ge schreven; zij waren in enveloppen en pakjes gerangschikt die met ge kleurde linten waren toegebonden, en een vriend van den overledene heeft deze billets-doux gedeeltelijk vernietigd en voor een deel aan de schrijfsters teruggezonden. Verder vond men nog vijf en vijf tig dames-handschoeneneen groot aantal verdroogde rozen, haarlokken, linten enz. Eenige vrienden van den doode kochten kleine souvenirs en het overige gedeelte der nalatenschap ging naar alle windstreken. Op het Friesche Haf had dezer dagen, naar uit Koningsberg ge> meldt wordt, een vreeselijk ongeluk plaats. Drie booten waren aldaar bezig met visschen, toen, tengevolge van de zwaarte der netten, een van de booten omkantelde. Twee zonen, die hun vader met de golven zagen worstelen, kwamen ijlings met hun vaartuig te hulp en wiepen zich, vertrouwende op hun zwemkunst, moedig in bet water. De storm dreef echter de beide booten, die nu geheel van bemanning ontbloot waren, voordat zij er op bedacht waren, ver weg uit hun oogen. Toen nu ook de bemanning van de derde schuit den ongelukkigen bijstand wilden verleenen, klemden dezen zich in hun doodstrijd aan het ranke bootje vast, zoodat ook dit omsloeg. De woeste golven sloe gen daarop onophoudelijk over de drenkelingen heen en binnen een kwartier was alles stil. Slechts een van hen, een ervaren zwemmer, slaagde er in, een visschuit te be reiken, waarin hij meer dood dan levend opgenomen werd. In de Petrus-straat te Trier is in de vorige week met donderend geraas een huis ingstort, waarvan de nok feestelijk met groen en tak ken getooid was, omdat het dien dag juist onder dak was gekomen. Twee metselaars, die aan het bin nenwerk bezig waren, werden zwaar gekwetst. Men schrijft het ongeluk voor een groot deel toe aan de zware onophoudelijke regenbuien van den laatsten tijd. Door de ju stitie is niettemin een gestreng on derzoek ingesteld. -Te Deggendorf in Beieren werd, naar de Donau-Zeitung meldt, dezer dagen een proces van majes teitschennis gevoerd. Een baanwach ter had in een bierhuis gezegd: «wij hebben geen koning of keizer noodig, wij hebben ook geen nut van dat leger van ambtenarenaan een president hadden wij wel ge noeg.» Het openbaar ministerie eischte, wegens deze woorden, door een ondergeschikt beambte geuit, acht maanden gevangenisstraf. Het gerechtshof vereenigde zich met de meening van den advokaat van den beklaagde, dat deze «alleen zijne democratische meeningen had uitge sproken, volgens welke een repu- blikeinsche regeeringsvorm hem ver kieselijk scheen boven den monar chalen» en sprak den beklaagde vrij. Onder de negen journalisten, die dezer dagen door de Boheem- sche regeering zijn verbannen, be vindt zich volgens de Frankfor- o. a. een Hollander. Zaterdag 31 October bemerkte een patrouille, die de in Amaliën- hof te Weenen opgestelde wacht posten moest visiteeren, dat de schildwacht Dykowsky, die voor de vertrekken der keizerin van Oosten rijk op wacht stond, verdwenen was. Hij had met een hem toever trouwden sleutel de tijdelijk onbe woonde vertrekken geopend en werd door de patrouille betrapt, terwijl hij bezig was in een prachtig al bum met aquarellen (een geschenk der stad Weenen) te bladeren. Onderscheidene bladen ontbreken aan het album en waarschijnlijk heeft de man die vroeger ontvreemd. Toen Dykowsky gevankelijk in de kazerne was gebracht wist hij van een onbewaakt oogenblik ge bruik te maken om zich dood te schieten. De ontbrekende aquarellen zijn teruggevonden. Het Weener Vaterland maakt de volgende opmerking, die in En geland wel weerklank kan vinden «Engeland, Rusland en Frankrijk makeu allen, van hun standpunt, werk van China's toetreding tot den wereldhandel. Weten zij wat zij doen? China heeft reusachtige kolen- beddingen, heeft arbeidsloonen be neden alle concurrentie, heeft me talen en de kunst om ze te bewer ken; wanneer men deze 400 millioen arbeiders in den wereldhandel brengt in de ijzerindustrie, waarvan Enge land en Amerika het monopolie hebben, zijn deze landen dan zeker, zich te bevoordeelen?» De Raad van het Zwitsersche kanton Uri heeft een decreet uitge vaardigd, waarbij verboden