boter-industrie, en eveneens allen die belang hebben bij den eerlijken en onbelemmerden handel in dat pro duct, op om haar streven door bij dragen te steunen. De contributie der gewone leden bedraagt f 0.50 per jaar, die der begunstigers min stens f 2.50. Het bestuur bestaat uit de hee- ren.1. Zijp Kz., te Abbekerk, voor zitter; .T. M. de Kuijser, te Delft; B. Wijsman Hz. te Amsterdam; H. A. Lugard, te Deventer: H. Reuyl, te Kampen; H. D. J. Has- selman, te Zoelen; P. Buis Jr., te SchagenHylke Halbertsma, te Sneek, en J. Rinkers Borger, te Lei den, secretaris. De horlogemakers-vereeniging «Cbristiaan Huygens» heeft in De Horlogemaker eene prijsvraag uit geschreven voor leerlingen beneden den 18jarigen leeftijd, die zal be staan in 't vervaardigen van een vierkant stuk koper, bijwijze vi.n stellingplaat, met eene wisselrads- kloof voorzien van een stalen spil, bijwijze van een rondsel, waarop eene ronde schijf, bijwijze van een rad. Noch het rondsel, noch het rad behoeven van tanden voorzien te zijn. In Le Temps komt een telegram voor uit Berlijn van 1 December, dat de heer Von Bötticher Dinsdag aan een commissie uit den Rijks dag heeft verklaard, dat de dienst der nieuwe postbooten met 1 Juli 1886 in werking zal treden en dat waarschijnlijk de route over Vlis- singen zou worden gekozen, daar de havens van Antwerpen en van Rotterdam slechts gedurende een deel van het jaar toegankelijk zijn, Intusschen zal men nog onderzoe ken, of het niet de voorkeur ver dient, alle goederen naar Bremer haven te zenden, om ze direct van deze haven uit te verschepen. Gisterenmorgen kwam te Am sterdam een spoorwegarbeider van de Rhijnspoorweg-maatschappij, on der de kap van het station werk zaam, in aanraking met den trein. Hij werd zwaar gekwetst in het millitair hospitaal opgenomen. Een der gebroeders Lavertu behoort tot de daders van den hor logediefstal aan den Haarlemmer dijk te Amsterdam, en is met de twee anderen in hechtenis. Door op de jacht gaande heeren werd gisterenmorg-en in eene sloot aan de Poellaan onder Sassenheim het lijk gevonden van een bejaard man. Uit eenige papieren, welke op het lijk werden gevonden, waaron der aanmaningen om zich voor het kantongerecht te verantwoorden we gens overtredingen der drankwet, bleek het te zijn zekere Th. B., oud 72 jaren, wonende te Haarlemmer meer. Vermoedelijk is dronkenschap de oorzaak van 's mans dood. Gisterennacht verliet een vrouw, sedert 6 dagen kraamvrouw, in eene vlaag van ijlende koorts hare wo ning aan de Zuid-Oost Buitensingel te 's Hage. Den geheelen nacht werd vruchteloos naar haar gezocht, totdat men gisterochtend haar lijk uit het water aan dien Singel op haalde. Dinsdagavond is te Scheveningen eene schuit aangekomen van den ree der Korving. In de branding kreeg het vaartuig eene hooge golf wate^ Men hoorde binnen een zwaar gekerm. Blijf hier, smeekte Minny, toen Henri zich gereed maakte, met de handen de deur open te drukken. Laat mij begaan, riep hij, terwijl hij met alle kracht tegen de deur drukte. Ondertusschen waren er meer gas ten toegesneld, die even als Henri en Minny het bloed hadden gezien; een oogenblik later vloog de deur. door de vereenigde pogingen van verschillende personen open en Henri trad het eerst in de verlichte ka mer. Daar lag, dicht bij de deur, een man vooroverdie blijkbaar zwaar gewond was en rondom hem bevond zich een groote bloedplas. Spoedig was Henri op de knieën gevallen, om te zien, wie de onge- lukki e was; hij sprong verschrikt op, toen hij Gaston herkende en al de aanwezigen