Moeder en Zoon. 3e Jaargang. Zaterdag 28 November 1885. No. 736. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Oegeüjks uitgenomen Inn- or eigemeene Feestdagen. AD VERTENTIËN: 4I.GKMHK\ ÜVEU/.ICHT. FEUILLETON. IIINNPiMiAND. Voor Haarlem per maand40 Centn. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenlandompmime Générale de i ublicïte Etrangère G. L. J)A UBE do., JOH. F. JONES. Sncr., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. fan 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cente, Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot Ts middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 30 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs eu leden der Nedcrlandaclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebbea op pertooH van diploma vrijen toegang, donateurs roet gezelschap, leden met i dame. Museum van kunstnijverheid op hst Pa-vil,josn. Ingang Dreefzijde 3e deur. Geopend dagelijks van 30 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateur* en •den der1 M l""A »an Nederland en meer bijzonde: i 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. iU Ü1UIUJIIO I O n, OL' -- 1 1-13 1 3 n •- 11 Nederlandsche Maatschappij te? bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs reet gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral land en meer bijzonder van het Haarlernsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdagbon- en Feestdagen, van 30—5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorioepeude toegangskaarten voor een geheel jasï repend van 15 April tot 34 October alie werkdagen van 104 uur, vaa 15 October tot 34 April op die dagen van 308 uur tegen betaling van 25 cenis per ncsc ira- l-:_ .3kj... .1- O k„. ..-il ij". i_: 1 1 alleen op ïondagen kosteloos van 3 24 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet .toegelaten; kinderen van 8 lot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide.- Ttvlers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zou- en Feestdagen van 3 3—8 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geop«d Teylers museum Woensdag en Zaterdag van 2- Geopend dagelijks uitgenomen I Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van i2 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. De Spaansche fondsen openden gisteren te Londen op 50.50 pet., maar herstelden later op telegram men uit Madrid, volgens welke alles rustig is, en de verandering van Regeering oogenschijnlijk zouder moeite zal geschieden. Sagasta aan vaardt het vormen van een Kabi net onder de koningin-regentes. Alle constitutioneele partijhoofden beloofden het Kabinet-Sagasta te zullen steunen. Het wetsontwerp tot verlenging van de socialistenwet wordt door de Duitsche regeering gemotiveerd met de bewering, dat de socialis tische agitatie nog even sterk is als te voreü, dat met de bedreigingen der anarchisten nog steeds wordt voortgegaan, en dat o. a. de moord, op den commissaris van politie Rumpff te Frankfort gepleegd, daar voor het duidelijkst bewijs levert. «Indien het al waar moge zijn, dat het aantal misdrijven en woelingen van socialistischeu aard niet is toe genomen, dan moet dit uitsluitend aan den repressieven en preventie ven invloed der socialistenwet wor den toegeschreven. Het zal derhalve noodzakelijk zijn, de bepalingen der wet te blijven handhaven.» Van welingelichte zijde wordt verzekerd, dat Bismarck vasthoudt aan de welwillende voorstellen, die ten doel hebben de kwestie over de Carolinen bij te leggen, en dat het tegenwoordige, conservatieve minis terie in Spanje die voorstellen drin gend zal aanbevelen aan het libe rale ministerie, dat er nu zal optre den. Het trekt zeer de aandacht, Vryj naar het Ilaliaansch door Dr.... 23) Xle Hoofdstuk. Pandolfo's oogen begonnen te schitteren. Hijmompelde hij, en toen zich plotseling tot Gaston wendende, fluisterde hij Gij moet weggaan en mij met dien man alleen laten. Tot heden avond! Tegen middernacht ben ik in den schouwburg La Renaissance. Hij opende de deur en ontmoette op den drempel den bediende van den graaf De Mallepeyre. Beiden herkenden elkander. Een oogenblik later stond Pandolfo tegenover Au- I tonio. Gij kent mij vraagde An- dat de Duitsche kroonprins Woens dagavond laat nog met Spauje's gezant een gesprek had dat twee uren duurde. Men meent dat dit