Willi Moeder en Soon. 3e Jaargang. Donderdag 26 November 1885. No. 734. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en aiyemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN: ALGEMEEN OVKKZICIIT. FEUILLETON. KINiMKVUiMD. Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door gelieel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nomroers 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de x ublicite Btrangère G. L. BA UBK Sr (Je., JOH. F. JONFS. Stier., Parijs, Slbis Faubourg Montmartre. ran 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cent». Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal museum op het Paviljoen. Iugang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoen. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering vati Nijverheid hebben Op fferto®» van diploma vrijen toegang, donateurs root gezelschap, leden mot 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 30 tot 4 uur. Toegang 25 cents, per persoon. Donateur* sfi »ien der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst eu geschiedenis, voor»! f»a Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en .Feestdagen, van JO5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopendo toegangskaarten voor een geheel jaai I 1 guldon. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. G'opend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—-3 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen Op iondagen kostelooB van 124 uur, de overige Jliria telij ke feestdagen tegen betaling van 25 emits per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Tmlers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdage# van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopsaë Woensdag en Zatordag van 2—4 uur. -- Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 28 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. Uit Triest komen voortdurend ernstiger berichten over de irredeu- tistische beweging daar ter stede. Telkens komt het tot botsingen tus- schen de Slavische en de Italiaan- sche elementen der bevolking. Zon dagavond heeft in het «Teatro Filo- drammatico» eene irredentistische demonstratie plaats gehad, tenge volge waarvan een aantal personen in hechtenis zijn genomen. Uit Bucharest wordt gemeld dat de Russische regeering' vertrouwe lijk Roemelië opheldering heeft gevraagd, betreffende het bijeen- trekken van Roemelische troepen aan de Russische grenzen. Roemelië heeft geantwoord dat het dit gedaan heeft uit voorzorg tegen de uitbreiding der veeziekte; maar werkelijk was de maatregel van Roemelië een ge volg van het bijeentrekken van Rus sische troepen 'aan de grenzen van Roemelië. De vorst van Bulgarije weigert het voorstel van de Porte aan te nemen betreffende het sluiten van een wapenstilstand, dien hij be schouwt als in strijd met de eer en de waardigheid van het Bulgaarsche leger. De vorst wil alleen op Ser visch grondgebied een dergelijk voorstel in overweging nemen. De regeering van den vorst van Bulgarije heeft eene circulaire verzonden, waarin zij den Sultan en de groote mogendheden verzoekt om met de afzending van commis sarissen naar Oost-Roemelië nog te wachten, en tevens den wensch uit spreekt, dat de regeling van den toe stand in deze provincie worde uit- Vrij naar het Italiaansch door Dr.... 21) Xe Hoofdstuk. Ga hier, naast mij, zitten. Zoo, en laten wij nu een weinig praten. Sedert acht dagen ongeveer schijnt men in mijn omg-eving afgesproken te hebben, om bij elke gelegenheid over u te spreken. Over mij? vraagde Henri verwonderd. Ja, over u, mijnheer De Lan- ges.... Vooreert, mijnheer Fromen- tin, die al dertig' jaren mijn ver trouwde is, heeft mij de vleiendste dingen over u verteld;- hij gaf mij de verzekering, dat met uw kundig- eden en uw goeden wil, gij binnen gesteld, totdat een vrede is gesloten, die voldoen kan aan de eer en de waardigheid van het volk, het leger en de regeering van Bulgarije. Van het oorlogsterreic komen de volgende berichten: Sofia 22 Nov. (Reuter). De Buigaren hebben de hoogten van Dragoman stormenderhand in genomen en de Serviërs met de ba jonet vervolgd. De positie van Dra goman is thans geheel vrij. Volgens eene particuliere dépêche hebben de Serviërs