POPI IIIIII iflïlITÏ I'S- K 1 III 1 fel J fM Bil 113 II A BONN EMENTSPRIJS: AD VERTENTI ËN: AIJiKHKKN OVKHZICHT. FEUI Moeder en Zoon. iü,Y\ ETON. Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Vorscbija! Dageiljks uitgsnomsn lm- en aigemegne Feestdagen. Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor net Bui/enluna 1)A JIBE i- Co.. JOU. F. JOSbS. Stier. Générale de l ublicitt Etrangère G. L. 'trips. SI bis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE luganjj aan de Dreefsijde 2e deur. Goojiend dagelijks BEZIENSWAARDIGHEDEN »c i(ï tot 4 uur. kunstnijverheid i VAN HAARLEM. Koloniaal musewu op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefsijde 2e deur. Goojiend dagelijks van ifï tot 4 uur. locgnug 25 cents j.er persoon. Donateurs en loden der Nederlaudseiie Maatschappij tor bevuideiiug van Nijverheid hobbeB op vertoofi van diploma vrijen toegang, donateur» met gezelschap, ledea met i dame. Museum van kunstnijverheid op her Paviljoen. Ingang Dreefzij.le le deur. Goopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents por persoon. Donateur» »B gdea de." Nederlawdachc Maatschappij ter bevordering van Nijverheid bobben op vertoon van dipioma vnjeu toegang, uonatenra met gozeischap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst ou geschiedenis, vooral vau Nederland en meer btjsonder van het Uaarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Goojiend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zou en Feestdagen, van 105 uur. Toegaug 25 cents per persoon. Doorloojieiule toegangskaarten voor een geheel jaar 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Gespend van 15 April tot J4 October alle werkdagen van 104 uur. vaa 15 October tot 14 April op die dagen vau 10— S hur logen betaling van 2» cents per pesuon, «Heen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren wordeu iu hot geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan ouder behoorlijk geleide. Tsglers museum in de Damstraat. Goopond dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van U3 uur. Tegiers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, V rij dat: en Zaterdag van i4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopwi Woensdag en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 2—8 uur. Toegang (deur Oudegroonmarkt) vrij. De Serviërs trekken snel voor waarts en zegevieren tot nu toe op alle punten. De noordelijke leger- afdeeling, die tegen Widdin opereert, is tot Adilei doorgedrongen, waar ze 150 Bulgaarsche soldaten krijgsgevangen maakte. Het leger van de Nischawa heeft de uiterst belangrijke positie van Dragoman, door 10000 man bezet, het hoogste punt van den bergpas tusschen de Bulgaarsche greus en Sofia, zonder groote verliezen genomen. Het daalde gisteren langs de berghelling af naar de hoogvlakte, waarop de Bul gaarsche hoofdstad gelegen is. Waar schijnlijk is gisteren Slivnitza nog aangevallen, dat op 28 kilometer afstands van Sofia ligt. De tele grammen van Bulgaarschen oor sprong erkennen zeiven, dat die aanval voor het lot van de hoofd stad beslissend zal wezen. Ook het zuidelijk legercorps rukt voorwaarts; het is er iu geslaagd, de positiën van Trin te omtrekken en bevindt zich thans op weg naar Prinik, van waar Sofia gemakkelijk te herei ken is. Uit het belangrijk aantal gevan genen, dat de Serviërs maken en hunne betrekkelijk geringe verlie zen tot nu toe in de drie leger- afdeeliugen 50 dooden eu 200 ge kwetsten blijkt, dat de Bulgaren zich slecht verdedigen. Dépêches uit Constantinopel melden, dat de gezant van Servië, aan de Porte Seivië's oorlogsver klaring aan Bulgarije mededeelende, de verzekering der Servische regee ring overgebracht heeft, dat Servië vasthoudt aan zijn vorige verkla- Vrij naar bet Italiaansch door Dr.... 14) YlIIe Hoofdstuk. Hij is een bewonderaar van de kunst, zooals men er tegenwoor dig zooveel heeft. Hij was bij het concours in het conservatoire tegen woordig en hij was het vooral, die den directeur van den schouwburg La Renaissance aanspoorde, mij voor dezen winter te engageeren. Moeder is hem daarvoor zeer dankbaar. H#eft uw moeder u hierheen gebracht? Hierheen, neen! zeide zij, in de particuliere salons kan zij mij niet vergezellen, later naar den schouwburg is wat anders. ringen betreffende de wenscheliik heid van het herstel van den vori gen staat van zaken en vau de bevestiging van des Sultans gezag over het Balkangebied. De Porte heeft een groot deel harer troepen