Moeder en Zoon. 3e Jaarg-arjg. Donderdag 12 November 1885. FEUILLETON. J1U. ABONNEMENTSPRIJS: foor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgsnoMii Ion- en algenseeae Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-, (omve-ome Générale de i ublicite Etrangère G. L. DAU.BE (lo., JOU. F. JON EB. Üucr., Fa-rijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur® MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal museum op het Faviljoen. log&ng; aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegnap 2b cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsciie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebbea op rortoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden mot 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Faviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateur! M #den der Noderlandache Maatschappij t.er bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst eu geschiedenis, voert] yau Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen /zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 10d uur. Toegang 25 ceuts jier persoon. Doorloopeude toegangskaarten voor een geheel jaar k 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Gapend van J5 April tot 14 (Jetober alle werkdagen van 10 4 uur, vum 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoua, alleen öp Êondagen kosteloos van 12—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jareu wordeu in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlijk geleide. ïtylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van Ji'i uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Frinsenhof. Geopanl Woensdag en Zaterdag van 24 nnr. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van i2 en Donderdag vim 2—2 uur. Toegang (deur Oudegroenrnarkt) vrij. AMiKOTA OVERZICHT. Volgens een gerucht hebben al de Russische joden, die te Rixdorff feene voorstad van Berlijn) zijn ge vestigd en die zeer talrijk ziin, aan zegging bekomen, dat zij binnen vier weken het land moeten verlaten. Eerstdaags wordt te Toulon een bataillon marine-fuseliers verwacht, dat 27a jaar in Tonkin en op Ma dagaskar gediend heeft. Van de 600 man, waaruit het ten tijde van het vertrek bestond, zijn slechts 113 overgebleven In Servië zijn alle handen aan het werk. De hoop in eene vreed zame oplossing, aldus wordt aan de Koln. Zeitung medegedeeld, is zoo goed als vervlogen, en een groot deel der bevolking zou zich in wer kelijkheid verlicht gevoelen, wan neer maar de oorlog eerst was be gonnen en daarmede de ondrage lijke spanning, die op de gemoede ren drukt, zou zijn weggenomen. Toen de Koningin van Servië de vorige week van Weenen naar Nisch vertrok, om daar eenige dagen door te brengen, beweerde men algemeen dat dit een afscheidsbezoek was vóór liet definitieve uitbreken van den oorlog. Inderdaad licht het denk beeld zeer voor de hand. De toe stand, zooals hij nu reeds weken achtereen aanhoudt, kan onmoge lijk lang meer duren. Handel en nijverheid staan ge heel stil; alleen in die artikelen, die rechtstreeks oi zijdelings door den oorlog worden begunstigd, be staat nog eenige kans om zaken te doen. Alle naaisters en de meeste kleermakers van Belgrado werken Vrij naar het Italiaansch door Dr.... 9) IVe Hoofdstuk. Gaston keek zijn bezoeker vra- Jend aan. Dat weet ik alles! maar ik vraagde u, of gij mij geen nieuws hebt mede te deelen. Gewichtig nieuws, dat echter nog niet geschikt is, om het u nu eds mede te deelen. Tot op heden hebt gij omtrent mijn verleden bet diepste stilzwij gen bewaard, van mijn vader weet k in 't geheel niets dan zijn laatste wilsbeschikking en de opdracht, die lij heeft nagelaten; ternauwernood lebt gij mij verteld, dat hij lafhar- aan uniform-kleedingstukken eu sol- datenhemden. Zelfs de balzaal van den nieuwen vleugel van het ko ninklijk slot wordt aan deze nut tige bezigheid gewijd. Koningin Natalie heeft onlangs de hofdames met eene uitnoodigiDg tot bijwo ning van de godsdienstoefening in hare hofkapel gelokt en daar aan het werk gezet met 40 naaimachi nes, die zij uit Pest had ontboden. Gelukkig voor de troepen, die aan de grenzen zijn opgesteld, is het weder sedert eenige dagen droger en zachter geworden. De koning kan in acht uren tijds, (met verwisseling van paarden) de grenzen bereiken, zoodat de opening der vijandelijk heden geene noemenswaardige