Widdin in brand geschoten. De Bulgaren eischen wraa'r. Belgrado 24 Nov. (Reut.') (Officieel). Het Servische leger heeft gisteren een aanval beproefd op de Bulgaarsche verschansingen het werd echter na een verbitterd gevecht afgeslagen, en trok zich terug binnen de stellingen van Trin en Tzaribrod. De Moniteur Officiel van Monte negro geeft te verstaan, dat Monte negro niet onverschillig zou kunnen blijven bij de verwezenlijking van de wenschen van vorst Alexander, die op de vernietiging der Serviërs gericht zijn. De Maandag te Constantinopel gehouden zitting der conferentie was kort en onvruchtbaar. De volgende zitting zou heden plaats hebben. Door Engeland werden tegen ver schillende punten van de voorloopige overeenkomst bezwaren ingebracht, en men vreesde, dat deze moeilijk heden heden nietuit den weg zouden worden geruimd. - Frankrijk en Engeland heb ben de Porte uitgenoodigd, om aan Servië een wapenstilstand veor te stellen. Men gelooft, dat de Ser viërs zeer verheugd zouden zijn, als kort het examen zoudt kunnen af leggen, en dat gij dan een prach tige carrière zoudt maken. Henri's bescheidenheid werd door deze woorden op een zware proef gesteld. Ik weet, dat mijnheer Fromen- tin mij zeer genegen is en ben hem daarvoor zeer dankbaar, ant woordde hij. Maar niet alleen door mijnheer Fromentin heb ik achting voor u opgevat, mijnheer De Langes; nog een andere persoon heeft mij en de hertogin herhaaldelijk over u ge sproken. Een schaïksche glimlach verhel derde eenige oogehlikken het som bere gelaat van den grijsaard. Henri wist niet, wat te antwoorden en zag den hertog vragend aan. Deze vervolgde Het is u niet voldoende, alle goede eigenschappen te bezitten, die recht geven op een schitterende toe zij eene eervolle reden hadden om de vijandelijkheden te staken. De Porte heeft eene nota ge richt tot de Grieksche regeering, waarhij ophelderingen worden ge vraagd aaugaaude de krijgstoerus tingen. Volgens berichten uit Birma is eene Eugelsche vloot, bestaande uit 23 stoombooten, zonder tegenstand de Ira waddy-rivier opgevaren,na Minti- lea versterkt te hebben. De Engel- schen veroverden 40 kauonnen en maakten 270 gevangenen. Haarlem, 25 November 18B5. Aan den heer J. Graaff, eersten adjudant bij den staf van het korps brandblusschers alhier, is op zijn verzoek eervol ontslag uit die functie verleend, onder dankbetuiging voor de goede diensten, bijgenoemd korps aan de gemeente bewezen. In de terechtzitting van de rechtbank alhier werden gisteren de pleidooien gehouden in de onteige- nings-procedure, gevoerd wordende tusschen den burgemeester van Edam namens den Staat der Nederlanden en J. de Leeuw te Edam, over een perceel, benoodigd voor den aanleg van een fort aan den Zeedijk te Edam. Voor den Staat werd gepleit door mr. Th. de Haan Hugenholtz en voor den gedaag-de door mr. A. Kist, beiden alhier. De Minister van Binnenlansche Zaken heeft aan den gemeenteraad van Eindhoven, die den secretaris tot gemeente-archivaris had be noemd, kennis gegeven, dat die be noeming niet in overeenstemming komst, gij bezit daarenboven nog een bescheidenheid, die elke deugd verdubbelt. Maar hoe gij ook zelf uw verdiensten tracht te verbergen, het helpt u niets; ik ken een lief wezentje, dat niet voor ondankbaar wil doorgaan, en dat daarom bij elke gelegenheid met des te meer geestdrift van haar redder spreekt. Henri was rood geworden tot achter de ooren. Verlegen stamel de hij Mejuffrouw De Mallepeyre is te goed.... Valentine is een voortreffelijk meisje, viel de hertog hem in de rede, en dat niet alleen, maar zij is ook een verstandig, flink meisje, zooals men dat zelden op haar leef tijd aantreft; daarom ga ik reeds redert lang te rade met haar hel dere opvatting der zaken, en laat ik mij in menige zaak door haar leiden. Meer wil ik u niet zeggen, en hetgeen ik gezegd heb, dient wordt geacht met de wet, omdat, volgens art. 103 der gemeentewet, de secretaris onder toezicht van B, en W. inzonderheid is belast met de zorg voor net archief en op dien grond de secretaris niet tot archi varis kon worden benoemd. De raad heeft toegegeven en de betrekking thans opgedragen aan den heer F. W. De Graaf. Naar men verzekert, komt voor de betrekking van Goevernements- Secretaris