Het leven van den doode verscheen weder voor veler oogen, door de juiste schets van den heer Bronsveld. Ook de heer Barger sprak uit nemend, zijn taal drong zeer diep door in 't hart der omstauders. Bij 't einde werd met de grootste orde en eerbiedigheid het versje: «Jezus uw verzoenend sterven» door de kinderen aaugekeven, vermengd met de stemmen van vele anderen. Op de kist van den gestorvene prijkten vele kransen, als bewijs, van de groote liefde, die allen hem toedroegen. Ingez De «Onderlinge Amsterdam- sche Schermcursus» gaf Maandag avond uitvoering aan een sinds geruimen tijd door haar ontworpen voornemen, om te Amsterdam voor een groote jury een examen op alle wapens te doen houden. De wedstrijd werd door een zeer groot aantal mannen van de kunst bijgewoond en algemeen was de instemming, toen de jury, uit on geveer dertig meesters bestaande, den eerepalm toekende aan den heer D. Dreese. Een prachtig brevet als professor op de wapenen, werd hem uitge reikt. De heer Dreese is de eerste in ons land, aan wien deze onderschei ding is toegekend. Naar men verneemt, is het aan de heeren Van der Ploeg en Jansen, directeuren der boterfabriek te Weesp, gelukt, eene methode uit te denken, waardoor het mogelijk is, binnen zeer korten tijd, zonder noemenswaardige arbeidskracht of kosten, de melk te ontroomen, welke methode dus groote voordeelen aan biedt boven de thans gevolgde wijze van bewerking (centrifuges van La- val, enz.) Door de uitvinders zullen in de verschillende landen patenten genomen woroen. Men leest in de Amsterdammer Dezer dagen werd ons uit Nieuwe- diep geschreven over de ongeregeld heden, die op het Kon. Instituut voor de Marine zou hebben plaats gehad. Thans berichten ons de heeren officieren van politie, aan het Insti tuut geplaatst, dat de ongeregeld heden waarvan wij melding maak ten, nimmer hebben plaats gehad. Van andere zijde wordt nog ge schreven «Het is niet juist, dat de adel borsten getracht zonden hebben, nog veel minder dat het hun gelukt zou zijn, de uitvoering eener provoost- straf, door den commandant aan een hunner opgelegd, feitelijk te ver hinderen. Wel hebben een paar weken ge leden ongeregeldheden plaats gehad, die echter dadelijk bedwongen wer den. Deze ongeregeldheden moeten hierin bestaan hebben, dat de adel borsten op luidruchtige wijze eenige tractaatjes vernielden, die in de amu sementszaal nedergelegd waren. De heer Salomom, directeur van «de Kruisberg» heeft zijn ont slag gevraagd. De aanleiding is, volgens de Graafschapsbode, blijkens het door genoemden heer aan Z. M. gericht, met redenen omkleed rekest: geringe medewerking der commis sie van administratie bij het ver beteren van bestaande, zeer ver keerde toestanden, ontneming van gezag aan het hoofd des gestichts en geheime intrigues tusschen be- aan dien vreeselijken nacht; hij plaatst zich tusschen haar en haar echtgenoot, tusschen haar en haar kinderen, die hun moeder lief heb ben en eeren, hij plaatst zich tus schen haar en de maatschappij, die haar hoog acht, eu ontmaskert haar als een verachtelijke moordenares. Mag dat wraak heeten? Gaston sidderde.Vreeselijk! mompelde hij. Pandolfo's oogen schitterden en op zijn wangen stond haat te lezen. Gaston beefde tengevolge van de opgewondenheiddie de woorden van zijn bezoeker bij hem hadden opgewekt; hij liet het hoofd in de hand rusten en keek naar den grond. Eindelijk hief hij het hoofd op en vraagde zacht: En wie is nu die ongeluk kige Pandolfo had zich weder geheel hersteld; lachende antwoordde hij: Geduld! Binnenkort zult gij waarders, en bewaardersvrouwen. De heer S. zou het plan hebben, later