gesprek de kwestie der Carolinen betrof. Alle Duitsche dagbladen spre ken met zeer veel sympathie over koning Alfonso, en zijn zeer be kommerd over Spanje's toekomst. De proclamatie van de jeugdige princes Mercedes tot koningin van Spanje zal slechts voorloopig zijn, daar men wil afwachten of de konin gin, die vier maanden zwanger is, soms een mannelijken ergenaam van den troon het leven schenken zal. Particuliere telegrammen uit Madrid melden, dat aldaar zeer groote opgewondenheid heerscht; men vreest, dat er elk oogenblik een opstand ten gunste der repu bliek kan ontstaan. Alle troepen zijn in de kazernes geconsigneerd, en er hebben tal van inhechtenisnemin gen plaats. Ook uit het Noorden van Spanje komen verontrustende berichten om trent een dreigenden opstand der Carlisten. Van weerszijden hebben wape ningen plaats. Particuliere dépêches uit Madrid melden, dat de Carlisten zich orga- uiseeren en reeds 6000 man onder de wapenen hebben staan. Het gerucht loopt dat Zorilla heimelijk Londen heeft verlaten om met andere revolutiehoofdeu zich naar Spanje te begeven, ten einde daar de republiek uit te roepen. Uit Madrid verneemt de Timesdat de koningin weigert aan eenigen poli- tieken maatregel hare goedkeuring te geven tot na de begrafenis van den koning. De Ministers behouden tonio na een oogenblik van stil zwijgen. Ik heb u nooit vergeten en zal dit ook nooit doen, riep Pan dolfo op hartstcchtelijken toon uit. Gij zijt het zeker, die van mijn afwezigheid gebruik gemaakt hebt, om de koffers en kasten hier in de kamer open te breken. Ja zeker, dat ben ik geweest. Wat komt gij nü hier doen? Ik kom u een voorstel doen, namelijk, om van u te koojen, wat ik u niet kon ontstelen. Pandolfo brak in een luid ge lach uit. Als gij toegeeft, zijt gij mor gen rijk, vervoigde Antonio, zon der zich door de vroolijkheid van zijn vijand van zijn stuk te laten brengen. Ik wil ti niet lang op houden; wilt gij honderd duizend francs, dan zult gij ze hebben. Honderd duizend francs! herhaalde Pandolfo schouderopha- dienteng'evolge voorloopig hunne portefeuilles. Deze politieke onzeker heid verergert den toestand. De regeering neemt buitengewone maat regelen tegen da Carlistische woe lingen. De Spanjaarden zijuopdeze berichten ter Londenscbe beurze weder gedaald en sloten zwak. Het Noorderleger onder bevel van Martinez Campos zal dertig duizend man tellen. De Indépendance Beige ont vangt uit Madrid een telegram van 26 Nov. waarin wordt gemeld dat de maarschalk Serrano is overleden. De heer Hendricks, vice-president der Vereenigde-Staten, is giste renmorgen plotseling te Indianapolis overleden. De Oostenr. Politische Corres ponded deelt mede, dat de Oosten- rijksche gezant te Belgrado, de heer IChevenhüller, van zijne regeering de opdracht heeft ontvangen om zich naar het B uigaar sche hoofd kwartier te begeven, ten einde aan Vorst Alexander mededeelingtedoen van de bedoelingen der groote mo gendheden ten opzichte van de sta king der vijandelijkheden. De Standard verneemt uit Pirot dat de positie van bet Servische leger minder hachelijk is, dan ge meld werd. De linkervleugel houdt nog steeds de stellingen in den om trek van Tzaribrod bezet, waar 14,000 man tot dusverre alle Bulgaar- sche aanvallen en ook omtrekkin gen verijdelden. Ook te Belgrado is de toestand kalmer. De hoop op overwinning herleeft. De Woensdag te Constantino- pel gehouden zitting der conferen tie is zonder resultaat gebleven, tengevolge van de gereserveerde hou- lend en op verachtelijken toon. Nu, dan tweehonderd duizend? Zeg zelf maar, hoeveel gij hebben moet; wat gij vraagt, krijgt gij. Wat kan mij uw geld sche len antwoordde Paiidolfo op den zelfden verachtelijken toon. Het geheele vermogen van de gravin De Mallepeyre kan mij niet geven, wat ik eisch. En dat is? vraagde Antonio. Mij op u en op haar te wre ken.... Bah! voor mij zeiven ben ik in 't geheel niet bang, anders zoudt gij mij niet hier zie nen voor de gravin - wat zoudt gij daaraan hebben? Dat weet gij zeer goed en de gravin eveneens, en dat zij er bang voor is, bewijst uw komst alhier. De gravin is rijk, gezien en machtig; zij zal wel zorgen, dat de brieven niet in verkeerde handen komen. ding van den Engelschen gezant. De eerstvolgende zitting zal Zater dag worden gehouden. Uit Constantinopel wordt aan de «Stazfarzf geseind