in den aanvang genoemde onder werp, dat reeds was aangekondigd vóór «het Amsterdamsch schandaal», zooals de rederiaar het noemde, plaats vond. Eindelijk deed hij nog een aanval op een werkgever te IJmuiden, die zijne werklieden zou verboden hebben deze vergadering bij te wonen en daarom op eenige scheldnamen werd onthaald. Een der partijgeuooten sprak nog eenige woorden in denzelfden geest, maar niemand trad op in dit debat, waartoe gelegenheid werd gegeven. De vergadering eindigde met eeni ge offers op het altaar der kunst. De voorzitter droeg nl. de vertaling voor van een gedicht van Clovis Hugues, getiteld: «Onze rechten», waarna de dochter van den kaste lein zich voor de piano zette, en de wijze der «Mar.-eillaise» speelde, waarbij enkele aanwezigen het socialistisch lied aanhieven. Gister had te Sloterdijk een droe vig voorval plaats. De landbouwer H. v. d. L., wonende aan den Haar lemmerweg, had het ongeluk ach terover van een hooge hooischelf te storten met het gevolg, dat hij met zijn hoofd op de steenen viel. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. In de St. Pietersdwarsstraat te Amsterdam vond men in een per ceel het lijk eener geheel onbeken de vrouw, van ongeveer 70 jaar, op den grond liggen. Zij was reeds een paar dagen dood. Zaterdagavond te ongeveer 9 uur is inbraak gepleegd op het Waterlooplein No. 19 te Amster dam, gepaard met diefstal. Men heeft zich vermoedelijk met een valschen sleutel toegang tot het huis weten te verschaffen, en door binnenbraak zich meester gemaakt van ongeveer f 400 aan geld en eenige gouden en zilveren voor werpen. Zondagavond te 10 ure is door de Katwijksche stoomtram teWarmond, nabij Oestgeesl, een man overreden, die op den grond lag. Het hoofd werd den man onmiddellijk van het lichaam gescheiden. De tram ont spoorde en had een groot opont houd. De overredene behoort vermoede lijk te Leiden thuis, daar sedert Zondagmorgen aldaar een bejaard man verdwenen was wiens signale ment met dat van den verongelukte overeenkomt. Door de politie te 's Hage is be slag gelegd op een schuit met oud papier, van het Ministerie van Wa terstaat afkomstig. Naar men ver neemt moet er een belangrijk ver schil in het gewicht zijn ontdekt ten nadeele van het Rijk. De politie heeft aan de schuit,liggende aan de Konin ginnegracht aldaar, het papier nage wogen en heeft tusschen de opga ven van de lijsten en den werke lijk aanwezigen voorraad een ver schil van eenige duizenden kilo's ge constateerd. Als het waar is, wat aan de N. R. Ct. uit Pernis wordt medege deeld, dan schijnen Engelsche zeden tot ons door te dringen. Een inwoner vam die gemeente namelijk heeft zijne vrouw verkocht voor f25. Hij ontving f2.50 op hand en de rest krijgt hij na de levering. heen scheen hem schooner toe dan te voren. Wel waren de boomen nog kaal en had het landschap nog een winterachtig aanzien, maar de hemel vertoonde het prachtigste azuur, en reeds verkondigden enkele knoppen, dat de lente in aantocht was. Gaston gevoelde zich onuitspre kelijk gelukkig. Onderweg ontmoetten zij tal van rijtuigen, waarin zich voor het groot ste gedeelte bekenden van Gaston bevonden. Spoedig was hij weer ge heel tehuis in de Parijsche maat schappij, tot welke hij sedert kort behoorde. Een tijdlang keek hij stil zwijgende naar de hem zoo goed bekende ekwipages, naar de ruiters en de amazones en zeide toen tot Henri Ik Kan u niet zeggen, hoe gelukkig ik mij in deze omgeving gevoel; dat is mijn element. Zou men echter kunnen