Moeder en Zoon. 3e Jaargang. Maandag 30 November 1885. No. 737. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en algemeene feestdagen. ADVERTENTIËN: Voor zijn fatsoen FEUILLETON. Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor net Buitenland -, (.ompagnie Générale de x ublicite Etrangère G. L. DA UBE 3' Go., JOH. F. JOH GS. Stier., Parijs, 31 bit Faubourg Montmartre. ran 1—5 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cent». Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur; MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefcijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 conts per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij tor bevorderiug van Nijverheid hebbea Of fertooa van diploma vrijen toegang, donateurs roet gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateur* •den der Nederlandsche Maatschappij ter bevorderiQg vaa Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst eu geschiedenis, voor»l van Nederland en raeer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Krnisweg No. 69. Geopeud dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van J05 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaat 1 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per peraoon, alleen Of Ion dagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beucden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kiuderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Ttvlers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van J1o uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geoptmi Woensdag ea Zaterdag van 24 unr. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van l2 en Donderdag van 28 uur. Toegang (dour Oudegroenmarkt) vrij. Het menschelijk opzicht speelt in de wereld een zeer groote rol, en bijna ieder houdt bij zijn daden rekening met hetgeen anderen er van zullen zeggen. Zeker, er zijn eenige wetten en vormen, waaraan elk, die den naam van beschaafd mensch wil dragen, zich moet hou den omdat hij bij nietopvolging daarvan buiten het verkeer met fat soenlijke menschen wordt gestooten; maar de gewoonte om zekere vor men in acht te nemen ten opzichte van anderen, is vooral in den laat- sten tijd tot een ziekte overgesla gen, die hare ernstige, ja, bedenke lijke zijde heeft; en daarom dunkt het ons goed, heden eens spijkers met koppen te slaan en op een dreigend gevaar te wijzen. Rijken en armeD, ouden en jon gen beijveren zich tegenwoordig, om zich angstvallig af te vragen«is dit of dat, wat ik ga verrichten, niet beneden mijn fatsoen of zelfs in strijd daarmede?» Zoo is langzamer hand dat zoogenaamd «fatsoen» de tiran geworden, die ons allen be- heerscht en overheerscht en onge hoorde wetten stelt aan zijn onder danen, en de leden der maatschappij maken het elkander uiterst lastig, door bet in acht nemen van alles, wat onder dat rekbare woord fat soen verstaan wordt. Om hun fatsoen te houden gaan de aanzienlijken 's zomers geregeld naar het buiten land, ofschoon zij vooraf weten, dat «Oost West, thuis best» is en zij in weerwil van de peperdure hötels en de onvermijdelijke fooien, in weer wil van de buitengewone onkosten, die zij zich moeten getroosten, aan velerlei ongemakken, vermoeienissen Vrij naar TietItaliaansch door Dr.... 24) Xle Hoofdstuk. De pauze duurde langin de loges en beignoires heerschte een groote drukte en buiten in de couloirs en gangen herhaalde men op allerlei wijzen de melodieën, die kort te veren zulk een hij val hadden inge- oogst. Het slot van het stuk gaf aanleiding tot een nieuwe ovatie aan de gevierde kunstenares, die huiten zich zelve was van genot. Maar er was ook niemand, die haar dit ge not misgunde of die niet gaarne het zijne had bijgedragen, om dit te vermeerderen. Henri en Gaston verlieten hun en ontberingen bloot staan, terwijl het genoegen, dat zij gesmaakt heb ben, in eigen land en eigen omge ving met minder opofferingen te smaken viel. Om hun fatsoen geven zij 's winters in hun woonplaats kost bare partijen, die zij wel zeer goed kunnen betalen, maar waarvan zij zeer gaarne verschoond hieven, om dat zij weten, dat er na afloop der partij door velen van hen, die van hun gastvrijheid gebruik maakten, allerlei gegronde of ongegronde aanmerkingen zullen gemaakt wor den. Om hun fatsoen niet te ver gooien laten de zonen dier aanzien lijken menigmaal jeugdige meisjes van lager stand, aan him lot over, nadat zij haar eerst het