Door de Staten van Utrecht ia gisteren met 21 van de 39 uit gebrachte stemmen tot lid der Eerste Kamer van de Staten-Generaal (vacatureVan Lijnden) gekozen Jhr. Mr. P. J. Elout van Soeter- woude. Mr. W..J. Royaards van den Ham bekwam 15 stemmen, terwijl 3 blanco stemmen werden uitge bracht. De Provinciale Staten van Utrecht hebben een subsidie van f 25000 toegestaan voor het nieuwe universiteitsgebouw. In de jl. Vrijdagavond te Zaandijk opgerichte liberale kiesver- eeniging heeft men tot candidaat ge steld voor de Provinciale Staten den heer P. B. J. Ferf, burgemeester van Koog a/d Zaan. Deze vacature is ontstaan door het vertrek van den heer J. Vis Pz., van Zaandijk naar Ruurlo. Uit Hoorn wordt aan de Ar. R. Ct. gemeld Vrijdag ontving men hier het ver blijdende bericht, dat Gedeputeerde Staten in deze provincie vergunning hebben verleend tot het leggen der rails door de gemeenteD, die tot nu toe tegen eene tram in die streek waren; in plaats van eene stoom tram zal nu eene paardentram dienst doen. Het bestuur der petroleum- handelaren-vereeniging «Excelsior# te 's-IIage heeft zich gewend tot de vereeniging «Handel en Nijver heid» om hare bemiddeling in te roepen bij een der toongevende le den van laatstgenoemde Vereeni ging, die, als grossier in petroleum, dit product ook verkoopt in détail, tot prijzen, waartegen zij, die het langs de huizen verkoopen, niet kunnen concurreeren, en waardoor een aantal huisvaders, wel op 250 te schatten, die nu met bedoelden kleinhandel hun brood verdienen, in hun bestaan worden bedreigd. Zij vragen hoe genoemd lid het met conservatieve beginselen kan rijmen, zooveel huisvaders het brood uit den mond te nemen, en hoe hij, die altijd in 't belang van handel en nijverheid het koopen in den vreemde bestrijdt, thans zelf door zijne handelwijze 't belang van han del en nijverheid durtt tegengaan. Zij verzoeken de Vereeniging er bij haar geacht medelid, den heer Rut ten, op aan te dringen de petro leum te stellen op 10 cent de liter, om hun de concurrentie mogelijk te maken. Vad Onlangs werd melding ge maakt van een plan om den vol genden zomer in het Nieuwe Sche- veningsche Park eene inrichting te scheppen tot verpleging van zenuw lijders. Men deelt thans aan het Vld. mede dat reeds met 1 Januari a.s. eene dergelijke inrichting zal geopend worden in eene villa aan den Van Stolkweg in het Scheve- nir.gsche park. Als geneeskundige zal optreden dr. H. J. Vinkhuijzen te 's Ilage. Jl. Vrijdagavond heeft in de zaal «Caledonia» te Rotterdam eene goedbezette openbare samenkomst plaats gehad, waartoe de bijeenroe ping was gedaan door het Bestuur der Rotterdamsche Vereeniging ter bestrijding van de prostitutie. In eene korte toespraak ter opening der bijeenkomst constateerde de voorzit ter, de heer W. Francken Az., dat de Vereeniging, thans voor het eerst publiek optredende, wel reeds sedert 1883 heeft bestaan, maar tot nog toe altijd was gestuit op te weinig om zich wat afleiding te bezorgen, en zijn sombere gedachten te ver bannen, die sedert dien vreeselijken avond niet meer uit zijn geheugen wilden verdwijnen. Plotseling sprong hij verschrikt ophij hoorde in het nevenvertrek een gedruisch, alsof er iemand zacht over het tapijt liep. De deur der kamer werd voorzichtig opengedaan en hoewel Henri niet vreesachtig was, schrikte hij toch, toen hij een man zag binnen tre den, dien hij te voren nooit gezien had. Hij stelde zich in postuur, om tegen een mogelijke overvalling ver zekerd te zijn; maar zijn schrik veranderde in verbazing, toen de on bekende den wijsvinger op den mond legde en Henri op