is, na den len November de plant, be kend als «Edelweiss», te verkoopen of uit te voeren. Er is eene boete op gesteld van 100 francs. De auto riteiten vreezen, dat de plant zal uitsterven. In Denemarken gebruikt men bij het schaatsenrijden zeilen op den rug. Gemakkelijk is dit niet, maar de geoefende schaatsenrijder geniet met dit hulpmiddel ongeveer het gevoel van door de lucht te vliegen. Het zeil bestaat uit lichte, maar sterke stof en is op een raam ge spannen. Een dwars schuifje in het midden bevindt zich op de hoogte der schouders en daaraan wordt met twee over de borst kruislings loo- pende riemen het zeil aan het lichaam bevestigd. Twee andere stokken aan het benedeneinde houdt de rijder in de hand om te sturen. Is de wind te sterk, dan wordt het bovenste gedeelte, tegen den wind ingaande, natuurlijk opgerold en als een para- pluie in de hand gedragen. Wan neer men valt, valt men meest ach terover op het zeil en doet zich zelden pijn. Ook op de jacht komt deze wijze van schaatsenrijden zeer te stade, zelfs om hazen en vossen na te zetten. Een trein uit Opper-Italië komende is in den grooten tunnel van Fréjus moeten blijven stilstaan, omdat het personeel gestikt was, wat toegeschreven wordt aan een toe vallig gebrek aan de ventilators, welke aan de beide uiteinden der tunnels zijn aangebracht. De reizi gers werden echter gered en zijn thans buiten gevaar. Volgens berichten uit Rome zal de paus weldra eene nieuwe encycliek uitvaardigen, die handelen zal over «het bestuur der Staten.» De ondernemers van het een jaar geleden geopende Albert-palace te Londen, hebben een troep van vijf en veertig Indiërs geëngageerd, die in alle ambachten en kunsten be dreven zijn. Er zijn slang-enbezweerders, dans meisjes, acrobaten, muzikanten, spin ners, wevers, schilders, kleederma kers, borduurders, pottenbakkers, metaal-arbeiders, juweliers, draaiers, instrumentmakers, modelmakers en koks vertegenwoordigd. De troep heeft op Mansion-House voor den Lord-Mayor en diens gasten eene voorstelling gegeven. De slan genbezweerders verrichtten zeerbe- angrijke kunststukken met cobra's, daarna volgden eenige merkwaar dige goocheltoeren en de finale werd door zang en dans der dansmeisjes gevormd. Uit Melbourne wordt geseind dat, volgens berichten uit Cook- town, de inboorlingen van Thurs day-Island aldaar de tijding hebben gebracht dat alle leden van de aard rijkskundige expeditie van Sydney in de nabijheid van de Fly-rivier zijn vermoord. Het bericht moet echter nog worden bevestigd. He te Londen gevoerd proces tegen de heeren Stead (hoofdredac teur van de Pall Mall Gazette), Booth (officier bij het verlossings- leger). Jacques en miss Jarret, allen aangeklaagd wegens ontvoering van de jeugdige Elisa Armstrong, is Za terdag, den 12deu dag sedert het begin der terechtzittingen, ten einde gebracht. De jury sprak het schul dig uit over den heer Stead en miss Jarret; de heeren Boot en Jacques werden vrijgesproken. Het rechtelijk vonnis zal eerst worden geveld, nadat de jury haar oordeel zal hebben uitgesproken over een ander hoofdpunt uit de akte van beschuldiging, nl. het oneerbare onderzoek, dat men Elisa Armstrong heeft doen ondergaan. Onlangs vuederde de vrouw van een landbouwer in het dorp St. Vincent de Paul in Canada, ver gezeld van haar tweejarig kind, haar gevogelte, toen eensklaps een groote arend neêrschoot en het kind pakte en er mede wegvloog. Het kind schreide en stak de armpjes naar de moeder uit, die echter geheel buiten staat was om iets te doen. De vrouw schreeuwde zoo hard zij maar kon en eenige buren, met geweren gewapend, kwa men toesnellen en maakten jacht op den arend. Verscheidene schoten werden ge lost, maar hadden slechts ten ge volge dat de vogel nog sneller weg vloog. Eindelijk ging het dier op het dak van een schuur zitten en men zag, dat het herhaaldelijk met den snavel naar het hoofd van het kind hakte. Toen het den vervolgers gelukte den arend te verjagen, bleek het, dat het kind reeds dood was; de vogel had het een gat in den sche del gepikt en een deel der hersenen opgegeten. Van den 8sten Juli meldt men uit Eagle Pass in Texas, dat