zij in grooter aantal dan van vijf stuks ter betaling worden aangebo den, vergezeld moeten zijn van een bekoorlijk ingevulde, onderteekende en voor eiken versekijntijd opge maakte nniiiinerlij.-t, waarvoor for mulieren kosteloos verkrijgbaar zijn bij de Ned. Bank als agent van 's Rijks schatkist te Amsterdam. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rappor teurs over het voorstel tot wijziging van art. 194 der Grondwet (onder wijs) de keeren Brouwers, Verniers van der Loeff, Van der Kaay, Fa- kius en Mees. De keer W. Vrolik, directeur- generaal der Exploitatie-Maatsch., heeft zich tot de Eerste Kamer ge wend met een adres, waarin hij aan dringt op verwerping der door de Tweede Kamer aangenomen wet be treffende de exploitatie der lijn AmersfoortKesteren. Ofschoon reeds voor f5000 plaatsen genomen zijnkomt Patti te Amsterdam niet zingen. De im presario Sclmeman meldt, dat de diva ongesteld is. Het scliutterscollege van den hand- en voetboog van St. Joris, te Heusden, heeft een adres aan den Raad dier gemeente gericht, waarbij het f5000 aanbiedt tot het weder in orde brengen van het carillon op den stadhuistoren. Van het hoofdgebouw der werk liedenvereniging «Help u Zeiven,# te Leeuwarden werden, op het ver nemen van de verkiezing van den heer B. H. Heldt tot Kamerlid, on middellijk de vlaggen uitgestoken. De heer E. Kiderlen, die, zoo als wij reeds mededeelden, Zaterdag a. s. des avonds om 9 uur per rij wiel uit Rotterdam naar Leeuwar den vertrekt, zal daarbij den volgen den weg volgen: Gouda, Utrecht, Amersfoort, Milligen, Apeldoorn, Hattem, Zwolle, Meppel, Steenwijk en Heerenveen. Uit verschillende plaatsen des lands ontvangt men bericht dat de schaatsenrijders reeds genieten van het mooie winterweder. In Fries land, in Groningen, op sommige plaatsen in Utrecht en Gelderland, en ook meer in de nabijheid dezer gemeente, bieden de ondergeloopen landen den liefhebbers een welkome gelegenheid. Dinsdagavond werd een man die in een koffiehuis aan de Prins Hen drikkade te Amsterdam twist zocht, op verzoek van den kastelein door de politie op straat gezet. Hij hield daarop een der politie-agenten een revolver voor, wat natuurlijk zijn inhechtenisneming tengevolge had. Op het bureau der 2e sectie werd proces-verbaal tegenhem opgemaakt. Te Amsterdam is onder den titel «Maison de 1'Avenue,» eene manufactuurzaakgevestigd, die nader bekend wordt gemaakt in een Mo degids, door den ondernemer uitge geven Het blaadje is in vroolijken toon geschreven. Vandaar dat de verschil lende rubrieken eene eigenaardige invulling toelieten. Onder den bur gerlijken stand leest men hev. Be vallen: zullen alle goederen, die gekocht zijn in «la Maison de l'Avenue.» Een droevig ongeluk had gis terenmorgen aan het Centraalstation plaats. Bij het binnenkomen van den trein van het Oosterspoor, wil de de hoofdconducteur v. H. uit- maar geboren Italiaan; mijn jeugd heb ik in Italië doorgebracht en van daar ben ik hier gekomen. De gravin zag haar cavalier uit- vorschend aan. In Italië vraagde zij daar om blijkbaar met veel belangstel ling in welke streek dan Ik ben te Milaan geboren. Te Milaan? Dat is vreemd. In welk opzicht, mevrouw? Ik kan mij niet herinneren, daar ooit den naam De Marei ge hoord te hebben. Het zou ook zeer vreemd zijn, mevrouw, indien gij mijn naam te Milaan gehoord had. Ik heb mijn vroeg gestorven vader nauwelijks gekend; ik weet bijna niets anders van hem, dan dat het hem verbo den was, zijn naam te dragen. Vreemd. En toch natuurlijk, mevrouw! Hij was van alle zijden door ver spieders en verraders omringd en stappen; hij