\IHM- ADVERTENTIEBLAO. Moeder en Zoon. Woensdag 2 December 1885. No. 739 FEUILLETON. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal musetim op liet Paviljoen. Ingang aan de J)reefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 16 tot 4. uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlaudschc Maatschappij tor bevordering van Nijverheid hebben op Mrtoon van diploma vrijen toegang, donateurs roet gezelschap, leden roet 1 dame. Museum van kunstnijverheid, op het Paviljoen. Ingang Preefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 toe 4 uur. Toegang 25 cents por persoon. Donateur» •den der Nederlandsche Maatschappij ter bovordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden inet 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst ou geschiedenis, vooral fan Nederland en meer bijzonder van het Haariemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- eu Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaart on voor een geiiccl jaar 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Xendagen kosteloos van 124 nur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Wêvlert museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen vau 11uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag eu Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopoi Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 2—8 uur. Toegang (deur Oudegroeumarkt) vrij. ABONNEMENTSPRIJS: ¥oor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Mo mm era 5 UerseStijni Dagelijks iiiiggnsn Zon- en Higeitiesee Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan liet Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: (uinpuvnte Générale de l ubheite Btrangère G. L. BAUBG Jp Ge., JOH. F. JONGS. Sucr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. AD VERTENTIËN van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. Wij ontvangen de volgende op roeping Landgenooten Het arme Aruba, een der eilanden van de Nederlandsche Kolonie Cu racao, wordt door eeu vreeselijken hongersnood geteisterd vooral door de geriDge opbrengst der Aloë- cultuur. Langzamerhand tot diepe armoede gebracht, wordt de onge lukkige bevolking van dat eiland nu, door geheel mislukken van den oogst een gevolg van aanhou dende droogte een prooi van diepe ellende. Hartverscheurend zijn de tijdingen die vau daar tot ons komen. Duizenden lijden gebrek! De ellende is onbeschrijflijk! Niet te vergeefs zullen wij een beroep doen op uwe liefdadigheid. Schitterde de Nederlandsche liefda digheid waar het gold de rampen te lenigen door overstrooming, aard beving en cholera in Spanje en Italië veroorzaakt, voorzeker de bede om brood, de bede om redding voor den vreeselijken hongerdood, door de inwoners van het Neder landsche Aruba tot U opgezonden, zal niet onverhoord blijven. Gaarne belasten wij ons met ont vangst van giften, die onmiddelijk naar Aruba zullen worden overge maakt en waarvan wij later in de Nieuwsbladen rekenschap zullen geven. H. B. Kip, oud-goeverneur van Curacao, ('s Gravenhage, Balistraat no. 80). D. Gaerste Wz., Gezaghebber van Aruba, ('s Gravenhage. Amsterdam- sche Veerkade no. 37.) C. W. R. Scholten Jr., Directeur Vrij naar het Italiaansch door Dr.... 26) Xlle Hoofdstuk. De knecht verwijderde zich, om onmiddellijk aan den hem opgedra gen last te voldoen; eenige minu ten later stond het souper gereed, en verwijderde zich de dienende geest, na Antonio nog te hebben medegedeeld, dat hij slechts had te schellen, indien hij nog iets be geerde. Nauwelijks was Antonio alleen, of hij begon nauwkeurig de loeali- teit op te nemen; de uitslag van dit onderzoek was volkomen bevre digend. De kamer, waarin hij zich be- vau de K. W. I. Maildienst, (Am sterdam, Tesselkadestraat 9.) Mr. Harvy Barge, lid van het Hof van Justitie, en van den Raad van Bestuur in de kolonie Curacao. (Amsterdam, Nieuwe Heerengracht 101.) G. A. B. Helemund, oud lid van de Kolome en raad. (Amsterdam P. C. Hoofdstraat 162). Zeker zal de commissie zich niet te vergeefs tot Nederland om hulp wenden. De nood is hoog gestegen op Aruba. De commissie verzoekt aan alle Nederlandsche dagbladen deze op roeping ter kennis hunner lezers te willen brengen. De Redactie van deze Courant ver klaart