milli- oenen kikvorschen den omtrek over stroomden. Ze verschenen het eerst toen drie dagen geleden en verme nigvuldigden zich zoo snel, dat weldra de aarde er geheel mede overdekt werd. Ze trekken in een Zuid-Oostelijke richting op. De be volking ziet deze verschijning van kikvorschen, die anders aldaar zeer zeldzaam zijn, als voorbode van na derende rampen aan. LETTEREN EN KUNST. Do redactie van „Noord en Zuid», taal kundig tijdschrift voor de beide Nederlanden, schrijft bij het begin van den negenden jaar* gang eene prijsrraog uit onder de inteeke- naren op haar tijdschrift. Zij verlangt eene studie onverschillig van welken omvang, maar van minstens 64 bladz. 8o.: „De in vloed der Duitsche letterkunde op de Nedtr- landsche. De jury bestaat uit de heeren: prof. Teil Brink te Leiden, prof. Moltzer te Utrecht, dr Kollewijn te Amsterdam, dr. Te Winkel te Groningen en Taco H. de Beer, redacteur van „Noord en Zuid», P. O. Hooftstraat 83 te AmEterdam, aan wien de stukken moeten toegezonden worden. STeOMVMilTSERISHTEN. Het stoomschip //Drenthe/' van Rotterdam naar Java, passeerde 8 Nov. Aden. Het stoomschip //Edam", kapt. Taat, arri veerde 7 Nov. van New-York te Amsterdam. Het stoomschip //Samarang", van Rotter dam naar Java, arriveerde 7 Nov. des mor gens te Marseille en vertrok dienzelfden mid dag vandaar Het stoomschip //Prins Maurits" vertrok 24 Oct. van Paramaribo naar Amsterdam. Het stoomschip //Oranje Nassau"arri veerde 80 Oct. van Amsterdam te Parama ribo en 6 Nov. te Trinidad. Het stoomschip //Noord-Holland"kapt. Chitham, vertrok 7 Nov. van Rotterdam naar Ned.-Indië. Het stoomschip //Leerdam", kapt. Slieren- dregt. vertrok 7 Nov. van Rotterdam naar New-York en passeerde 8 Nov. des ochtends 4 uur Dover. Het stoomschip //Gelderland", van Java naar Rotterdam, arriveerde 8 Nov. des och tends te Marseille, mvierberichten. Vbbubwijk, 9 Not. 3.25 M. borou A. P 3.27 M. ouder N.P. Ksulm, 9 Not. 3 65 boveu 0. Haarlem, 9 Nov. Graan- en Zaadmarkt. Roode tarwe f 6.60 a f 0.w*tte tarwe f 6.90 a, f 6.60 rogge 6.30 a f 5.20 haver f3.75 a f3.50 Garst 4.65 a f4.60 Duiven- boonen f7.25 a f7.— Paardenboonen f 0. a f0.Bruine boonenfO.afO.Groene Erwten f 0.a f 0.Witte Erwten f 0. a f0.Capucijners f0.a f0.— Kanarie zaad f 0.— a f0.— Oliezaad f0.—- a f0.— Koolzaad f 0.a f 0.Geel mosterdzaad 0.a f0.Bruin mosterdzaad f 0.a f0.Karweizaad f 0.a f0. AMSTERDAM, 9 Nov. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: Eriesobe Dokkummer Jammen f 1.90 a 2.10; dito Eraneker f185 a 1.90; dito Engelsche fl.20 a 1,30; Zeeuwsche Blauwe f 1.80 a 1.90 Geld. Blauwe 1.40 a 1.50; dito Kralen f0. a 0.dito Thomassen f2.60 a 2.70; dito klei f0.— a0.—Noordwijker zand f0.a 0.dito Sassenheimer f0.a 0„—dito Hillegommer f2.50 a 4.50; Haarlemmer Zand f 0.a 0.Zeeuwsche Blakkeesche f 1.90 a 2.10; dito Spuische Jammen 2.20 a 2.50; dito Pootera f '1.10 a 120; Pruisische Ham burgers f 2.50 a 2.60, Andijker Blauwe f0. a 0. Aangevoerd 17 verscke ladingen. Koffie. De markt verkeerde in de vorige week in vaste stemming, met geringe aan biedingen in de tweede band. Goed ordinair noteeren onveranderd 261/ï ets. Heden afgedaan 77 bn. W.-I. B. (Aasman) ex //Koningin Emma". Suiker was de vorige week wederom stil gestemd, zoowel voor Ruw als Geraffineerd, tengevolge van de lagere koersen uit het bui tenland. Ruw Nov. f 163/4 a Dec. f 17. Jan. fl7V< a 7 Eebr f 17»/4. Crushed ASR, WSR en S&T f201 a 3/4, HSR No. 1 f2074 a 7' RS prima tot f20 gedaan. Suiker. Ruw en Geraffineerd stil. Tabak. Afgedaan werden beden 106 kisten Seedleaf, zoodat in het geheel de vorige week werden verkocht 231 kn. De markt is kalm gestemd in afwachting van de inschrijving op 10 dezer welke zal bestaan uit 3857 pn. Java, 824 pn. Sumatra en 210 pn. Trebizonde. Rijst. Ongepelde stil. Per yWilhelmina" werden circa 8459 bn. Java Tafel- aange bracht. Gepelde soorten stil. Specerijen. Behalve de reeds vermelde in schrijvingen valt er van Noten en Eoelie niets te vermelden, Tin zeer stil, niet flauwer. Billiton f 645/s a 543/4 met enkele verkoopers. Bankaf 567s nominaal.

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 3