struikelde ten gevolge van de gladheid en viel tuaschen de wagens in. Zwaar gekneusd en aan het hoofd gewond, werd hij weggedragen en dadelijk ouder geneeskundige behan deling gesteld. Bij eene stemming in de kerk der Israëlietische gemeente te Zaan dam is een persoon, nadat hij zijn stembiljet reeds in de bus had ge worpen, plotseling overleden. Een boertje uit de omstreken van Sehageu kwam onlangs met een pak aan het postkantoor, dat hij wilde verzenden naar een oom op een dorp in Gelderland. Men zeide hem, dat hij 25 ct. vracht moest betalen. «'t Is veel te erg,# zei de boer, «ik moet toch van daag naar Am sterdam, dan doe ik het daar liever op de post,# Men lachte, en de een voudige ziel deed werkelijk, zooals hij gezegd had. Ten hoogste ver baasd was hij echter, toen hem aan het postkantoor der hoofdstad ook een kwartje frankeergeld werd gevraagd. «Dat nooit,» sprak de man, «zou ik het eerst voor niemendal zoo ver meesjouwen en dan evenveel betalen! Laat ze 'tdan maar uit Schagen van daan meenemen.» Weer nam hij het pak mee terug, om het daarna te Schagen op de post te doen. Gisterenmiddag bleef te 's Hage een rijtuig dat met een burgerlijk gehuwd paar naar de kerk reed om de geestelijke inzegening te ontvan gen in de Boekhorststraat in de rails beklemd, waardoor de disselboom en een wiel braken en het rijtuig kan telde. Het geschokte echtpaartje werd evenwel niet geschokt in het vertrouwen op elkaar en deze eerste hindernis in het huwelijk verhin derde de verdere voltrekking aller minst, nadat de eerste ontsteltenis was geweken. Gisterochtend is een handwa gen, welke aan den Wolfshoek te Rotterdam aan den waterkant was geplaatst, door de helling der kade daar afgerukt en terecht gekomen op een werkman, die op een vlot bezig was den kaaimuur te herstel len. De man schijnt ernstig, maar niet gevaarlijk gekwetst te zijn. In het Advertentieblad voor Gorin- chem en omstrekenlezen wij de volgende kermis-advertentie: De Vrouw zonder Lichaam. De Sphinx. Ja, gij hebt goed gelezen, de vrouw zonder lichaam. Schoon en liefelijk is haar gelaat, en zij heeft geen lichaam. Is zij eene toovenares? Neen. Het is eene bloem, die de natuur aan de kunst benijdt. Zij is een dochter van de lucht, voortge bracht door de vruchtbare moeder: de verbeelding. Het is een levend raadsel. Het is een verborgenheid. Ja. Maar het is prachtig. Zij beweegt zich in de lucht. Zij zweeft of schijnt te zweven op onzichtbare nevelen. Waar is het Lichaam? De duivel zelf zou het niet kunnen raden. De voorstelling heeft plaats van 2 tot 10 uren des namiddags. Een ander «wondermensch» ad verteert in hetzelfde blad, dat zij is het «grootste wonder der Natuur, hetwelk de negentiende eeuw ons tot schouwspel heeft aangeboden.» uit voorzorg voor mij.... Ik begrijp het reeds! viel de gravin hem zacht in de rede. Gedurende het gesprek hadden zij een wandeling door verschillende salons gemaakt, waar het overal drukkend heet was. De gravin had een sortie over den schouder ge worpen en Gaston had dus nog geen gelegenheid gehad, «m te zien, of het teeken, waaraan hem zooveel ge legen was, zich ook daar bevond. De tijd verliep ondertusschen, en de jongeling begreep, dat hij een be slissing moest nemen. Hij vermoedde niet, welk een onverklaarbaar be lang de dame des huizes in hem stelde. Zij luisterde met een soort opge wondenheid naar zijn woorden en den klank zijner stem en ke#k hem meer dan eens achtereen aan. Er werd juist een wals gedanst; overal draaiden opgewekte paren rond en telkens werd der gravin door de een «Men wordt beleefd verzocht deze dame niet te verwarren met som mige kunstgrepen, welke door spie gels deze wonderdame door liet doch zonder recommandatie weteu na te bootsen.» 