llll'ILtlli IVlEJfflS-1 TOÏ1EBUD. Moeder en Zoon. 3e Jaargang. Woensdag 9 December 1885. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: FEUILLETON. BINNENLAND. No. i -li). Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en aigemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland,-. o/upagnie Générale de i ublicite Btrangère G. L, DA UB K Go., JOH. F. J ON BS. Sn er., t'arijs, 3'ili: Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 centi. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. tal museum op hei Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 18 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoeu. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering - diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le denr. Geopend dagelijks van 10 tot 4 UHr. Toegang 25 cents p derlandsclio Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donatenrs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, tui Koloniaal rmrtoon van •den der Nederlandscln V»n Nederland on meer bijzonder van het Haarlemsch' Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, Nijverheid hebben op per persoon. Donatenrs SS itiist cu geschiedenis, vooral 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel j'aai t fl t. IA Ann! i\n ill. il.ir.n „on 1 H I 4...... U4.. I OC.11 ft i gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen ctp - de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kiuderon vau 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide.— ïondagen kostelooB van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen benedeu Ttylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Teylers bibliotheefc. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag vnu 14 Woensdag en Zaterdag vau 24 uur. Orgel-bespeling in de Grpote Kerk. Dinsdag van i2 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. jaren uiet dan onder belioorlijk geleide. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopssf MJiKMKKN 0VRR7JCIIT. Uit Belgrado verneemt de Stan dard, dat men aldaar in diploma- tenkringen verzekert dat Servië de bescherming der groote mogend heden heeft ingeroepen. De Standard verneemt uit Phi- lippopel dat de buitenlaudsche consuls aan de Turksche commis sarissen hebben ontraden de door hen meegebrachte proclamaties uit te vaardigen, vermits daardoor de klimmende agitatie onder de bevol king gevaarlijke afmetingen zou kunnen aannemen. Een commissaris is weder naar Constantinopel teruggegaanzeg gende het te betreuren dat de Porte niet heter ingelicht was nopens den waren stand van zaken in Oost- Roemelië. Uit Constantinopel wordt der Standard geseind, dat Alexander vau Bulgarije overkomstig het ver zoek der Porte, dat alle onderhan delingen met Servië aan de goed keuring van den suzereinen sultan worden onderworpen, naar Constan tinopel de voorgestelde voorwaar den voor den wapenstilstand heeft getelegrapheerd. De wapenstilstand zal tot den dertienden januari du ren. Alexander herhaalde tegelij kertijd de verzekering zijner ge hechtheid en trouw aan den Sultan, maar verklaarde dat het beter is, de regeling der Oost-Roemelische zaken uit te stellen totdat met Ser vië vrede gesloten is. De Times verneemt uit Durban dat de oorlog der Boeren in Mas- sowaland geëindigd en dat Mas- sowa gesneuveld is. Vrij naar het Italiaansch door Dr.... 3?) XHIe Hoofdstuk. Gij zijt de kunst, om te vein zen, nog niet meester; ik weet nu genoeg en ga heen. Slechts wilde ik u wel, voor ik wegga, een raad geven; als gij dien opvolgt, zult gij er voordeel bij hebben. Wees voorzichtig en laat u niet uit! vervolgde hij op zachten toon. Mijnheer De Marei vertrouwt u, en ik geloof, dat hij gelijk heeft; dat zal later wel van zelf uitkomen, maar ik wil u toch wel zeggen, dat men zeer gemakkelijk in uw kamer kan binnendringen, en met de eerste de beste sleutel kan men Men verzekert, dat de commissie voor Tonkin kennis gekregen heeft van rapporten van Negrier, in welke aan Herbinger de aansprakelijkheid wordt toegeschreven voor den terug tocht van Langson. Eene nieuwe proclamatie ver klaart dat het civiel en militair be heer van Birma overeenkomstig den wil van H. M. de keizerin van Indië, in