waren ontdaan van waardoor de schipper tegen het dek werd geslagen, en een matroos, Arie Spaan, overboord sloeg. Dadelijk wierp men den man een touw toe, doch hij verdween eensklaps in de diepte. Hij laat eene vrouw en 7 kinderen achter. Nu de geheele Scheveningsche vloot is aangekomen, verneemt men van stuurlieden en visschers klach ten, die alle getuigen van de pla gerijen en geweldenarijen vau de Belgische visschers. Waren de Sche veningsche visschers in staat met hunne schepen de roovers te achter halen de bomschuiten zijn echter slechte zeilers dan kon men er zeker van zijn, dat op zee meerma len gevechten tusschen Nederland- sche en vreemde visschers zouden geleverd worden. Op de rivier voor Schiedam had Dinsdagavond eene aanvaring plaats tusschen de Deventer goederenboot Salland en de Hullboot Onserwaar bij van de Salland het geheele voor schip tot het waterdichte schot af gevaren werd. De kapitein van deze boot sloeg over boord en verdronk. De Ouser bekwam geen schade. Dinsdagavond is ai spelende in den Coolsingel te Rotterdam te wa ter geraakt een Bjarig knaapje, dat zonder letsel bekomen te hebben gered is door een twaalfjarige knaap, die het nasprong. Te Arnhem verloor onlangs eene dame hare beurs met ruim f100. Een voorbijganger raapte die ter stond op en ging er mede op den loop. De politie wist den vermoede- lijken vinder op te sporen en in ar rest te nemen. Uit Yenendaal meldt men: De invoering der drankwet heeft zeker wel ten gevolge gehad, dat er op de boerenerfhuizen minder misbruik van sterken drank wordt gemaakt dan vroeger, maar doordat bijna altijd bij die gelegenheid in het geheim wordt getapt, blijven dronkenschap en daaruit gevolgde vechtpartijen nog dikwijs voorko men. Bij een in de Melm, onderRens- woude, gehouden erfhuis merkte de rijkspolitie van hier al zeer spoedig, dat er sterken drank werd verkocht. De abnormale toestand van eenige aanwezigen liet daaromtrent geen twijfel. Maar waar de geheime tap perij schuilde, dit was niet zoo spoe dig gevonden. De politie gaf echter den moed niet op, en mocht er ten laatste in slagen, de geslepen tap ster op heeterdaad te betrappen. De voorhanden sterke drank werd in beslag genomen. Gisterennacht heeft zich een vreemd persoon te Eindhoven in de goede renloods der Staatspoorwegen laten insluiten. De ladingmeester, die om streeks middernacht daar moest we zen, hoorde iets, en terwijl deze de loods weer wilde verlaten, sprong de bewuste persoon langs hem heen en over eene gracht van circa H/n meter breed. Niets is er vermist alle nasporingen waren vruchteloos. Dinsdagnacht is wederom inge broken in de fabriek van den heer Sanctorum te Tilburg. Twee ruiten werden uitgebroken en drie stuk ken afgewerkt goed ontvreemd. Toen de dief het vierde stuk zou schrik, toen hij «Gaston» riep, dien men een oogenblik te voren nog tusschen de gasten gezien had. Gelukkig was de geneesheer van den schouwburg tegenwoordig, zoo dat deze onmiddellijk den toestand van den gewonde kon onderzoeken. Hij is toch niet dood vraagde Henri angstig. De geneesheer wenkte van neen na een lang onderzoek antwoord de hij De wond is zwaar, maar niet doodelijk; de moordenaar heeft het horloge van mijnheer De Marei ge raakt, waardoor het snoode werk tuig niet in het hart is terecht ge komen, hoewel het ongetwijfeld daarop gericht was. Ik verzoek de heeren, zich te verwijderen; de ge wonde komt tot zich zeiven en wij moeten hem elke aandoening be sparen. Allen verlieten de kamerter wijl sommigen naar het terras gingen, medenemen, werd