't Is opmerkelijk hoe kermisgas ten te pas en te onpas het woord «recommandatie» er weten bij te halen. Een geacht ingezetene van Amers foort is gisterenmorgen dood op zijn bed gevonden. Hij had den vorigen avond laat nog in goeden welstand de sociëteit bezocht. Men meldt uit Moutfoort, dat het aldaar in de laatste twee nachten zoo hard gevroren heeft, dat men zich heden reeds zonder eenig ge vaar op een gedeelte van de stads gracht met schaatsenrijden kan ver maken. De ingevallen vorst is oorzaak, dat aan het krankzinnigengesticht te Vucht de metselaars en stuka doors het werk moesten staken. Overigens worden alle krachten aan gewend om een gedeelte van het gebouw gereed te maken tot ont vangst der krankzinnigen, die ten getale van circa 100 in het laatst dezer maand uit het gesticht Cou- dewater bij Rosmalen naar daar zul len worden overgebracht. Het plan bestaat, hen 's nachts met een extra-trein per stoomtram HelmondBoschVucht te vervoe- ïen, waartoe echter de toestemming van het gemeentebestuur le 's-Bosch noodig is om met de locomotief door de stad, waar slechts eene paar dentram loopt, te mogen rijdeD. Bij den burgelijken stand te Arn hem kwam Woensdag voor de derde maal een vader aangifte doen van de geboorte van twee flinke, ge zonde kinderen van het vrouwelijk geslacht. De drie paren tweelingen zijn allen nog in leven. Tussehen de geboorte dier kinderen hebben in dat gezin geene andere «ver meerderingen# plaats gehad. Te Een, Gemeente Norg, heeft een veehouder een koe, welke den geheelen zomer en herfst op een stuk land liep, en daarvan niet te verwijderen was, om haar wildheid moeten doodschieten. Geen middel scheen men te kunnen vinden om het dier in handen te krijgen. Uit Maastricht wordt gemeld, dat de groote fabrieken aldaar nog vol op werk hebben, zoodat nog dezer dagen in eene dezer fabrieken een aantal werklieden nieuw in dienst moesten worden genomen. Te Maastricht zijn twee militairen, die 's anderen daags naar de klasse van discipline zouden worden over gebracht, 's nachts uit de provoost ontvlucht. Men heeft heu tot heden nog niet opgespoord. Te Zieriksee werd Woensdag op eene publieke verkooping van meu bilaire goederen, porselein en zil verwerk een groot stel Japansch porselein, (5 stuks) blauw met goud, verkocht voor duizend gulden. GEME» NIEUWS. De Belgische minister van oor log, generaal Pontus, heeft het blad la Nation, wegens lasterlijke aan tijgingen, vervolgd. of andere vriendin een groet toege worpen. Wenscht gij ook niet een en kele toer te maken, mevrouw vraagde Gaston beslistdaar hij meende dat dit de beste gelegenheid was, om zijn verzoek nog eens te herhalen. Als ik er u veel genoegen mede kan doen, antwoordde zij, terwijl zij, om haar zijn verzoek gehoor te geven, onmiddellijk de sortie van haar schouders namGas ton haastte zich, haar daarin be hulpzaam te zijn ging achter haar staan. Met vlammenden blik, als onder den invloed van een hoozen geest, keek hij naar den schouder; daar bevond zich het teekenbloedig rood, alsof het er nog versch in gedrukt was!.... Gaston had verwacht, dat hij het teeken zien zoude en toch huiverde hij, alsof hij door de koorts werd De ambtenaar van het openbaar ministerie had geoordeeld, dat de woorden door het blad gebruikt niet strafbaar warende rechtbank oor deelde, dat zij, in verband met be richten der vorige dagen, in de Chronique en de Etoile verschenen, de bedoeling aantoonden, den gene raal te beleedigen en te belasteren. De