in Suriname ernstig in aanmerking de heer J. H. Elias, hoofdcommies bij het Departement van Koloniën. De buitengewone tooneelvoor- stelling, in de vorige week te 's Hage gegeven ten voordeele van het gezin van den tooneelspeler Tourniaire, heeft ua aftrek van eenige kosten, opgebracht de som van f1537. In de Haagsche kroniek van de N. 6. Ct. wordt gesproken van de mysterieuse manierwaarop Jeanne Lorette uit Den Haag, per rijtuig maar het station en onder geleide van een veldwachter in po litiek en een gevangeubewaardster, per 2e kl. naar Arnhem in plaats van naar 's Bosch is vervoerd, ter wijl zij ook hier per rijtuig werd afgehaald. Dit kan, volgens den schijver, niet nalaten een aller- vreemdsten indruk te maken. Men verzekert, dat de procureur- generaal aan het station was om de gevangene te zien vertrekkenmen zegt, dat de minister van justitie last iiad gegeven om de plaats, waar heen de jeugdige schoone zou wor den vervoerd, zorgvuldig geheim te houden. Men beweert, dat aan de veroordeelde gelegenheid zal worden gegeven zich te Arnhem met pia nospel en boefening der compositie leer bezig te houden. Is dat alles waar, dan verwacht ik, dat we na alleen, om u te bewijzen, dat gij dubbel mijn sympathie bezit. En hier willen wij, indien gij het wensch t, de acte van mijnheer Fromentin sa men bestudeeren. De hertog nam het eene blad na het andere in de hand en begon de verschillende stukken oogenschijn- lijk door te lezen, maar Henri merkte op, dat de grijsaard eigenlijk aan den inhoud weinig oplettendheid schonk, maar telkens over de bla den heen den jongen man aanzag, tot hij begreep, dat Henri het op merkte; toen verdiepte hij zich in de lectuur en brak deze slechts van tijd tot tijd af, om Henri eenige vragen te doen, maar zelfs deze vragen, die onder andere omstan digheden met den meesten ernst be handeld zouden zijn, bewezen, hoe verstrooid de hertog was, en hoe onverschillig hem het stuk was, dat de notaris met de meest mogelijke nauwkeurigheid had opgemaakt. 3 jaren in onze salons een album vau piauo-stukjes zullen zien ver schijnen; als blijk van dankbaar heid aan de Nederlandsche magi stratuur opgedragen. Door den gemeenteraad van Harlingen is, in het politieregle- ment een artikel gebracht, verbie dende het schrobben van straten. Te Groningen heeft een nationale biljartwedstrijd plaats gehad. Daar aan hebben 14 spelers uit Friesland en Groningen deelgenomen. Blijkens de Prov. Gron. Ct. werd de prijs- winner te Sneek, de heer J. de Ja ger, die daar de heeren R. Bierling en G. Bijlsma versloeg, den eersten avond door R. Bierling afgespeeld. De eerste prijs, f 100, is behaald door R. Bierling; de 2deprijs, f 25, door P. K. Doornhos en de 3de prijs, f10, door H. J. Bnijs allen aldaar. Men meldt ons uit Halfweg: Gisteren werden alhier door een tweetal onbekende personen gouden en zilveren horloges en kettingen te koop aangeboden. Aangezien zij ruim voorzien bleken en de prijzen bijzonder laag waren (f 6 voor een gouden horloge) kreeg men argwaan en waarschuwde men de politie. De kooplieden roken echter lont en ko zen het hazenpad. Hoewel direct per rijtuig de vervolging werd be gonnen en tot in den nacht duurde terwijl de noodige inspectie aan het station werd gedaan, mocht de politie er niet in slagen hen te arresteeren. Men vermoedt dat men hier te doen had met horloges, afkomstig van den diefstal te Amsterdam en zoo niet met de dieven, dan toch met hunne handlangers. Gisterenmorgen had in deUtreeht- Gij zijt nog niet lang hij den heer Fromentin? vraagde de her tog onder het lezen. Sedert eenige maandenik was juist op reis hierheen, om mijn be trekking te aanvaarden, toen het spoorwegongeluk plaats vond. Gij zijt dus uit het zuiden van F rankrijk Toch niet, excellentie. Uit het noorden dus? Evenmin; ik henFransehman, maar in het buitenland geboren. De hertog keek op; zijn hand bladerde niet meer door de stukken en na eenige oogenhlikken vraag de hij Gij zijt nog jong, mijnheer De Langes; als ik mij niet bedrieg, zeide mijiiheerFromentin mij, dat gij twin tig jaar oud zijt. Twee en twintig, excellentie. En uw vader woonde in den vreemde? Mijn vader is reeds sedert ja-

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1