POPULAIR MMS- Ml UTERTI1BLAB. Moeder en Zoon. Jaargang. Vrijdag 27 November 1885. No. 735. ABONNEMENTSPEIJS Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algsmeene Feestdagen. ADVERTENTI ËN: UfiEMEUN OVERZICHT. FEUILLETON. Voor Haarlem per maand Franco door geheel het Rijk p Afzonderlijke Nommers 40 Cents, maand 55 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoof dagenten voor het Buitenland Compagnie Générale de j ublicite Etrangère G. L. DATJBB 8" Co., JOH. F. JON BS. Sucr., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. Tan 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentién worden aangenomen tot 's middags 12 uur. Ttrtoon van MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal muteum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van J0 tot 4 uur. 'toegang 25 cents per persoon. Donateurs eu lcdeu der Nederlandsche Maatschappij tor kevordeiing van Nijverheid hobbeu op diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met I dame. i .1. i .i xiliV...n.t..1, ,mu K!lcdrlipi(l lixklixn Muiew.ri van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks vau 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents pe Donateur* &b #4eu der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid Rebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs rnet gezelschap, leden met 1 daine. - Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral Tan Nederland en moer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zatordag, Zon- eu feestdagen, vau 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorlooponde toegangskaarten voor een geheel jaai 1 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Ceepend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op iondagen kosteloos van 12—4 unr, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling Tan Nederland ïondwzen kosteloos van 124 unr, de overige^ Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 rents per persoen. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten-, kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geloido.— Teders museum in de Damstraat! Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zou- en Feestdagen vau 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geoptli Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groots Kerk. Dinsdag van i2 en Donderdag vau 28 uur. Toegang (deur Ondegroeumarkt) vrij. Aan liet Ministerie van Biiiten- landsche Zaken te Londen is gis terennamiddag een telegram uit Madrid ontvangen, waarin de dood van Koning Alphonso werd gemeld. De Koning stierf gisterenmorgen ten negen uur, tengevolge vau een teringproces, dat door diphtheritic werd bespoedigd. Harnas seint uit Parijs 25 Nov. De dood van koning Alfonso wordt bevestigd. De Koningin heeft het regent-chap op zich genomen. De prinses van Asturien, Maria de las Mercedes (vijf jaar oud), zoo meldt men uit Madrid,— zal geproclameerd worden als konin gin, onder het regentschap harer moeder, gemalin van wijlen koning Alfonso. Het ministerie heeft zijn ontslag gevraagd. De heer Sagasta zal een Kabinet samenstellen met den maar schalk Jovellar als minister van oorlog, Camacho als minister van financiën, Martinez Campos als mi nister van Buiteulandsche zaken, alle liberalen. Generaal Martinez Campos zal het bevel over het leger in het noorden op zich nemen. Er heerscht te Madrid volmaakte rust. Men gelooft dat de ministers hunne portefeuilles zullen blijven waarnemen totdat de Cortes, die onverwijld bijeengeroepen worden, geopend zullen zijn. De troepen zijn alle in de ka zernen geconsigneerd. Al de minis ters hebben zich naar Pardo bege ven, behalve Canovas en de minister van oorlog, die in de stad gebleven zijn met het oog op mogelijke ge beurtenissen. Vrij naar het Italiaansch door Dr.... 22) Xe Hoofdstuk. Vergeef mij, mijnheer De Lan- ges, zeide de hertogin ua een wijle, dat ik in uw tegenwoor digheid mij niet sterker toonde en aan de opwelling van mijn gemoed toegaf. Het moet u wel vreemd voor gekomen zijn en daarom geloof ik, dat het het beste is, dat ik u de oorzaak ervan mededeelze is een voudig genoeg, waut het is de ge schiedenis van alle ongelukkige moe ders, die haar kind, het liefste wat zij hadden, verloren hebben, en die nu overal de trekken van de ge liefde afgestorvene meenen te zien. De Times verneemt uit Servische bron, dat koning Milan besloten heeft de regeering neer te leggen. Zijne vrienden en aanhangers, bui- teniandsche zoowel als b unenland- sche, geven