Nation werd veroordeeld het vonnis driemaal onder den titel «ge rechtelijk herstel van eer» te plaat sen, de opneming in vijf andere bladen te betalen en de gerechts kosten te dragen. Uit Brussel is aan de Times geseind, dat, blijkens bericht in de Mouvement géograpkiquevóór een paar maanden op den linkeroever van den Congo, bij Bom», twee Nederlandsche factorijen verbrand zijn, waaromtrent later is gebleken dat deze brand door twee ambte naren dier factorijen is aangestoken, nadat zij de goederen gestolen of verkocht hadden. De negers, die onder hunne bevelen stonden, zes mannen en twee vrouwen, hebben zij in den Congo verdronken, om te voorkomen dat zij tegen hen zouden kunnen getuigen. Beiden zijn echter in hechtenis genomen, en een hunner heeft zijne misdaad bekend. Als Portugeesche onderdanen zullen zij te Loanda terechtstaan. Naar men verneemtheeft dit bericht betrekking op eene gebeur tenis, welke reeds in Augustus 1884 heeft plaats gehad. Twee kinderen te Roubaix, die 10 dagen onder behandeling van Pasteur waren geweest, zijn thans door hem als genezen ontslagen en naar hunne woonplaats teruggekeerd. Intusschen heeft een Engelsche dame, secretaresse van een vereeni- ging tegen de vivisectie, in een brief aan Pasteur, tegen diens ge neeswijze geprotesteerd. Zij beweert, dat uitbranding van de wonde een afdoend geneesmiddel is, dat zij reeds vijf of zes malen, na door een dollen hond gebeten te zijn, met vrucht op zich heeft toe gepast. Zij eindigt haar schrijven met de volgende uitdaging: «Ik ben bereid mij in het labo ratorium van den heer Pasteur door een dollen hond te laten bijten; mits ik de vrijheid behoud mij zelf te behandelen, zooals ik dat verkies». De heer Ferdinand de Lesseps trad gisteren zijn 81ste jaar in. Deze grijsaard, nog zoo krachtig en opgewekt als een jonge man, denkt eerstdaags naar Panama te vertrekken, om er de kanaal werken te bezichtigen. Figaro dringt er op aan, en beweert daarin de tolk van een groot gedeelte van Frankrijks handel en industrie te zijn, dat de Tentoon stelling van 1889 niet internationaal, maar nationaal zal zijn. «Niets zal zelfs uit het oogpunt der Repu bliek», zegt het blad, «roemrijker en vaderlandslievender zijn, dan te laten zien wat de 86 departementen, nu sedert eene eeuw de oude pro vinciën afgeschaft zijn, kunnen op leveren.» Te Lübeck is een gezin van drie personen gestikt, door het te spoedig sluiten van de schuif der kachel in hun slaapkamer. De proef die in Frankrijk ge nomen zou worden door Marcel Deprez om door electriciteit beweeg kracht van de eene plaats naar de andere over te brengen, is dezer dagen gedaan. Te Creil is eene groote dynamische machine opge- De gravin keek verwonderd om, toen hij zoo bleef staan en vraagde op bezorgden toon: Wat scheelt u? In plaats van te antwoorden, sloeg hij den arm om haar leest en draaide op de muziek met haar door de zaal maar gedurende den dans bleef zijn oog voortdurend op een klein ster retje rusten, dat zulk een vreeselijk geheim voor hem verborg en dat zulk een grooten invloed op zijn toekomst kon hebben, zooals het dit reeds op zijn verleden gehad had. Het scheen hem niet voldoende het sterretje te bezien, en den vorm er van in het geheugen te prenten, neen, zijn blik scheen te willen doordringen tot in het hart der vrouw, om daarin te lezen, wat dit teeken te beduiden had. En deze blik miste zijn doel niet. Het was, alsof de gravin hem voelde, en, daar zij hem niet in het gezicht kon zien, kromp zij plotse- steld, die, door stoom bewogen, een stroom zendt naar het goederensta tion van den «Chemin de fer du