Moeder en Zoon. 3e Jaarg-ang. Woensdag 25 November 1885. 733. A BONN EM EN TS PR IJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Ion- sr aigemecne Feestdageti. ADVERTENTIËN: AMiKMKRN OVKIt/JMIi. FEU! LLET KINNKNI imrmmuii. ?oor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdag enten voor het Buitenland-. ovtpagme Générale de i ublicite Gtranyère G. L. DA VB F Go.. JOH. F. JONGS. Suer., Gar ij.:, 3 ibis Faubourg Montmartre. v&ri 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cent». Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal museum op het Paviljoen. Ingang aan do Rroefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 eeuts por persoon. Donateurs eu loden der Nederlandsche Maatschappij tor bevordering va» Nijverheid hebboa op rertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met" gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op hef. Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks^ van 10 tot 4 uur. Toegang 25 ceuts per persoon. Donateurs r« 28 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. voor kerkelijke oudheid, kunst eu geschiedenis, voariU "Nederland en meer bijzonder "vaii het. Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 ceuts per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaaï i"l zuiden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. .nopend van J 5 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen d® Kondaeen kosteloos van J24 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen boneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder belioorlijkgeleide.—» Telers museum in de üantjtraat! Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen vau 11—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopcsi WMnBda6 en Zaterdag van 2—4 uur. Orftl-htpM»/ iIt Braott Kerk. Dinadag v»n 1—2 eu Donderdag va Te Marseille zijn aangekomen generaal Brière de 1' Isle, die iu Tonkin geruimen tijd het bevel voerde en de heer Patenótre, Fransch gezant in China. Het Marokkaausch gezantschap is gisteren te Cadix aangekomen en wordt Woensdag te Madrid ver wacht. -- Het protocol tusschen Spanje en Duitschland, betreffende de Ca- rolinen-eilanden, zal den 5den December worden ouderteekend. Naar men verneemt hebben de te Berlijn aanwezige vorstelijke bloedverwanten het volgende parti culier telegram uit Sofia ontvan gen, gedateerd 23 dezer, voormid dags 10 ure: «Gisteren den gehee- len dag gevochten bij Dragoman. Wij hebben den nacht op de be stormde hoogten van het défilé doorgebracht. Heden voortzetting van den strijd in de richting van Tzaribrod. Nattig weder.» Het tele gram was onderteekend «Vorst Alexander.» Blijkens dit bericht hebben de Serviërs nieuwe nederlagen gele den. Men heeft te Berlijn eene zeer vredelievende opvatting omtrent den toestand. Reeds in de eerstvolgende dagen wordt er een wapenstilstand tusschen de Serviërs en Bulgaren verwacht. Volgens berichten aan de dag bladen, g'edagteekend Constantino- pel 21 November, heeft Turkije aan Servië den categoriscben eisch gesteld, om bet Bulgaarsche grond gebied onverwijld te ontruimen. Fry naar het Italiaansch door Dr.... 20) Xe Hoofdstuk. De hertog en zijn echtgenoote hebben in hun leven zeer veel ver driet gehad; zij hadden drie kin deren, een dochter en twee zonen. De dochter, Henriëtte genaamd, werd verliefd op een jong schilder, een talentvol kunstenaar, dien de aris tocratische ouders echter niet tot schoonzoon wilden aannemen. De dochter vluchtte met haar beminde en huwde hem in den vreemde. De hertog zwoer, haar nooit te willen terugzien. De arme, jonge vrouw stierf in armoede, zonder haar ouders terugg'ezien te hebben-; zij liet haar Van de Eogelsche expeditie in Birma zijn sedert twee dagen geene berichten ontvangen. Alge meen neemt, men aan, dat zij reeds te Maudalay is aangekomen, doch dat de gebrekkige telegrafische ge meenschap, of overwegingen van strategischen aard generaal Preu- dergast noodzaken om het geduld zijner landgenooten eenige dagen op de proef te stellen. Het gerucht loopt dat Koning Thebau te Mandalay eene nieuwe proclamatie heeft uitgevaardigd waarbij 25C00 man onder de wa penen worden geroepen. Haarlem 24 November 1885. Het ter beurze en op verschil lende plaatsen te Amsterdam ter teekeniDg gelegen hebbende adres, waarin wordt aangedrongen op be spoediging van de voltooiing van het Merwede-kanaal, is gisteren ver zonden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voorzien van ruim 2600 handteekeningen, waaronder die van de eerste handelshuizen der hoofdstad. - Te Maastricht en in de om streken gaat een adres rond aan de Tweede Kamer, om in art. 194 der Grondwet geene wijziging goed te keuren. Te beginnen met 1 Januari 1886 is de directie der Nederlaud- sche Rijnspoorw.