Moeder en Zoon. 3e Jaargang. Donderdag 3 December 1885. No. 740. ABONNEMENTSPRIJS: FEUILLETON. ItlNINiENILAMD. Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon-en alyemeene Feestdagen. Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hbo fday enten voor het Buitenland-, (ompaame Générale de i ublicite Etranyère G. L. DA UB E 8r Ge., JOH. F. JONES, Sucr., F ar ijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: -ran 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents por peraoou. Donateurs on lodeu der Nederlandsche Maatschappij ter hevordoring van Nijverheid hebben op jen toegang, donateurs niet gezelschap, leden met 1 darne. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le denr. Geopend dagelijks van 10 tot 4 unr. Toegang 25 cents per persoon. Donateur» Maatschappij ter bevordering vaa Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezeiscnap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral Koloniaal museum rertoon van diploma vrijen eden der Nederlandsche Maatschappij r - 3 n -- van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van J05 uur. loegaug 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar I 1 gulden. Museum der stad Haarlem op hei Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen dp Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Tevlers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen vau 11'6 uur. Teylsrs bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopemi Woensdag en Zaterdag van 24 unr. Orgel-bespeling ik de Groote Kerk. Dinsdag van l2 en Donderdag van 2o uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. AMiKMKKN OVER/ICil'l. Bij de discussiën in de gisteren gehouden zitting van den Duit- scheil Rijksdag kwam de heer Windthorst terug op de kwestie der uitzettingen in de oostelijke provin ciën. De heer Yon Bismarck ant woordde, dat hij zoowel de rechten van Pruisen als die van de andere bondsstaten te handhaven had. Wat zoude er van het rijk worden, wan neer de koning van Pruisen er ooit berouw over zou gevoelen, dat hij zich bij het geheel van het Rijk had aangesloten? Op dit oogenblik zoekt geen enkele bondsstaat alli- antiën met het buitenland te sluiten. Het Rijk zou niet zijn geworden wat het thans is, wanneer de afzonder lijke leden van den bond ontevre den waren. Pruisen is zich volko men bewust van de beteekenis der uitzettingsmaatregelen. Het houdt deze voor zeer verstandig en nood zakelijk, en zal ze in den Landdag verdedigen. Overigens is hij de uit zettingen geen sprake geweest van godsdienstige gezindheid, maar van nationaliteit. De Regeering heeft willen verhinderen dat de grens provinciën meer en meer Poolsch werden. Aan de debatten nam nog deel de heer Haehnei (Duitsch-vrijzinnig) die bestreed dat zijne partij de ver meerdering van de Poolsche elemen ten in de hand werkte; hij hield den Rijksdag voor volkomen be voegd om in deze zaak te oordeelen. De heer Windthorst handhaafde zijne vroegere argumenten en verdedigde de Elzassers te^en het verwijt, dat zij zich vijandig tegenover het Rijk zouden stellen. De heer Kolscilsky beweerde hetzelfde ten opzichte van Vrij naar het Italiaansch door Dr.... 27) Xlle Hoofdstuk. Wilt gij ons reeds weer ver laten? vraagde Henri verrast, terwijl hij de opgewondenheid be merkte, die zich in de laatste oogen- blikken van het jonge meisje had meester gemaakt. Het is hier zoo warm in de zaal, antwoordde zij met moeite, ik wilde wel een weinig aan het venster gaan zitten; van het terras komt wat meer frissche lucht. Ik zal met u medegaan, zeide mevrouw Millner. Neen, blijf maar, antwoordde Minny. de Polen en bestreed de Pruisische politiek in Posen. De Staat-secretaris Von Böttieher protesteerde tegen de insinuatie dat Pruisen inbreuk zou maken op de rechten aer Polen en een politiek vau uitroeiing in toepassing bracht. Op de gisteren gehouden hijeen- komst van de linkerzijde en de middenpartij van den Franschen Senaat werd met kracht elke ge dachte aan het verlaten van Ton kin verworpen. Het nieuwe Spaansehe Kabinet heeft besloten alle vrijheden toe te