deze wijze te kennen gaf, dat hij zich kalm moest houden. Wie zijt gij? vraagde Henri op vasten toon. Een vriend.... ik ben zijn vriend, antwoordde de andere zacht. Wees ondersteuning bij de openbare mee - ning. Daarop gaf hij het woord aan dr. A. J. Th. Jonker, die de oor zaken van het laatstgenoemde ver schijnsel naging, en daarmede een debat inleidde, aan hetwelk ver schillende sprekers deelnamen. Er werden geene conclusion geformu leerd. Ten slotte volgde eene krach tige aansporing ter medewerking aan en toetreding tot deze Vereeni ging, die zich bij hare bestrijding der postitutie buiten de hygiënische kwestie houdt. Uit Maastricht wordt gemeld, dat de heer mr. Straetmans onge steld is en vooreerst de zitting-en van de Tweede Kamer niet zal kun nen bijwonen. Door de Kamer van Koophan del te Assen is aan den Minister van Financiën een adres van adhae- sie verzonden met het adres der Zusterkamer te Amersfoort, die de aandacht van Z. E. gevraagd heeft voor sommige punten in de toepas sing der zegelwet. Tevens is daarbij verzocht, daarin te voorzien, door te bepalenlo. dat alle wissels en bewijzen, die gezegeld zijn om eene geldschuld te niet te doen, doch tot dat einde niet gebruikt zijn, tegen zegels van gelijke waarde zullen ingewisseld kunnen worden op kan toren van registratie en zegelrecht; 2o. dat ten kantore van de ontvan gers van registratie en zegelrecht, de met het buitengewoon zegel te stempelen wissels en andere stuk ken, tegen betaling van het zegel recht gedeponeerd en binnen den tijd van acht dagen zonder verdere kosten teruggehaald kunnen worden. Naar de Zm. Ct. nader ver neemt, zal de vergadering ter be spreking van de plannen der bh. Buma en Van Diggelen betreffende de Zuiderzee op 4 Januari niet in «Frascati», maar in het gebouw der «Maatschappij voor den Werkenden Stand» op den Kloveniersburgwal te Amsterdam worden gehouden. In de afdeeling Heerenveen van het «Bond voor Algemeen Stemrecht» zal het voorstel worden gedaan, om zich van het Bond los te maken, hoofdzakelijk omdat vele leden verontwaardigd zijn over de bejegening den heer Heldt aange daan. De directie van de Nederl. Amerikaansche Stoombootmaatsch. wekelijksche maildienst van Rotter dam en Amsterdam naar New-York, heeft haren inspecteur voor de pro vincie Utrecht, den heer J. E. Kroes, eene reis door de Vereenigde Staten van Amerika doen maken, en hem vooral die streken laten bezoeken, waar veel Hollanders gevestigd zijn, of waar zij zich het best zouden kunnen vestigen. De heer Kroes is nu teruggekeerd en zal thans, ter vermeerdering der kennis omtrent Amerika, en vooral in het belang der landverhuizers, in al die ge meenten waar de agenten van ge- noe de maatschappij zulks ge- wenscht achten, kosteloos voor ieder toegankelijke lezingen houden, waar bij hij verslag zal uitbrengen van zijne bevindingeu in Amerika. Evenals ten vorigen jare, waren de bestuurders der mr. Jacobus Tak- bewaarschool te Aalsmeer door eene milde gift van de beschermvrouw, mevrouw de wed. J. TakBrands Boerlage, te Uithoorn, in staat ge steld de 86 leerlingen dier school niet bevreesd. Hoe komt gij hier? Dat is hetzelfdede hoofdzaak is, dat ik hier ben. Wat wilt hij hier doen? Niets bijzondersluister en anwoord mij zonder omwegen op hetgeen ik u vragen zal, dan zijn wij het eerst klaar. Gij zijt mijn heer De Langes en waart in de na bijheid van mijnheer De Marei, kort na den moordaanslag? Wie heeft u gezegd....? Ik verzoek u in het oog te houden, dat ik gekomen ben, om te vragen en niet, om ondervraagd te worden. Ga dan uw gang maar. -Uitstekend. Op het