teruggetrokken van de grenzen van Roemelië, om ze aan de Servische grenzen te concentreeren. Het bericht van de oorlogsver klaring veroorzaakt in Grieken land groote agitatie; de toebereid selen tot wapening wordeu ijverig voortgezet. De oorlog met Birma is begon nen met de verovering van eene boot des Konings op de Irrawaddy door de Engelsche kanonneerboot Kathleen; deze beschoot de Konings boot eu verdreef hare tweehonderd koppen sterke bemanning, waarna zij de stoomboot enterde, die met ammunitie volgeladen bleek. Aan de Birmaansche grens had eene botsing plaats, waarna de Birmanen ijlings retireerden. Aan de Times wordt uit Rangoen geseind, dat de Engelschen, behalve de Birmaansche Koningsboot, nog veroverd hebben twee platbodems, waarmede de Birmanen de rivier wilden versperrenhetgeen thans verijdeld is. De Engelsche boot Do- moon, welke het ultimatum naar Mandalay heeft overgebracht, is te Rangoen aangekomen. De Birma nen lieten haar vertrekkeD, maar beschoten haar voortdurend onder weg en trachtten ook haar te over rompelen, hetgeen mislukte. De bevelhebber van de Dorvoon rap porteert dat alles rustig was te Mandalay, waar niettemin eene pa- leis-revolutie verwacht werd. Louis Riel, het hoofd van den Maar gij zijt toch niet alleen hier gekomen! Neen, antwoordde zij, en Henri bemerkte, dat zij eenigermate verlegen was. Dan zeker graaf Lodewijk Minny maakte een beweging van ODgeduld, haar gelaat betrok een weinig en het duurde eenige secon den, voor zij antwoord gaf, terwijl zij Henri met een treurigen lach aanzag. Neen, mijnheer De Langes, de jonge graaf heeft hiermede niet6 te maken. Gij hebt mij leed gedaan, door te gelooven, dat hij mij be geleid heeft. In elk geval was het een man, die mij hier bracht. Mag ik weten wie? Ziet gij dien dikken heer met het kale hoofd daar ginds in den hoek, die geheel in zijn muziek ver diept is en met de hand de maat slaat? en op haar gelaat stond een ondeugend lachje te lezen; laatsteu opstand in het noordwesten van Canada, is gisteren te Regina (Canada) opgehangen. Haarlem, 17 November 18S5. Zondagavond 11. zijn door mid del vau braak en inklimming m den winkel van den instrumentma ker L. in de Gierstraat alhier, eenige dozijnen messen en scharen ont vreemd, ter waarde van f 60. Het gestoleue is g.steren door de politie alhier in beslag genomen, waarbij is gebleken dat de verkooper er van was S. H. Sauterell, oud 21 jaren, die van den diefstal werd verdacht maar naar Leiden was ge vlucht. Hij is echter aldaar door de politie aangehouden en herwaarts naar het huis van arrest overge bracht. In de Zaterdag jl. alhier ge houden vergadering van het N. O. G. werd de geruchtmakende zaak van den ontslagen hoofouderwijzer te Schildwolde behandeld. De voor zitter, de heer P. H. van der Leij, had zich met twee andere bestuurs leden, overeenkomstig hei verlangen in de vorige vergadering geuit, naar den president van het genoot schap begeven om alle ofEcieele en officieuse stukken op die zaak be trekking hebbende, eu die bij hem ter inzage lagen, na te gaan. Uit dit onderzoek was gebleken dat de ontslagen hoofdonderwijzer niet van alle schuld was vrij te pleiten, doch ook de handelingen van den burgemeester en van den schoolopziener in het district veel te wenschen overlieten. De heer P. D. Graaff, vervolgens het woord bekomende, deelde mede dat hij zich met den ontslagen onderwij- die heeft mij vergezeld. En zanger uit den schouw burg? vraagde Henri. Gij hebt goed geraden, en zult mij toegeven, dat ik mij onmogelijk kan compromitteerenals ik mij straks weer door dien vriend mij ner familie naar huis laat brengen. Henri keek een oogenblik naar den man, dien Minny hem gewezen had en die juist van zijn muziek- papier opkeek, waardoor hij een onbeduidend uiterlijk en een beden kelijk rooden neus vertoonde. Henri lachte. Dat is dus de uitverkorene? vraagde hij op schertsenden toon. Dat begrijpt gij niet, maar ik zal het u zeggen, antwoordde Minny. Toen ik aan mijn nieuwe collega's werd voorgesteld en lang zamerhand bij de repetitiën nader met hen kennis maakte, merkte ik op, dat ik spoedig het voorwerp der bijzondere opmerkzaamheid was van zer in betrekking gesteld, en deze hem iu een brief zijne bevreemding had te kennen gegeven dat hij door de commissie uit het hoofdbestuur niet evenals de betrokken autoritei ten mondeling was gehoord. Dit had bedoelde commissie niet gedaan, en ofschoon spreker zulks betreurde en een fout noemde, geloofde hij op