hij door een po litiedienaar gestoord, die na een hevige worsteling hem moest laten loopen. Gisterenmorgen echter werd zekere Van H. als vermoedelijke dader gearresteerd. Zekere V. H. is gisteren door de politie te Tilburg gevangen geno men, als verdacht van medeplich tigheid aan de onlangs aldaar in de fabrieken plaats gehad hebbende in braken. Te Osch verloor een inwoner Maandag jl. op ongelukkige wijze zijn eeuig zoontje. Terwijl dit even buiten toezicht was, viel het in een ton met vuil water, die achter het huis stond. Toen men er bijkwam, waren de levensgeesten reeds ge weken en mocht geen geneeskun dige hulp meer baten. In den nacht van 30 November is te Avereerst bij een kleermaker op de Kalkovenswijk ingebroken door twee deserteurs uit het rijks gesticht Ommerschans. Na een manspaut.alonwaarin f3.75 aan zilvergeld stak, te hebben weggenomen, zijn ze op de vlucht gegaan, doch door een nachtwaker aangehouden. Zij zijn gevankelijk naar Zwolle overgebracht. Uit de beide bussen in de kerk te Bedum, de eene voor de affifen, de andere voor de eeredienst be stemd, is gestolen. De diaconiebus bevatte slechts plm. f3, terwijl er ongeveer f25 moest wezen en de kerkbus was geheel ledig. De zaak is reeds in handen der justitie. Te Overschild is een boerderij geheel afgebrand. Twee paarden, 6 koeien en een vet varken kwamen daarbij om. Een 69jarig man werd Dinsdag te Heerenveen voorloopig in arrest gebracht wegens bedelarij. Hij ver zocht weder naar Veenhuizen te wórden opgezonden, waar hij reeds 62 jaren lang verpleegd was ge worden. Omtrent den toestand van den onderstationschef E. H. de Vries, te Leeuwarden, die Donderdag door den trein van Harlingen is overre den, verneemt men dat Maandag bij het afnemen van het eerste verband is gebleken, dat de wonde goed staat en de toestand van den lijder naar omstandigheden vrij gunstig is te noemen. GEMENGD NIEUWS. De waardewaarop Europee- sche staatslieden worden gehouden, kan eenigszins uit de prijzen worden opgemaakt die voor hunne auto grammen worden besteed. De bekende verkooper van hand schriften Charevey te Parijs, hield onlangs eene verkooping van brie ven die de volgende prijzen op brachten. Van Lockroy drie, van Lisbouze (anarchist) drie,vanClémenceau vier, van Floquet twee en een half, van Jules Ferry tien, van Grévy twaalf, van Louise Michel acht, van Frey- cinet vijf, van Salisbury twaalf, van Thiers vijf en twintig, van Ignatieff twintig, van vorst van Hohenlohe (stadhouder van Elzas-Lotharingen) vijftien, eu van Bismarck honderd francs. gaf moeder Millner haar hart lucht, door haar verbazing te betuigen, dat men zelfs in de grootste restaurants nog moordenaars ontmoettezij had er berouw van, dat zij daar met haar kind was g'ekomen. Henri liep in gedachten verzonken, naast Lo- dewijk door de zaal. Dat is een vreeselijke mis daad, zeide hij, weet gij niet, hoe het zich heeft toegedragen? Daar denk ik al te vergeefs over, antwoordde Lodewijk. Maar gij waart toch bij hem gebleven. Tot op het oogenblik. Wanneer heeft hij u dan ver laten Er is iets geheimzinnigs in die geschiedenis, waarover zich niemand meer moet verwonderen, dan ik. Wat hebt gij dan opgemerkt -Gij hadt ons juist verlaten, om met juffrouw Millner door de zaal te wandelenGaston scheen Eene enkele onderteekening van Bismarck bracht dertig trancs op. Zekere Boichon maakte aan een meisje uit het Fransche dorp Haut-Rivoire het hof, doch de jon gejuffrouw had zin in een anderen dorpeling en Boichon kreeg den bons. De afgewezene was daarna som