oogenblik dat mijnheer De Marei gewond werd had hij in zijn jaszak een pak brie ven in een groot couvert; die pa pieren zijn 7an groote waarde, zóó groot zelfs, dat zij alleen de oorzaak van den moordaanslag waren. wegens het St. Nicolaasfeest rijke lijk te onthalen. De beruchte paneelzager Lavertu, die deze week in hechtenis is ge nomen wegens medeplichtigheid aan den bekenden diefstal van horloges op den Haarlemmerdijk te Amster dam, heeft opgegeven dat Jan Bot, in gemeenschap met zekeren Hein Meijer, bijgenoemd Heintje Lawaai, den diefstal met inbraak zoude heb ben gepleegd op de Prins-Hendrik kade No. 9 bij den heer Hannema, en tevens de plaats aangewezen, waar de gestolen voorwerpen ver borgen waren. De goederen, bestaan de in goudeu voorwerpen, zijn op de Lindegracht bij een opkooper teruggevonden. Het geld is natuur lijk verdwenen. De politie der 5de sectie heeft deze zaak behandeld. Jan Bot was, als de vermoedelijke dader van dien diefstal, reeds vroe ger gevangen genomen, doch uit gebrek aan bewijzen weer vrij ge laten. (H.) De heer Oscar Carré, direct, van het Kon. Ned. Circus, heeft zijn reeds vroeger gekoesterd plan om een vast circus te Amsterdam te bouwen, weder opgevat. Hij heeft daartoe aan Burg. en Weth. het verzoek gericht hem een gedeelte gemeentewater, gelegen in de «On bekende Gracht», achter het hem toebehoorend terrein aan den Bin- nen-Amstel, af te staan, ten einde daar de noodige stallen en kleed kamers te bouwen. Het verzoek zal vermoedelijk ingewilligd worden in dien zin, dat de bedoelde opper vlakte water in erfpacht zal worden gegeven voor 93 jaren, tegen eene jaarlijksche pacht van f 32. In de Oudebrugsteeg te Am sterdam werd Zaterdagavond een man gearresteerd, die met een koet sier ruzie zocht en door niet minder dan zes agenten van politie moest worden overmeesterd. De vervolging tegen J. A. Fortuvn betreft ock de door hem gebezigde uitdrukkingen in de toe spraak: «Wie zijn de moordenaars?» die aanleiding gaven tot de tusschen- komst der politie. Door de Haagsche justitie is eene vervolging ingesteld tegen den schrij ver van een artikel in Recht voor Allenhoudende beleediging van den politie-commissaris Stork. (Uil.) Een reiziger zette Vrijdag avond in de wachtkamer van het Centraal-station te Amsterdam zijn valies neer en verwijderde zich een oogenblik. Toen hij terugkwam was het verdwenen. De man, die het ge stolen had en vermoedde, dat er artikelen van groote waarde in ge borgen waren, vond er echter niets in dan eenige pakjes Zeeuwsche chocolade. «Baloorig omdat er zoo weinig in was», gaf hij zich zelf bij de politie aan. Men schrijft uit Katwijk aan Zee Dezer dagen kwam van de haring- visscherij terug de alhier thuisbe- hoorende bomschuit K. W. no. 28 Vier Gebroedersschipper C. v. d. Plas en toebehooreude aan den ree der P.Haasnoot,met belangrijke averij aan schip en tuigage. De bom nl, was ter hoogte van Goedereede des nachts bij helder lichte maan eD voorzien van twee lichten bezig met visschen, toen op haar aankwam een Belgische visch- sloep. Niettegenstaande de waar- Weet gij dat zeker? Gij ziet, dat ik het weet, en dat ik het u zelfs zegsedert dien tijd zijn die brieven verdwenen. Wie beweert dat? Ik, die reeds sedert een week in alle kleederen en alle kasten van mijnheer De Marei zoek, zonder ze te vinden. Wat, gij durft zeggen, dat gij hier komt en kasten en laden open breekt? riep Henri verbaasd en verontwaardigd uit. Ik was hier bijna eiken nacht na de misdaad. Maar dat is een schandaal. In plaats mij telkens in de rede te vallen, deedt gij beter, naar mij te luisteren, daar