-Maatschappij voor nemens de geldigheidsduur der re- toerbiljetten in te voeren van vier dagen voor afstanden van minstens 40 kilometers en die van twee da gen te behouden voor kleinere al- standen. De tweedaagsche retoerbiljetten, uitgegeven op Zaterdag, zullen gel echtgenoot een zoontje na. Op haar sterfbed vond zij nog gelegenheid haar vader te schrijven, hem om vergeving te smeken en hem haar kind aan te bevelen. De hertog bleef onverbiddelijk en wilde noch van zijn stervende dochter, noch van zijn kleinzoon hoorenhij vervloekte beiden, toen de hertogin zich voor hem op de knieën wierp en genade voor hen afsmeekte. Toch scheen het, alsof de vloek, dien de hard vochtige vader had uitgesproken, hemzelven getroffen had; zijn beide zoons werden kort na den dood hun ner zuster door een gevaarlijke ziekte aangetast en spoedig waren de hertog en de hertogin kinder loos. Dat is de treurige geschiedenis van dit, overigens zoo met aardsche goederen gezegend echtpaarde zwaar beproefde ouders hebben nooit de hen toegebrachte slagen kunnen vergeten, en in hun eenzaamheid toch behoefte aan liefde gevoelende, dig blijven tot en met den daarop- volgeuden Maandag. Volgens den tooneelverslag- gever van het Dat/blad is door den heer Kneppelhout aan de heeren Schulze eu J. C. de Vos elk een legaat van f 6000 vermaakt, doch met dien verstande, dat Schulze het geld terstond in bezit krijgt, terwijl De Vos eerst tien jaar langde rente geniet eu daarna het kapitaal. De heer E. Kiderlen, die de weddenschap had aangegaan per rijwiel de reis van Delftshaven naar Leeuwarden te maken in 24 uren, heeft dien tocht, en nog wel met een omweg over Apeldoorn, gedaan in 22 uren en 25 min. Hebben wij onlangs gemeld, dat voor den ingang van het Lu- thersche weeshuis, aan het Vaste land te Rotterdam, een kind was te voudeliDg gelegd, thans kan de N. R. Ct. mededeelen, dat het Zon dag door ds. 11, C. Lohr in deEv. Luth. kerk is gedoopt en de voorna- menTitia Willemina heeftontvaugen, na alsvorens onder den naam van Vastel bij den burgelijken stand te zijn aangegeven. Met eenparige stemmen was verleden week in den kerkeraad besloten, het meisje in het weeshuis te houden en groot te brengen, waar de verlatene eene liefderijke verzorging verbeidt. De Nederlandsche Vereeni- ging tot afschaffing van sterken drank heeft een roep- en smeekstem tot het Nederlandsche volk gericht. In dit geschrift leest men o. a. «Met onze Volksvertegenwoor diging overtuigd, dat de strijd tegen den sterken drank van het volk moet uitgaan, staan wij, ter rechter- noch ter linkerzijde afwijkende, op onzen post; helpt ons dien te be houden, en, spijt menigerlei tegen spraak, handhaven!» «Wij smoren thans de alleszins rechtmatige klacht over gemis aan medewerking, en den jammertoon over voortdurend, bijkans opzette lijke verblinding bij boogere en lagere standen. Wij verheffen onze roep- en sme< kstemKom over en help onstot lederen landgenoot, van welke staatkundige of kerke lijke richting hij moge wezen. Die niet ziende blind, en hoorend doof is, bespeurt de ware volksellende, verneemt de klaagstem van aan den bedelstaf gebrachte vrouwen en kin deren, van in kerker en gasthuis boetende mannen, van slaven en slavinnen, in één woord, van scha delijk vocht, af komstig uit te Schie dam en elders werkende branderijen. «Mochten vele duizenden, onder oud-Hollandsche leuze: Eendracht maakt maclitzich ware volksvrien den betoonen, die, dankbaar voor, doch niet voldaan met onze drank wet, evenals wij aanhouden in moe dige volharding I» De gemeenteraad van Utrecht, heeft in zijne zitting van Zaterdag de beraadslaging over het voorstel van B. en W., tot stichting van een universiteitsgebouw bij gelegen heid van het 250-jarig bestaan der Hoogeschool, voortgezet en ten