gelooven, dat ik, na een ziekbed van drie weken, mijn Naar men nader verneemt, is Rijs- selberghe, de uit de Haagsche ge vangenis ontsnapte veroordeelde, Dinsdag per Harwich-boot te Rotter dam aangekomen, waar hij in de celgevangenis nachtkwartier heeft gevonden, om daarna rechtstreeks naar de strafgevangenis te Leeu warden te worden overgebracht. Gisteren werden er in 's Graven deel groote ongeregeldheden ge pleegd door een 300tal vlasboeren. Bij verschillende ingezetenen zijn de glasruiten ingeslagen. De politie, geholpen door de ter versterking uit Dordrecht toegezonden Rijks veldwachters, heeft de orde weten te herstellen. De stoomboot Sattandwelke de vorige week op de rivier de Nieuwe Maas werd aangevaren, is Zondag naar de werf gebracht om hersteld te worden. Het lijk van den ver dronken kapitein is nog niet ge vonden. Eenige jaren geleden is voor het goud- en zilvermagazijn der heeren Van Kempen Zn., in de Choor- straat te Utrecht, een ijzeren gordijn gemaakt, dat 's avonds door middel van katrollen neergelaten werd en dan het geheele onderste gedeelte van den voorgevel bedekte en zoo doende de kostbare schatten daar binnen volkomen buiten het bereik van buitenstaanden bracht. Langen tijd bleven de menschen bewonde rend stilstaan bij het op- en neer laten van die gordijn; doch nu langzamerhand die belangstelling ophield, heeft het sluitmiddel zich- zelven gisterennacht reclame ge maakt om weer van zich te doen spreken, door zich uit zijn verband los te maken en daarbij meer ver woestingen aan te richten, dan eene baldadige hand wellicht had kun nen teweegbrengen. Wegens slapte in de werkzaam heden zijn aan de scheepstimmer werven langs den IJsel in de laat ste weken verscheidene werklieden bedankt moeten worden. Te Watergraafsmeer ontving een familie tegen St. Nicolaas een niet onbelangrijke surprise. De vrouw, die reeds zes kinderen rijk was, schonk Vrijdag het leven aan drie welgeschapen flinke zoons. Een hond te Buinen wierp onlangs vier jongen, die allen levend wer den begraven. Zoodra de begraver zich verwijderd hadkrabde de moederhond hare jongen weder uit de aarde, waarvan twee reeds dood waren en twee weer bijkwa men. De beide jongen loopen thans in en om het huis van den eige naar, die dadelijk na hunne «ver rijzenis» een genadig besluit over hen had uitgesproken. Men meldt uit Assen: Gisterenavond tegen schemerdon ker is alhier uit de gevangenis ont vlucht de als kok dienstdoende ge vangene Wilhelm Dittmer. Van een onbewaakt oogenblik schijnt hij te hebben gebruik ge maakt, om van de binnenplaats der gevangenis op een afdakje en ver volgens op het dak der gevangenis te klimmen. Daar aangekomen heeft hij een touw aan de goot bevestigd, waarlangs hij zich heeft laten af zakken tot in een aangrenzenden leven hier ter stede reeds als ver verleden beschouwde? En toch is het zoo; het schijnt mij toe, alsof er een diepe kloof tusschen mijn verleden en mijn toekomst ligt. Maar een kloof, die gij, Gode zijn dank, gelukkig zijt gepasseerd, antwoordde Henri. Ten minste, ik geloof ook, dat ik ze achter mij heb. En vreest gij niet, dat de moor denaar zijn aanslag nog eens zal herhalen? Dat weet niemand, zeide hij langzaam. Henri zag hem aan. Meent gij, dat gij nog eens aan zulk een aanval zult blootstaan? Waarom niet? Maar.... wilde Henri hem in de rede vallen. Laten wij verstandig zijn, mijn vriend, zeide Gaston, en ons niet met illusiën paaien. Gij weet even goed als ik, wat de moordenaar tuin. Aan dat