Moeder en Zoon. 3 e Jaargang. Vrijdag 4 December 1885. No. 741. FEUILLETON. M' ABONNEMENTSPRIJS: Yoor Haarlem per maand40 Cents, Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Venchljsït Dagelijks uitpnon Zon- en alyemeene Feestdagen. Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adreaseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Jioo fdagenten voor het Buitenland(.omvatmie. Générale de i ub li cite Etrangère G. L. VB K ar Co., JOH. F. JON BB. Suer., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijd© 2e dear. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegaeg 25 cents per persoen. Donateurs en leden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op fertooB van diploma vrijen toegaug, donateurs mat gezelschap, ieden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op her. Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateur» es iden der Nederlandsclie Maatschappij te? bevordering v&a Nijverheid hebben op verroon van diploma vrijen toegang, donateurs met geselschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooril raa Nederland en moer bijzonder'van het Haarlemsehe Bisdom, Kruisweg No. 59. Gcopeud dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopemie toegangskaarten voor een geheel jaai 1 galden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 2b cents per prnsoua, alleen op Zondagen kosteloos van 124 nnr, do overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden iu het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 3 4 jaren niet dnn onder helmc-lijkgeleide. Ttvlers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopwi Woensdag en Zaterdag van 24 unr. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van i2 sn Donderdag vau 2—8 uur. Toegang (denr Oudegroenmarkt) vrij. AMiKMKKN OVKII'/JGIIT. Lebib-Effendi en Gaba-Effendi, de beide Turksche commissarissen voor Oost-Roemelië, zijn te Pbi- lippopel aangekomen. Een aantal petitiën uit verschillende gemeenten werden door beu in ontvangst ge nomen, waarbij herstel van den vo- rigen toestand wordt gevraagd. Men verzekerde dat Djevdet-pacha, benoemd tot opper-commissaris, gis terennacht naar Philippopel zou vertrekken. Op de tijding dat een Turkscb commissaris naar Oost-Roemelië op weg was, kwam gisteren eene de putatie Oost-Roemeliërs bij vorst Alexander protesteeren enden wenscb te kennen geven tot handhaving der Unie. De vorst gaf een gunstig antwoord en verklaarde zich ten allen tijde bereid, om zich te wij den aan de heilige zaak der Bul garen. Een Servisch afgezant kwam gisteren te Pirot aan en overhan digde een voorstel tot wederkeerige ontruiming en tot verlenging van den wapenstilstand tot één maand. Het voorstel werd van de hand ge wezen. Vorst Alexaner heeft vervolgens een tegenvoorstel aangeboden, waar bij geëischt wordt dat de bezetting van Pirot door de Bulgaarsche troe pen gehandhaafd en het Bulgaar sche grondgebied nabij Widdin door de Serviërs ontruimd zal worden. De toestand is gespannen. Reuter seint uit Belgrado, van 2 December: Het gerucht loopt dat de Bulga ren Pirot hebben geplunderd en in brand gestoken. In eene dépêche uit Nisch, te Vrij naar liet Italiaansch door Dr. Xlle Hoofdstuk. Henri greep haar hand en drukte die met warmte. Hij was getroffen door het groote belang, dat zij in hem stelde, en de wijze waarop zij naar zijn hartsgeheimen gevraagd had, nam de laatste aarzeling bij hem weg. Wat zijt gij toch goed, juf frouw Minny, zeide hijals er iets in staat was, om de vriend schap, die ik voor u gevoel, nog te doen toenemen, dan zou het zeker dit bewijs van toegenegenheid zijn, dat gij mij nu geeft. Hoe gaarne ik ook mijn geheim als zoodanig Weenen ontvangen, worden de Bul garen beschuldigd, in weerwil vau den wapenstilstand, Dinsdag een aanval op de Servische stellingen te Vlasina te hebben gedaan. De Standard verneemt uit Adrianopel, dat de Sultan eeu adju dant heeft gezonden naar Vorst Alexander, om rechtstreekts met dezen te onderhandelen, en dit in strijd met het advies van Dnitsch- land en Rusland, om dadelijk in Oost-Roemelië tusschenbeide te ko men. Uit Pirot wordt aan de Stan dard geseind, dat de Vorst vau Bulgarije dreigt den wapenstilstand terstond af te breken, tenzij de