grond van de sprekende bewij zen door den voorzitter aangewe zen, dat die fout verschoonbaar was, evenals de verkeerde interpre tatie van art. 29 der wet op het 1. o. in de tweede circulaire van het hoofdbestuur, zoodat hij zich zou onthouden van evenals hij iu de vorige vergadering had gedaan een afkeurende motie voor te stellen. Nadat de heer A. van der Voort had gewezen op de vertrouwbaar heid van den inspecteur Kreenen en nog andere sprekers van hunne ziens wijze hadden doen blijken, stelde de heer H. J. Overbeek voor, po gingen te doen om het lot van den oiigelukkigen hoofdonderwijzer te verzachten. Dit laatste woord ge noot de volle sympathie der aan wezigen, maar mocht tot geen be paald besluit leiden. Ten slotte betuigde de lieer P. D. Graaff bij rondvraag zijnen dank en dien der vergadering voor de moeite die de voorzitter eu de twee andere leden van het bestuur zich hadden getroost, om de leden in te lichten en tot een beter inzicht in deze kwestie te brengen, dan door de beide circulaires van het hoofd bestuur was geschied. De behandeling van eenige in gekomen taalvragen werd tot later uitgesteld. Door den heer Maju van Am sterdam, hekend door zijne voorstel lingen op natuurkundig gebied, zal op 23 Nov. a. s. in den Schouwburg den eersten tenor, den eersten ba riton en den eersten bas, eu dat er spoedig tusschen hen een naijver ontstond, wie van hen het meest door mij voorgetrokken zoude wor den. Nu had ik meermalen hooren zeggen, dat op het toon eel het suc ces dikwijls voor een groot gedeelte afhankelijk is van de welwillend heid, die men voor elkander heeft, en om deze reden zou het zeer ver keerd van mij geweest zijn, als ik de drie hoofdpersonen van de opera, die naar mijn vriendschap dongen, voor het hoofd had gestooten. De tenor is een aangenaam mensch, maar, daar hij in 't begin alleen in een provinciestad is opgetreden eu daar zijn lauweren behaald heeft, is hij verschrikkelijk pedant; hij denkt, dat het publiek alleen voor hem komt, en daarom dacht hij ook, dat ik dadelijk smoorlijk op hem verliefd moest worden, als ik hem slechts eens hoorde zingen. Toen alhier, eene voorstelling worden ge geven, waarbij de nieuwste proeven eu vindingen zullen voorkomen,en wel lo. De nieuwste vindingen op micros copisch gebied, 40 millioen malen iu oppervlakte vergroot eu no. 2, de heer Maju noemt het de wonder baarlijke. prachtige natuurverschijn selen van het licht (polarisatie door projectie): de ontbinding van het licht in al zijne schitterende kleu renpracht. Het zijn op deze schaal zeker ongekende en zeer schoone proeven. De Minister van Justitie heeft aan de Tweede Kamer inlichtingen verstrekt op het adres, behelzende de grieven van F. Domela Nieuwen- huis c. s., wegens de weigering der Koninklijke bewilliging op de akte van oprichting der naamlooze ven nootschap het Verenigingsgebouw «Walhalla». De Minister betoogt, dat de wet gebiedt te onderzoeken, niet of de bepalingen der akte, maar of de ven nootschap niet strijdt met de goede zeden of openbare orde. De Regeering moest eu mocht in aanmerking nemen, wat ook huiten de akte daaromtrent licht kon ver spreiden en overwoog dan ook, dat de onderneming enkel beoogde om aan den Sociaal-Democratischen Bond, aan wien rechtspersoon lijkheid is geweigerd, en welke dien tengevolge geen eigendom kan ver krijgen of een overeenkomst aan gaan de stoffelijke middelen te verschaffen, die het bereiken van het doel kunnen bevorderen. Voorts bleek de handelsonderne ming gefingeerd. Door de bewilliging te verleenen zou men der sociaal-democratische partij gelegenheid geven, om de hij zag, dat hij mij onverschillig was, schikte hij zich in zijn lot, zon der dat hij hoos op mij was; wij zijn heel goede vrienden en hij heeft mij de meest mogelijke hulp bij mijn eerste optreden beloofd. Het spreekt van zelf, dat ik hem gezegd heb, overtuigd te zijn, dat, als hij mij hielp, ik zeker van mijn succes zoude zijn. Henri schepte groot genoegen in den plagerigen toon van het jonge meisje. En de bariton?vraagde hij. Ja, dat was erger, zeide zij met een air van gewicht. Die zingt, telkens als hij mij ziet: «Gij prachtig oog, gij schoone ster, gij zijt nabij, en toch zoo ver», en dan kijkt hij mij altijd aan, alsof hij verwacht, dat ik hem om den hals zou vallen. Maar daar ik bemerkt heb, dat hij een voldoende dosis ge duld bezit, durfde ik hem niet zoo koel behandelen als den tenor, en

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1