gedeelte der gevan genis, waar het touw gevonden is, kon de militaire wacht moeielijk toe zicht houden. De ontvluchte had 5 jaren gevangenisstraf ter zake van diefstal te ondergaan. Terwijl een visscher van Woud send zich dezer dagen met zijn aak in het zuidelijk deel der Fleussen bevond, haalde hij in één trek met den zege 203 karpers aan boord. Het gezamenlijk gewicht bleek 800 halve Kg. te zijn. Bij den markt prijs van 15 ets. per 1/3 Kg. had de visscher een goeden dag. Dezer dagen is te Nieuwland een oude doove vrouw, die in den avond de tram van Sneek niet zag, door deze overreden en kort daarna ge storven. De smokkelarij op de Groning- sche en Drentsche grenzen naar en van Hanover, neemt onrustbarend toe. Dag aan dag worden «aanha lingen» gedaan, en de ambtenaren, die het drukker dan ooit hebben, worden nu en dan ook gesteund door politiemacht; omdat geheele benden de verboden gemeenschap «naar en van» onderhouden. Thans is weër een troep smokkelaars van minstens 12 man, beladen met 87 liter spiritus, door de ambtenaren achterhaald - in 't Weerdinger- veen, doch nauw hadden de kommiezej deze aanhaling gedaan, en waren de gesnapten uiteengesto ven, of een ander troep passeerde een honderd meter of drie verder ongehinderd de thans belast en be- ladene, dus machtelooze g< rechtig- heid. GEMENGB NIEUWS. Op het kerkhof «Père Lachai- se» te Parijs, zal weldra een inrich ting voor lijkverbranding verrijzen. Het plan voor het monumentale gebouw is definitief goedgekeurd, zoodat nog dezer dagen de aanbe steding zal plaats hebben. Volgens de Harvard Crimson telt Engeland, met een bevolking van 25,000,000 zielen. 5000 studen ten in zijn beide hoogescholen Schotland, met een bevolking van 4,000,000 zielen, 6500 studenten; Duitschland met een bevolking van 48,000,000 zielen, 23000 studenten, en heeft Nieuw-Engeland (in de Ver een. Staten) met een bevolking van ruim 4,000,000 zielen, 4000 studen ten in 18 hoogescholen en «colle ges». Naar de Köln. Zeitung meldt, heeft Don Carlos zijne kostbare wapenrusting en verzameling wa pens, die zich te Parijs bevinden, aan de heeren Brett, te Londen, voor f 1,800,000 te koop aangeboden. De overledene koning Alfonso had zijn leven voor een aanzienlijk bedrag verzekerd. Behalve met eene Amerikaansche, waren met verschil lende Spaansche en Eransche maat- scnappijen polissen gesloten, tot een gezamelijk bedrag van niet minder dan 500.000 francs. Daar de ver zekering nauwelijks twee jaren ge leden werd aangegaan, was tot dus ver nog slechts 50.000 francs aan premiën betaald, zoodat de betrokken maatschappijen door dit sterfgeval een niet onaanzienlijk verlies heb ben geleden. Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft de Erfprins van Monaco be- wilde hebbenhij wilde zich mees ter maken van de brieven, die ik, op het oogenblik van den aanslag, bij mij had. Hij heeft zijn doel niet bereikt, dus er blijft hem niet an ders over, dan het nog eens te be proeven. Maar hij zal ditmaal wel voorzichtiger zijn en tevens wel zor gen, dat er niemand in mijn nabij heid is, die hem weer verhindert, zijn doel te bereiken. Maar dat zou verschrikkelijk zijnl En welk belang....? Welk belang hij er bij hebben kan, wilt ge vragen? Zijn belang is een geheim, dat mij zeiven op 't oogenblik nog duister is.... maar dat ik toeh spoedig te weten zal komen. Door middel van Pandolf» vraagde Henri onwillekeurig, ter wijl hij zijn vriend strak in de oogen keek. Gaston sprong verschrikt op. Kent gij hem? vraagde