ber en naargeestig gestemd. Toen Boichon op zekeren dag ver nam, dat Marie, zoo heette het meisje, trouwen ging kocht hij twaalf pa tronen voor zijn revolver, wist onder een voorwendsel het meisje naar buiten te krijgen en schoot het dood. De moeder der vermoorde is van schrik en wanhoop overleden. De moordenaar is aangehouden. Te Frankfort aan den Main stiet iemand die zijn parapluie op stak eene dame zoo ongelukkig tegen haar mond, dat zij onderscheidene tanden verloor. De echtgenoot der dame vervoegde zich den volgenden dag bij den heer die het ongeluk veroorzaakt had en verlangde eene schadevergoeding van niet minder dan dertigduizend mark. Hij beweerde dat zijn vrouw door hare fraaiste tanden, zeer veel van haar schoonheid had verloren. Daar deze schadevergoeding ge weigerd werd, is de echtgenoot van voornemen een proces te beginnen. Reeds vroeger wees men er op, hoe in België, waar eigenlijk toezicht op de spoorbanen niet schijnt te bestaan, nagenoeg iederen dag een of meer personen onder spoor treinen geraken. Thans is wederom een bejaard geestelijke, de heer Kemps, pastoor te Sempst, het slachtoffer geworden van de inderdaad onvergeeflijke nalatigheid der betrokken spoor wegdirectie. Bij het passeeren van den niet afgesloten overweg tusschen Weerde en Eppeghem werd de ongelukkige priester dosr den snel trein van Antwerpen overreden. De dood volgde onmiddellijk. Sommige bladen, zooals de Indé- pendance, houden er een afzonder lijke rubriek voor dergelijke spoor wegongelukken op na. Het goever- nement blijft kalm toezien. Dezer dagen is te Paderborn een man tot zes jaren tuchthuis straf veroordeeld wegens een straat roof, welke hem.... 80 pfenning (48 cent) opleverde. De brievenbesteller Schmidt te Zossen, moest zich dezer dagen op leven of dood tegen een woedend hert verdedigen. Toen hij de heide van Treppin overstak kwam een hert, waarvan een der achterpooten door een schot gekwetst was, op hem af en trachtte hem met zijn gewei op den grond te werpen. Slechts aan zijn lichaams kracht en lenigheid had Schmidt, die zich aan de hoorns van het dier vastklampte en die niet losliet, hoe wel hij wel twaalf malen struikelde, het waarschijnlijk te danken dat hij het leven behield. Ook de omstan digheid dat de strijdende partijen van den weg af en in het bosch ge raakten, was ten gunste van denman. Het mocht hem toen toch geluk ken om in een boompje te klimmen en op die wijze buiten het bereik van het woedende dier te komen. Gedurende den strijd was de tasch van den brievenbesteller opengegaan en de inhoud er van, uit brieven, stukken van waarde, formulieren en een zakje met contant geld bestaande, was opden straatweg verspreid; het mocht echter spoedig gelukken alles het gesprek met mevrouw Millner moede en vraagde mij plotseling, hem eenige oogenblikken te willen aanhooren. Ik stond verwonderd. Daar wij reeds sedert lang intieme vrienden zijn, begreep ik niet, waar om wij zooveel étikette tegenover elkander in acht moesten nemen, of zoo geheimzinnig moesten zijn, en ik zeide hem dit ook nog. Maar hij hield op een zeer vreemde wijze vol, dat hij mij alleen moest spre ken, daar hij mij buitengewoon ge wichtige mededeelingen had te doen, waarbij wij geheel alleen moesten wezen. En zijt gij toen het kabinet daar binnengegaan? Zoover kwamen wij niet, want juist toen wij den salon wilden ver laten, kwam een bediende mijner moeder mij zeggen, dat er iemand aan de deur van het restaurant op mij wachtte en mij dringend moest spreken; ik verzocht Gaston, mij terug te