Nord» te Parijs. Deze stroom brengt daar eene andere machine in bewe ging, welke dient voor het in wer king brengen van verschillende ge reedschappen in de werkplaats. Deze proef in 't groot onderno men, gesteund door het huis Roth schild, zal het bewijs leveren, of het overbrengen van beweegkracht op deze wijze mogelijk is, zoodra de uitwerking en verlies in kracht be kend zal wezen. Een bekend kunstenaar te Pa rijs vierde in de vorige week het huwelijk van zijn zoon en vele ge- noodigden van de wederzijdsche fa- miliën waren geïnviteerd. Nadat de huwelijks-voltrekking in de kerk had plaats gevonden, be gaf men zich naar de woning van de ouders van den jongen man, waar een lunch gereed stond. Terwijl de gasten pratend in de salons heen en weder liepen of zich aan de buffetten laafden, deelde eene vriendin van de vrouw des huizes aan deze mede, dat men haar hare beurs ontstolen had. Nauwelijks waren over dit feit eenige woorden gewisseld, toen ook andere gasten zich over hetzelfde feit beklaagden en thans bemerkte ook de gastvrouw dat zij haar beurs kwijt was. Ongeveer honderd personen ble ken bestolen te zijn, 't geen door eene geheele dievenbende moet ge beurd zijnde schavuiten waren met de genoodigden en vrienden naar binnen geslopen en hadden gedaan alsof zij van de partij wa ren. De familie van den bruidegom was in de overtuiging geweest, dat de vreemde personen door de bloed verwanten der bruid waren genoo- digd, terwijl dezen bet tegenover gestelde dachten. Een kleedermaker te Berlijn verloofde zich met een meisje, wier vader hem een huwelijksgift van eenige duizenden marken had beloofd. In de vorige week werd het huwe lijk burgerlijk voltrokken. Na afloop hiervan wilde de schoonvader den jongen echtgenoot de overeengeko men som uitbetalen, doch deze zeide dat hij het geld op het oogenblik niet noodig had en met 2000 mark tevreden was, het overige zou hij voor hem tot later bewaren. De vader noodigde hem daarop uit den volgenden dag te komen dineeren, terwijl des Zondags de kerkelijke plechtigheid zoude plaats hebben, waarna in het «Hótel de Hambourg» een feestmaal zou gehouden worden. De jonge vrouw verbaasde zich echter niet weinig, toen haar man wegbleef en de verbazing eindigde in groote droefheid, toen zijn broe der met een telegram kwam, waarin de ontrouwe echtgenoot mededeelde, dat hij op reis naar Amerika was. Frankenthal in Beijeren is in rep en roer. Op grond van bepalin gen van het Beiiersche straf-wet- boek van politie-overtredingen, zijn in die plaats meer dan veertig jonge dames, waaronder bezoeksters der hoogere burgerschool voor meisjes, wegens het niet geoorloofd bezoeken van danslokalen, ieder tot een dag gevangenisstraf veroordeeld. Het gejammer en geweeklaag der zoo zwaar getroffenen is groot. De bekende mevrouw Weldon te Londen heeft in de laatste da gen drie der door haar wegens las ter ingestelde processen verloren. Zij heeft er nu reeds ongeveer zeven tien gehad. ling ineen, alsof zij met een dolk gestoken was. Zij zag op en be merkte het hevig schitteren van Gaston's oogeen vreeselijke ge dachte kwam bij haar op. Midden onder den dans bleef zij staan; zij beefde over het geheele lichaam en trok den doek over haar schouders. Gaston kwam oogenblikkelijk tot bezinning. Zijt gij vermoeid, mevrouw? vraagde hij. Ja, dat zal het zeker zijn, gaf de gravin opgewonden tenant woord; ik had niet moeten dan sen, want ik lijd aan duizelingen en heb rust noodig. Werkelijk, mevrouw, gij zjjt bleek! Het is niets, het is dadelijk over. 'Wordt vervoljfdl)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2