hoofd op hol gebracht en dure eeden van trouw en liefde gezworen hebben en, of het met het fatsoen dier meisjes dan gedaan is, daarmede wordt dan minder rekeniDg gehouden. Doch het is vooral in den gegoe den burgerstand en bij heD, die tus- schen de rijken en de burgers in staan, vooral bij ambtenaren, van eenig gewicht, dat er veel om het fatsoen gedaan en gelaten wordt! Men behoeft slechts rond zich te zien en men heeft tal van voorheel den voor oogen; de vrouwen uit dien stand stellen zich op dat punt buitengewone eischen, en door haar ijdelheid en trotschheid, want dit zijn de ware redenen, brengen zij zich zeiven en haar gezin in het verderf, 't Is of het heden noodza kelijk is, dat ieder zich een paar graden boven zijn stand en zijn in komen moet verheffen, wil hij den naam van fatsoenlijk mensch dra gen. Om thans per spoor in de derde klasse te reizen, wie zou dat onder de mannen uit dien stand nog dur ven? Immers in die klas reist Jan en alleman en Mijnheer is toch te plaatsen. Nu naar haar toe! riep de laatste, wij moeten haar gelukwenschen. Henri liet zich medevoeren. Zij kwamen zonder moeite tot in de couloir, waar een tal van hee- ren, meerendeels aandeelhouders van den schouwburg, zich verdrongen, om de kunstenares hun gelukwen schen aan te bieden. Gaston had zich, tijdens zijn ver blijf te Parijs, zulk een gemakke lijkheid van bewegen eigen gemaakt, dat hij, zoo al niet zonder moeite, zich door de lange reeks van be wonderaars wist te dringen. Toen hij met Henri aan de deur verscheen, klonk uit de loge een vroolijke uit roep; Minny snelde naar den in gang, greep de beide handen van Henri en leidde hem naar biDnen. Wat doet het mij genoegen, dat gij gekomen zijt, zeide zij op een toon, die bewees, dat zij meende, wat zij zeide. Kom mede voornaam om zich daarmee af te geven. Liever zich wat in het huis houden beholpen, om maar den grooten heer uit te hangen! Wie het maar half kan doen, is lid van de eer.e of andere voorname sociëteit, waarvan de programma's en invita tiebiljetten in het Frausch gesteld zijn en waar men verzocht wordt in gala te verschijnen. Om zijn fatsoen op te houden tegenover gelijken en ondergeschikten is Mijnheer lid ge worden en gaat er, bij feestelijke gelegenheden, met zijn dames heen, die dan natuurlijk in een kostuum volgens de laatste mode gekleed zijngeen opoffering is daarvoor te groot en niet zelden gebeurt het, dat kleermaker en modiste niet maanden, maar jaren op hun geld wachten, omdat de fatsoenlijke fami lie nog zooveel andere uitgaven, al weer voor het fatsoen, te doen heeft. Die het tegenwoordig maar even kan doen of meent te kunnen doen, houdt er rijtuig en paarden en vooral de onmisbare lakeien op na, die, in kostbaar livrei gekleed, aan de we reld moeten verkondigen, hoe fat soenlijk en voornaam Mijnheer en Mevrouw toch zijn. Wie in hooger kringen verkeert, vreest voor onfat soenlijk beschouwd te worden, als hij geen de, van, von of eenig ander adellijk voorvoegsel voor zijn naam draagt en er geen wapen op het portier van zijn rijtuig geschilderd is. Voor hun fatsoen laten burger lieden, die in kruideniers- en an dere winkels, althans met den handel rijk geworden zijn, hun zoons de hoogeschool bezoeken, omdat het o zoo fatsoenlijk staat, als men een dokter, advokaat of een anderen Ms. of Dr. tot zoon heeftdie heertjes maken er dan groote ver teringen (dat staat immers fatsoen lijk!) studeeren weinig of in 't ge heel niet, ruïneeren hun ouders, komen eindelijk thuis als mislukte studenten en schamen zich dau voor hen, die alles opgeofferd hebben. Diezelfde burgerklasse rekent zich welstaanshalve verplicht alle pu blieke vermakelijkheden te bezoe ken, niet alleen om het plezier, daar tegenwoordig te zijn, maar vooral om er met al de familieleden, die statig- uitgedoscht zijn, gezien en bewonderd te worden. Bij voorkeur wonen zij de uitvoering vanFransche en Duitsche opera's en tooneelstuk- ken bij, waarvan zij niets verstaan en klappen in de handen, trappen met de voeten zoo hard zij kunnen om aldus te tooneD, wat fatsoenlijke lieden zij toch zijn. Op het bal drinken ze natuurlijk niets dan wijn, het liefst champagne, was er nog duurder drank te bekomen, ze zou den dien voor hun fatsoen drinken! Bij gelegenheid van trouwplechtig heden is niets te duur, als het maar kan dienen, om voor het oog der wereld buitengewoon fatsoenlijk te zijn. Alle familieleden zijn van top tot teen in nieuwe