zich volgaarne bereid gel delijke bijdragen voor bovenstaand doel te ontvangen. Van iedere onvangst zal mededee- liug en verantwoording in dit biad geschieden. IMIKMUIX OVKIMICIIT. Zaterdag zijn in Engeland en Ierland tengevolge van den uitslag der verkiezingen, op verschillende plaatsen ongeregeldheden voorgeval len. Te Nottingham is het Zaterdag avond een klein oproer geworden de menigte werd door politie te paard en vervolgeus door een charge der troepen uiteengejaagd. Te Londonderry was opstand. Na de nederlaag van Mac Carthy vie len de nationalisten de protestanten aan. Verscheidene personen werden gekwetst, onder anderen de magis traatspersoon die de arrestatiën leidde. De lijkstoet, die gisterenmorgen ten 10 ure het paleis te Madrid vond, was slechts door een dunne wand van de groote eetzaal gesehei den, zoodat hij het geheele gesprek van de gasten, die het dichtst bij hem zaten, konde verstaan. Maar hiermede was Antonio niet tevreden, hij wilde ook zien. Dit ging zeer gemakkelijk; met behulp van een zakmes had hij spoedig een gat in den muur gemaakt, waardoor hij de geheele zaal kon overzien. Om het zich gemakkelijk te maken, schoof hij de tafel tegen den muur en ging er tegen leunen. De gasten kwamen langzamerhand binnen, en men be- gou plaatsen te zoeken, om te trach ten, den avond zoo mogelijk in aan genaam gezelschap door te brengen. De eere-plaats was voor Minny be waard naast haar namen de schouw burgdirecteur en de rijke aandeel houder, die het feest gegeven had, plaatstegenover haar zaten Henri, Gaston en Lodewijk de Mallepeyre; het was Gaston gelukt Minny's verliet, was samengesteld uit de grootwaardigheids-bekleeders van de geestelijkheid en hel koninklijke huis. De troepeu stonden tot het station en haie opgesteld, alwaar de leden van het ministerie hunne op wachting maakten. De stoet heeft tegen den middag het Escuriaal be reikt, alwaar na het uitspreken eener mis, het stoffelijk overschot in den koninklijken grafkelder is bijgezet. In de provincie Lerida heeft zich eene gewapende bende vertoond; zij werd echter door de boereu ach ter volg-d en spoedig uiteengedreven. Eene officieele dépêche, te Londen ontvangen, gedagieekend Rangoen 30 November, meldt, dat de koning van Birma een parlementair ge- zondeu heeft, welke de Engelsche flo'.tille den 26en, op 30 mijlen af- stands van Maudalay, ontmoette. Deze verlaugde in 's konings naam een wapenstilstand, waarop generaal Prendergast antwoordde met den eisch van onderwerping van het Birmaausche leger en overgave van Maudalay. Den volgenden ochtend stond koning Thebau alle eischeu toe.De forten van Ava gaven zich over met 28 kanonnen, terwijl het leger de wapenen neerlegde. Den 28e is generaal Prendergast naar Manda- lay gegaan. RËWALAM). Haarlem1 December 1885. Het Comité tot oprichting der Haariemsche Schouwburgvereeni- ging heeft bij circulaire de inschrij vers voor aandeelen in eene nieuw op te richten schouwburg alhier van hunne verplichtingen ontslagen. Aangezien zoo heet het in de cir culaire zonder een belangrijk moeder naast zich te doen plaats nemen, hoewel de plaats naast den gastheer voor haar bestemd was. Maar daar Gaston, of hij wilde of niet, wel moest afzien van de kans, om naast de dochter een plaats te bekomen, wilde hij zich toch van de moeder meester maken. Gaston bereikte hiermede volko men het beoogde doel; de oude dame was er zeer gevoelig voor, en werd nog spraakzamer, toen hij haar eenige glazen madera inschonk, die mevrouw Millner boven de inland- sche wijnen verkoos; zij bedankte hardnekkig voor een glas bourgogne; ook hield Lzij niet van champagne, die «naar niets smaakte», 111 die daarenboven nog de slechte eigen schap had, een ouaangenaan gekit- tel i'ii den neus te veroorzaken.» Spoedig werd het gesprek zeer le vendig en Gaston wist dat dan ook behendig op Minny te brengen. Gij zijt een gelukkige moeder, jaarlijksch gemeente-subsidie de op richting tot de onmogelijkheden be hoort, is men tot de treurige nood zakelijkheid gekomen, van verdere pogingen tot de stichting van zulk een schouwburg af te zien. - In de verleden Vrijdagavond gehouden vergadering der vrijzin nige kiesvereeniging alhier, had eene gedachtenwisseling plaats over de adviezen der