sloten nadere onderzoekingen in te stellen naar het voor de scheep vaart, en niet minder voor de we tenschap belangrijke vraagstuk om trent de onderzeesche stroomen. Hij zal daartoe, op eigen kosten, zoo gen. Jlotteurs, voorwerpen dienende voor het meten der snelheid van den stroom, doen plaatsen in den golfstroom, in de verwachting dat allen die hetzij op de open zee, het zij aan de kusten de bedoelde voor werpen mochten vinden, ze, met opgaaf van plaats en tijd, zullen ter hand stellen aan den strandvonder, of de andere ten dien opzichte be voegde autoriteit. Te Luvino op de Zwitsersche grenzen, is het dezer dagen den Italiaanschen douanen geluktom zekeren Galazzi te arresteeren ter wijl hij juist eene poging waagde, om voor een bedrag van omstreeks een half millioen gulden aan gouden voorwerpen naar Como te smokke len de man had de voorwerpen gedeeltelijk tusschen zijne kleederen en gedeeltelijk in wijnvaten ver stopt. Het werd bewezen, dat hij reeds voor een bedrag van een mil lioen gulden aan voorwerpen van waarde gesmokkeld had. Gisteren is deDuitsche schouw burg te Moskou gedurende de voor stelling gedeeltelijk afgebrand. De zaal voor de toeschouwers is geheel verbrand, de bibliotheek en de foyer zijn behouden; een deel der deco- ratiën en der costumes zijn gered, maar bedorven. Yan 15 November wordt uit Athene aan de Pol.-Corresp. het volgende geschreven «Heden zal, via Fiume, een trans port in Hongarije aangekochte ca- valerie-paarden in den Piraeus aan komen. Tevens worden heden de tweehonderd muildieren verwacht die in Italië voor de batterijen in het gebergte zijn aangekocht. Het ministerie van oorlog heeft eene commissie benoemddie een ge schikte plaats heeft aan te wijzen, waar ae dieren de vereischte qua rantaine kunnen houden. Naar men verneemt heeft deze commissie haar keuze laten vallen op het histori sche... slagveld van Marathon!» Kapitein Poleman. gezagvoer der van het Amerikaansche stoom schip Oregonrapporteert op vijf mijlen zuid ten westen van Tela- mooke-punt, in aanvaring geweest te zijn met een walvisch. De schok was zoo hevig, dat hij meende op een klip gestooten te hebben en daarom met alle kracht achteruit liet stoomen, doch toen bleek het 12 meters lange dier op onverklaar bare wijze met den kop in de schroef vastgeraakt te zijn. Eerst na twee uren vooruit- en achteruitwerken met de schroef, waardoor de kop van het dier na genoeg in tweeën gerukt werd, slaagde men er in het schip vrij te maken. Een draaiende gevangenis. Te Omaha, in de Vereen. Staten van Noord-Amerika, is een gevan genis gebouwd volgens een stelsel dat op 't gebied van 't gevangenis wezen wel heel nieuw zal zijn. De inrichting bestaat uit een ijze ren cylinder die drie verdiepingen bevat, welke ieder in tien cellen zijn verdeeld. De cylinder, die door een kooi van stevige ijzeren tralies omgeven is, is beweegbaar om zijne as, zoodat slechts eene cel in eens voor de opening komen kan. Het hij haastig en blijkbaar niet op zijn gemak. Ik heb hem eens gezien, antwoordde Henri. Waar? vraagde Gaston. In uw huis. En hebt gijt Pandolfo ge sproken Ter nauwernoed gedurende vijf minuten. En wat vertelde hij u? Zoover ik er over kan oordee- len, kwam hij, om zich te overtui gen, dat de brieven in mijn bezit waren. ZooEn hebt gij hem gezegd, wat gij er mede gedaan hebt? Hij wist reeds, dat ik ze niet meer op mijn kamer had. Wie had hem dat gezegd? Hij had de vrijheid genomen, mijn kamer nauwkeurig te doorzoe ken en alle kasten