zich moeite om de troonsopvolging van zijn zoon, zoo mogelijk onder regentschap van den koning, te verzekeren. De Koning weigerde echter, zich in zulk eene combinatie te schikken, hij heeft besloten met zijn gezin te vertrekken, en zich waarschijnlijk in Frankrijk te vestigen. Ten einde te verhinderen dat Peter Karageorgewitch den troon beklimt, is eene bezetting van Ser vië door Oostenrijk aanstaande. De vertegenwoordigers der mo gendheden hebben gisteren een nota tot den minister-president Garascha- uin gericht, waarin wordt gewezen op den gemeenschappelijken wensch der verschillende kabiuetten om aan den broeder-oorlog een einde te doen maken, en waarbij de Servische re- geeriug wordt uitgenoodigd baar gevoelen daaromtrent kenbaar te maken. In antwoord op deze nota deelde de beer Garaschanin mede, dat ko ning Milan bevel heeft gegeven om de vijandelijkheden te doen staken. De bevelhebbers der Servische troe pen hebben den last ontvangen, dit bericht aan de Bulgaarsche com mandanten mede te deelen. De Nomoje Wremja en de Duit- sche St. Peterhurgsche Zeitnng raden den Bulgaarschen vorst aan, den oorlog niet op het Servische gebied over te brengen, en erkennen dat de vorst van militair standpunt ge rechtigd was, een wapenstilstand te weigeren, zoolang Bulgarije niet door den vijand ontruimd was. De Nomoje Wremja zou ook een klei- Toen wij u onlangs bij den graaf De Mallepeyre zagen, kregen wij beiden deuzelfden indruk, want uw trekken zijn dezelfde, als van haar, die ons verliet, om nooit weer terug te keeren, en die wij reeds zoo lang beweenen. Het doet mij innig leed, me vrouw. de oorzaak te zijn, dat zulke treurige herinneringen bij u wer den opgewekt, herinneringen, die ik van harte gaarne ver van u wilde bannen, zeide Henri, die zijn te genwoordigheid van geest weder teruggekregen had. Bedroef u er liever niet over, mijnheer DeLaDges; wel doen zulke herinneringen leed, maar tegelijker tijd gevoel ik mij gelukkig, dat uw tegenwoordigheid ons haar beeld weer voor den geest roept. Dat is de eigenlijke reden, waarom de her tog, zoowel als ik, u hebben willen terugzien. Gij kunt aan oude men- schen zulk een luim vergeven, niet nen iuval in Servie, tot bevrediging van Bulgarije's wapeneer, gerecht vaardigd kunnen achten, maar een veldtocht van grooteren omvang zou den Bulgaren de vruchten hunner zegepraal kunnen ontrooven, vooral ook omdat het Servische leger toch niet geheel vernietigd is, en de Bul gareu, zelfs bij deu gelukkigsten afloop, toch geen stoffelijk voordeel daarvau zouden kunnen oogsten. Het Journal de St. Pétershourg hoopt dat prius Alexander op den krachtigen aandrang van alle Mo gendheden letten, en thans halt maken zal; het herinnert dat wa- peugeluk zeer wisselvallig is, en de vorst nauwelijks 8 dagen geleden de tusscheukomst des Sultans in geroepen heeft, verklarende dat zijne positie als vazal, hem niet de vrij heid gaf deu oorlog te verklaren. Treurige berichten werden te Lon den ontvangen, nopens den terug tocht der Serviërs, welke rampvol moet zijn geweest. Honderden ge wonde Serviërs liggen half bevroren op de Bulgaarsche hoogvlakten en bergpassen. De Serviërs hebbenmede groote hoeveelheden ammunitie en provisie in den steek gelaten. De Servische regeering wendt dau ook gebrek aan vued-el voor als de oor zaak van den wanordelijken terug tocht. Des Standards berichtgever te Pi- rot seint dat bet Servische leger vol slagen is gedemoraliseerd. De bevel hebbers trachten de Korpsen te Pirot te herzaraelen, met bijvoeging der manschappen van de tweede reserve, waarvan er 32,000 in den loop dezer week verwacht worden. De Standard verneemt uit Bel grado, dat er algemeen groote bit terheid bestaat tegen de Regeering en deu koning, wiens bewind gevaar loopt door eene dreigende omwen- waar? voegde zij er met een flauwen glimlach bij. Wij meen den troost te vinden door de nage dachtenis van het geliefde kind weer te verlevendigen, en wij danken u. dat gij aan onzen wensch voldaan hebt en de acte zelf gebracht hebt. De jongeling boog, zonder een woord te spreken. Wat het ontwerp van die acte betreft, vertrouw ik volkomen in de kennis van mijnheer Fromentin, die reeds sedert jaren onze zaken waar neemt, zoodat ik haar niet wensch door te lezen. Maar sta mij toe, u nog eenige vragen omtrent uzelven te doen, voegde de oude dame er bij. Waarmede kan ik u van dienst zijn, mevrouw? Gij zijt in Frankrijk geboren? In Italië, mevrouw. En uw ouders leven niet meer? Mijn moeder stierf, toen