Serviërs onverwijld aanvangen met de vredesonderhandelingen eu met het ontruimen van het gebied vau Widdin. Hetzelfde blad verneemt uit Belgrado dat Khevenhüller eeu onderhoud heeft gehad met Vorst Alexander, waarin hij dezen niet alleen bedreigde met eene bezet ting van Servië door Oostenrijk, maar ook met eene gelijktijdige be zetting van Bulgarije door Rusland. Naar de Times uit Servische bron verneemt, heeft Servië door zijne officieele vertegenwoordigers doen verklaren, dat het besloten heeft, iDgeval vorst Alexander op eene geldelijke schadeloosstelling blijft aanhouden, den oorlog te hervatten. f Eene officieele dépêche, dd. 29 Nov., is uit Mandalay te Londen ontvangen, berichtende dat generaal Prendergast daags te voren deze stad had bezet en dat koning The- bau zich aan boord bevindt van een stoomboot naar Rangoen. Koning Thebau heeft zich on voorwaardelijk aan Engeland onder in waard had, wil ik het u, op uw verzoek, niet verbergenuw moeder heeft gelijk, ik ben verliefd, maar dit maakt mij soms gelukkig, maar ook dikwijls wanhopig. Uw liefde wordt dus niet be antwoord? Henri schudde treurig van neen. O, gij weet het niet, en zult het nooit weten, hoe hard het is, te beminnen zonder hoop, te be minnen met het bewustzijn, dat die liefde iemands leven lang een ge heim moet blijven. Ik verkeer in dien wanhopigen toestand, juffrouw Minuy. Drie maanden geleden zag ik dat jonge meisje voor de eerste maal, en sedert dien tijd zweeft haar beeld mij altijd voor den geest. Ik wist niet eens, wie zij was, en of ik haar zoude terug zien, en toen ik haar terugzag en vernam, wie zij was, begreep ik ook dadelijk, dat mijn liefde hopeloos was, want een niet te overschrijden kloof scheidt worpeu, nadat de Britsche troepen Mandalay zonder slag of stoot be zet hadden. Berichten uit Mexico, te New- York ontvangen, meldeu, dat in den staat Nuevo Leon eene omwenteling is uitgebroken. Zij zou ten gunste van Rubio, minister van binnenl. zaken strekken, die naar het pre sidentschap dingt. In een te New-York ontvaDgen dépêche uit Panama, van 2 Dec. wordt medegedeeld dat uit Lima berichten zijn ontvangen, waarin bevestigd wordt, dat generaal Igle- sias zich tegen 2 uur 's namiddags heeft overgegeven. Generaal Eusebio Sanchez is tot voorloopig president benoemd. Een ander telegram uit Lima, van 3 uur 's namiddags, deelt mede dat alles reeds geregeld is. Er werd eene commissie aangesteld, die het bevel over het leger zal overnemen en de kiescolleges zal bijeenroepen, ter verkiezing van een nieuw con gres. Eene algemeene amnestie is af gekondigd. BINNKMiAND. Haarlem, 3 December 1885. Naar wij vernemen, is P. K. Fiege, door de rechtbank alhier veroor deeld tot 4 maanden gevangenis straf en f 7.50 boete, wegens ge wapende wederspannigheid en be schadiging van iemands roerende goederen, tegen dit vonnis iu hooger beroep gekomen. Eene eenvoudige, doch belang rijke persoonlijkheid is eergisteren hier overleden, namelijk mej. v. Vel- zen, eene vroedvrouw die gedurende ons heiden. De Hemel beware u voor zulk een leed, lieve Minny! Sedert drie maanden leef ik ter nanwernood. Ik durf nauwelijks aan de toekomst denken.... Zij behoort tot een stand in de maatschappij, waarvoor ik niet besta, zij ie mooi, jong, lief, goed maar zij is rijk, en, voor wij een jaar ouder zijn, zal een ander, iemand uit haar stand, haar tot zijn vrouw nemen. De ge dachte daaraan alleen maakt mij wanhopig!.... Maar ik vertel u daar allerlei dingen, die gij toch niet be grijpt.... Gij hebt nog nooit bemind en nog nooit geleden.... Op Minny's lippen speelde een droevige glimlachhet scheen haar alsof alles in de zaal, de gasten, de heeren en damesalles met een sluier was bedekt, en zij werd doods bleek. 