vinden en op eenige scheuren in de kleedingstukken en een paar verwondingen van de huid na, is Schmidt er heelhuids afgekomen. Een paar dagen later is het hert, naar het Veltomer KreisUaü bericht, eene boerenwoning binnengedron gen en heeft de bewoners er van zeer veel moeite en ontsteltenis ver oorzaakt. Het blad verzoekt den jagers uit de nabijheid een drijfjacht op het gevaarlijke dier te houden, alvorens het grooter ongelukken veroorzaakt. Omtrent de waarneming van vallende sterren, bij het observato rium te Berlijn in den avond van 27 dezer, wordt het volgende ge meld Bij tijdelijke verheldering der lucht tusschen 10 en 12 ure, werd op het observatorium het verschijn sel nagenoeg in dezelfde mate waar genomen als in 1872. Tusschen 101/, en ll'/j ure zag men aan een klein gedeelte van het firmament (bevat tende der sterrebeelden de Ram, Perseus, Cassiopea, Andromeda, de Pegasus, de Visschen en de Zwaan) ongeveer 420 vallende sterren, dus gemiddeld 6 per minuut. De meeste vielen ten ongeveer 10 uur 34 min., omstreeks welken tijd er 17 per mi nuut, soms 4 of 5 te gelijk vielen. Van de gezamenlijke waargenomene 420 bereikte minstens het 1/i ge deelte de helderheid van sterren der eerste grootte, meest met achterla ting van een snel wegglimmenden staart. Het verschijnsel is ook op ver scheidene plaatsen in Frankrijk waargenomen. Te Toulouse, alsook te Montier in Savooie, heeft het vijf, te Chatellerault negen uren geduurd. Op laatstgenoemde plaats maakte het soms een effect als van een reusachtig vuurwerk. Ook zijn er berichten van waar nemingen in België, Oostenrijk, Grie kenland en Tunis. De markiezin Rita de Candia, waarvan wij onlangs melding maak ten, werd Donderdag jl. door het gerechtshof te Berlijn wegens op lichterij veroordeeld tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf. Daar van werden haar echter de zes maanden wegens langdurig voor arrest onmiddellijk vrijgescholden. Te Pest is dezer dagen de jonge weduwe van den in April 11. vermoorden gepensionneerden ambte naar Gazday in hechtenis genomen onder verdenking van met den offi cier Tan.ar, en nog een medeplich tige, schuldig te zijn aan den moord op haar man. Gazday werd op straat vermoord gevonden, beroofd van het geld dat hij bij zich had. Men had toen reeds achterdocht tegen de weduwe, maar zij wist toen alles zóó voor te stel len, dat men eindelijk geloof moest slaan aan hare bewering, dat Gaz day door roovers aangevallen en ver moord was. Thans echter zijn de bewijzen te gen de weduwe Gazday zoo sterk geworden, dat zij en Tamar gevan gen genomen zijn. Hun vermoede- lijken medeplichtige, den officier Gotthard, is men waarschijnlijk op het spoor. De beschuldigden ont kennen ten sterkste het hun ten laste gelegde. De verdere onderzoekingen van de mosselen (naar aanleiding eenige oogenblikken te verontschul digen en hij ging zoolang in de kamer naast het terras. De moordaanslag had dus ge durende uw afwezigheid plaat! Ja! En zouden de bedienden niets gemerkt hebben? Die liggen op dit uur overal te slapen. En bleeft gij lang buiten? Volstrekt niet, want er was niemand en ik zocht te vergeefs naar den vreemdeling, van wien men mij gesproken had. Maar dan is het afgesproken werk, merkte Henri op. Dat dunkt mij ook. En de bediende uwer moeder? Die moet hier ergens zijn, want ik heb hem niet meer gezien, en door den schrik en de verbazing niet meer aan hem gedacht. Op dit oogenblik werd Henri door den geneesheer in het kabinet ge roepen. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2