handen van generaal Pren- dergast zal blijven. De generaal doet een beroep op de samenwer king van alle ministers, goever- neurs en ambtenaren in Birma, die getrouw willen zijn aan Eogeland. De proclamatie heeft op de inboor lingen een goeden indruk gemaakt. De bevolking is vreedzaam gestemd en hervat hare dagelijksche bezig heden. De handel begint te her leven. Dépêches uit Birma melden dat de Eügelschen een hevig ge vecht hadden te strijden bij Nijadan, waar 1100 Birmanen de versterkte stellingen verdedigden, maar ten slotte er uit gedreven werden met belangrijke verliezen. De Amerikaansche regeering heeft hare troepen in Utah versterkt, omdat zij bevreesd is voor onlusten onder de Mormonen, welke voorna melijk gericht zijn tegen de ambte naren der Unie die krachtig zijn opgetreden tegen de polygamie der Mormonen. Haarlem, 8 December 1885. De hier in de vorige week gear resteerde Russische ingenieur Tolstoi, die naar Amsterdam was overge bracht, om vandaar door tusschen- de deur open maken; ik hoop, dat gij de u toevertrouwde brieven niet in uw kast geborgen hebt? Bij deze woorden ging Henri een kille huivering door de leden, en een vreeselijk vermoeden werd hij hem wakker geschud. Zijt gij misschien ook in mijn kamer geweesten hebt gij die doorzocht, evenals gij dit, volgens uw zeggen, met deze gedaan hebt? Zeker! zeide de vreemde ling zonder aarzelen; dat was toch het eenige middel om mij ze kerheid te verschaffen en daarom heb ik geen oogenblik geaarzeld, het te beproeven. Gij speelt wel een gewaagd spel Het wagen is niets, als men er maar bij wint. Het heeft mij ten minste bewezen, dat gij voorzorgs maatregelen hebt genomen, hoewel ik niet weet, waar gij de papieren hebt verborgen, van welke wij nu komst der justitie over de grenzen te worden gebracht, is echter ter beschikking van den officier van justitie gesteld, als verdacht in 1882 in het hotel «de Oude Graaf» te Amsterdam diefstal van een effect, zonder couponblad te hebben ge pleegd, toebehoorende aan een be diende in dat hotel. Gemeld effect was hij zijne aanhouding bij hem gevonden. Zondag vierde de Vereeniging «Door Vermaak tot Nut» alhier haar gewoon jaarlijksch winter-kin- derfeest. Ruim 520 kinderen vau 8 tot 10 jaren, welke de openbare lagere scholen bezoeken en zich in dit jaar door getrouw schoolbezoek hadden onderscheiden, alsmede de kinderen der Wees- en Godshuizen alhier erlangden toegang tot den Nieuwen Schouwburg aan den Jans- weg waar de Hof mechanicus, de heer David Tobias Bamberg, uit Amsterdam, de vroolijke schaar door nieuwe en verrassende goochel toeren den geheelen avond bezig hield. In de pauzen werd een lied aangeheven en chocolade met be schuit rondgedeeld, terwijl aan 40 kinderen, die zich op de scholen bijzonder hadden onderscheiden van wege de Vereeniging een Spaarbank boekje, waarop twee gulden vijftig cent was ingeschreven, door den voorzitter der Vereeniging werd uit gereikt; bij het naar huis gaan ontving elk kind daarenboven nog een St. Nicolaaskoek. Mochten vele inwoners van Haar lem, welke dit tot heden verzuim den, zich als lid dier zoo nuttig en heilzaam werkende Vereeniging doen inschrijven, dan toch konde alle kin dereu, die daarvoor in aanmerking komen, van de feesten dier Vereeni ging genieten, hetgeen thans niet mogelijk is, wijl dit de financiéele spreken. Gij zoudt we! willen, dat ik u dit vertelde? vraagde Henri. Dat zoude heel vriendelijk van u zijn, en in elk geval kunt gij er verzekerd van wezen, dat ik geen misbruik van uw vertrouwen zou maken. Henri lachte ongeloovig. Daarvoor ben ik ook niet be vreesd, antwoordde hij, gij zoudt de brutaliteit toch niet zoo ver drijven, om ze te zoeken, waar zij zich nu bevinden. En waar is dat? Ik heb ze in een tweede cou vert gedaan, en daarop mijn naam geschreven, en dat heb ik den no taris Fromentin in bewaring ge geven. De vreemdeling lachte vroolijk. Uitstekend, niet kwaad be dacht. Ze konden niet beter bezorgd zijn en nu vrees ik niets meer. Ik heb de eer, u te groeten. krachten der Vereeniging zou te hoven gaan. Het bestuur bestaat uit de heeren P. Dyserinck, J. H. Koolhoven, P. Prinsen Geerligs, G. C. Merens, mr. A. W. Thöne, J. Smits C.Jz. en mr. W. H. Smit, die