die redenen nader publiek te maken. Tot aanvulling van het bericht, betreffende de circulaire aan de ge delegeerden le klasse der Staatslo terij toegezonden, dient, dat de col lecteurs eeue bijna gelijkluidende missive hebben ontvangen. Het doel is, om bij de invoering der wet tot regeling der Staatslote rij volkomen op de hoogte te zijn van het zuivere debiet der collecteurs en splitters, ten einde de loten naar billijkheid onder de verschillende collecten te kunnen verdeelen. Door mr. W. A. baron van Verschuer, te 's-Hage, zijn aan het Arnhemsche museum van oudheden twee Romeinsche munten van de Keizers Commodus en Trajanus ge schonken. Deze munten, in 1856 en 1866 aehter de kazerne en nabij de Hoogere Burgerschool opgegraven, geven een aanwijzing van eene Ro meinsche vestiging oudtijds te Arn hem. De heer mr. J. Kneppelhout meer bekeud als «Klikspaan», de geestige schrijver van Studenten typen, is dezer dagen op71-jarigen leeftijd, op den Hemelschenberg te Oosterbeek overleden. Mr. C. M. J. Willeumier is gisteren ochtend vertrokken naar Rome, om de «Nederlandsche ver- eeniging tot zedelijke verbetering der gevangenen» te vertegenwoor digen op het aldaar te houden In ternationaal Congres over het ge vangeniswezen. Ter aanvulling van het bericht in ons vorig nummer, omtrent den brand aan den Veldweg nabij den Spaarnwouderweg te Haarlemmer meer diene, dat door een onbekende oorzaak eenige koren- en hooischel ven, behoorende aan den heer E. zijn verbrand, waardoor eenige hon derden mudden graan en een dorsch- machiue een prooi der vlammen werden. Omtrent de oorzaak verkeert men in 't onzekere, er loopen geruchten dat hier kwaadwilligheid in 't spel zou zijn. Wie ooit het «Oude Huis ter Hart» te Houtrijk en Polanen bezocht, en welk Amsterdammer of Haarlem mer deed dat niet eens? zou het niet meer herkennen. De tegenwoor dige eigenaar, W. Coppee, heeft het geheel doen vernieuwen en stelt door zijn ondernemingsgeest ieder in staat er «wat wils» te vinden. Behalve dat de gelagkamer frisch en ruim, de stalling flink en de bediening zeer net is, ontbreekt het er niet aan gelegenheid tot verzet. In de zaal vindt men een pianino en een fraai orchestrion, die als het noodig is, tot de gezelligheid kun nen bijdragen, terwijl daarbuiten een keurige speeltuin voor het ver maak van het jonge volkje is in gericht. De eigenaar heeft dus niets gespaard, om het zijn gasten naar den zin te kunnen maken. Door de duisternis misleid, liep Maandagavond v. R., een oude man, bezijden de brug, in de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder, na bij Halfweg. Gelukkig werd zijn ge schreeuw vernomen en kwam er op dit gevaarlijk punt spoedig hulp. Binneu weinig tijds was hij met een doornat pak weer op den vasten grond. Vooral op donkere avonden haar leeren kennen. Maar blijf on- dertusschen op diezelfde wijze voort leven als tot nu toe. Gij hebt een uitnoodiging ontvangen voor het bal bij den graaf De Mallepeyre; op den avond van het bal, voor het begin der soirée, kan ik u nog be zoeken. Op dat bal zult gij de élite der Parijzer wereld vinden, prachtige vrouwen en schoone jonge meisjes, die gij zorgvuldig moet gadeslaan. Op Kerstavond zal ik u nadere in lichtingen geven. Dus dan zie ik u voor dien tijd niet terug? vraagde Gaston. Waarschijnlijk niet, behalve in geval ik u nog de eene of an dere gewichtige zaak heb mede te deelen. Pandolfo nam afscheid. Gaston vergezelde hem tot aan de huisdeur en spoedig was de eerste om den hoek der straat verdwenen. zou wat meer licht daar niet mis plaatst zijn. Uit Amsterdam wordt gemeld: In het schouwburglokaal «De Vereeniging» in de Warmoesstraat werd Maandagavond voor het eerst opgevoerd eeue klucht«Recht voor Allen,» tot onderwerp hebbende de socialistische bewegingen dezer da gen. Het stuk, waarin de acteur W. van Zuijlen de hoofdrol ver vult, heeft weinig om het lijf, doch gaf aan Van Ommeren, Belderok, Eckhardt, Zwart, Bos, Geel en an dere bekenden uit den iaatsten tijd, die zich onder de toeschouwers be vonden, gelegenheid weder iets van zich te doen hooren. Toen aan het slot, dat met de «Marseillaise» ein digt, het «Wien Neerlands bloed» werd toegevoegd, kwamen zij daar tegen op door gesis eu door te roe pen, dat dit geeu «Recht voor Allen» was. Het publiek nam hiervan niet veel notitie en ging rustig uiteen. Zaterdagavond zoo lezen wij in de N. R. Ct. bevonden zich gedurende geruimen tijd twee personen in een tapperij aan den Binnenweg te Amsterdam die we gens onbehoorlijk gedrag op ge vraagde assistentie door drie politie agenten uit de tapperij werden ver wezen. Een hunner ging op de eerste aanmaning aanstonds heen, doch de tweede talmde en moest er uit worden gezet. Deze laatste, op straat gekomen, weigerde ziju weg te ver volgen en begon zich te verzetten, zoodat de agenten hem aangrepen en, daar meu ontwaarde dat hij be schonken was, naar het bureau in de Pauwensteeg wilden brengen. Eindelijk liet hij zich op straat vallen en kregen de agenten van hem schoppen en slagen, terwijl een hunner door hem bij de keel werd gegrepen zoodanig, dat de adem haling bemoeilijkt werd. Het publiek, op Zaterdagavond in den regel toch zeer talrijk, ver zamelde zich in groote menigte en begon op te dringen, zoodat de agen ten genoodzaakt waren, om vrij te blijven, hun hartsvanger te trekken. De agent die bij de keel werd gegrepeu, gaf den man die hem aan greep, met zijn hartsvanger een sabelhouw sicover het gezicht, waardoor hij vrij kwam. Nu ging men met den gearresteerde door naar het bureau in de Pauwensteeg, doch nabij de Binnenwegbrug ge komen, werd door de menigte met steenen gegooid, waarbij twee der agenten werden geraakt, zonder dat dit ernstige gevolgen naliet. Inmiddels kwam men met den gearresteerde aan het bureau en daarmede liep het af. De persoon, die gewillig de tap perij verliet, werd onder de menigte op den Binnenweg ook nog opge merkt en droeg er niet weinig toe bij, dat het verzet nog erger werd. Tegen beide personen is proces verbaal opgemaakt, zoodat zij zich bij de justitie zullen te verantwoor den hebben. Op denzelfden avond was eene volksmenigte verzameld op de Korte Hoogstraat, waaronder een man, die het socialistisch weekblad Recht voor Allen uitventte en daarbij uit riep: «Dit blad is voor de Honger lijders.» Het publiek was over het uitventen op die wijze gebelgd en gaf zijne afkeuring daarover te kennen. Een onderinspecteur van politie, Ve Hoofdstuk. Henri de Langes kon, tengevolge van de uitnoodiging van den graaf, niet slapen; de gedachte, dat hij Valentine zoude zien en spreken, maaktehemonuitsprekelijkgelukkig, maar de overtuiging, dat men slechts, om hem een bewijs van erkente lijkheid te geven, de deuren van dit anders voor hem gesloten paleis opende, werkte als een koud bad. Zoude het niet de eerste, maar ook de laatste maal zijn, dat hij daar kwam. Zoude het niet raadzamer zijn, te huis te blijven, dan zich bloot te stellen van de nieuwsgie rige en misschien trotsche blikken aan een wereld, die hem toch niet als haarsgelijke zoude beschouwen? Ja wel, zeide hij ten laatste, het is beter, dat ik die menschen mijd, onder wie ik toch niet te huis behoor, tusschen welke ik mijn kost baren tijd toch maar verbeuzel. daarbij