de zaak veel te ernstig is en gij dit met mij eens zult zijn, als ik u alles gezegd heb. Henri aohtte zich beleedigd door den spottenden, minachtenden toon van den vreemdelingmaar hij hield zich in bedwang, omdat hij begreep schuwing der bemanning van de bom voer de sloep door en kwam met zulk eene vaart op haar inloo- pen, dat mast, groote mik enz. in stukken vlogen. Daar zoowel letter- teeken als nummer der Belgische sloep bekend zijn, is, naar men ver neemt, van een en ander proces verbaal opgemaakt door den Wa terschout. Vermoedelijk tengevolge van eene verwarring van IJmuiden met Katwijk aan Zee en door het ruwe weder kwam Zaterdagmorgen een brik, naar men meent te Noorwegen thuis behoorende, op ons dorp aan zeilen en bleef, ter hoogte van de derde bank, liggen. Ieder oogenblik vreesde men het schip te zien stran den. De bemanning, die blijkbaar gemeenschap met den wal wenschte te hebben, trachtte die te bekomen door een grooten hond over boord te werpen. Deze kwam ook op het strand aan, doch zonder eenig be richt, hetwelk door de sterke bran ding wel weggeslagen kan zijn. Na eenige uren van spanning werden de zeilen gelukkig geheschen en zette het schip koers naar het Noor den. De reddingsboot stond reeds gereed in zee te steken. Gisterennacht is bet in de Lange Pooten te 's Hage bloedig toegegaan. De 18-jarige voermansknecht L., wonende aan den N.-W. Buitensin gel, bezocht de tapperij van zeke ren H. in de beruchte Bagijnenstraat. Volgens het zeggen van den kas telein, moet L. hem een klap in het aangezicht hebben gegeven, waar over een groote twistpartij ontstond, die in de Lange Pooten daarmede eindigde, dat de voermansknecht in de rechterzijde eene wonde van be- teekenis ontving, toegebracht met een scherp voorwerp, waarschijnlijk een mes. De kastelein en de gewonde werden naar het politie-bureel aan de Nieuwe Haven overgebracht. Laatstgenoemde werd, na verbon den te zijn, naar het ziekenhuis vervoerd, terwijl de eerste voorloo- pig in hechtenis werd gehouden, als verdacht den steek te hebben toegebracht. Thans bevindt hij zich op vrije voeten. Gisterenmorgen heeft de commis saris van politie den gewonde in het ziekenhuis een verhoor doen onder gaan. Dezer dagen zijn op naam, doch buiten medeweten van een hotelhouder te 's-Hage, bij eenige winkeliers goederen of eetwaren zonder betaling besteld en verkre gen. Later bleek, dat de winkeliers de dupe zijn geworden van eene sluwe oplichteres, die kinderen naar den winkel zond om de voorwerpen voor haar te halen, welke zij dan op straat van haar boodsanaploopertjes overnam, waarna zij spoorloos ver dween. Een van de meisjes, die de vrouw op die wijze de goederen bezorgde is gevonden, maar de op- lichtster zelve is nog zoek. De uit de Haagsehe gevangenis ontvluchte persoon Van Reijssel- berghe is thans uit Londen naar zijn vroegere verblijfplaats terugge voerd. Bij de Donderdag gehouden schietoefening van het reg. gren. en jagers deed een kogel den loop van een geweer springen zoodat het geheel onbruikbaar werd. Hoewel de schutter in het achterste gelid stond werd gelukkig niemand ge wond. dat de onbekende geen dief van het gewone soort kon zijn, daar hij dan wel was gevlucht, in plaats van te vertellen, dat hij eiken nacht hier geweest was, sedert Gaston gewond te bed lag. Ga dan maar voortzeide hij op vasten toon. Best 1 Gij zult er niets bij ver liezen. Het couvert dus, dat de heer De Marei bij zich had, is spoorloos verdwenen; en nu is het op het oogenblik maar de vraag, of de moordenaar zich meester gemaakt heeft van de brieven, die voor hem van onschatbare