staan, die vereenigbaar zijn met de openbare orde, doch elke ongere geldheid met kracht te keer te gaan. De regeering zal bij de Cortes eeu wetsontwerp indienen, dat de strek- krng heeft om de individueele vrij heden te waarborgenzij zal de har telijke verstandhouding met alle mo gendheden voortzetten, inzonderheid met Frankrijk en Portugal. Een Carlistisch biljet is te Tortosa aangeplakt, doch dadelijk afgescheurd. Aan de Standard wordt uit Bel grado geseind, dat de wapenstil stand tusschen Servië en Bulgarije herhaaldelijk geschonden is. De Servische ministers wilien den oor log voortzetten, waarvoor de toebe reidselen met koortsachtige gejaagd heid door de regeering worden voortgezet. Zij hoopt weldra 120,000 man met 250 stukken geschut tus schen Nisch en Belapalanka te kun nen hijeentrekken. De inwoners van Pirot hebben eene manifestatie gedaan voor het Bulgaarsche hoofdkwartier en ge- Wij gaan toch dadelijk naar huis, niet waar, lieve Dadelijk moeder. Zij ging weer op den stoel zitten, dien zij een oogenblik te voren had verlaten en wendde zich tot Henry, die haar bezorgd aanzag. Gevoelt gij u nu wat beter vraagde hij. Wel een weinig; de warmte had mij onwel gemaak. Gij hadt beter gedaan, de uit- noodiging van het banket niet aan te nemen, met het oog op de in spanning en de opgewondenheid van den avond. Daar hebt gij gelijk in, antwoordde Minny op ernstigen toon, en toch ben ik blijde, dat ik er niet voor bedankt heb. Waarom? Omdat ik weer verschillende dingen heb vernomen, die ik nog niet wist, en daar ik toch veel he lang in stel. Wilt gij mij niet een vraagd om annexatie bij Bulgarije. Vorst Alexander antwoordde, dat hij van dien wensch akte nam. De Serviërs hebben opnieuw een aanval gedaan op Widdiu. Vorst Alexander heeft van het gebeurde kennis gegeven aan de vertegen woordigers der mogendheden en per telegraaf Khevenhüller verklaard dat hij zich van zijne belofte ont slagen zal achten, indien de vijan delijkheden niet onmiddellijk worden gestaakt. Aan de Standard wordt uit Phi- lippopel gemeld, dat aldaar eene groote agitatie heerscht wegens het zenden van commissarissen door Tur kije naar Roemelië. De Bulgaren willen de binnenkomst der commis sarissen beletten. Naar luid van eeu telegram uit Athene ook aan de Standardheeft de minister-president vau Grieken land aan de buitenlandsche gezan ten verklaard, dat de oorlog tus schen Griekenland en Turkije thans onvermijdelijk is, daar Europa van de eischen van Griekenland niets wil weten. Volgens berichten in de Engel- sekt bladen, gedagteekend Manda- lay, 22 November, zijn de Eugel- schen die stad binnengetrokken, zonder op tegenstand te stuiten. Alle Europeesche inwoners waren onge deerd. De onderkoning van Iudië heeft Engelsche agenten benoemd, die het bestuur van Opper-Birma namens de koningin voorloopig zul len waarnemen. Uit Yokohama wordt aan de Rami. Korresp. medegedeeld, dat over de geheele groep der Maar- oogenblik den arm geven, ver volgde zij, het zal goed voor mij zijn, als ik een oogenblik door de zaal wandel, en dan konden wij tegelijkertijd eens praten als broe der en zuster. Gij wilt toch wel Er lag zulk een diepe treurigheid in haar stem, dat Henri dadelijk opstond. Zonder te spreken, maak ten zij een wandeling door de zaal. Toen zij weder in de nabijheid van het terras kwamennoodigde zij hem zwijgende uit, daar plaats te nemen. Hij was zoo verlangend te weten, wat Minny eigenlijk bedoelde, dat hij het eerst het stilzwijgen ver brak. Nu houdt gij u aldengehee- len tijd stil, zeide hij op eenigs- zins spijtigen toon, en gij hadt mij toch iets te zeggenis het dan van zooveel gewicht, dat gij zoo lang aarzelt? Het is zeker van veel gewicht, antwoordde Minny, ofschoon ik schalks-eilanden (ten oosten van de Carolinen,) het Duitsche protecto raat is afgekondigd. Genoemde eilanden zijn niet in de omschrijving van het Carolinen - protocol opgenomen, zoodat de be zetting daarvan geene aanleiding tot conflict zal geven. Haarlem, 2 December 1885. Het Koloniaal Museum op het Paviljoen alhier ontving van Z. Exc. den Minister van Koloniën