gekomen, bemoeide zich met de zaak en ging met den uitven ter naar het bureau iu de Pauwen steeg, waar hem {sic) werd aange zegd, dat hij het venten op die wijze moest staken, waarna hij weder heenging. Het bleek toen, dat dit eene gunstige uitwerking had ge had, daar het te koop aanbieden van het blad niet meer op die wijze plaats had. Twee venters van het blad Recht voor Allen zijn Zaterdagavond iu de Damstraat te Amsterdam door de politie aangehouden en naar het bureau gebracht, omdat zij weiger den een rooden transparant met den titel van hun weekblad, welken zij ronddroegen, te verwijderen. Nadat proces .verbaal tegen hen was opge maakt, verlieten zij het politie-bu- reau weder. Maandag werd een in de War moesstraat te Amsterdam wonend kohiehuisbediende, tegen wien dooi de rechtbauk te 's-Hage, wegens frauduleus bankroet, bevel tot ge vangenneming was verleend, door de politie aangehouden. Te Helder ziju drie gevallen van pokziekte voorgekomen. Maandagmiddag had op de hoogte van Buitenhuizen een aanvaring plaats tusschen het Engelsche drie mastschip Drimlanngkomende van Amsterdam, en een Engelsch vis- schersvaartuig, komende van IJmui- den; eerstgemeld kreeg daarbij be langrijke schade en zal die in laatst genoemde plaats een weinig voor zien, om in Engeland verder te re- pareeren. Op gemeld schip moet onder de ekwipage vreeselijk ge vochten en een Hollandsch matroos daarbij erg mishandeld zijn. Gister ochtend is de politie aan boord ge gaan om een onderzoek in te stellen. Een wegens aanhoudend wange drag ontslagen veearts vervoegde zich eenige dagen geleden aan het politie-bureau te Leiden en verzocht of men hem aan eeue betrekking zou kunnen helpen, daarbij te ken nen gevende geheel drankvrij te zijn. Twee dagen later echter werd hij door de politie aangehouden, als hebbende in beschonken toestand gebedeld. Na opgemaakt proces verbaal is hij naar de gevangenis le 's-Hage overgebracht. Drie personen, behoorende tot één gezin in de Waalstraat in 's-Hage zijn dezer dagen hevig ongesteld geworden na het gebruik van zoete- melksche kaas van een en hetzelfde stuk. De ongesteldheid openbaarde zich bij alle drie in braking en pijn in de ingewanden. Door verschil lende geneeskundigen werd hulp verleend, waardoor men onmiddellijk het gevaar te boven is gekomen. Men vermoedt, dat zich vergiftige deelen in of op de kaas gezet hadden. De oppasser, te 's-Hage die met f200 van een officier op den loop ging, is tot 3 maanden cellulaire gevan genisstraf veroordeeld. Gisterenmorgen sprong ten huize van J. J. IC te Delftshaven, tijdens de huisgenooten kalm aan de kof fietafel zaten, een brandend petro- leumtoestel plotseling uit elkander, zoodat de vlammende vloeistof zich over tafel en vloer verspreidde. Door de tegenwoordigheid van geest van de vrouw des huizes werd verder Hij trachtte zijn gedachten bij een ander onderwerp te bepalen, en gevoelde zich bezwaard, dat hij geen inlichtingen ingewonnen had, omtrent den uitslag van den wed strijd van dien morgen. Wel kende hij zijn buurmeisje slechts opper vlakkig, en had zich hun verhou ding slechts tot enkele kleine be leefdheden bepaald, zooals die ouder buren gebruikelijk zijn. Maar toch... 