waarde zijn, of dat gij vroeg genoeg bij den heer De Marei waart, om deze nog bij tijds van hem in ontvangst te nemen. Henri keek den vreemdeling on derzoekend aan en aarzelde ant woord te geven. Welk belang hebt gij er bij, dit te weten? vraagde hij. Het is uw eigen belang, De welbekende Willem Karei de Rooy, zich genoemd hebbende de Rooy van der Does, chevalier Van der Does de Willebois en de Rooy van der Does Bouwmeester, tegen wien herhaaldelijk door de politie is gewaarschuwd, moet in den laat- sten tijd zich hier en daar valsche- lijk hebben voorgedaan als baron De Charmaie, onder welken naam hij opnieuw afzetterijen moet plegen. Uit Zeist wordt aan het U. D. gemeld Do aaunemer van het post- en telegraafgebouw, L.Maijer teUtrecht is gefailleerdhet werk zal evenwel verder worden afgemaakt voor re kening van den boedel. Dit is de derde aannemer van publieke gemeentegebouwen, die, sedert korte jaren, van buiten de gemeente afkomstig, zijne betalin gen bij of spoedig na den bouw heeft gestaakt. Voor de betrekking van gemeente veldwachter te Baarn hebben zich ongeveer 200 sollicitanten aange meld. Onder de gemeente Zevenbergen is Zaterdagmorgen een spoorweg wachter door een der treinen over reden. Zijn lichaam werd geheel verscheurd. De mau was onmiddel lijk een lijk. Nabij het station te Langeweg is Vrijdagnacht overreden door een goederentrein de wachter G. Hij was onmiddellijk een lijk. Omtrent de oorzaak van het on geluk is nog niets met zekerheid bekend, doch men vermoedt, dat onvoorzichtigheid de aanleiding- is geweest. Bij eene door jhr. Michiels van Cessenich van Roermond Donderdag gehouden drijfjacht op zijn jacht- goed bij Limbricht, zijn door elf jagers geschoten ISO konijnen en eenige fazanten. Op last van den officier van ju stitie te Maastricht werd Vrijdag door de maréchaussé te Gulpen aan gehouden zekere A. H.. beschuldigd van poging tot moord, gepleegd op 9 Sept. jl. Hij is ter beschikking gesteld van den procureur-generaal te 's-Hertogenbosch. Door den jager J. Sietering te Zuidlaren (Dr.) is een «oostersche sneeuwuil» geschoten, die een vlucht had van 2 meter. Het exemplaar is opgezonden aan het Academisch Museum te Groningen. Voor de rechtbank te Leeu warden hebben 7 bedelaars terecht gestaan4 die er uit armoede en ge brek aan werk toe gekomen zijn; zij werden veroordeeld ieder tot 16 dagen gevangenisstraf en opzending naar een gesticht2 jongelingen van 16 en 20 jaren, die voor 6 maanden naar den Kruisberg werden gezon den om wat te leeren; en één, die den 13en Nov. uit de gevangenis was ontslagen met een uitgaanskas van f43; en 10 dagen later weder wegens bedelen gearresteerd werd. Toen hem werd opgemerkt, dat hij er dan zeker goed van geleefd had, zei hij«och ja, niet zoo erg, maar die wat en die wat, dan is zoo'n beetje geld spoedig op.» Hij werd veroordeeld tot drie maanden celstraf. Een oude weduwe te Wildervank, ruim 100 jaar oud, nog zeer kras en bijkans nooit ongesteld, meende antwoordde de andere kort en bondig. Dat begrijp ik niet. En toch is het nog al duide lijk. De heer De Marei werd, om zoo te zeggen, vermoord, omdat hij die brieven bij zich had; zoodra de moordenaar te weten komt, dat deze uit zijn handen in de uwe zijn over gegaan, zal hij u eveneens trachten te vervolgen. Gij kent dus den moordenaar? Zeker! Gij zijt het misschien zelf? Onwillekeurig had de jongeling bij deze woorden een stap achteruit gedaande vreemdeling wenkte van neen. Laten wij niet van het onder werp afdwalen, zeide hij met een ironisch gelach. 'Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2