't Is waar, zeide zij op bit teren toon, in de kringen, waarin ik nu verkeer, bemint men zelden haar leven 16000 wereldburgers hare hulp heeft verleend. De vrouw die voornamelijk bij mingegoeden werkzaam was, werd steeds bereid bevonden en kon gedurende eeu aantal jaren geen uaeht rustig ge nieten, doch vergenoegde zich om nu en dan slechts eenige rust in een stoel te nemen. Gisteren is door de politie alhier aangehouden en naar het huis van arrest overgebracht, als zonder geld of middel van bestaan en niet voorzien vau legitimatie-pa pieren Alexander Casimire Iwan Tolstoi, oud 49 jaren, ingenieur, geboren te Moscou in Rusland, te vens verdacht van in het jaar 1882 diefstal van geld te hebben gepleegd in het logement van Schrederhoff in de Kruisstraat alhier, alwaar hij destijd had gelogeerd onder deu naam Iwan Schwinhof, Russisch officier. Ook is o. a. in zijn bezit gevon den een lombardbriefje van eenju- weelen speld vermoedelijk van dief stal afkomstig. Bij beschikking van den Mi nister van Waterstaat enz. zal de commies 4de klasse bij de adm. der posterijen A. J. Gijsberti Hodenpijl ten postkantore alhier zijne func- tiën uitoefenen. In de zitting van den Raad van State, afdeeling voor de ge schillen van bestuur, werd gisteren o. a. behandeld het beroep van P. de Breuk, te Haarlemmermeer, van eene beschikking van den Burge meester vau Kampen, waarbij hem vergunning is geweigerd tot het op graven en vervoeren van het lijk van zijnen zoon. Rapporteur, de Staatsraad jhr. mr. Van Humalda van Eijsinga. Bij Koninklijk Besluit van op die wijze, en beschouwt men dit zelfs als bespottelijk.... maar toch stel ik er belang in. Gij zijt een goed meisje, en zult eenmaal zeer gelukkig worden. Wie weet! O, gij verdient het ten volle. Een braai man zal den schat op prijs weten te stellen, dien hij in u vindt, en zal u zoo gelukkig ma ken, als gij slechts kunt wenschen. Zij zwegen eeuige oogenblikkeu. Minny verkeerde in de grootste ver legenheid, zij moest alle pogingen in het werk stellen, om haar opge wondenheid te verbergen. Het liefst had zij weg willen loopeD, maar een gevoel, waarvan zij zich geen reken schap konde geven, bande haar op haar plaats. Dit alles ontging haar buurman niet, die het echter aan groote vermoeidheid toeschreef. Hij stond het eerst op. Gij ziet er ontdaan uitiudien gij u naar huis wilt begeven, zal 24 November 11. is, blijkens het U. D., het algemeen reglement voor den dienst op de spoorwegen aangevuld met de bepaling, dat sneltreinen, rijdende met grootere snelheid dan die van 60 kilometer per uur, of die zonder ophouden een afstand van meer dan twintig kilometer afleg gen, moeten voorzien zijn van in richtingen, waardoor het mogelijk is, gedurende den rit, van uit iedere rijtuigafdeeling het sein tot stilhou den aan het trein- en locomotief- personeel kenbaar te maken. Treinen, die met grootere snel heid dan van 60 kilometer per uur rijden, zullen mede van deze in richtingen moeten voorzien worden, wanneer dit door den minister van waterstaat, handel en nijverheid wordt voorgeschreven. Reizigers, die buiten het geval van gegrond vermoeden van gevaar, van bedoelde toestellen gebruik ma ken, zullen uit den trein worden verwijderd, onverminderd de straf op de overtreding gesteld. Het model van de nieuwe muntbiljetten is gereed en proeven daarvan werden gisteren door den Minister van financiën, in de zitting van de Tweede Kamer voor de leden ter bezichtiging gesteld. Het Staatsblad no. 193 behelst het besluit van den 18den Nov. 1885, tot onteigening vanperceelen en perceelsgedeelten in de gemeente Haarlemmermeer, welker bezit, ten behoeve van den vestingbouw, ver- eiseht wordt tot het maken van een fort bij Hoofddorp. «De Vereeniging tot bestrij ding van knoeierijen in den boter- handel,» welke in het laatste voor jaar werd opgericht en welker doel genoegzaam uit haren titel is af te leiden, roept allen die belang heb ben bij de Nederlandsche natuur - ik met u medegaan. Ik dank u, mijnheer De Lan- ges; ik heb heden mijn aangewe zen beschermvrouw bij mij, ik rijd dadelijk met moeder naar huis. Maar gij zult mij toch ver gunnen, dat ik spoedig naar uw welstand kom vernemen? Die vergunning hebt gij reeds lang, maar gij hebt er tot-nu-toe nog geen overmatig gebruik van gemaakt. Op dit oogenblik uitte Henri een kreet van schrik. Met de grootste verbazing keek hij naar een bloed stroom, die onder de deur van een nahijzijnd kabinet zichtbaar werd. Wat is er? vraagde Minny angstig, wat scheelt n? Zie daar eens! Bloed! Minny drukte de hand tegen den moud, om een kreet te weerhouden. Mijn God, wat is hier ge beurd? stamelde het meisje ang stig en bleek van schrik.

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1