een exemplaar van een uitstekend be werkten atlas der Nederlandsche bezittingen in Oost-Indië, uit de nieuwste bronnen samengesteld door J. W. Stemfoort eu J. J. ten Siet- hoff, uitgegeven op last van het Departement van Koloniën en be werkt aan de Topografische inrich ting te 's-Hage, onder de leidiug van den directeur C. A. Eckstein. Verder ontving het Museum van deuzelfden Minister een exemplaar der topografische kaart van de re sidentie Probolingo in 4 bladen. In de laatste dagen zijn weder van verschillende particulieren ge schenken ontvaugen, als: goud-i kwartsen van de Surinaamsche goud velden door mr. C. H. van Meure Paramaribo, monsters jute en ka toen van den heer J. A. B. Wise- lius te 's-Hage, zes planken meu belhout uit de Molukken van mr. A. S. Nederburgh te 's-Hage, vruch ten en zaden van den wijnpalm Raphea viniferavan de N.-Afri- kaansche Handelvennootschap te Rotterdam, en den heer H. P. Braam aldaar, ivoornooten en kapok van de heeren Van Overzee Co. aldaar, en fotografieën van Deli van den heer S. van Brakel Jr. alhiergetah- misschien verkeerd doe, het als ge wichtiger te beschouwen, dan het werkelijk is.... Moeder sprak zoo even over u.... Ik hoop toch niets kwaads. Neen, volstrekt niet.... maar moeder houdt er van, dat jongelie den vroolijk en spraakzaam zijn, terwijl gij er den geheelen avond uitzaagt, alsof gij door zware zor gen gekweld wordt. Uwe moeder heeft geen onge lijk, juffrouw Minny; dat ligt nu eenmaal in mijn aard. Ik ben, zooals ik u heden avond reeds zeide, van natuur stil en pas volstrekt niet in zulk een vroolijk gezelschap, daar die vroolijkheid in 't geheel geen invloed op mij uitoefent. Moeder meende er een zekere oorzaak van te kennen. Welke dan? Zij beweerde, dat gij verliefd waart. Wie heeft haar dat gezegd? pertja (Balata) van Suriname van den heer M. Hoefnagel te Amster dam. De Balata is eene grondstof, die in hoedanigheid met Getah-pertja gelijk staat en in Guyana van al daar talrijk voorkomende hoornen wordt gewonnen. Uit Britsch-Guya- na worden reeds groote hoeveelhe den uitgevoerd; ook in Suriname is in den laatsten tijd de ontgin ning daarvan begonnen en zijn van daar reeds partijen naar Amsterdam uitgevoerd. De Balata belooft voor Suriname een nieuwe bron van welvaart te worden. In het Tijd schrift van Nijverheid afl. Novem ber komt daarover een belangrijk artikel voor van den heer Romein. Dat zelfde nummer bevat ook eene beschouwing over de vestiging van nieuwe ondernemingen in Ned. Indië door den heer P. J. van Hou ten, raadslid van 't Koloniaal Mu seum te 's-Hage, naar aanleiding van de daarover gehouden discus- siën in het Nijverheids Congres te Alkmaar in Juli 1885. Een belangrijke bijeenkomst, waaraan een twintigtal leden van het hier ter stede gevestigde depar tement der Maatschappij ter bevor dering van Nijverheid deelnamen, werd Vrijdag jl. in het Nutsgehouw alhier gehouden. De heer A. C. Kruseman was voorzitter. Ingekomen was een schrijven van het hoofdbestuur der Maatschappij waarin deaandacht derdepartementen wordt gevestigd op de pogingen, in der laatsten tijd gedaan, tot oprich ting van eene «Arbeidsbeurs», en op het rapport daarover onlangs ver schenen namens de Maatschappij voor den Werkenden Stand. De voorzitter lichtte dit punt na der toe en wees er op, dat de zaak van te groot gewicht moet worden geacht, dan dat het zonder behoor lijke voorbereiding in behandeling Dat weet ik niet. Dat kan alleen Gaston gedaan hebben, zeide hij, meer tot zich- zelven dan tot Minny. Het komt er echter niet op aan, wie het haar gezegd heeft, - vervolgde zij nu, maar alleen, of het waar is. Waarom antwoordt gij niet openhartig op zulk een open hartige vraag, mijnheer De Langes? Stelt gij geen vertrouwen in mij? Ik meende altijd, dat gij mij als een zusterlijke vriendin beschouw- det.... Ziet ge, als ik iemand be minde, geloof ik niet, dat ik een oogenblik zou aarzeleD, het u mede te deelen; want zulke gewichtige geheimen verbergt men niet tus schen broeder en zuster. Zeg het mij maar. {Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1