te doorsnuffe len, antwoordde Henri half ern stig, half glimlachend. gevaarte heeft een gewicht van 45 ton en is in plaats van op een vast punt in den vloer te draaien, aan zijn boveneinde opgehangen. Een man kan het zonder groote krachts inspanning, door middel van een kruk in beweging brengen. Later zal men hiertoe een kleine water motor bezigen, en alsdan slechts een hefboom behoeven op te lichten om den cylinder te doen draaien. Mocht er vrees bestaan dat de gevangenen pogen zouden uit te breken, dan behoeft men om dit te voorkomen, slechts den cylinder voortdurend in langzaam draaiende beweging te houden. De kans om uit deze nieuwe gevangenis te ontsnappen, is dus uiterst gering. De ingang op iedere verdieping is verzekerd door twee deuren. De wachter die daar buiten staat, draait de verlangde cel voor de opening, hij kan vervolgens door eene een voudige beweging de binnendeur openen om den gevangene uit zijne cel te doen komen, die dan nog door de buitendeur wordt tegengehouden, totdat deze ook voor hem wordt ge opend. Het eiland Christina, gelegen aan de uitmonding van de Guadiana, is volgens Figaromet de omrin gende eilandjes, tegenwoordig het brandpunt van de elders sluimerende cholera. De vrij talrijke bevolking is sa mengesteld uit Spaansche en Por- tugeesche visschers. Midden op het eiland bevindt zich een Portugee- sche strafgevangenis, waarin 2500 boeven opgesloten zitten. Aan het strand worden de lijken, ternauwer nood onder den grond, bij honder den begraven. De bewoners verla ten in menigte het eiland. De ge- neesheeren en de pastoor van het eiland verrichten thans de taak van doodgraver. Van uit dit eiland verbreidde zich in 1834 de cholera die toen zoo vreeselijk gewoed heeft. KOLONIËN. BATAVIA, 4 November. Het verslag der voornaamste ge beurtenissen in het goevernement Atjeh en onderhoorigheden, loopende van 30 September tot 19 October, behelst de volgende berichten: Groot-Atjeh. De vijand bleef voort gaan de posten in het zuidelijk deel der linie en de stoomtram aldaar van tijd tot tijd te beschieten. Te Lamdjamoe werd hierdoor op 14 October een mindere gewond. Ook op Lambaroe en Siroen en op het transport tusschen beide plaatsen werd herhaaldelijk gescho ten, vooral uit Lamtengab en van achter den dijk, die naar Anaga- loeng voert. Bij het verjagen eener vijandelijke bende, die zich achter dezen dijk verdekt, had opgesteld, werd den 2en October één mindere gedood en één gewond. De Chineesche prauwen, die ge regeld koraalsteen van Poeloe Toean halen, werden op 15 October uit Lampagar en bij het binnenvaren in de koeala Tjangkoel door eene vijandelijke bende, welke zich ten zuiden dezer monding had opgesteld, beschoten. Door het vuur van Zr. Ms. stoom schip Sambas en van de posten Lam- tih en Oleh-leh werd de bende spoe dig tot den aftocht gedwongen. In den avond van 7 October te ruim elf uur, wist eene kleine Wel verbazendriep Gaston uit. En de brieven? Die had ik reeds lang aan mijn patroon gegeven. En heeft die ze nog? Ze blijven daar tot zoolangj dat gij ze terug vraagt. Gaston zweeg gedurende eenige oogenblikkentoen vatte hij de hand van zijn vriend en zeide: Gij hebt zeer verstandig en zeer voorzichtig gehandeld, en ik ben u den grootsten dankschuldig. Die Pandolfo is tot alles in staat; ik vermoedde dit al lang. Eén ding komt mij in uw mededeeling echter duister voor. En wat is dat? Dat gij er mij niet vroeger over gesproken hebt. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2