ver traging kan ondervinden, zelfs niet indien vorst Milan, die zich te Nisch bevindt, bij het eerste schot tegen woordig zou willen zijn. Naar men verzekert, heeft Ko ning Milan aan eenige regeeringeu medeg-edeeld, dat hij eerstdaags ge noodzaakt zal zijn om de Bulgaar- sche grens te overschrijden. De correspondent van de te Rangoen behandelt uitvoerig het antwoord der regeering van Bir ma op alle punten van Engelands ultimatum. KoniDg Thebau verklaart ten opzichte der eischen betreffeude de Bombay-Burmah trading-compa ny, dat indien de vennootschap bij hem een nederig verzoekschrift wil indienen, hij dit zal overwegen. Daar hij jegens de buitenlandsche kooplieden gunstig gezind is, acht hij verdere debatten hierover over bodig. Wat betreft den eisch om den Britschen resident met wapen- eskorte te Mandalay toe te laten, verklaart de regeering van Birma, dat de vorige Engelsche resident eigendunkelijk heengiDg. Engeland tig verraden en door sluipmoorde naars om het leven is gebracht, maar wie de daders waren, wie ik als moordenaars ter verantwoording moet roepen, hebt gij mij nooit me degedeeld. - Heeft uw vader u niet een brief achtergelaten, dien ik u op uw twintigsten geboortedag heb gege ven Dat is waar en ik heb dien brief dikwijs nagelezen, maar ik heb er nooit de geringste aanwijzing in kunnen vinden, die mij op de namen mijner geheimzinnige vijanden heeft kunnen brengen. Zegt de brief niet uitdrukke lijk, dat gij vertrouwen in mij moet stellen? Zeker, en dat doe ik ook, gaf de jongeling op levendigen toon ten antwoord. Goed, uw vader vreesde, dat gij misschien in jeugdige onbezon nenheid een dwaasheid zoudet be- mag een nieuwen benoemen, maar onder de vorige voorwaarden. Ten opzichte van den ei.-ch dat Enge land het Birmasche departement van buitenlandsche zaken zou con troleeren, verklaart koning Tliebau, dat dergelijke controle onmogelijk kan worden toegestaan zonder voor afgaande raadpleging der bevriende mogendheden: Frankrijk, Italië en Duitschlaud. De regeering van Bir ma verklaart ten slotte, geneigd te zijn om de handelaars die met Op- per-Birma eu China in betrekking slaan, te beschermen, indien die be scherming door hen wordt inge roepen. Eene firma te Glasgow ontving gisteren middag eene depêche uit Rangoen, waarm gemeld wordt dat de Birmasche regeering den oorlog aan Engeland heeft verklaard- In strijd met het bericht van de New-York Heralddat de executie van Louis Riel onherroepelijk bp 10 November was vastgesteld, wordt door den Standard in eene uit Mont real ontvangen dépeche verzekerd, dat met de voltrekking van het vonnis nog eenige dagen gewacht zal worden. Haarlem 11 November 1885. Aan onzen stadgenoot, den heer Jacobus van Looij, is, op aan den Minister van Binuenl. zaken door de commissie van toezicht op de Rijks-academie van beeldende kun sten te Amsterdam uitgebracht ad vies, evenals het vorige jaar, weder het jaargeld van f 1200 toegekend tot voortzettiug zijner schilderstu diën, naar keuze in Spanje of Italië. gaan en om dit te voorkomen, heeft hij bepaald, dat gij eerst op zekeren leeftijd met alle omstandigheden be kend gemaakt mocht worden. Ik ben reeds sedert lang geen kind meer en heb de wereld en de menscheu met een ernst leeren be schouwen, zooals men dit zelden op mijn leeftijd ziet. Eu voor uw wraak hebt gij mij met zooveel om zichtigheid en zóó stelselmatig voor bereid, zooals niemand dit doen kan; in het schieten en het schermen werd ik tot nu toe door niemand overtroffen; nog dezer dagen heb ik in mijn club de weddingschap gewonnen, dat ik op vijf-en-twintig passen afstand twintig kogels mid den door een vijf francs stuk zoude schieten; van mijn moed ben ik uiet minder verzekerd dan van mijn hand, eu dus meen ik, dat er geen reden meer kan bestaan, om mij nog lan ger in het onzekere te laten om trent mijn eigen verleden en de ge- Aan de deelnemers van het a. s. Nationaal Scherm- en Gymuas- tiekcoDCOurs alhier, zal de Ned. Rijn spoorweg-Maatschappij relourbiljet- ten naar Amsterdam afgeven van 2224 Januari, tegen betaling >-an enkele reis. Het onderzoek naar den doo 1 van het 17-jarig meisje alhier, dat door hare stiefmoeder zoo zwaar werd mishandeld, heeft ergerlijke feiten aan het licht gebracht. De ontaarde vrouw heeft het arme kind in de laatste jaren meermalen geschopt, geslagen, gekrabd eu ge beten, wanneer het