's avonds hoorde hij Minny altijd zingen, zij zong uitstekend en Henri, die zelf veel aan muziek deed, had haar meermalen een compliment ge maakt; daarenboven had hij zich laten ontvallen, dat hij ook piano speelde en zich laten overhalen haarin tegenwoordigheid harer moeder, te accompagneeren. Dit was meermalen geschied, maar dat was ook alles! Zijn hart was elders ge plaatst en Minny zag in hun ver houding niet anders dan een vriend schapsband, welke het gevolg was onheil voorkomen, doordat zij ter stond gereed was de brandende pe troleum met zout te blusschen. Maandagmiddagheeft de 18-jarige zoon van een kleermaker in de Hare onder den Kruisberg (Ambt-Deuti- ehem) zijn buurman, een arbeider, gehuwd en vader van twee kinde ren, bij een hevigen twist over de gemeenschappelijke achterdeur van hunne woningen, op zulk een er barmelijke wijze meteen dorschvlegel toegetakeld, dat men aan het leven van den geslagene wanhoopt. Te Utrecht is Maandagavond in de A. B. C.-straat eene vrouw van 75 jaren door een stoof met vuur levend verbrand. Misbruik van sterken drank schijnt de oorzaak te zijn. Onder de g-emeent.e Ubhergen is in een bosch hangende gevonden het lijk van een oud man. Bij on derzoek bleek het te zijn dat van een 75-jarigen verpleegde in het Oud-Burgeren-Gasthuis te Nijme gen. Naar men verneemt, had de ongelukkige het huishoudelijk re glement van dat gesticht overtreden en was hem daarvoor door de regenten eene maand huisarrest opgelegd, hetgeen hem tot deze wanhopige daad moet hebben ge dreven. Zondagavond is aan den rijksweg op de grens der gemeenten Tete- riugen en Oosterhout gevonden het lijk van zekeren K. uit Vraggelen. Het hoofd was deerlijk verminkt, het aangezicht niet te kerkennen. De ongelukkige, een oppassend man, die nooit misbruik maakte van ster ken drank, schijnt nu toch iets te veel gedronken te hebben, althans hij ging per stoomtram van Tete- ringen naar Oosterhout en moest onderweg door dea conducteur uit de tram worden verwijderd. Ver moedelijk is hij, na nog een eind ver geloopen te hebben, op de rails in slaap gevallen en door een vol genden tram overreden. Men zegt dat volgens het genees kundig onderzoek de toestand van het lijk overrijden door de tram onwaarschijnlijk maakt, zoodat men spreekt van aanranding, teugevolge waarvan het lijk nog nader zou worden geschouwd. De man laat een vrouw en 5 kinderen aGhter. Eenige dagen geleden was een arbeider aan het station te Raven- stein bezig steenkool af te laden. Onverwachts viel de ijzeren sluit boom van een waggon met kracht op zijn hoofd neder. De hevig bloe dende wonde werd dadelijk bedekt met een laagje spinnewebben en thans verkeert hij in levensgevaar lijken toestand. De ongelukkige is gehuwd en vader van een groot gezin. In het begin der vorige week had zekere B J. S., rijtuigschilder van beroep, te 's-Bosch woonachtig, de onbeschaamdheid bij verschillende winkeliers daar ter stede goederen en waren op naam van andere per sonen te halen, zonder dat hem zulks was opgedragen. De gemeente-po- litie, daarvan verwittigdhad al spoedig den dader zoowel als de door oplichting verkregen goederen, die reeds bij onderscheidene ingezetenen te gelde wareu gemaakt, opgespoord, met het gevolg dat S., die reeds meermalen met politie en justitie kennis maakte naar de celgevange nis werd overgebracht. van het wonen onder hetzelfde dak. Toen Henry dien morgen ont waakte, was het reeds over zevenen. Wel was het niet te laat voor zijn werk, maar hij moest afzien van zijn gewone ochtend wandeling,waar door hij zicli altijd schadeloos trachtte te stellen voor de muffe kantoorlucht, bij den heer Fromen- tin. Toen hij zijn kamer verliet, werd ook juist de andere deur ge opend en zag hij de slanke gestalte van Minny op den drempel. On willekeurig stak hij haar de hand toe, die zij gereedelijk aannam. Ik had er mij gisterenavond reeds op verheugd, u goede berich ten te kunnen mededeelenriep zij hem half schertsend, half ver wijtend toe. 'Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2