einde gebracht. Na eenige discussie, voornamelijk over de plaatsing van het nieuwe gebouw, werd het voorstel van het Dagelijksch Bestuur in al zijne on- derdeelen met groote meerderheid van stemmen aangenomen. J. A. Fortuyn, P. F. Koning en C. H. Frans hebben zich gisteren als gecommitteerden van de 11. Dins dag gehouden bijeenkomst van af gevaardigden van een twaalftal vakvereenigingen te Amsterdam, bij hebben zij die geheel overgebracht op mejuffrouw De Mallepeyre. Juffrouw De Mallepeyre...! herhaalde Henri in zichzelven. In weerwil van haar jeugd is zij reeds meermalen ten huwelijk gevraagd, maar al deze aanzoeken heeft zij van de hand gewezen met het oog op haar jeugdigen leeftijd; de oude hertog vreest nu, dat hij zal sterven, alvorens juffrouw De Mallepeyre haar hand heeft weg geschonken, en daarom wil hij het peetkind zijner vrouw reeds vóór haar huwelijk een bruiloftsgeschenk gevenik heb de acte opgesteld en wensch nu, dat gij dien hedenmid dag in persoon naar den hertog brengt, die u om één uur te zijnen huize wacht. Onwillekeurig sprong Henri op. Ik? vraagde hij, ik naar den hertog De Preslac gaan? 't Is waar, gewoonlijk ver richt de oude heer Contel dergelijke den burgemeester ten stadhuize aldaar doen aandienen, ten einde het vastgestelde adres te overhan digen. Toen de burgemeester op schrift kennis had gekregen van de be doeling der afgevaardigden, liet hij bun antwoorden, dat hij een man als Fortuyn niet kon ontvan gen, en de andere heeren evenmin, zoo zij zich eens verklaarden met de argumenten in het adres vervat. Het drietal vertrok daarop weder. Gisterenmorgen is een ruit van een tramwagen op de Prins Hendrikkade te Amsterdam door een jongen met een steen inge worpen. De jongen koos het hazen pad en was niet te achterhalen. Geen der passagiers ontving eeniglet- sel, doch de tramwagen moest buiten dienst gesteld worden. Naar de Amsterdammer ver neemt zijo de verdachten van den diefstal van f270 uit de melkin richting op de Leliegracht, alsmede van dien van 180 horloges op den Haarlemmerdijk te Amsterdam, we gens gebrek aan bewijzen op vrije voeten gesteld. De vrouw die onlangs haren echtgenoot, een sergeant der mari niers, gedetacheerd op het Kon. Instituut der Marine te Willems oord, met een mes heeft verwond, is door de rechtbank te Alkmaar tot 7 dagen celstraf veroordeeld. Een te Leiden wonend student miste in den laatsten tijd zoo nu en dan gelden uit zijn schrijfbureau, waarvan hij bij de politie aangifte deed. Men gaf hem den raad zijn geld te merken, met het gevolg dat op die wijze de werkster in de val liep, op wie het ontvreemde ge merkte geld werd gevonden. commissies, maar ik behoef u niet te verzwijgen, dat ik in dit geval liever had, dat gij het deedt, te meer, daar de hertog zelf mij dien wensch heeft kenbaar gemaakt. Waarom wenscht de hertog, dat ik in zijn huis kom? Dat weet ik niet. De hertog kent mij toch niet? Daarop moet ik u het ant woord schuldig blijven. Voor mij is het ook een onbegrijpelijke zaak, maar men moet du eenmaal den hertog anders beoordeelen dan an dere menschen; ik heb u immers gezegd, hoeveel leed hij ondervon den heeft en hoe gevoelig het nood lot hem getroffen heeft. Hij leeft afgezonderd van de wereld, en bijna alleen met de hertogin, en na den dood van hun jongsten zoon hebben de oude lieden niemand dan juf frouw De Mallepeyre hij zich ge zien; deze is echter zeer dikwijls bij hen, daar de hertogin haar lief heeft als een moeder, en nauwelijks meer van haar eigene dochter heeft kunnen .houden. De notaris had zijn jongen secre taris niets meer mede te deelen en deze ging dus weer naar zijn les senaar. Hij was meer opgewonden, dan hij wilde laten blijken. Den naam van den hertog kende hij sedert verscheidene jaren, reeds voor dat hij den bezitter van dien naam zei ven gezien had, en zonder dat hij wist, in welke verhouding hij tot den hertog zoude kunnen komen. Alleen wist hij, dat er zich onder de nagelaten papieren zijns vaders een brief bevond, aan hem gericht, welks inhoud luidde: «Vergeet nooit den naam van den hertog De Preslac, en, als gij aan hem denkt, herinner u dan, dat hij het is, die den dood uwer moeder heeft veroorzaakt.» Welk geheim was toch verbon-

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1