kleederen ge stoken, tal van rijtuigen brengen hen naar stadhuis en kerk en een luisterrijk diner of schitterend brui loftsfeest is wel het minst, wat men doen kan om te laten zien wie en wat men is. Ongelukkigerwijze blijkt later dikwijls, dat men te veel voor zijn fatsoen gedaan heeft en de leveran ciers tevergeefs om hun geld ko men; men vertrekt dan met de Noorderzon of neemt een curator hij den arm, die het met de credi teuren op een aacoordje gooit en na homologatie a 5 pet. is men weer even fatsoenlijk als vroeger, Ja, dat is het gevolg van dat oogendienen; de weelde van dezen tijd zoozeer als de malaise, die bijna overal en ga hier naast mij zitten.' Ik weet op 't oogenblik niet anders, dan dat uw talent heerlijk heeft geschitterd, juffrouw Minny! Vindt gij dat vraagde zij met van vreugde stralende oogen. Ik heb nooit zoo iets gehoord. Is dat zoo? Of doet gij even als de anderen en wilt gij mij slechts een compliment maken? Maar hebt gij dan niet ge zien, met hoeveel geestdrift wij u hebben toegejuigt? vraagde Gas ton, die inmiddels dichter bij ge komen was. Wel zeker! Ik heb u beiden gezien en niets heeft mij meer van mijn succes overtuigd dan uw blik ken. Gij zijt toch een goed kind, zeide Henry op hartelijken toon; nu is uw toekomst verzekerd, en staan u en uw moeder betere dagen te wachten. Ik hoop het. Maar dat is zeker! zeide Henry levendig, de eerste stap, en tegelijkertijd de moeielijkste, is gedaan. Daar hebt gij gelijk in, viel zij hem aarzelend in de rede. - Morgen ligt heel Parijs voor uw voeten. Minny schudde het blonde hoofdje, en haar gelaat betrok slechts even. Toen vatte zij Henry bij de hand en trok hem ter zijde; verrast volgde de jongeling haar. Wij hebben niet veel tijd om te praten, zeide zij, terwijl zij een blik wierp op de talrijke schaar, die op hen stond te wachten; wij moeten het dus doen, zooals de di recteur heden avond deed: kort en bondig; hij heeft namelijk mijn jaar wedde verdubbeld, zoodat ik nu vierentwintig duizend francs ont vang. Maar dat is een kapitaal! Zeker, maar er zijn ook din- heerscht, vindt haar grond in dat offeren op het altaar des fatsoens! Tot zelfs onder de arme klasse is dat denkbeeld van en dat streven naar zijn fatsoen houden doorge drongen Ga des Zaterdags, waarde lezer, eens de bank van leening voorbij en ge zult zien, hoeveel lieden daar binnentreden om de panden te lossen, de kleederen en sieraden, welke zij om hun fatsoen niet te vergrabbelen, op den feest- f willen dragenvergeet vooral ook niet op Maandagmorgen weder om daarlangs te gaan en ge zult dezelfde goederen weer zien inbren gen, die Zaterdags gelost werden, maar die nu moeten dienen, om er week mee rond te komen. Ja, wat wordt er al niet gedaan, om zijn fatsoen op te houden? De afgevaardigde acht zich daardoor verplicht, nu en dan een woordje mee te spreken te midden der be schreven vaderen, en te pas of te onpas bespreekt hij de belangen zijner kiezers, zegt een van buiten geleerde les op, maar staat bedrem meld en verrast, als hij voor de vuist zijn voorstellen verdedigen moet, gelijk nog onlangs bleek in de Tweede Kamer bij de behande ling over het verleggen van den Maasmond: Geen man van stand acht zich meer fatsoenlijk, als hij in het knoopsgat van zijn jas of op de borst het teeken draagt, dat «Deugd adelt». Ziet hij geen kans een ridderkruis machtig te worden in eigen land, dan wendt hij zich tot den vreemde, laat zich tot con sulair agent aanstellen van ik weet niet welk onbekend potentaatje of koopt een ridderlintje bij de een of andere solide onderneming daarin. Velen zelfs, durven om hun fatsoen niet voor hun godsdienstige of staat kundige meening uitkomen en hou den er de opinie op na van dege nen, die hun fatsoenlijk toeschijnen. Is het niet belachelijk, neen, be treurenswaardig, dat we zoo ver gekomen zijn, dat zulk een vormen dienst voor degelijkheid en fatsoen lijkheid wordt aangezien en lieden die uiterlijk hoogst wellevend zijn, maar in stilte de kat in het don gen, die minder prettig zijn. Wat dan? Gij kunt mij een grooten dienst bewijzen. Welke, juffrouw Minny? Gij twijfelt toch niet.... Misschien toch wel. Maar zeg mij dan eerst, wel ken dienst gij van mij begeert. Gij moest heden avond met moeder en mij soupeeren, zeide zij half verlegen, halt spottend. Henri maakte een beweging, alsof hij door dit onverwacht aanbod half verschrikt was. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1