dat VorstAlexau- der aan de Porte heeft medege deeld een wapenstilstand te weige ren, tenzij op Servisch grondgebied. Alexander verzocht tevens den Sul tan, de zending van eenen Turk- schen commissaris naar Oost-Roe- melië uit te stellen tot na het einde van den oorlog. Deze mededeelingen hebben het ongenoegen van de Porte opgewekt, want deze vreest dat Alexander slechts tijd wil winnen om de Serviërs te verslaan en daar na Oost-Roemelië toch te behouden. De Porte blijtt er daarom op staan dat Alexander onmiddellijk den wa penstilstand aanneme. Haarlem, 27 November 1885. De heer mr. E. de Vries, griffier bij het kantongerecht te Zierikzee, is door Ged. Staten, met ingaDg van 1 Januari a. s., benoemd tot commies-chef der 5de afd. ter pro vinciale griffie. Door het provinciaal bestuur van Noord-Holland is gisteren bij enkele inschrijving aanbesteed lo. Het driejarig onderhoud der rijkszeewering op het eiland Tessel, provincie Noord-Holland. Raming f4860 per jaar. Minste inschrijver de heer W. Hillenius, te Tessel, voor f 4838. 2o. De uitvoering van eenig bag- gerwerk in het Zuider-Bnitenspaarne. Raming f2465. Minste inschrijver de heer J. Holster, alhier, voor f2272.50. De opbrengst van het perso nenvervoer der Noord-ZuidhollaDd- Pandolfo lachte spottend. Waarom wilt gij ze voor twee honderd duizend francs van mij koe pen, terwijl u noch de gravin iets aan de papieren gelegen is? Is dat uw laatste woord? Nog niet; gij meent, dat de gravin het zal weten te verhinde ren, dat de papieren haar man ter hand gesteld zullen worden, maar wie zegt u, dat ik ze alleen aan den graaf zal zenden? Aan wien dan anders? Die kostbare briefjes, op rose papier, die nu wel is waar niet meer zoo geurig rieken, heb ik in drie hoopjes verdeeld, en een dezer hoop jes zal heden avond nog in handen komen van den vicomte, Lodewijk de Mallepeyre. Van haar zoon? Ellendeling, ik heb u altijd wel voor een laag- hartigen schurk gehouden, maar ik dacht niet, dat gij zoo diep gezon ken waart. Maar wacht sche stoomtramweg - maatschappij HaarlemLeideu bedroeg in de maand Oct. 1885 f 4265.58, het goe derenvervoer bedroeg f 286.78, zijnde over het totaal f5.2472 per dag kilometer. De Gymnastiek-Vereeniging «Sparta» alhier, heeft bij gelegen heid van haar 10 jarig bestaan een Scherm- en Gymnastiekwedstrijd uitgeschreven, welke zal worden gehouden op Zaterdag 23 en Zondag 24 Januari 1886 in de concertzaal der sociëteit «Vereeniging» alhier. Tot deelneming aan dien wedstrijd is aan alle Gymnastiek- en Scherm- vereenigingen in Nederland eene circulaire gezonden. De wedstrijd ia persoonlijk en zal worden gehouden op degen, sabel, langen stok en geweer. Voor elk wapen zijn drie prijzen beschikbaar gesteld, n. 1. een verguld-zilveren medaille, een zilveren en een bron zen medaille. De directeuren der deelnemende vereeuigingen of hunne plaatsver vangers nemen deel aan den eerewed- strijd op den degen. Prijs. Een prach tige eeredegen, uitgeloofd door den Heer S. de Jager alhier. Voor den Gymnastiekwedstrijd, bestaande in een reeks vrijoefeningen, zijn vier prijzen uitgeloofd als: een gouden medaille, een verguld zilveren me daille, een zilveren medaille en een verguld bronzen medaille. Eerevoor zitter van dit feest is de heer Er. Lieftinck, lid van de Tweede Kamer. Naar De Amsterdammer ver neemt, heeft zich dezer dagen eene commissie uit deHaagsche schilders vervoegd bij den Minister, met het doel hunne zienswijze over hunne bedenkingen tegen de inrichting en versiering van het Rijksmuseum te Amsterdam kenbaar te maken. Hij haalde een revolver uit zijn zak, maar de vroegere politie-be- ambte had zijn tegenstander te nauw keurig gadegeslagen, om door zijn handelwijze het minst uit het veld geslagen te zijn. Op hetzelfde oogen blik hield hij Antonio een dubbel loopspistool op de borst en zeide hij, schamper lachende: Zooals gij wilt, oude jongen! Steek uw revolver maar gerust weer in den zak; ik ben op alles gevat en heb mijn maatregelen genomen; daarenboven hadt gij nog maar een nutteloozen moord meer op uw ge- weteD, want gij hadt bij mij, even min als in mijn koffers, de bewuste papieren gevonden. Gij hebt ze dus niet meer? Dan hebt gij ze uw bondgenoot ge geven. Misschien. Aan hem, dier. ik zoo even ont moette? Kent gij hem?

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1