meisie haar on genoegen wekte. Ofschoon de vader zich meermalen daartegen verzette, mocht dit niet balen en gaf het slechts aanleiding tot twist tusschen man eu vrouw. In den nacht van 3 op 4 October waren de mishan delingen van het kind zoo erg, dat het gaandeweg versuft is geraakt, zoodat de ouders den 2n November geneeskundige hulp moesten inroe pen. Het mocht echter niet baten en het zwaar mishandelde kind over leed den 4n dezer. Bij de lijkschouwing is gebleken dat het lichaam op vele plaatsen was ontveld, terwijl ook builen eu gezwellen aan de armen en bloed storting in de hersenen werden ge constateerd, alles ten gevolge der dierlijke mishaudeling van het mon ster, dat de plaats der «moeder» bij de ongelukkige vervulde. Bij de gevangenneming heeft de vrouw bekend het kind te hebben mishandeld en voerde tot hare ver ontschuldiging aan, dat haar stief kind «snoepachtig en onzindelijk» was, «uit het huis babbelde» eD daardoor haar, die driftig van aard en bij ongesteldheden «in de war», was tot zulke daden had vervoerd. - Gisterenavond ten 7'/4 ure is schiedenis van mijn ongelukkigen vader. Daarenboven is één zaak mij niet duidelijk; ik weet, dat gij mijn vader zeer genegen waart, dat gij zijn laatste woorden, zijn laatste zuchten hebt opgevangen, maar toch komt het mij voor, dat gij een per soonlijke beweegreden moet hebben, om jaren lang te wachten, alvorens te handelen. Het komt mij ten min ste onbegrijpelijk voor, dat mijn va der zoude gewild hebben, dat eerst na zoovele jaren het hem veroor zaakte leed zoude gestraft worden. Op Pandolfo's gelaat vertoonde zich een ironische glimlach, waar onder echter een zekere verlegen heid niet was te miskennen. Gij doet daar twee vragen, die eigenlijk van elkander gescheiden moeten wordeu, ofschoon ze op het zelfde doel gericht zijn, op het straf fen van den moordenaar uws vaders. Hebt gij er tegen, ze te be antwoorden alhier aan de spoorweglijn nabij het Stateu-Bolwerk, een goederen trein, komende van den Helder, tegen een stilstaande machine geloopeu, waardoor beide locomotieven en twee goederenwagens zijn ontspoord en beschadigd. Persoonlijke onge lukken hebben daaibij niet plaats gehad. In den afgeloopen nacht, om streeks 3 ure, is eene hevige brand uitgebroken ten huize vau mejuf- frsuw C. Stratiug, winkelierster in garen en band, woonachtig in de Tulpenstraat no. 49. Dit perceel is binnen een uur geheel, en het per ceel daarnaast, no. 51, bawoouddoor twee gezinnen, gedeeltelijk uitge brand. Juffrouw Strating heeft zich slechts met moeite kunnen redden en daarbij nog beide handen ver wond. De oorzaak is vooralsnog on bekend. De politie heeft met haar slangenwagen den brand gebluscht. Alles was tegen brandschade ver zekerd. Maandagmorgen had de zeer plechtige begrafenis plaats vau den alom geliefden en geachten heer J. van der Have, hoofdonderwijzer der Christelijke School te Haarlem. Behalve de familieleden, ouderwij zers, onderwijzeressen en leerlingen, had zich eene menigte belangstel lenden op 't kerkhof verzameld, nochtans heerschte er de grootste orde en stilte. Eenige heeren schetsten 't leven van den dierbaren doode zeer goed, vooral de heer Bronsveld slaagde daarin volkomen. Hij maalde hem als zijn besten vriend, als den lief devollen leermeester der kinderen als den trouwen raadsman der on derwijzers en onderwijzeressen. Alle aanwezigen waren dan ook zeer aangedaan, vele tranen vloei den, velen snikken werden gehoord. Volstrekt niet, maar ik ga van het beginsel uit: Alles op zijn tijd, en daarom ben ik van plan, u de persoonlijke beweegredenen later, misschien over een paar weken, mede te deelen. Thans wil ik er mij slechts toe bepalen, om u op te helderen, waarom de wraakneming zoo laat moest geschieden, om den betrok ken persoon al het vreeselijke er van te doen gevoelen. Gij zult dan zien, dat de straf des te grooter is geworden, naarmate zij langer op zich heeft laten wachten, Twintig jaren lang heeft de lage moordena res rust, geluk, misschien vrede ge vonden, niets heeft aan dien ver- schrikkelijken nacht herinnerd, toen uw vader ouder het moordend staal viel; zij heeft te midden der haren leeren vergeten eu meent, dat an deren misschien ook vergeten en vergeven hebben; maar daar plaatst zich plotseling de wreker der oude schuld op haar weg en herinnert

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1