gaarne de toezegging van toetreding tot het lidmaatschap, dat fl.50 per jaar bedraagt, zullen ontvangen. Een particulier telegram mt Indië meldt ons dat de heer J. M. van Vleuten, resident van Semaraug, benoemd is tot Directeur van het Binnenlandsch Bestuur. (A.) Het Handelsblad deelt het vol gende mede: In het «Café Internationaal» te IJmuiden zou, volgensaankondiging, Zondag jl. vanwege de socialisten eene openbare vergadering worden gehouden, waarop Fortuyn zou spre ken over:Wie zijn de moordenaars Maatregelen waren ook nu geno men om, wanneer uitdrukkingen werden gebezigd van beleedigenden of opruienden aard, de vergadering uiteen te doen gaan. Op last van den officier van justitie was een per soon aanwezig, belast met het op maken van een verslag. Een der tigtal rijksveldwachters waren in de nabijheid van het lokaal, met den burgemeester van Velzen (waaronder IJmuiden behoort), den heer Ensche dé, die ziin ambtelijke keten droeg. Bij het binnentreden van genoemd koffiehuis werd ieder afgevraagd, of hij voorzien was van wapenen. Het bleek dat Fortuyn eene geladen re volver bij zich droeg, dat de ver- kooper van «R. v. A.», Bos, zich van twee zulke geladen wapenen had voorzien, en dat zekere Lobles even eens was gewapend. Hij ging de deur uit op hetzelfde oogenblik, dat Gastons bediende van den apotheker terugkwam. Deze ging op zijde en liet den vreemde ling passeeren. Dit merkte Henri op. Kent gij den man, die daar gaat? vraagde hij, nog altijd on der den indruk van het zoo even gehoorde. Ik heb hem dikwijls 's avonds laat hier gezien, antwoordde de bediende. En ontving uw heer hem altijd Altijd. Vreemd! Weet gij, wie hij is? Wat hij uitvoert, weet ik niet, maar zijn naam heb ik dikwijls ge hoord. Hoe heet hij dan? Pandolfo. Een kwartier uurs later ging Henri naar zijn kamer. Nu schoof hij de tafel voor de kamerdeur, om van bezoeken verschoond te blijven, terwijl hij sliep. De gebeurtenissen De vuurtuigen werden door de Rijkspolitie in beslag genomen. In het koffiehuis, waar de ruimte niet groot is, waren tegen half een ongeveer een zestig personen aan wezig, waarbij eenige visschers en werklieden, maar voor het grootste gedeelte blijkbaar nieuwsgierigen, die in nog grooteren getale zich om het koffiehuis hadden verzameld. Dat eene groote politiemacht bijeen was, vond vooral zijne reden in het feit, dat de IJmuidensche bevolking voor de socialisten juist Diet gunstig ge stemd is, en men feitelijkheden wilde beletten. Fortuyn gaf aan het slot zijner rede het volgende socialistische pro gramma ten beste: lo. Algemeen stemrecht, om daar door te komen tot eene sociaal-de mocratische republiek 2o. directe wetgeving door en voor het volk; 3o. kostelooze rechtspleging door en voor het volk; 4o. scheiding tusschen Kerk en Staat; 5o. progressieve successie-belasting, als o vergang tot maat regelen van nog krachtiger aard; 6o. steeds klimmende inkomsten belasting 7o. afschaffing van de renten op Staats-effecten en Staatspapieren, welke tot aflossing kan dienen 8o. aigemeene weerplieht of af schaffing van het staande leger; 9o. normale arbeidsdag, algeheel verbod van kinderarbeid en toe zicht en regeling van den vrouwen arbeid; lOo. eene wetgeving, waarhij aan de georganiseerde arbeidsvereenigin- gen, met steun der regeering, wordt toegestaan werken uit te voeren. Hiermede was de voordracht af- geloopen, die niet handelde over het van den avond hadden het verlan gen nog sterker in hem opgewekt, om met den inhoud der brieven be kend te worden, en hij wist, dat zijn eigen nauwgezetheid de eenige hinderpaal was, om ze te lezen. XIV Hoofdstuk. De geneesheer had gelijk gehad Gaston ging zichtbaar vooruit; de koorts hield op en de wond was reeds dicht; de eetlust kwam weer terug en de geneesheer stond den jongeling toe, op den eersten mooien dag, die zou aanbreken, eens uit te mogen rijden. Deze dag viel op een Zondag en daar Henri juist was gekomen, om naar zijn toestand te vragen, verzocht Gaston hem, hem te vergezellen. Om 12 uur kwam het rijtuig voor en samen reden zij naar het Bois de Boulogne. Gaston ademde met vreugde de frissche lucht in, en alles om hem

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1