Liberale Unie betref fende het ouderwijs en de financiën. Wat het eerste betreft werd met 25 tegen 3 stemmen eene motie aan genomen, verklarende, dat de ver gadering de onveranderde handha ving van art. 194 der grondwet wenschelijk acht. Nog werd over eenkomstig een voorstel van den heer 't Hooft hij acclamatie daarbij gevoegd, dat de vergadering het wenschelijk achtte, dat de gewone wetgever aan de grieven der ker kelijke partijen tegemoetkome, waar dit met de liberale beginselen in overeenstemming te brengen is. In zake het belastingstelsel ver- eenigde de vergadering zich met het advies der Unie omtrent de wenschelijkheid van de invoering eener belasting op de inkomsten, zonder eeliter de vraag te beant woorden ot die belasting al dan niet progressief behoort te zijn. De Opper - Ceremoniemeester maakt hekend, dat, ingevolge de bevelen des Konings, het Hof voor den tijd van drie weken den lichten rouw zal aannemen, ingaande op den lsten December eerstkomende, wegens het overlijden van Zijne Majesteit Alfonso XII, Koning van Spanje. Door den directeur der Stoom tramweg-maatschappij Oldambt Pekela is vrije geneeskundige behan- mevrouw, zeide hij, terwijl hij het glas nederzettewaaraan hij slechts even zijn lippen gebracht had, de toekomst uwer dochter is nu voor altijd verzekerd, en u lacht het leven nu ook heerlijk toe. Moeder Millner was juist bezig een lekker stuk kreeft te verorbe ren; zij hield midden in haar be zigheid op. Daar hebt gij gelijk in, mijn heer De Marei; het kind bezit al de goede eigenschappendie een moeder in haar dochter kan wen- schen; ik ben er trotsch op, dat zij altijd zoo liefderijk en dankbaar voor haar oude moeder geweest is! Gij kunt het niet begrijpen, maar een beter kind is er op de geheele wereld niet; en daarbij is ze zoo lief en zoo verstandig! De goede vrouw, die haar kind als een afgod vereerde, kwamen de tranen in de oogen. Het doet mij genoegen, uit deling toegezegd voor het geheele trampersoneel met vrouwen en kin deren. Men meldt ons uit Halfweg: Maandag a.s. zijn de werkzaam heden aan de beetwortel-suikerfa briek alhier, wat het verwerken der beetwortelen betreft,reedsafgeloopen. Tal van arbeiders zullen alsdan weder zonder werk zijn. Toen een jongeling Zondag avond ziin meisje, waarmede hij spoedig in het huwelijk hoopte te treden, in de St. Annadwarsstraat te Amsterdam een bezoek bracht, ontstond er zulk een hevige twist tnsschen hem en zijn aanstaanden schoonvader, dat de laatste zijn mes trok en daarmede den jongeling een steek in de zijde gaf, zoodat deze ter verpleging naar het gasthuis moest worden gebracht. De politie der 2e sectie heeft zich met de zaak bemoeid. Dat de nog altijd in den smaak zijnde St. Nicolaas-vertooningen dik wijls treurige gevolgen kunnen heb ben is te Helder weder op duide lijke wijze gebleken. Een meisje, dat aan een behoef tig gezin eenige versnaperingen wilde brengen, had zich daartoe, om den kindervriend aanschouwe lijk voor te stellen, in een wit laken gehuld en het gelaat met een grijns bedekt. Op deze wijze uitgedoscht trad zij, geheel onaangediend, de woning binnen. De vrouw des huizes, die in ge zegende omstandigheden verkeerde, werd bij het zien der vreemde ge daante zoodanig door den schrik aangetast dat zij bezwijmde, eenige uren daarna ontijdig beviel en na enkele oogenblikken aan de gevol gen overleed. uw mond te vernemen, wat ikzelf reeds had opgemerkt, antwoordde Gaston met vuur. Ik zeg dat niet, omdat Minny mijn dochter is, verzekerde de goede vrouw, ieder, die haar kent, zegt hetzelfde. Zie eens, tot nu toe was zij een arm meisje, dat nauwelijks eenige francs met les ge7en verdiende; in plaats van deze voor haar kleedereu te gebruiken, bracht zij mij het geld, om er van te leven, hoewel zij toch zeer goed een betere japon kon gebruiken en men haar op het conservatoire dik wijls om haar eenvoudige kleeding bespotte. Als diezelfde meisjes mor gen bij haar kwamen, om haar een verzoek te doen, zoudt gij er op kunnen rekenen, dat zij zich geen oogenblik zoude bedenken, maar al de groote en kleine onaangenaam heden van vroeger zoude vergeten, om te helpen, waar zij kon. En toch heeft zij nog een klein gebrek!

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1