ik nog zeer jong was, en mijn vader eenige teling. Iedereen uoemt reeds als zijn opvolger Karageorgevics. Van het oorlogsterrein komen de volgende hericbteu Sofia 25 Nov. {Reuter). Eeue dépêche van vorst Alexan der uit Tzaribrod meldt, dat de vij- aud het Bulgaarsche centrum heeft aangetast, doch in wanerde werd teruggeslagen. De Bulgaarsche voor posten hebben de grens bereikt; Trin werd door de Servische troepen ontruimd. Sofia, 25 Nov. {Reuier.) Het Servische leger schijnt zich naar Pirot terug te trekken. Bucharest, 25 Nov. {Reuter.) Roudom Widdin werd deu gau- schen nacht geschoten. De Serviërs deden in deu ochtend eenen aanval op de stad, doch werden na drie uren vechtens afgeslagen. Haarlem, 26 November 1885. Het Stedelijk Museum teu Raad- huize alhier is verrijkt geworden met eeu gescheuk van den heer W. E. van Pappelendam, kunstkooper te Amsterdam, zijnde het portret in olieverf van den schilder Wijbrand Hendriks, alhier overleden 28 Ja nuari 1831. Het portret is van de hand vau A. de Lelie. De Rechtbank alhier heeft gis- tereu vonnis gewezen in de zaak van P. K. F., die in de vorige week, wegens de bekende feiten gepleegd in het begin van September jl., te recht stond. Hij werd veroordeeld, overeen komstig het requisitoir van het O.M., tot 4 maanden cel en f 7,50 boete. Op de volledige lijst der be kroningen, toegekend door de inter- jaren later. Gij hebt dus uw moeder in 't geheel niet gekend? Helaas neen, alleen door haar portret kan ik nog een voorstelling van haar maken. Waaraan is zij gestorven? Van verdriet, mevrouw. Eu uw vader? Van ergernis en wanhoop. Bij het uitspreken dezer laatste woorden, die hij op levendigen, bijna hartstochtelijken toon uitsprak, werd hij beurtelings rood en bleek. De herinnering aan de regels, die zijn vader hem had nagelaten, met be trekking tot deu man, in wiens na- hijheid hij zich nu bevond, stond hem levendiger dan ooit voor den geest en maakte hem nog meer op gewonden. Hij stond op, om aan dit pijnlijk gesprek een einde te maken. De hertogin merkte zijn opgewon denheid en zeide op vriendelijken toon nationale jury aan de Nederland sche kunstenaars en kunstenaressen, wier werken in de afdeeling fraaie kunsten der Antwerpsche wereld tentoonstelling ingezonden waren, komt o. a. voor A. Gemuud alhier, met eene eervolle vermelding. Maandag jl. gaf deheerMaju in den schouwburg alhier eene voor stelling op microscopisch gebied, beueveus eene iu de spectroscopie. De aanwezigen, niet zoo talrijk op gekomen, wegens het concert van «Zang en Vriendschap», waren '.en zeerste voldaan. Maandag en Dinsdag e. k. zal de heer Maju in eene aanschouwelijke voorslelliug den loop der hemellicha men behandelenougetwijfeld voor de jeugd zeer leerzaam eu belang wekkend voor iedereen! Tengevolge der werkzaamhe den, verbonden aan de nieuwe inrich ting van het Museum van Kunst nijverheid alhier, zal de toegang voor het publiek tijdelijk zijn ge sloten de gelegenheid om de biblio theek op de gewone uren te bezoe ken blijft, niettemin geopend. Dinsdagavond schetste de heer F. Smit Kleine voor een talrijk pu bliek, in de bovenzaal van den «Nieuwen Schouwburg», een over zicht van het leven en de poëtische werken van de schrijfster Carmen Sylva, het ,pseudoniem der begaafde koningin van Roemelië, Elizabeth. Spreker gaf in welgekozen en goed vertolkte citaten een denkbeeld van hare gaven; deed zien, hoe zij in verschillende tijdstippen van haar gemoedsleven waren ontsprongen en wekte een juiste voorstelling van hare wijsgeerige eu aesthetische levensopvatting. De aanwezigen luisterden met de meeste aandacht toe en de herhaalde bijvalsbetuigingen, die spreker ten Vergeef mij, ik word zelfzuch tig! Ik heb treurige herinneringen bij u opgewekt. Ik hoop, dat wij spoedig' weder het genoegen zuilen hebben, u bij ons te zien. Met een buiging nam de jonge man van het echtpaar afscheidhij giDg naar de deur, om zich te ver wijderen toen zijn blik plotseling op een meisjesportret viel, dat in eeu breede, vergulde lijst aan den muur hing; verschrikt bieef hij staan en beschouwde het portret, terwijl de hertog en zijne gemalin hem nieuwsgierig aanzagen. Wat scheelt u, mijnheer De Langes? vraagde de hertogin. O, dat beeld! Die vrouw! stamelde Henri. Dat is het portret van ons on gelukkig kind, waarover ik u zoo even sprak. Hebt gij iemand gekend, die op dat portret geleek' Een huivering ging den jonge ling door de leden; hij dacht een

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1